Съвместен проект по дисциплината: "Международен бизнес" за студенти от трети курс



страница1/2
Дата03.01.2022
Размер45 Kb.
#111763
  1   2
BusinessGame 2018
Свързани:
BusinessGame 2018




СЪВМЕСТЕН ПРОЕКТ

по дисциплината: “Международен бизнес” за студенти от трети курс

“МИО”, 2018/2019 гг.

Студентите формират работни групи за развитие на продажбите на деден продукт, които се състоят от до 5 човека. Всяка група работи основно в ролята на продавач (предприятие, развиващо своите операции на международен пазар). За тази цел групата избира продукт или сходни продукти и се запознава с неговите (техните) основни особености. Групата си избира име на фирма.


Всеки един от членовете на групата работи по една от следните задачи:
1. Маркетингово проучване. В тази връзка трябва да бъдат потърсени потенциални пазарни ниши, да бъдат разкрити техните особености от гледна точка на: търсене; цени; капацитет; възможни промени в характера на търсенето; отстояние от мястото, от което ще се доставя продукта; транспортни разходи; бариери и стимули от страна на приемащата държава (вносни мита, изискания за стандарти и пр.). Да бъдат анализирани също така възможни стратегии за проникване и за разширяване на операциите на избрания пазар, т.е. не само чрез износ, а и чрез други по-устойчиви форми на сътрудничество (договори за дистрибуция, лицензиране, коопериране и пр). Да бъдат идентифицирани основните конкуренти и по какъв начин фирмата планира да ограничи тяхното присъствие на пазара. Съществуват ли стимули от страна на държавата, от която е фирмата, поощряващи външноикономическите операции на националния бизнес. Кои национални институции са ангажирани с тези процеси и по какъв начин. Източник: учебници по маркетинг, курс лекции по маркетинг.

2. Моделиране на търговска кореспонденция с поне две компании от пазара на проникване и съставяне на договор за покупко-продажба с едната от тях. Представяне на процедурата за разрешаване на бизнес-спорове чрез Арбитраж. Кореспонденцията включва: запитване от страна на потенциалните купувачи; оферти от страна на фирмата-продавач; преговори по кореспондентски път между фирмите, включващи: контраоферти и ревизирани оферти и потвърждения от страните за сключването на договор. Съставяне и сключване на договор за покупко-продажба. Освен това студентът, работещ по този въпрос да представи план за развитието на устойчиви форми на сътрудничество с партньор (партньори) в страната на проникване, т.е. как биха могли чисто търговските отношения да прераснат в по-задълбочени и широки форми на сътрудничество като: лицензиране, лизинг, франчайзинг, реализиране на съвместни кооперационни проекти от различен характер. Източник: учебник по МБ на Л. Каракашева и всичко, което можа да намерите в Интернет и др. източници.



3. Проучване на финансовите условия, условията за плащане (акредитив, инкасо, паричен превод, банков превод, при условията на кредит, чрез менителници и пр.) Към тази задача да бъдат разгледани следните въпроси: При реализирането на сделката какви форми на плащане ще бъдат използвани и чрез кои банки; каква ще бъде технологията на плащането; във връзка с плащанията какви документи трябва да бъдат създадени (да се приложат и образци). Освен това да се даде отговор на такива въпроси като: какво е експортно финансиране и застраховане и кои институции предлагат подобни услуги. Какви методи на транспортиране ще бъдат използвани от фирмата за реализирането на нейния износ и кои ще са фирмите-превозвачи. Да се покажат примерни образци за договор за превоз и на застраховане по време на превоз. Източници: Едообразни правила за документарноте акредитиви, МТК, Париж; Едообразни правила за инкасиране на търговски ефекти, МТК, Париж; учебници по международни финанси, практика на банки, ключова дума: „търговски кредит“, БАЕЗ, Българска банка за развитие, Eximbank (Turkey, USA, Japan и пр.)

4. Каква е практиката за решаване на спорове в международния бизнес. Какво представлява (международния) арбитражен съд. Каква е процедурата за решаване на спорове чрез арбитражен съд. Кой арбитражен съд бихте избрали за решаване на спорове в случая с вашата сделка и защо. (Процедурата за решаване на спорове се учочнява и в договора за покупко- продажба - на вниманието на работещия по въпрос 2!). Източници: Владимиров, Иван, Международно търговско право; Маринова, О., Андреева, А., Международно публично право. Международно частно право, Наука и икономика, ИУ-Варна-2008; ICC International Court of Arbitration, Paris, France; Арбитражен съд към БТПП, Закон за международния търговски арбитраж, Международен арбитражен съд при сдружение „Алианс за правно взаимодействие“, София; чуждестранни арбиртражни съдилища.



Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница