Тайните на тибетската медицина



страница1/18
Дата31.10.2017
Размер2.97 Mb.
#33576
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18
ТАЙНИТЕ НА ТИБЕТСКАТА МЕДИЦИНА
Виктор Востоков

ЗА АВТОРА

Велики Разум! Дари ни с мъдрост, любов и светлина! В името на всички същества на Земята и във Вселената АУМ!



С това обръщение към Великия Разум започва и завършва деня си Ламата на Изтока, докторът по ти­бетска медицина Виктор Фьодорович Востоков, пре­карал много години в будистките манастири.

Съвременен, доброжелателен човек, той не при­лича на мрачен отшелник-шаман. Върху лицето му е изписана воля, калена от тежките изпитания, а в дви­женията му се долавят точност и котешка грация, придобити от ежедневните тренировки в продълже­ние на десетки години.

Баща му и дядо му са били военни, а самият той е роден в затънтената тайга, в малък кишлак на грани­цата между Тува и Монголия. Четиригодишен, загуб­ва родителите си. Баща му е руски народен знахар, лекувал хората с билки, молитви и заклинания. Виктор остава сирак, живее при чужди хора, съдбата го изправя пред много трудности. Останал сам-сами-чък, той все по-често и дълго броди из планините, спи в пещери. Накрая окончателно се преселва в тай-гата. Нощувал е в бърлогите на диви животни, общу­вал е с тях чрез движения на тялото, чрез емоции и мимика.

По време на скитанията си Често среща будистки лами, които търсят билки и медитират сред лъкату­шещите реки на Тува. Той общува с тях на чаша аро­матен зелен чай. Ламите не го разпитват за нищо и това му харесва стеснявал се да разказва за себе си и за това, че е бездомен сирак. А те го учели на монголски и тувински.

През есента на 1945 г., когато станал на 8 години, ламите го взели в един от тибетските манастири, намиращ се в граничната територия между Монголия и СССР.

Мнозина се стремят към манастирите, сякаш те са някакъв рай. Всъщност, животът там е много тежък: сурови отношения, лоша храна, строг режим. Хране­не два пъти в денонощието — на обяд и на вечеря. Сутрин — духовни и физически упражнения, медита­ция. През деня послушниците обикалят планините в търсене на билки, а ламите приемат болни от съсед­ните селища.

Сред послушниците имало дунгани, уйгури, мон-голи, тувинци. В манастира се постъпва на 5-7 го­дишна възраст. Най-често приемали сираци, понеже са по-самостоятелни и приспособени към оцеляване.

По време на първото хранене монахът Дармаа, който довел момчето (впоследствие става негов учи­тел), обявил на всички, че Виктор трябва да получи званието "най-добър ученик".

От този момент започнал суровият живот — истин­ска борба за оцеляване. По-големите послушници го обиждали, защото бил единственият руснак в мана­стира, тренирали върху него хватки от кунг-фу, уда­ри със забавено въздействие, тае-куондо, кемпо, както и много други системи, които никой европеец не знаел, като биоенергетиката. Например: пускат си косата да расте до кръста и насочват биоенергията към нея. Косата се изправя и втвърдява като железен прът. Рязко извръщане и — удар!!! Ако те ударят по ръката чупят я! Ако ударът е по главата сътресе­ние на мозъка. Не удряли Виктор по главата, защото е забранено, но след такива изпитания той дълго не можел да дойде на себе си.

Изобщо — казва Виктор Фьодорович, — леген­дите за манастира Шао-Лин са забавачка в сравне­ние с действителността. Видяното в моя манастир е извън границите на човешкото съзнание, Страхувам се да говоря за него, защото може да не ме разбе­рат, да ме обвинят в измама, а съвременната наука не е в състояние да обясни всичко това. Например в тибетските манастири има монаси,коитосъживяват мътръвци.Не всички, само които са умрели млади. Ако решат, че мъртвецът може да бъде върнат към живот, отиват на гроба в нощта след погребението, изравят трупа и го съживяват с помощта на жизнена­та енергия Ци.



Но не мислете, че в манастира цареше само жес­токост. Ламаизмът, който е само едно от теченията в будизма, учи, че всеки монах трябва да бъде добър и в същото време жесток. В будистките манастири до съвършенство е разработена системата за самовъз-питание и саморазвитие на личността. Нейната цел е стремежът към съвършенство, към хармония с окол­ния свят, към духовно и физическо развитие.

Всеки, попаднал в манастира, трябва да открие своите свръхспособности. Новите ученици се подла­гат на най-различни изпитания и екстремални ситуа­ции. Например: хвърлят ученика върху голи камъни или в пропаст длъжен си да оцелееш.

И да се научиш да се защитаваш.

Който издържи теста за оцеляване, бива допуснат от ламите към следващите изпитания.

На Виктор му било най-трудно в манастира. Кога­то започвали да издевателствуват над него, той бягал в планините.

Веднъж в една клисура чул изстрел. Втурнал се на­там и открил току-що убит женски барс и по-чудо оцелялата му рожба. Три дни се грижил за "бебето", но то отказвало да се храни. Най-сетне започнало да смуче. Момчето му давало мумийо, златен корен, на­ливало в устата му отвари от билки. След няколко ме­сеца барсът се превърнал в хищник с големината на едро куче и неведнъж спасявал живота му в тайгата.

По-късно като тибетски монах Виктор получил името "Златният барс".

В Тибет до обучението по медицина се допускат само избраници. Тибетските лами ревниво пазят зна­нията, предадени им от дълбините на вековете, за да не попаднат в ръцете на невежи и безумци. Канони­те изискват да се посветиш изцяло на учението или да напуснеш школата-манастир. Учениците наизус­тяват безброй книги и държат сложни изпити, които често траят няколко денонощия. Самото обучение в медицинската школа продължава около 20 години и е индивидуално, като насочва ученика към пълно развитие на духовните и физическите му възможности. Той трябва да овладее такива науки и методи като йо-готерапия, биомасаж, иглотерапия, системи за ре­лаксация, медитация, фитотерапия, фармакотера-пия. В обучението си учениците преминават опреде­лени степени: изкуство за владеене на собственото тяло, управление на вътрешните органи, разпознава­не на заболяванията, овладяване методите на тибет­ската диагностика, рефлексотерапия, определяне ха­рактера на човека и психологическите му особености, методи за реанимация и психотерапия, източни бой­ни изкуства.

Учениците не седят на чинове. Всеки прекарва по цели дни край учителя си и го наблюдава как лекува.

На 10-годишна възраст Виктор излекувал първия си болен.

Веднъж, на връщане от планините, той влязъл в една юрта и видял при своя учител-лама монголец, болен от радикулит. Учителят Хомбо (ламата Дармаа) бил настоятел на манастира, главен лама на Монго­лия и Тибет. Той повикал момчето и му казал: "Изле­кувай този болен!". Виктор погледнал сребърните иг­ли и заплакал: "Не зная как, не мога да го излеку­вам." Тогава учителят се възмутил: "Как смееш? Манастирският възпитаник не знае думите "Не мога"! Трябва да знаеш, да умееш и да искаш!" И го нака­зал да лежи, подпрян на юмруци.

Цял час прекарало момчето на юмруци, след кое­то ламата попитал: "Е, ще можеш ли?" "Да отвър­нал Виктор, ще мога". С треперещи ръце той взел иглите и ги забол според метода Шумо.

Шумо — това е техниката на уличните босоноги ле­чители. В страните от Югоизточна Азия на всяко кръстовище ще видите тези лекари, които срещу дребна сума премахват болките, умората и стреса.

За времето, прекарано в манастира, Востоков изучил повече от 300 дисциплини, в това число уп­равление на времето, терапията чжен-цзю, лекуване чрез изгаряне, цубо-терапия, лечение с поглед, ле­чение с мисъл, с молитви, със свещени сутри, овла­дял 40 метода за диагностика по езика, зъбите, ушите, по аурата, по точката Сю-вей, по "прозорците на тялото", по гръбнака, по ноктите, научил се да различава десетки видове пулс, овладял 108 начина за лекарствено въздействие върху организма, научил се да приготвя 500-700 хиляди чудодейни препарати, основни на древни рецепти, при това индивидуално за всеки човек, в зависимост от показанията.

Освен в монголския манастир, Виктор е обучаван и в манастирите на Тибет, Лаос, Непал. След осем години обучение той получил свещеното звание "ла­ма", което означава лечител, свещеник, учител.

После се завръща в отечеството си с благородна­та мисъл, че в родината си ще принесе повече полза на хората. Искал да стане за тях не само лекар, но и духовен наставник, както и да възпита свои ученици. Но се сблъсква с големи трудности, защото прилага­нето на средствата на тибетската фармакология, ко­ито не са регистрирани в Съветския съюз, е незакон­но. Неведнъж милицията нахлува за обиски и кон­фискува препаратите. Востоков много пъти се отказва от медицината, но човешките беди и нещас­тия отново го връщат към нея.

Той често съжалява, че е напуснал манастира, но гонел тези мисли, като си спомнял една от тибетски­те заповеди: "Всяко зло за добро". В Москва завър­шва медицинско и фармацевтично училище, Психо­логическия факултет на Московския университет, както и най-различни курсове, за да се снабди със съветски дипломи и по-лесно да помага на хората. Работил е в московски болници, във Н-ри Медицин­ски институт, в Центъра за нетрадиционни методи на лечение, 5 години в хомеопатична аптека, бил е на­чалник на експедиции за търсене на лековити расте­ния. Създава лечебни препарати, но болниците от­казват да ги вземат, понеже приготвените от натурал­ни съставки лекарства не са утвърдени от държавните инстанции. Преди 10 години предлага 200 различни противоракови препарати имуностимулатори, иму-номодулатори, средства за ограничаване на ракови­те тумори, но по това време президентът на Академи­ята на медицинските науки Блохин и обкръжението му твърдят, че народната медицина не е необходима, а всички народни лечители са престъпници и врагове на народа.

През 1987 г. В. Востоков, предвиждайки взрива от ракови заболявания след аварията в Чернобил, пред­ставя противоракова програма на първия секретар на ЦК на Украйна Шчербицки. Отговарят му, че Украйна има свой онкологичен институт и не се нуждае от по­мощта му. А хора и до ден-днешен умират от левке­мия.

38 години лекарска практика, няколко хиляди при­готвени лекарствени препарата. Този човек го знаят и помнят учителите-лами от тибетските манастири, жителите от планинските селища в Тува и Монголия, на които е помагал с таланта си на лечител. Днес В. Востоков чете лекции по цяла Русия, пропагандира тибетската медицина, консултира болни, пише кни­ги.

  • Щастлив съм — казва той, — че в детството си срещнах и общувах с необикновени и забележителни учители: тибетски и тувински лами, майстори на кунг-фу и ци-гун, брамини, учители по раджа-йога, монголски лами, киндзюцу, магьосници, вещици, табиби, знахари, орисници (мой приятел е Върхов­ният шаман на Тува). И всички виждаха в мен после­довател. Те щедро ми предаваха знанията си.

Да бъде спасен човекът. Това е моята функция на тази земя — казва В. Востоков, този силен по дух и красив по душа човек.Е. И. Андрианкин Академик от Руската академия на науките
Мир и здраве на всички! Мир и щастие на всички!

ОТ АВТОРА

"Твоето щастие е в разкриването на божествената енергия."

Агни-йога

Медицината на древния Тибет е обвеяна с легенди така, както е обгърната с облаци тази недостъпна стра­на на снеговете, отдавна считана за обител на всевъз­можни чудеса и люлка на мистиката. От време на време до нас достигат легенди за изкусни източни лечители, които премахват болести с помощта на вълшебни бил­ки, молитви, иглотерапия и масаж.

Каква е тази чудодейна медицина, която подобно на древната мъдрост твърди, че няма неизлечими болести, а има неизлечими хора и която настоява, че може да се намери средство практически срещу всички заболява­ния?

Наричат тибетската медицина рожба на древноин-дийската. Това е точно така, защото именно древна Ин­дия е признатият център на науката и културата на Из­тока. Прочутият индийски лекар и учител Чарака съста­вил общо учение за медицината, което е в основата на Аюрведа — една от първите медицински книги на древ­на Индия. Тибетската медицина, родена през VII век сл.н.е., е обединила в себе си знанията на древните ци­вилизации, на източните народни медицини. Например от китайските източници били заимствувани сведенията за някои лечебни средства с естествен произход и на­чините на обработването им, отделни видове лечебен масаж, гимнастика, иглотерапия. Огромни масиви от уникални знания, придобити в продължение на хиляди години, били обобщени в цялостна система и изложени в главното ръководство по тибетска медицина — тракта­та Чжуд-ши.

Какво отличава тибетската от съвременната западна медицина? В тибетската не съществува понятието "болест", понеже за болен се смята целият организъм — той се разглежда като единно цяло. Ако организмът на човека, който търси помощ, се намира в патологично състояние, тибетският лечител се стреми преди всичко да го приведе в равновесие, да нормализира вътрешна­та хомеостаза и да възстанови потенциала на нервната система.

Първият преглед на болния е цял ритуал. Обикнове­но лекарят и пациентът пият чай и дълго разговарят. Болният разказва за себе си, за предците си, за се­мейството, заниманията и сънищата си. Понякога тези разговори траят няколко дни. Едва след това ламата пристъпва към конкретния преглед на пациента. "Изс­ледвай болестта, сякаш вървиш по следата на тигър" — изисква един от постулатите на тибетската медицина. Ламата внимателно изучава "прозорците на тялото" — очите, ушите, езика, ноктите, обръща внимание на ми­ризмите, на цвета на кожата, преслушва, почуква бол­ния в определени места. Следва друг етап от прегледа — диагностика по пулса. Тибетските медици различават 300 вида пулс. Според тях вътрешните органи си влия­ят взаимно преди всичко чрез кръвта. Затова лъчевата артерия и нейният пулс се считат за център на живота. По честотата, ритъма и височината на пулсовата вълна, по нейната дължина и форма, по паузите и степените на вибрация ламите съдят за работата на един или друг орган, за настоящите и бъдещите заболявания, за про­дължителността на живота (т.нар. пулсове на живота и смъртта). При това се отчита принципът на петте муха-буди, свързани с времената на годината. Мухабудите са природни явления: огънят, въздухът, водата, земята, дървото. По техните закони, според тибетската медици­на, се развива цялата жива и нежива природа.Така чрез пулсовата диагностика тибетските медици разпознават причината за болестта и предвиждат бъде­щото й развитие.

Поставянето на диагноза представлява изключително фин анализ и синтез на всички изявени симптоми на за­боляването с отчитане на патогенезата, наследстве­ността и влиянието на външната среда.

Друг принцип на тибетската медицина е съобразява­нето с връзката: космос—природа—човек.

Животът на всяко живо същество напълно се подчинява на косми­ческите закони. Ето защо ламите владеят в съвършенс­тво медицинската астрология, а при поставянето на ди­агноза отчитат рождената дата на болния. Нещо повече, по нея могат да предскажат възможните бъдещи забо­лявания. Системата на медицинската астрология е изв­лякла квинтесенцията на знанията за човека, постигна­ти от древните цивилизации.

Тибетските лечители считат, че за нормалното функ­циониране на организма е необходима специфичната жизнена енергия Ци. Тази енергия се изработва от със­тавките на космическия и земния живот в резултат от процесите на дишане и хранене. Тя се образува в бели­те дробове и оттам преминава в меридиани (канали). В състоянието на устойчиво равновесие енергията цирку­лира по собствени канали на повърхността и вътре в ор­ганизма. Главните от тях се съединяват в жизнени цен­трове — чакри (на санскрит чакра означава цветче).

Според древната медицина състоянието на живот и смърт е свързано с циркулацията, натрупването и загу­бата на Ци. Именно обстоятелството, че съвременният човек не е способен да извлича Ци от въздуха (космо­са), природата (гората, планините), от храната и водата, е причина за болестите му. "Който притежава Ци — про­цъфтява, който я губи — умира" — гласи тибетска мъд­рост.

Назначеното лечение, според древните повели, тряб­ва да бъде абсолютно безвредно. Ламите приготвят не­обходимите препарати непосредствено преди употре­бата, индивидуално за всеки болен. Тибетската медици­на използува повече от 1000 лечебни растения, 114 минерала, 150 вида суровини от животински произход. Обикновено растенията се прилагат комбинирано, орга­ните от животни — в чист вид. Лекарства се приготвят и от злато, бисери, тюркоази, изумруди, корали, мед, жи­вак, рудни минерали.

Древните сутри разказват много легенди за изкуст­вото на тибетските фармацевти. Ето една от тях: веднъж съобщили на китайския император, че в Лхаса, столица­та на Тибет, живеят лекари, които знаят тайната на екс­тракта на безсмъртието. По заповед на императора вед­нага заминали пратеници за безценния балсам. Но те се върнали с празни ръце и предали на императора думи­те на медиците: "Природата е създала растенията, кои­то окръжават човека, затова в нея има всякакви средст­ва за лечение на болестите".

Наистина в ръцете на лекарите всяко вещество от органичен или неорганичен произход може да се пре­върне в лекарство. Тибетският лама е в състояние да приготви лечебен препарат във всяка точка на земното кълбо, като използува основните принципи на древната медицина.

Животът на всеки човек би могъл (и трябва) да бъде дълъг и щастлив. Това означава: без болести. До този извод са стигнали хората още в дълбока древност.

След загубването на знанията на древните цивилиза­ции ние трудно стигаме до тази истина, макар науката да твърди, че животът на човека като биологичен вид е не по-малко от 154 години. Той трябва да премине през 22 етапа, всеки от които е равен на 7 години. Именно в такъв интервал от време се променят всички психофи-зически параметри на индивида. Така на 7 години при детето падат млечните зъби, на 14 години протича ен­докринното съзряване, 21-22 години е възрастта на фи­зическата зрялост на младия човек, най-прекрасното време за раждане на деца.

Като изхождаме от подобна градация, трябва корен­но да променим представите си за продължителността на традиционните периоди в живота на човека. До 20 години е юношеството, до 60 години — младостта, до 100 години — зрелостта, до 140 години — преклонната възраст, след 140 години — старческата.

Отдавна хората се стремят да увеличат продължител­ността на живота, да запазят дори на преклонна възраст здравето и трудоспособността си. Да се отложи настъп­ването на старостта — това означава да се разшири въз­можността за активна полезна дейност на най-знаещи­те и опитни хора, да се умножи мъдростта на народа.

Освен социалните фактори, подпомагащи дълголети­ето, старостта според специалистите може да се отло­жи и чрез насочено въздействие върху различните сис­теми на организма. Главните насоки на това въздейст­вие са предотвратяването на имунодефицита и стимулирането на дейността на жлезите с вътрешна секреция. От гледна точка на психологията стареенето може да се отложи чрез преустройство на мисленето, В този аспект успешно се прилага психологическото коди­ране, тоест формирането на здрава психологическа настройка за живот.

В днешно време повечето хора се намират в така на­реченото трето състояние — промеждутъчно между зд­равето и болестта. Както и болестите, така и третото състояние е полиетиологично. Сборът от фактори на физическата, химическата, биологическата и психологи­ческата природа, които са характерни за съвременните условия на живот, довежда не само до развитие на спе­цифични заболявания (болестите на цивилизацията), но и до появата на симптоми, характерни за третото състо­яние: неврастения, безсъние, раздразнителност, главо­болие, суха кожа, дерматити.

Най-голяма част в тази своеобразна рискова група са работниците в химическите предприятия, в селското стопанство и техните семейства, живеещите в близост до земи, обработвани с химикали, хората с професии, свързани с трансмеридиални премествания и с работа в нощни смени, а също така пушачите и наркоманите.

Химизацията представлява огромна опасност за всички хора. Неконтролираното прилагане на торове, химическите добавки в хранителните продукти и синте­тичните лекарства ни разболяват, съкращават живота, отрицателно влияят върху потомството.

Разнообразните причини, които довеждат до третото състояние, може да се сведат до няколко основни:

—психическа анихилация (разпиляване на енергия, кавги,липсана положителни емоции, стрес, неумение за отпускане);

— липса на общуване с природата;

—неправилно хранене — преяждане, употреба на несъчетаеми продукти и т.н.;

— хиподинамия.

За съжаление всеки от нас по своему съкращава жи­вота си. Ако сте разумен човек, ще разберете, че ваше­то здраве е във ваши ръце и точно както и висококвали­фицираната професионална дейност, добрите отноше­ния в семейството, с колегите и с непознатите хора, изисква непрестанен труд. Помнете, всичко зависи само от вас! Нека тази книга, която разкрива някои от тай­ните на тибетската медицина, ви помогне да направите първата крачка към здравето и дългия живот. Желая ви успех!


Каталог: Public -> FreeLibrary -> HolysticMedicine
Public -> Българският лев в семейството на валутите на Европейския съюз дългови пазари
Public -> Равномерно увеличение на ежедневните валутни сделки на търговските банки с централната при слабо изразено увеличение в края на месеца
Public -> Декември 2005 г. No 14 / 2005
HolysticMedicine -> Заглавна страница
FreeLibrary -> Решение на тоя тъй важен за историята на българите и на славяните въпрос, поднасям скромния си труд пред благосклонното внимание на учените и любознателните
FreeLibrary -> Загадки на древната история Ал. Горбовски


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница