„Свободно време и стилове на живот



страница1/4
Дата03.01.2022
Размер87.91 Kb.
#111846
  1   2   3   4
Социология на младежта(1)
Свързани:
Социология на младежта(1), Социология на младежта(1), Социология на младежта(1), Социология на младежта(1), Социология на младежта(1), Социология на младежта(1), Социология на младежта(1), Социология на младежта(1)



Философско-исторически факултет

Курсова работа по „Социология на младежта“

Тема: „Свободно време и стилове на живот“

Научен ръководител: доц. д-р. Сийка Ковачева

Изготвила: Севгин Неджмиева Хамидинска - 3ти курс,

спец. „Социология на правото,икономиката и иновациите“

(факултетен номер – 1709751006)

Съдържание

1. Увод


2. Теоретичен модел

- Обект на изследване

- Цел на изследване

- Изследователски задачи

- Хипотези

3. Проучвания

4. Анализ

5. Извод


Увод

В наши дни свободното време е ограничено дори и за младежите. Динамичното и забързано ежедневие ги загубва някъде в реалността и покрай редовните си задачи и ангажименти, те се превръщат в „роботи“, които почти ежеминутно извършват определени задължения без да им остава време за семейство, приятели или хобита. Това обаче важи за млади хора, които са взели живота си в ръце и преследват някакви цели. Днешният свят има нужда от успешни хора и това все повече се осъзнава. Младото поколение пък има нужда да се развива и да постига успехи в живота си, а и това е и тенденцията в този вече развит и модерен свят. Независимо от разбиранията и представите за живот на всяка една отделна индивидуална личност, младите хора черпят опит от житейския път на по-възрастните, който непрестанно им показва, че без труд и образование не се стига особено далеч. Това е и причината зрялото мислене и поведение да настъпва в по-ранен етап при някои младежи като навреме или понякога по-рано от необходимото се заемат с трудностите в живота и започват да се борят с него.

Всичко това обаче е една не съвсем доказана теория, на която по-скоро може да се погледне като хипотеза, която на базата на изследвания и проучвания да бъде потвърдена или отхвърлена. Ако разделим младото поколение на три възрастови граници, например (15-20 г. ; 21- 25 г. ; 26-30 г.), то вероятно тази хипотеза ще се отнася за последните две, тъй като към първата спадат лица-ученици, които в повечето случаи, поради незавършеното си средно образование все още не са самостоятелни и независими от родителите си. Невъзможността за постоянна и сериозна работа при тях пък от своя страна им дава възможност да се насладят на младостта си, имайки повече време за приятели, хоби, както и за това да помислят и решат какво ще правят с живота си. За останалите две възрастови граници се предполага според общоприетото от социалното общество мнение, че трябва да се насочат към образование и кариерно развитие. Не при всички младежи обаче живота протича по следния начин. Фактор за това са не само личният избор, а и странични неща, които оказват влияние като например финансови възможности.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница