Техническа спецификация (Задание за проектиране)



страница1/3
Дата20.08.2018
Размер381.51 Kb.
#81206
  1   2   3






ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ

(Задание за проектиране)

към документация за участие в Задължителни процедури по ЗОП с обявя в АОП, за възлагане на обществена поръчка с предмет:


Изготвяне на технически проект/ТП за извършване на СМР на обект:

Модернизиране на научната инфраструктура на УАСГ гр. София, чрез изграждане на съвременен Изследователски Център по Сеизмично Инженерство (ИЦСИ) – част строителна реконструкция и модернизация”
УВОД.

Университета е основан като Висше техническо училище през 1942 г. 1945 г. то се преобразува в Държавна политехника. През 1953 г. се формира Инженерно-строителен институт (ИСИ), който през 1963 г. е преименуван на Висш инженерно-строителен институт (ВИСИ), а през 1977 г. - на Висш институт по архитектура и строителство (ВИАС). На 21 юли 1995 г.  с решение на Народното събрание ВИАС е преобразуван в Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Обществената мисия на УАСГ има светски характер, тя е образователна и научноизследователска. В УАСГ студентите получават архитектурни и инженерно-строителни познания и придобиват практически умения в съзвучие с националните, европейските и световни традиции и в съответствие с държавната политика за развитие на висшето техническо образование в Република България. Тази мисия се осъществява чрез преподаване на знания и развиване на изследователска дейност в областта на следните специалности: Архитектура, Строителство на сгради и съоръжения, Хидростроителство (Хидротехническо строителство и Хидромелиоративно строителство), Водоснабдяване и канализация, Геодезия и Транспортно строителство (Пътно строителство и Железопътно строителство).

Главните цели на УАСГ са: да осигури висше архитектурно и инженерно-строително образование на високо равнище; да създаде богати възможности за следдипломна квалификация и специализация; да осъществи задълбочени научни изследвания и ползотворно сътрудничество с наши и чужди обществени и частни институции.

В 5 факултета (Архитектурен, Строителен, Хидротехнически, Геодезически, Транспортен) и 33 катедри се подготвят висши кадри по следните специалности: Архитектура, Урбанизъм, Строителство на сгради и съоръжения, Транспортно строителство, Водоснабдяване и канализация, Хидростроителство и Геодезия.

Академичен персонал, редовни преподаватели – 364, вкл. 25 професори, 147 доценти, 168 асистенти, 24 преподаватели; от тях 250 са доктори на науките. Академичен персонал, хонорувани преподаватели – 212, от тях с докторска степен - 60. Брой на студентите: 5000. За времето на своето съществуване, УАСГ е подготвил повече от 5900 архитекти и 25000 инженери.

Всички инженерни специалности са акредитирани от FEANI - Федерацията на европейските инженери. Обучението по архитектура е признато и акредитирано от RIBA - Кралския институт на британските архитекти и от Министерството на културата на Франция.

Акредитация от D.O.A.T.A.P, Република Гърция - С решение от 9 юни 2011 (Протокол № 115) на Отдела по университетско образование на Управителния съвет на Междууниверситетската организация по признаване на академични образователно-квалификационни степени (D.O.A.T.A.P) на Република Гърция, се признават дипломите по всички специалности, придобити в Университета по архитектура, строителство и геодезия.

Потвърждение на нотификацията по Директива 2005/36/ЕО - На 24 юни 2011 в официалното издание на ЕС се публикува поредното потвърждение на признаването на професионална квалификация Магистър-Архитект на придобилите диплома от УАСГ - специалност Архитектура.




  1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ.

Съгласно решение № 18 / 21.01.2015 г. на АС на УАСГ се стартира разработка на Проектно предложение (ПП) на УАСГ по Оперативна програма Региони в растеж на Министерството на регионалното развитие и благоустройството 2014-2020 (ОП РР на МРРБ), с наименование:

Модернизиране на научната инфраструктура на УАСГ гр. София, чрез изграждане на съвременен Изследователски Център по Сеизмично Инженерство (ИЦСИ) – част строителна реконструкция и модернизация”



по ОП РР на МРРБ. Фокус на този проект е изграждането на съвременен комплекс по сеизмично инженерство и превенция на сеизмичния риск, който да се намира на територията на Университета. В рамките на това начинание се изисква да се извършат съответните предпроектни проучвания и да се изготви инвестиционен проект за сградата на споменатия комплекс. Настоящият документ има за цел да стане основата за провеждане на конкурс за избор на проектант на новата сграда на лабораторния комплекс и прилежащата и инфраструктура.

Разработваната Техническа документация/ТД - Техническия проект/ТП и всички други съпътстващи я документи - следва напълно да отговарят на изискванията на ОП РР на МРРБ, на ЗУТ, на Наредба № 4 за инвестиционните проекти на МРРБ и на действащото българско законодателство.

  1. ОБЕМ, ФАЗИ НА ПРОЕКТИРАНЕ И РЪКОВОДЕЩИ ДОКУМЕНТИ.

II.1. Обем и съдържание.

Инвестиционният проект следва да се разработи съгласно НАРЕДБА № 4 ОТ 21 МАЙ 2001 г. ЗА ОБХВАТА И СЪДЪРЖАНИЕТО НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПРОЕКТИ и последните изменения в нея обнародвани в ДВ. бр.13 от 17 Февруари 2015г. Към задължителните проектни части се добавя и проект за Организация и Изпълнение на строителството включваща и техническо и технологично решение по разрушаването на съществуващ комин и другите съществуващи сгради.

Съвместно с Възложителя при стартиране изпълнението на услугата: ще се извърши предварителен оглед на обекта, като задълбочено ще се обсъдят всички задачи, предмет на настоящата спецификация, включително възможните варианти за най-добро проектно решение /възможно е леко отклонение, свързано със зададените технически параметри и предложеното проектно решение в настоящото техническо задание за изпълнение, като същите ще се решават съвместно с избрания изпълнител на услугата/.
II.2. Фази на проектиране.

Инвестиционният проект следва да се разработи еднофазово във фаза „технически проект”.

Строителството по проектното предложение ще се реализира въз основа на технически проект за обект: „Модернизиране на научната инфраструктура на УАСГ гр. София, чрез изграждане на съвременен Изследователски Център по Сеизмично Инженерство (ИЦСИ) – част строителна реконструкция и модернизация”, с включена в него процедура съгласно член 145 алинея (5) от ЗУТ.

Техническият проект се разработва с цел получаване на разрешение за строеж, организиране на търг за строителство и изпълнение на самото строителство. След фазата на проектиране проектантът изпълнява авторски надзор който ще е предмет на допълнително възлагане с договор за услуга, чрез процедура по договаряне без обявление на основание чл. 90, ал. 1, т. 3 от ЗОП. Текущото управление и контрол на проектирането ще се осъществява от страна на УАСГ.



II.3. Ръководещи документи и стандарти.

Проектът следва да се разработи съобразно изискванията на:

  • Закон за устройство на територията;

  • Техническа спецификация/Задание за проектиране (настоящият документ);

  • НАРЕДБА № 4 от 21 май 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти;

  • OП РР - МРРБ;

  • Най-добрите проектантски практики за постигане на оптимално техническо и функционално решение, способстващо за издигане на обществената репутация на Университета по Архитектура Строителство и Геодезия.

  • Проектът следва да е разработен в съответствие с Еврокод, съгласно императивните препоръки на член 1, алинея (2), точка 1 от „Наредба за изменение и допълнение на Наредба № РД-02-20-19 от 2011 г. за проектиране на строителните конструкции на строежите чрез прилагане на европейската система за проектиране на строителни конструкции (обн., ДВ, бр. 2 от 2012 г.; изм. И доп., бр. 111 от 2013 г.).

II.4. Части на проекта.

II.4.1. Предпроектно проучване.

  • Извършване на дейности съгласно член 145 алинея (5) от ЗУТ, с включени в него части Архитектура, Конструкции и Геодезия;

II.4.2. Технически проект по следните проектни части.

  • Технология (виброплатформа, хидравлична станция, охлаждане, работилници, мостови кран);

  • Архитектура включително част хидроизолации (очакват се подпочвени води и необходимост от изолиране тип „вана“);

  • Конструкции;

  • ОВ и К (сградни инсталации и топлозахранване);

  • В и К (сградни мрежи);

  • Сградно водопроводно отклонение до захранващ водопровод, сградно канализационно отклонение до приемен колектор;

  • Електро (силова и осветителна сградна инсталация, заземление и мълниезащита);

  • Електрозахранване от предписан от ЕРП трафопост;

  • Слаботокови инсталации – ПИИ, СОИ, телефонизация и интернет, видеонаблюдение и видеозаписи на експериментите, СКС (компютърна мрежа);

  • Енергийна ефективност;

  • Геодезия (вертикална планировка и трасировка);

  • Комуникационен достъп и организация на движението (Пътна);

  • Благоустройство (озеленяване);

  • План за безопасност и здраве;

  • Пожарна безопасност;

  • План за управление на строителните отпадъци;

  • План за организация и изпълнение на строителството, включително проект за разрушаване на съществуващия комин и постройки;

  • Количествена сметка и количествено-стойностна сметка.

Проектантът следва да предвиди и необходимите проучвателни дейности като обследване на съществуващите конструкции, геодезическа снимка, архитектурно и строително конструктивно заснемане, геоложки и хидрогеоложки проучвания и доклад.

Възложителят ще номинира лице, което ще извърши Технически контрол по част Конструкции, Фирма за извършване на оценка на енергийната ефективност, Фирма консултант за оценка на съответствието на инвестиционния проект;

Възложителят ще номинира свой независим екип от специалисти, който да извършва инвеститорски контрол и независим преглед на проекта в съответните му етапи. Забележките и коментарите на специалистите от инвеститорската дирекция (когато не противоречат на законите, правилата и нормите) имат задължителен характер за Проектанта. Разработването на проекта ще се контролира при условен напредък 20%, 60% и 90%. При условен напредък 20% и 60% се представят индикативни стойностни сметки за целия строеж, а при 90% - окончателна количествено-стойностна сметка.

  1. МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ.

Към настоящия етап от развитието на целия проект се възнамерява бъдещият лабораторен комплекс да се изгради на територията на старото котелно на университета и оранжерията. Подробности по плануваното място за строеж и наличните постройки там са представени в Приложение 1 към настоящето задание.

  1. ЛОГИСТИЧЕН ДОСТЪП.

Бъдещият лабораторен комплекс ще се нуждае от път за достъп, по който следва да могат да се движат товарни бордови автомобили с товароподемност 12,5 тона. В проекта трябва да се осигури транспортната достъпност на бъдещия строеж.

  1. ОСНОВНИ ЦЕЛИ ПРИ РАЗРАБОТВАНЕ НА ИНВЕСТИЦИОННИЯ ПРОЕКТ И ФИЛОСОФИЯ НА НАЧИНАНИЕТО.

Основна цел на инвестиционния проект е разработване на модерна и ефективна сграда на лабораторен комплекс с акцент върху изследвания за сеизмична осигуреност на сгради и съоръжения. Фокус на предназначението на сградата е провеждане на експериментални изследвания на модели на строителни конструкции при сеизмични въздействия. За целта следва да се осигурят добри условия за подготовка на експериментите (логистичен достъп и място за подготовка на модели), за провеждане на изследванията, както и за демонтиране и извозване на образците. Желанието на възложителя е да се постигне максимална работна височина над виброплатформата (височина на модела не по-малко от 8 метра), възможност за манипулации с мостов кран или друга подемна техника и безопасност при провеждане на експериментите.

Местоположението на бъдещия лабораторен комплекс е избрано с цел той да е близко до сградата на университета и по този начин да е възможно да се съвместяват дейности по поддръжка и обслужване на дейността му. Проектантът следва да се запознае с организацията на научно-изследователската и учебна дейност в УАСГ и да потърси рационални модели за съвместяване на определени функции и работи.

Бъдещият лабораторен комплекс следва да функционира с минимален постоянен състав. Съпътстващите дейности като ремонт, поддръжка, хигиена и охрана ще се извършват от съществуващите структури и звена на университета. Тъй като бъдещата научно-изследователска дейност ще се извършва на проектов принцип, възможно е по конкретни проекти да се работи с целево привлечен персонал. За него следва да се осигурят необходими битови помещения, различни от тези на постоянния персонал. Очаква се привлеченият персонал да е 6 - 8 човека.

  1. НЕОБХОДИМИ ПОМЕЩЕНИЯ.

Всички обслужващи и технически помещения, които възникват по необходимост за постигане на правилното функциониране на сградата се предвиждат и аргументират от Проектанта.

Сградата на лабораторния комплекс следва да съдържа следните главни помещения:

  • Лабораторна зала със сеизмична платформа. Проектирането на помещението, фундамента за платформата и инженерните инсталации задължително се съобразяват с изискванията на избрания доставчик на сеизмичната платформа;

  • Помещение за хидравлична станция (Фигура 1). При желани размери на платформата (4 m x 4 m) предполагаемите размери на това помещение са 6 m x 6 m. Помпите създават високо ниво на шум, поради което е наложително да има добра шумоизолираност на залата с платформата от хидравличната станция;







Фигура 1. Примерно помещение за хидравлична станция

Фигура 2. Примерно помещение за визуален контрол на експериментите



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница