Тактиката като фактор на спортното постижение в подготовката на футболиста Януари – Май, 2022



страница1/14
Дата16.02.2023
Размер5.22 Mb.
#116627
ТипЛитература
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
Проект - Тактиката като фактор за спортното постижение във футбола
    Навигация на страницата:
  • 1. Увод

Тактиката като фактор на спортното постижение в подготовката на футболиста


Януари – Май, 2022


Съдържание




1. Увод 3
2. Цели, литература и методология 4
3. Футболът като колективна игра – какъв вид спорт е футбола 5
4. Значение на различните страни на подготовката при изграждането на футболиста 7
4.1 Физическа подготовка 7
4.2 Технико-техническа - в различните етапи на усъвършенстване / при начинаещи, напреднали, елитни състезатели 8
4.3 Психологическа подготовка 9
5. Основи на тактиката във футболната игра 12
5.1 Теоритичен поглед над тактиката 15
5.2 Тактиката като фактор на спортното постижение във футбола 17
5.2.1 Изследване 1 – тактиката като способ за митигиране на технически и организационни недостатъци 18
5.2.2. Изследване 2 – Тактиката в основата на най-големите футболни успехи 22
6. Тактиката в света на спорта 25
6.1 Баскетбол 25
6.2 Тенис 26
7. Изводи и заключение 28
Източници 30



1. Увод


Глобалното разпространение на играта футбол показа нейната динамичност, красота, техничност и емоционалност. В момента повече от 265 милиона мъже и жени използват възможностите на този спорт, както за запазване на здравето, така и за придобиване на специални двигателни качества, които могат да използват в своето ежедневие. Освен чисто спортно-техническите особености, футболната игра фокусира в себе си най-привлекателните качества и добродетели на спорта въобще, като удоволствието, дихателната мускулна дейност и др. Футболната игра представлява част от двигателната култура на всеки народ. Развитието на физическите възможности, техническите качества, както и възможностите за подобряване на здравето на децата стоят в основата на физическото възпитание и спорт и в частност на футбола.
В днешно време проблемът за усъвършенстване на учебния процес по футбол е изключително актуален. В средите на футболните специалисти преобладава мнението, че с оглед повишаване атрактивността и ефективността на учебния процес възниква необходимостта той да придобие тренировъчен характер. Многопластовото проявление на интелект, атлетичност, техника и динамика на играта, както и споменът за успешното представяне на българския национален отбор на Световното първенство в САЩ през 1994 година предизвиква още по-голям интерес към занимания с футбол за деца. Футболът продължава да бъде номер едно сред най – желаните и практикувани спортове от децата в българските училища, а непрестанното повишване броя клубове, които предлагат организирани занимания по футбол е ясен атестат за социалната и културна значимост на този спорт.
За съжаление, резултатите на футболния терен в годините след 1994 отчитат непрестанна деградация. Вглеждайки се в еволюцията на играта в по-развитите страни, може лесно да се заключи, че неумението да се изградят ясни тактически основи при прилагането на тренировъчните похвати е в основата на проблемите. Добрите футболисти, професионалисти, се нуждаят от такава тактическа подготовка, че да могат да усвояват голямо количество игрова информация и на база поставената им тактическа рамка, да могат да взимат правилни решения в динамична игрова обстановка при недостиг на време и пространство. Те трябва да могат да „мислят“ на терена и да комбинират тактическата дисциплина, специфична за тяхната роля в отбора с индивидуалните си качества и силни страни, докато изграждат една своеобразна мрежа от логични и последователни действия в синхрон със своите съотборници.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница