СВ. Св. Кирил и методий



Дата22.04.2017
Размер84.94 Kb.
#19730
КОНЦЕПЦИЯ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛЕН ПОРТАЛ ПРИ ГХП ”СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ” - ПЛОВДИВ

инж. Мария Грънчарова, Тодорка Глушкова



Резюме: В статията е представена концепция за изграждане на образователен портал при ГХП ”Св. Св. Кирил и Методий”- Пловдив. Показана е логическата схема на портала, разгледани са различните групи потребители, описани са услугите, които ще бъдат разработени и са обяснени стъпките, през които преминава създаването на електронно съдържание според “Best Practices Guide for Content Developers” на Carnegie Mellon University[9].

Mathematics Subject Classification: 68T05

Ключови думи: е-learning SCORM, SCOs, Reload, sequencing–правилата, образователен портал.

Използването на информационните и комуникационни технологии при обучението в средното училище е един от най-актуалните проблеми пред нашето образование. Електронното обучение би могло да се използва пълноценно, ако чрез него може да се осигури достъпно, ефективно, мобилно и гъвкаво обучение както за редовните, така и за учениците на самостоятелна, дистанционна или кореспондентска форма на обучение. Подходяща информационна и технологична инфраструктура за електронни услуги в образованието предлагат порталните технологии [7]. Чрез тях учениците, които ще бъдат обучавани, ще имат възможност да допълват знанята си по различни учебни предмети . Учителите, които получили необходимата квалификация, ще избират начините за най-интересно и запомнящо се поднасяне на учебния материал и родителите, които ще могат текущо да следят развитието на своите деца, съдържанието на учебните предмети и да участват в живота на училищата.



  1. Л


    огическа схема на портала – (фиг.1)



В портала, в зависимост от профила си (Р1, Р2, Р3, Р4), различните потребители могат да ползват различни услуги. Услугите биват два вида:

Услуги за електронно обучение – SCORM-Services (Sharable Content Object Reference Model ) базирани на стандарта SCORM[9];

Други услуги – Non SCORM-Serves.

Услуги за електронно обучение могат да бъдат локални (Local) и отдалечени (Remote). Локалните услуги се съхраняват в локална База Данни (LOC DB). Ако услугата е отдалечена, то тогава чрез интернет се свързваме с портала, който е разработил желаната услуга. Всичко това е невидимо за потребителя. Другите услуги освен локални и отдалечени могат да бъдат външни (Back End). Именно чрез външните услуги потребителите мотат да достигнат до съществуващите системи - (Leglicy system). Те от своя страна са авторски системи на учители (Authoring system), които разработват електронно съдържание и създават и редактират виртуалната ученическа книжка и виртуалния музей. Училищният администратор работи с модулите предоставени от Министерство на образованието и науката - (Admin Pro) и (Admin L) [2].



Уч. Администратор фиг.1



  1. Профили на потребителите

Порталът при ГХП ще поддържа профили на следните групи потребители:[6]

Учители - потребителско име, парола, име, специалност...

Ученици - потребителско име, парола, име, клас, форма на обучение;

Родители - потребителско име, парола, ЕГН на ученика;

Училищна администрация (ръководство, личен състав, библиотека) - потребителско име, парола, длъжност;

Системен администратор - потребителско име, парола;

Гости.


  1. Таблица на услугите

    Услуги

    Потребители

    Ученик

    Учител

    Родител

    Уч. Админ

    Сист. Админ

    Гост

    Виртуална уч. книжка

    разглежда

    въвежда редактира

    разглежда

    въвежда редактира

    поддържа

    -

    Музей

    разглежда

    въвежда редактира

    разглежда

    разглежда

    поддържа

    разглежда

  2. Услуги, които ще бъдат разработени:

Виртуална ученическа книжка;

Виртуален музей;

Актуална информация;

Ползване на електронни уроци по различни предмети, за различни класове[1] .

Услугата – „Виртуална ученическа книжка” ще се реализира като web - приложение. Информацията ще се съхранява на в LOC DB. Специален административен модул позволява на учителите и ръководството на училището да въвеждат информация. Родителите през портала чрез идентификация получават достъп до информацията за детето си като въвеждат неговото ЕГН (класифицирана информация). Ако желаят, те могат да отправят питания и бележки към учителите във форума на възела или на личния им е-mail. Услугата може да се ползва и от учениците, които също могат да видят информацията за тях.

Услугата – „Актуална информация” ще се ползва от всички потребители във възела, като съобразно профила им ще получават съответната информация от LOC DB. Информацията ще се обработва от администратора на възела чрез специален административен модул [8].

Услугата – „Виртуален музей” ще се реализира като многослойно Internet приложение. Информацията за обектите в музея ще се съхранява на LOC DB. Въвеждането и редактирането на информация ще се осъщствява чрез специален административен модул. Услугата позволява достъп до отдалечени справки[3] .


  1. Създаване на електронно съдържание [9]

За създаването на учебно съдържание, базирано на стандарта SCORM можем за използваме различни ръководства, изградени на основата на добрия педагогически опит и практика. Едно от тях е “Best Practices Guide for Content Developers” на Carnegie Mellon University . Методологията на това ръководство може да се адаптира за създаване на развойни среди в средното училище. Разработката на електронно съдържание включва следните основни стъпки:

Стъпка 1: Създаване на екип, който се състои от две групи специалисти - дизайнерите и авторите на учебно съдържание и програмистите на системата. Специалистите от първата група трябва да имат само базови знания, за да могат да работят със системата и да създават SCORM- ресурси, докато тези от втората група трябва да фокусират вниманието си върху техническата страна на SCORM. Двете групи работят заедно от етапа на планиране до етапа на реализация[5] .

Всеки член на екипа в зависимост от неговата роля има определени отговорности:



  • Дизайнер на учебното съдържание (ID) Анализира нуждите, създава основната съдържателна структура, създава документи, спецификации, скици, диаграми. Работи с всички останали членове на тима, за да гарантира добрата интеграция на финалните материали. Отговаря за това създаденото учебно съдържание да е подходящо за потребителите.

  • Автор на учебно съдържание - Той използва учебните скици, шаблони, диаграми и документи от ID-то и на тази основа пише учебното съдържание.

  • Графичен дизайнер - Създава сложните мултимедийни елементи (assets) - звук, графика, анимация, симулации и т.н. Работи с останалите членове на екипа.

Стъпка 2: Споразумения за именоването и съхранението на файловете

Добрата система за именуване и локализиране на файловете ще улесни значително работата на целия екип. Името на файла трябва да включва името и номера на курса, модула, урока, елемента и версията му.

Наименованията на файловете в един курс са уникални. Ако се наложи да се преработи някакъв ресурс - той получава ново име. Файловете могат да се променят само от техните собственици или от други оторизирани участници в процеса.

Стъпка 3: Създаване на SCOs

Основната цел на SCORM е създаването на гъвкава е-Learning система, независимо от използваната LMS[10] .

На практика SCORM използва SCOs (Sharable Content Objects), които са най-малките обработвани от LMS информационни обекти, съставени от множество Assets, които се изпълняват в run-time средата. Те са основните градивни единици на електронния урок. За описание характеристиките на SCOs използваме Metadata. Създадените обучителни ресурси се складират в специално on-line хранилище – Content Repository".

За различните потребители SCO означава различни неща. Според нуждите и целите на обучение те могат да бъдат с различен обем, да съдържат различни обучителни ресурси. Те могат да съдържат както единични обекти, така и колекция от обекти, тестове, сценарии, симулации и др.

Според ролята на участниците в развойния процес SCOs се разглеждат в различни аспекти. Авторите на учебно съдържание ги разглеждат като учебни материали.

За създаването на SCOs се използва различен инструментариум който използва скици и шаблони за въвеждането на текста и съдържанието; списъка на Assets както и допълнителната информация за SCO-то (metadata).

Добре дефинираните и ясни обучителни задачи ще ни дадат възможност да създадем добри SCO-та, които да гарантират високи резултати свързани с нивото на знания и умения на учениците. Така ще се осигури по-голяма гъвкавост при създаването и дефинирането на обучителните ресурси[11] .

Когато използваме готово учебно съдържание ние се концентрираме само върху неговото обособяване и преподреждане, докато ако създаваме ново е необходимо да направим ясен план за това как, докъде и какво съдържание да включим в разработваните SCOs.

Можем да създаваме SCOs като html- страници, в които да включим текст, картинки, мултимедия (assets) и др.

Стъпка 4: Създаване на структурата на електронния урок

За композирането на пакетите и уроците бихме могли да използваме SCORM-редактора RELOAD като автора определя последователността на използването на обучителните елементи - SCOs от обучаемите, както и правилата за организиране на реалното обучение (sequencing –правилата) [12].

Стъпка 5: Пакетиране на структурите и създаване на Manifest - файла.

Редакторът (RELOAD) осигурява механизъм за пакетиране на ресурсите в Manifest-файл, който се подава към LMS за изпълнение.

От концепцията става ясно, че порталът предоставя определен набор от услуги на своите потребители, съобразно профила им.Той включва множество интелигентни образователни услуги.За създаването на тези услуги и ресурси за електронно обучение, е необходимо да се използва определен стандарт. Стандартът SCORM е подходящ за създаване на системи за електронно обучение в средното училище.

Статията е свързана с работата по проект, финансиран от МОН с договор ИО -01/2006.


Литература

  1. Глушкова Т., Електронен клъстер “ECL-School Brezovo” на системата DeLC, Научно-практическа конференция “Новите технологии в образованието и професионалното обучение”, София 2003

  2. Глушкова Т.,Ст.Стоянов, Адаптиране на архитектурната рамка на системата DeLC за средното училище, Научно-практическа конференция “Новите технологии в образованието и професионалното обучение”, Пловдив, 2004

  3. Stojanov, S., M. Trendafilova, Electronic Catalog BULCHINO, Scientific and practical conference “The new education technologies”, May, 16-17, 2003, Sofia

  4. S.Stojanov, M. Trendafilova, CBR-Search in Electronic Catalogs, International Conference “Automatics and Informatics’03”, October 6-8, 2003, Sofia, 65-68

  5. Andreev, R., Ivan Ganchev, Martin O’Droma, Innovative SCORM-Based Approach for the Creation of Reusable VUIS eLearning Content, 2004

  6. Glushkova T., Framework for eLearning in Secondary School by application of DeLC system, 2nd International Workshop on eServices and eLearning, September 28-29, 2004, Smolian, Bulgaria

  7. www.educoas.org/portal/en/tema/editorial2005

  8. www.web-learning.org/osservation/Enti

  9. Learning System Architecture Lab (LSAL) at Carnegie Mellon University, SCORM Best Practices Guide for Content Developers 1st edition, 2003, www.lsal.cmu.edu/lsal/expertise/projects/developersguide/index.html

  10. SCORM 2004 Overview, http://www.adlnet.org

  11. http://uk.teachers.net

  12. www.reload.ac.uk

За автора:

инж. Мария Грънчарова

ГХП ”Св. Св. Кирил и Методий”



ул. ”Хан Кубрат” №15, Пловдив

e–mail: maria_grantcharova@yahoo.com
Каталог: document library
document library -> Saveti government bg
document library -> Saveti government bg
document library -> Saveti government bg
document library -> Усъвършенстване на системата за оценка на изпълнението
document library -> Saveti government bg
document library -> Saveti government bg
document library -> Saveti government bg
document library -> Отчет за 2011 г. За изпълнение на националната стратегия за демографско развитие на република българия 2006 2020 г
document library -> Доклад Проучване на добри практики за механизмите за определяне размера на държавните такси. Кралство Испания


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница