”Техническa помощ за Звено за изпълнение на проект 51011116-23-65 Интегриран водen цикъл за град Шумен ІІ ртап, оп околна среда 2007 2013”



страница1/4
Дата13.10.2018
Размер430.47 Kb.
#86181
  1   2   3   4

”Техническa помощ за Звено за изпълнение на проект

51011116-23-65 Интегриран водen цикъл за град Шумен ІІ ртап, ОП Околна среда 2007 - 2013”







ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

КОХЕЗИОНЕН ФОНД

Инвестираме във вашето бъдеще




Оперативна програма “Околна среда 2007 – 2013 г.”

www.opе.moew.government.bg
Проектът се финансира от Кохезионния фонд на ЕС и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма Околна среда 2007 - 2013”

51011116-23-65 ИНТЕГРИРАН ВОДЕН ЦИКЪЛ ЗА ГРАД ШУМЕН ІІ ЕТАП

Договор за безвъзмездна помощ 51011116-C045

ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ

ТЕХНИЧЕСКА ПОМОЩ ЗА

ЗВЕНО ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТ 51011116-23-65

ИНТЕГРИРАН ВОДЕН ЦИКЪЛ ЗА ГРАД ШУМЕН ІІ ЕТАП,

ОП ОКОЛНА СРЕДА 2007 - 2013”

СЪДЪРЖАНИЕ

1. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

1.1 Данни за Възложителя

1.2 Институционална рамка

1.3 Ключова информация за 51011116-23-65 Интегриран воден цикъл за гр. Шумен ІІ етап

2. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ НА ПРОЕКТА

2.1 Цели на проекта

2.2 Задачи на проекта

2.3 Резултати от проекта

3. ЦЕЛ И ПРЕДМЕТ НА ОБЩЕСТВЕНАТА ПОРЪЧКА (ДОГОВОРА ЗА УСЛУГА)

3.1 Цел на обществената поръчка

3.2 Обхват на работата на Изпълнителя

3.3 Конкретни задачи на Изпълнителя

4. ПЕРИОД НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ОБЩЕСТВЕНАТА ПОРЪЧКА




4.1 Продължителност

4.2 Индикативни етапи на изпълнението

4.3 Индикативен линеен график на изпълнението на проекта

5. ПЕРСОНАЛ НА ИЗПЪЛНИТЕЛЯ, АНГАЖИРАН ПО НАСТОЯЩАТА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА




5.1 Общи положения

5.2 Изисквания към ключовия експертен състав

5.3 Описание на работа на ключовия експертен състав


5.4. Допълнителен персонал на Изпълнителя

6. ЛОГИСТИКА, ПРЕДОСТАВЯНА ОТ ИЗПЪЛНИТЕЛЯ

6.1 Логистични изисквания към Изпълнителя

7. ДОКЛАДВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО




7.1 Встъпителен доклад

7.2 Междинни доклади за изпълнение на договора

7.3 Окончателен доклад за изпълнение на договора

7.4 Доклади и становища при поискване от Възложителя


8. ПЛАЩАНИЯ


9. ПУБЛИЧНОСТ

1. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ


1.1 Данни за Възложителя

Община Шумен

Бул. Славянски 17,

Шумен 9700,

България

Тел.: +359/

Факс: +359/ 54 800 400

www.shumen.bg




    1. Институционална рамка

Настоящата обществена поръчка се прави в изпълнение на Закона за обществените поръчки във връзка с възлагането на дейност, предвидена в проект 51011116-23-65 Интегриран воднен цикъл за гр. Шумен ІІ етап, договор за безвъзмездна помощ 51011116-C045, финансиран от Кохезионен фонд на Европейския съюз и првителството на Р България чрез Оперативна програма Околна среда 2007 – 2013, и по-специално с цел привличане на техническа (консултантска) помощ за Звено за изпълнение на проекта (ЗИП).


Финансовият инструмент Кохезионен фонд е създаден с Регламент на Съвета на ЕС № 1084/2006 от 11.07.2006 г. и отменя Регламент на Съвета № 1164/94.
Кохезионният фонд подпомага дейности в сферата на околната среда, залегнали в приоритетите на политиката на ЕС в тази област.

Оперативна програма “Околна среда” 2007-2013 е разработена по Националната стратегическа референтна рамка на Република България за програмния период 2007-2013. На база на ализите на текущото състояние, тя залага приоритети в сферата на околната среда, които да бъдат осъществени и финансирани. Чрез подобрение на базисната екологична инфраструктура оперативната програма ще допринесе за достигане на стратегическата визия за България, а именно: до 2015 България да се превърне в динамична, конкурентноспособна и достъпна страна членка на ЕС с високо качество на живот, доходи и социална чувствителност.


Оперативната програма се базира на целите и приоритетите на политиката на ЕС в сферата на околната среда и отразява ангажиментите, поети от България.
Оперативната програма очертава основните цели и приоритети, както и видовете дейности, съгласувани с тези на националната политика за опазване на околната среда и с политиките и законодателството на ЕС, за които ще бъде предоставено финансиране.

Главната стратегическа цел на програмата е подобряване, запазване и възстановяване на естествената околна среда и развитие на екологичната инфраструктура.


Специфичните цели на програмата са изведени както следва:

  • Опазване и подобряване състоянието на водите;

  • Подобряване управлението на отпадъците и защитата на почвите;

  • Опазване на биоразнообразието и защита на природата.

Реализирането на тези цели ще доведе до подобряване качеството на живот на населението в страната и до повишаване на възможностите за инвестиции в нейната икономика.
Управляващ орган на оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013 г." e дирекция "Кохезионна политика за околна среда" на Министерство на околната среда и водите. Дирекцията е отговорна за цялостното управление и изпълнение на оперативната програма в съответствие с принципа на Европейския съюз за добро финансово управление. В тази връзка, Управляващият орган изпълнява функции и задачи, свързани с разработването и одобрението от Европейската комисия на програмните документи за усвояване на средствата от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд, в рамките на ОП "Околна среда".
Управляващият орган организира процедури за набиране на проектни предложения и гарантира избирането на проектни предложения за финансиране в съответствие с критериите за избор на проекти по оперативната програма, обявява крайните резултати от оценката и избора на проектните предложения, съгласува договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за проекта с бенефициентите.
В качеството си на Управляващ орган на ОП "Околна среда 2007-2013 г.", дирекция "Кохезионна политика за околна среда" отговаря за цялата публичност на оперативната програма в съответствие с изискванията на Регламент на Комисията 1828/2006, съдържащ подробни правила за прилагане на Общия регламент 1083/2006.
Междинно звено на ОП “Околна среда 2007 - 2013 г.” е дирекция “Фондове на ЕС за околна среда” на Министерство на околната среда и водите.
Междинното звено изпълнява функции и задачи, спрямо бенефициентите, произтичащи от делегираните задачи. В процеса на подготовка, избор и одобрение на операции за финансиране, Междинното звено извършва основно следното: съветва потенциалните бенефициенти при разработване на проектните предложения, извършва детайлна оценка на проектни предложения, преминали успешно формална оценка, извършва оценка на капацитета на потенциалния бенефициент за управление на проекта и подготвя проект на договор с бенефициента.
В процеса на изпълнение на проекта, Междинното звено контролира правилното прилагане и изпълнение на процедурите по възлагане на обществени поръчки, извършващи се от бенефициента. Междинното звено извършва верификации във връзка с административното, финансово, техническо и физическо изпълнение на проекта от бенефициента.
По отношение на ОП “Околна среда 2007-2013 г.” орган, отговорен за осъществяване на плащанията към бенефициентите по програмата, ще бъде Междинното звено.  

Оператор на ВиК системата на град Шумен

ВиК ООД Шумен е регионално експлоатационно дружество, трансформирано през 1996 г. в дружество с ограничена отговорност съгласно разпоредбите на Търговския закон. Дружеството е регистрирано с решение 119/1991 г. на Шуменския окръжен съд като „ВиК” ООД - Шумен.

Основната дейност на дружеството включва проучване, проектиране, изграждане, поддръжка и управление на водоснабдителни, канализационни системи (включително и пречиствателни станции за отпадъчни води) и други дейности, които не са забранени със закон. Капиталът на дружеството възлиза на 486 978 лв.
Собствеността на дружеството е разпределена както следва:


  • 51 % - Министерство на регионалното развитие и благоустройство

  • 49% - Общините от Шуменска област: Шумен, В.Преслав, Върбица, Смядово, Каспичан, Н.Пазар, Н.Козлево, Каолиново, Венец и Хитрино.



    1. Ключова информация за 51011116-23-65 Интегриран воден цикъл за град Шумен ІІ етап




      1. Инвестиционна програма


Общите цели на проекта са:

- Да подпомогне България в посока постигането на съответствие с Европейското екологично законодателство, особено по отношение на директивите за питейни води и градски отпадъчни води, както и да допринесе за постигане на устойчиво регионално развитие;

- Да подобри икономическата инфраструктура и да насърчи различни форми на икономическо развитие;

- Да защити природните ресурси, които са база за развитие и конкурентноспособност.


Специфична цел на проекта – да подобри конкретната ситуация във водния цикъл на гр. Шумен посредством подобрения в отделните компоненти на ВиК системата, обединени в интегрирана инвестиционна програма.
Целите на инвестицията в част водоснабдяване са:

- Да предоставя водоснабдителни услуги на потребителите, съгласно стандартите на Директива 98/83/ ЕЕС;

- Да осигури непрекъснатост на водоснабдяването за абонатите (чрез намаляване на техническите водни загуби и ремонтните работи в следствие от аварии във водопреносната мрежа);

- Да предизвика обществена чувствителност по отношение на ефективната употреба на водните ресурси;

- Да намали разходите за експлоатация и поддръжка на водопроводната система.
Целите на инвестицията в част канализация са:

- Да увеличи броя на населението, чиито отпадъчни води се отвеждат и пречистват в канализационната система съгласно изискванията на Директива на ЕС 91/271.

- Да предотврати рисковете за околната среда, произтичащи от преливащи септични ями и заустване на отпадъчни води в околната среда, чрез разширяване на канализационната мрежа към райони, които към момента не са свързани към канализационната система;

- Да предпази приемниците (р. Камчия и Черно море) от замърсяване в следствие от заустване на непречистени отпадъчни води;

- Да рехабилитира част от съществуващата канализационна мрежа, намалявайки авариите и инфилтрацията.
2.2 Задачи на проекта

- Да подобри надеждността на водоснабдяването;

- Да рехабилитира 10 км. от водоразпределителната мрежа ;

- Да намали на броя на авариите във водопроводната мрежа и съответно техническите водни загуби от 73 % до 39% след приключване на проекта;

- Да повиши свързаността към канализационната система от 99,7 % и отвежда отпадъчните води до ПСОВ на 132 000 е. жители;

- Да рехабилитира 32 км канализационна мрежа;

- Да намали инфилтрацията в канализационната система;

- Да разшири и реконструира ПСОВ с капацитет 132 000 е.ж.;

- Да постигне параметри на изход ПСОВ, отговарящи на стандартите за заустване на пречистени отпадъчни води във водните приемници (Директива 91/271/ЕС за отпадъчни води и изменението й от Директива 98/15/ЕС от 27.02.1998 г.;

- Да подобри общественото здраве и да намали екологичните рискове в района на Шумен, както и работните условия за служители на ВиК – Шумен.


2.3 Резултати и ползи от проекта

Изпълнението на проекта (и в част водоснабдяване, и в част канализация) ще доведе до следните резултати и ползи:



От гледна точка на подобренията в техническата екологична инфраструктура:

  • оптимизиране на пречиствателните процеси в ПСОВ;

  • постигане на ефективност в работата на съоръженията на ВиК системата;

  • намаляване на техническите водни загуби в разпределителната мрежа до 39% след проекта;

  • намаляване на инфилтрацията в канализационната система ;

  • увеличаване на свързаността към канализационната система до 99,7% след проект;

От екологична гледна точка:

  • преустановяване на здравните рискове - намаляване на риска от замърсяване на р. Камчия, воден приемник на станцията за отпадъчни води;

  • преустановяване на директните изливания на непречистена отпадъчни води в прилежащи приемници, чрез отвеждане на отпадната вода, генерирана от 85 855 жители, в градската ПСОВ;

  • подобряване на екосистемите;

От социална гледна точка:

  • подобряване на качеството на ВиК услугите за населението чрез оптимизиране на ВиК системата и подобряване на жизнените условия като цяло;

  • създаване на нови работни места и значително подобряване на работните условия на експлоатационния персонал;

  • внедряване на съвременни технологии, автоматизация на процесите и осигуряване на специализирано обучение за експлоатационния персонал;

От икономическа гледна точка:

  • подобрена ефективност във ВиК системата посредством намаляване на разходите за експлоатация и поддръжка на нейните елементи;

  • създаване на възможност операторът да генерира достатъчно собствени средства, които да инвестира в последващо подобряване на елементи от съществуващите системи;

  • принос към постигане на устойчиво развитие на региона чрез създаване на предпоставки за икономически и социален подем, в т.ч развитие на туризма;

От гледна точка на изпълнението на политики:

  • съблюдаване на екологичните стандарти, както и националните, и европейски политики в сектор води;

  • принос към оптимизирането на управлението на водния сектор като цяло;

  • принос към постигане на ангажиментите, поети от България в преговорния процес, в дължимия срок.



Изпълнението на проекта предвижда следните етапи на строителство:
три договора /етапи/ за строителство по договорните условия на ФИДИК:

        • един договор за строителство по ФИДИК 1999 Червена Книга (Изграждане на КПС Дивдядово с напорен колектор)

и

        • два договора за инженеринг по ФИДИК 1999 Жълта Книга (разширение на пречиствателна станция за отпадъчни води и рехабилитация на канализационната мрежа и съпътстващи водопроводи).


договори за услуги:

  • договорът, представляващ част от тази документация за участие с предмет ”Техническa помощ за Звено за изпълнение на проект 51011116-23-65 Интегриран воден цикъл на град Шумен ІІ етап, ОП Околна среда 2007 - 2013”;

  • договор за технически контрол при проектирането и строителен надзор на договори с договорни условия на ФИДИК Жълта и Червена Книга – Интегриран воден цикъл на град Шумен ІІ етап.

  • договор за изпълнение на мерки по публичност и визуализация на проекта;

  • договор за одит на проекта.

1.3.2 Местоположение на проекта

Шуменският регион е разположен в централната част на североизточна България. Обграден е от районите на Варна, Бургас, Сливен, Търговище, Разград, Силистра и Добрич. Простира се по Шуменското плато, част от Лудогорското плато и Провадийското плато, част от Самуилските възвишения и планина Драгоевска и източна Стара планина. В района се намират река Голяма Камчия, язовир Тича и реките Врана и Провадия. ЖП линиите София – Варна и Шумен – Карнобат, магистрала Хемус, международните пътища Русе – Шумен – Варна, София – Търговище – Белокопитово и Силистра – Шумен – Ямбол пресичат региона. Върбишкият проход и Ришкият проход свързват северна и южна България. Теренът на община Шумен е разнообразен, с хълмове, плата и равнини. Шумен е разположен в горната част на басейна на река Камчия. Реките Енчова и Поройна, които са малки притоци на река Камчия, минават през града. Има малък водосборен басейн, който отводнява Шуменското плато в посока Стара планина. Шумен е разположен в основата на стръмна долина и региона е известен със своите лозя. Той е десети по големина в страната и е административен център на Община Шумен и на Област Шумен. Градът се е разраснал на изток и югоизток, където се намират големи промишлени предприятия, повечето от които работят с намален капацитет. В близост е до градовете Търговище и Велики Преслав.

Шумен е разположен в Шуменското поле, което е отворено към югоизток и постепенно намалява своята височина – западните части на града лежат на около 280-300 m над морското ниво, а крайните източни на 180-200 m. Градът се намира в подножиетo на Шуменското плато, което има много разнообразна природа. Неговото било се извисява на 500 m надморска височина. Превишението му по отношение на града е около 250-300m.




      1. Свързани с настоящия проект програми

Няма свързани с настоящия проект програми.


1.3.4 Организация на изпълнението на Интегриран воден цикъл за град Шумен ІІ етап
За целите на изпълнението на проект 51011116-23-65 Интегриран воден цикъл за гр. Шумен ІІ етап се създава Звено за изпълнение на проекта (ЗИП) към Община Шумен.
Община Шумен, в качеството й на бенефициент на проекта, и ВиК ООД Шумен, в качеството на оператор на инвестицията, са се споразумяли за взаимно сътрудничество в изпълнението на проекта.
Основната дейност на ЗИП ще бъде оперативното управление на проекта.
Това включва, без да се ограничава до:

  • цялостно административно, финансово и техническо изпълнение на Договора за безвъзмездна финансова помощ;

  • координация между страните в изпълнението на Договора за безвъзмездна финансова помощ;

  • процедури по възлагане на обществени поръчки – подготовка на документации за участие, провеждане на процедури за обществени поръчки, участие в комисии за избор на изпълнители;

  • контролира съответствието на изпълняваните проектни дейности съгласно Договора за безвъзмездна финансова помощ;

  • администриране на договора за безвъзмездна финансова помощ – отчитане, докладване, съблюдаване на договорните задължения, осъществяване на мерки за публичност и визуализация, архивиране на проектно досие, следене за нередности, мониторинг и контрол;

  • финансово управление и осчетоводяване;

  • съблюдаване на напредъка по проекта – текущ и периодичен мониторинг;

  • приемане на изпълнението на проектни дейности, възложени на външни изпълнители.

За целите на изпълнението на проекта се предвижда ЗИП да привлече професионалната експертиза на външна техническа помощ, която да подпомогне звеното по време на целия процес на изпълнение на Интегриран воден цикъл за град Шумен ІІ етап - предмет на настоящата обществена поръчка.




      1. Продължителност на проекта и индикативен линеен график на изпълнението

Продължителността на Интегриран воден цикъл за град Шумен ІІ етап е 33 месеца. Забележка: графикът е индикативен!




Каталог: zop
zop -> Европейски фонд за регионално развитие
zop -> За удостоверяване на липсата на обстоятелствата по чл. 47, а
zop -> СВ. Климент Охридски
zop -> Становище за осъществен предварителен контрол
zop -> Закон за обществените поръчки 2016 г програма на семинар 24-26 февруари 2016 г., хотел „Св. София
zop -> Доставка на оборудване и канцеларски материали за административни цели за офиса на звено за изпълнение на проект: 51011116-23-65 „интегриран воден цикъл за град шумен – ІІ етап”
zop -> Декларация по чл. 47, ал. 9 от зоп
zop -> За възлагане на обществена поръчка, чрез открита процедура по реда на чл. 14, Ал. 3, т. 2 От закона за обществените поръчки, с предмет


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница