Техническо задание за проектиране Възложител: община петрич



Дата01.05.2018
Размер160.02 Kb.
#67441

Техническо задание за проектиране

Възложител: ОБЩИНА ПЕТРИЧ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

УТВЪРЖДАВАМ:

Г-Н ДИМИТЪР БРЪЧКОВ

/КМЕТ НА ОБЩИНА ПЕТРИЧ/




ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ

за


Изготвяне комплексна инвестиционна инициатива за Технически проект за довеждащ водопровод за гр. Петрич

с разработване на Подробен Устройствен План - (ПУП-ПП) и дейност по авторски надзор


  1. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    1. Възложител


Община Петрич

    1. Място на изпълнение


Република България, Област Благоевград, Община Петрич.

Някои от дейностите могат да се извършват в офис на изпълнителя или на друго място, ако това е целесъобразно или се налага от спецификата на изпълнение на съответния вид дейност.



    1. Описание на съществуващото положение


      1. Обща информация за населеното място

Община Петрич се намира в най-югозападната част на България и на Област Благоевград и с площта си от 650,132 km2 заема 2-ро място сред 14-те общини на областта и 10,01% от територията на областта.

Броят на населението е в община Петрич е 66 463 жители, а в град Петрич 39 691 жители.

През източната част на общината, от север на юг, преминава около 27 km от течението на река Струма, която протича през южната част на Санданско-Петричката котловина и Марикостинското поле, а между тях образува късия Марикостински пролом. Тя има два десни притока, водещи началото си от Република Македония – реките Лебница и Струмешница и един ляв, събиращ водите си от Пирин – река Пиринска Бистрица.

Река Струмешница води началото си от Република Македония и в Община Петрич са нейните последни 33 km преди да се влее отдясно в Струма. На българска територия тя получава шест къси десни притока водещи началото си от планината Беласица – реките Свигьовица, Рамешница, Камешница, Коларовска, Иваник (Бела) и Луда Мара (Петричка река) и един ляв – река Градешница, извираща под връх Билска чука в планината Огражден.



Поречията на реките Струма и Струмешница, които в границите на Община Петрич обхващат част от Санданско-Петричката котловина, се характеризират с типичен преходно-средиземноморски климат. Средната слънчева радиация е около 2436 часа/год. - най високите стойности за страната.

Валежите са средно 700 мм/год. и са предимно от дъжд с главен максимум през ноември-декември. Ветровете обикновено нахлуват по долината на Струма от юг (топли) и север (по-студени), като преобладават тези с южна компонента. Освежаващ ефект през топлото полугодие има планинско-долинният вятър.

Общината не разполага с пречиствателни станции за питейни и битово-отпадъчни води.


1.3.2. Информация за състоянието на водоснабдителната система на гр. Петрич
Съществуващата външна (извън регулацията на населеното място) водоснабдителна система е изградена в периода 1960-1985год. След това са извършвани частични реконструкции на трасета на довеждащи водопроводи.

Водоснабдяването на гр. Петрич се осъществява от повърхностни водохващания с улавяне на дренажни подпочвени води посредством Алпийско водохващане „Луда Мара” на кота 425м и дренажно водохващане на кота 419м с общ максимален капацитет 240л/с и дълбоки тръбни кладенци в терасата на река Струмешница с максимален капацитет -280л/с.

Водоснабдяването основно се извършва от 2 бр. водохващания, изградени по течението на р. Луда Мара (р.Петричка) - Алпийско водохващане „Луда Мара с дебит Q=40 л/с и Дренажно водохващане с дебит Q=200л/с.

Трасето на съществуващия довеждащ водопровод от дренажното водохващане до напорен резервоар за висока зона с V=400м3 е от етернитови тръби с диаметри DN Ø200мм и DN Ø175мм с приблизителна дължина L=3,0км. Трасето на съществуващия довеждащ водопровод от дренажното водохващане до напорен резервоар за висока зона с V=1000м3 е от стоманени тръби с диаметър DN Ø475мм и с приблизителна дължина L=2,0 км.

Питейната вода от двете водохващания постъпва към напорни резервоари с обеми V=1000м3 и V=400м3, от където се подава водата за висока зона на гр.Петрич. Водата в резервоарите не се обеззаразява със съвременни технологии, а се използват стари методи, които противоречат с нормативните уредби и изисквания. Наблюдава се през определени периоди много голямо количество на остатъчен хлор във питейната вода.

Водоснабдителната мрежа на град Петрич е зонирана, състояша се от три зони – висока, средна и ниска зона. Необхдимите водни количества за отделните зони се подсигуряват от напорни резервоари, съответно за висока зона с обеми V=1000м3 и V=400м3, контрарезревоар V=1500 м3, за ниска зона от напорен резервоар на ПС II-ри подем с обем V=4000 м3. Необходимото водно количество към ПС II-ри подем, постъпва от ПС I-ви подем от тръбните кладенци.


Основните установени проблеми са следните:

  • Амортизирана и остаряла водоснабдителна довеждаща система;

  • Компрометирани водовземни съоръжения, прекъсвателни шахти и др.;

  • Загуби на питейна вода над 60%;

  • Мътност в определени периоди през годината;

  • Недостатъчен обем на напорен резервоар;

  • Липса на дезинфекция на питейната вода

Това състояние на водоизточниците и довеждащият водопровод води до редица проблеми:

  • Застрашава в много голяма степен водоподаването на гр. Петрич;

  • Спиране на водата заради аварии по трасето;

  • В сухите месеци и загубата на голяма част от водата по трасето има недостиг на вода в населеното място;

  • Застрашава здравето и увеличава риска от заболявания сред населението на селищната агломерация;

  • Повече от половината на населението не получава регулярно водоснабдяване като се съобразява в сухите месеци на годината с режим на питейната вода



  1. ЦЕЛИ НА НАСТОЯЩАТА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА И ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ


2.1. Обща цел на поръчката

Общата цел на настоящата обществена поръчка е подобряване на жизнения стандарт и качество на живот на населението на град Петрич, чрез подобряване и развитие на част от довеждащата водоснабдителна система на града. Целта на поръчката е също да допринесе за постигане на съответствие с изискванията на Рамковата директива за водите 2000/60/ЕС с Директива 98/83/ЕС за питейните води.



2.2. Специфични цели на поръчката

Специфичните цели на настоящата обществена поръчка са свързани с осигуряване на следните услуги, при стриктно спазване на съответната нормативна база в Република България.

Разработване на качествени и пълни технически проекти за реконструкция на довеждащи водопроводи от дренажно водохващане с обща дължина L=3,0 км., както и проектиране на допълнителен напорен резервоар или камера до съществуващите напорни резервоари с обеми V=1000 м3 като проектите трябва да отговарят на изискванията на Наредба №4 от 21 май 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти към Закона за устройство на територията.

Необходимо е да се проектира довеждащ водопровод от дренажно водохващане при Луда Мара (Петричка река) до напорени резервоари с обеми V=1000 м3 и V=400м3.


2.3. Очаквани резултати


  1. Изготвени и одобрени от Възложителя технически проекти по всички необходими части за външната водоснабдителна система за гр. Петрич, отговарящи на изискванията на Наредба № 4 от 21 май 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти към Закона за устройство на територията;

  2. Техническите проекти трябва да бъдат разработени на база съществуващите и действащи водоснабдителни системи;

  3. Съгласувани технически проекти с всички експлоатационни дружества, имащи отношение към тях и одобрени от Главен архитект на Община Петрич след представена оценка за съответствие на основание на чл.142, ал.6, т.2 от ЗУТ.
  1. ПРИЛОЖИМО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО


При изготвянето на проектните разработки и документацията по настоящата обществена поръчка Изпълнителят следва да спазва следната нормативна уредба.
Нормативна база и съгласуване на инвестиционните проекти:

  • Закона за обществените поръчки (ЗОП) и подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане;

  • Закон за устройство на територията (ЗУТ);

  • Закон за водите (ЗВ);

  • Закон за опазване на околната среда (ЗООС);

  • Закон за геодезията и картографията;

  • Наредба №2/22.03.2005 за проектиране на водоснабдителни системи;

  • Наредба №8/2001 за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места;

  • Наредба Iз-1971 от 29.10.2009г, за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар - обнародвана в Държавен вестник №96 от 4 декември 2009 влиза в сила от 05.06.2010 и промените към нея и отменя Наредба №2 за противопожарните строително-технически норми (обн. ДВ, бр.58 от 1987г, изм. и доп. бр.3 от 1994);

  • Наредба № 3 от 16 август 2010 г. за временната организация и безопасността на движението при извършване на строителни и монтажни работи по пътищата и улиците;

  • Наредба № 4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти (обн. ДВ., бр. 51 от 2001 г., изм. ДВ., бр. 85 от 2009 г., изм. ДВ., бр. 96 от 2009 г);

  • НАРЕДБА №9 от 16.03.2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели;

  • Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (обн. ДВ, бр. 37 от 2004 г., попр., бр. 98 от 2004 г., изм. и доп., бр. 102 от 2006 г.);

  • Норми за проектиране на бетонни и стоманобетонни конструкции (обн. ДВ, бр. 17 от 1987 г. и бр. 49 от 1999г.);

  • Норми за проектиране на бетонни и стоманобетонни конструкции за хидротехнически съоръжения (публ., БСА, кн. 1 от 1989 г.; изм., кн. 8 от 1991 г.);

  • Приложение на Еврокодове за стоманобетонни и метални конструкции;

  • Изпълнителят е задължен да спазва всички действащи нормативи, директиви, стандарти и специфични изисквания на поръчката. В хода на изпълнение на поръчката Изпълнителят е длъжен да следи за изменения на нормативната база, касаещи резултатите по ТП.
  1. ОБХВАТ НА ДЕЙНОСТТА

    1. Общи положения


Техническите проекти трябва да включват всички необходими части за издаване на разрешение за строеж.

Проектите трябва да отговарят на Наредба №4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти (обн. ДВ., бр. 51 от 2001 г., изм. ДВ., бр. 85 от 2009 г., изм. ДВ., бр. 96 от 2009 г);, както и с всички действащи закони и наредби, свързани с предмета на поръчката.


    1. Дейности на Изпълнителя


Техническите проекти трябва да бъдат изготвени в следните части:

4.2.1. Технически проект за довеждащи водопроводи за гр. Петрич

  • част: „Водоснабдяване” за реконструкция на довеждащите водопроводи с дължини L=3,00км. и проектиране на допълнителен резервоар в имота на съществуващият резервоар с обем V=1000 м3.

1. Обяснителна записка, включваща:

- подробно описание на съществуващото положение на водоснабдителната система;

- описание на водохващанията;

- пояснения относно проектното решение, с подробно представяне на оразмерителни водни количества, подробно описание на начина на изпълнение на СМР и съответствието им с нормативните изисквания и др;

- изчисляване на минимален необходим обем на напорен резервоар;

- да се опише необходимост от изграждане на работна и резервна тръба (ако е необходимо и се докаже).

2. Хидравлично оразмеряване - хидравлични изчисления на база спазване на Наредба № 2/22.04.2005г. за проектиране, изграждане и експлоатация на водоснабдителните системи (обн. ДВ, бр.34/19.04.2005г.). Представяне на мерки за обезопасяване на мрежите против хидравличен удар;

4. Графична част, включваща всички необходими чертежи в подходящ мащаб - ситуации с нанесени трасета и всички необходими съоръжения по пътя на водата, водохващания предвидени за реконструкция, надлъжни профили, детайли на преминавания (през река път или др.), както детайлни чертежи на прекъсвателни и изпускателни шахти, резервоар и др.;

5. Спецификация на основните материали и съоръжения;

6. Изготвяне на подробни КС за остойностяване на проектното предложение;




  • Част: „Геодезия” за довеждащите водопроводи на населеното място

      1. Обяснителна записка

      2. Чертежи в подходящ мащаб за фаза ТП

Част геодезия включва:

  • Подробно заснемане на трасетата на довеждащите водопроводи

  • Извадки от плановете за земеразделяне, необходими за основа за проектиране на трасетата на довеждащите водопроводи;

  • Доклад за всички засегнати поземлени имоти по трасето на довеждащият водопровод.




  • Част: „Инженерна геология и хидрогеология”

1. Обяснителна записка

2. Чертежи

3. Направа на минимум 3 бр. шурфове по трасето на водопровода


  • Част: „Пожарна безопасност“

      1. Обяснителна записка;

      2. Чертежи




  • Част: „ПБЗ”

      1. Обяснителна записка

      2. Чертежи




  • Част: „ПУСО”

      1. Обяснителна записка;

      2. Приложения



  1. ИЗХОДНИ ДАННИ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ ПРЕДОСТАВЕНИ ОТ ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ


  • Кадастрален и регулационен план на гр. Петрич;

Изготвените технически проекти трябва да отговарят на всички технически, икономически и технологични изисквания към обекта (съответствие между функционално и технологично решение). Използване на високоефективни материали, оборудване и технологии за осигуряване на качествено изпълнение на обекта. Осигуряване съответствието на проектните решения с изискванията към строежите по чл. 169 от ЗУТ. Показателите за икономическа ефективност, които трябва да бъдат постигнати и др.
  1. ДРУГИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ИЗПЪЛНИТЕЛЯ


Изпълнителят на настоящата обществена поръчка е длъжен също:

  • да информира Възложителя за всички потенциални проблеми, които възникват и биха могли да възникнат в хода на изпълнението на настоящият проект, като предложи адекватни решения за тях;

  • да представлява Възложителя пред държавните и общинските органи, тогава, когато това е пряко свързано с осъществяването на проектирането, съгласно ЗУТ и подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане;

  • Да се представят проектите на хартиен носител - 3 бр. копия и 1 бр. на магнитен носител.
  1. НАЛИЧНА ДОКУМЕНТАЦИЯ

Възложителят ще предостави на Изпълнителя всички налични проекти, документи, данни и информация, необходими за изпълнението на дейностите, съгласно настоящата документация.




  1. ДЕЙНОСТ ПО АВТОРСКИ НАДЗОР

Осъществяване на дейност по авторски надзор върху обекта предмет на поръчката; проследяване точното и качествено изпълнение на СМР и съответствието на вложените материали с одобрения проект; даване на необходимите консултации, детайли и спецификации, и количествени сметки, допълнително възникнали по време на изпълнението на СМР, необходими за изпълнението на одобрения проект;извършване на изменения в проекта, наложени по обективни причини /наличие на подземни комуникации, нездрава почва, пропуски в проекта и други подобни/; отразяване констатациите и предписанията в заповедната книга на строежа; подписване на всички актове и протоколи, съгласно ЗУТ и наредба № 3 от 31.07.2003г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството; участие в приемателни комисии за въвеждане в експлоатация; изготвяне при необходимост на екзекутивна документация, отразяваща несъществените отклонения от съгласуваните проекти..

Дата:


07.2016г. Съставил: …………………….

/инж. Галина Терзиева/



ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ
за изработване на ПУП- Парцеларен план

Заданието е изработено в съответствие с чл.125 от ЗУТ и Наредба № 8 от 14 юни 2001 г. за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове за изработване на ПУП- Парцеларен план.





      1. ТЕРИТОРИАЛЕН ОБХВАТ НА ПУП- ПАРЦЕЛАРЕН ПЛАН

Обхвата на разработката е изцяло в землищните граници на гр. Петрич с ЕКАТТЕ 56126, Община Петрич, Област Благоевград.


Трасето на реконструираната техническа инфраструктура – довеждащ водопровод за гр. Петрич ще са главно от един клон.

Водопровода ще преминава по съществуващото трасе като попада в общински, горски и селскостопански имоти.

Трасето да се съобрази с теренните особености и специфичните изисквания на техническата инфраструктура за дължина на преминаване около 3 км.


      1. ЕТАПИ И СРОКОВЕ ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА ПУП- ПАРЦЕЛАРЕН ПЛАН

ПУП - Парцеларен план да се изработи двуфазно, като „Предварителен” и „Окончателен проект”, в съответствие с чл. 46 (4) от Наредба №8, в мащаб М 1:2000.

При положение, че Предварителният проект за ПУП- Парцеларен план се съгласува и одобри без забележки няма да се изработва Окончателен проект.
Проекта да се представи в три екземпляра – един оригинал и две копия, както и в цифров вид във формат *.cad, тъй както е разписано в чл. 5(4) от Наредба № 8.

Графичната част ще бъде представена на недеформируема прозрачна основа.





      1. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПРОЕКТА НА ПУП- ПАРЦЕЛАРЕН ПЛАН

Проекта за ПУП-Парцеларен план следва да се изпълни в съответствие с изискванията на ЗУТ и Наредба № 8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

Според чл. 64 чл.1 т.2 от ЗУТ елементи на техническата инфраструктура са преносимите (довеждащите и отвеждащите) проводи (мрежи) и съоръжения към тях в неурегулирана територия, а според чл.2 на същият член, елементите на техническата инфраструктура се предвиждат с устройствени планове. Според чл.110, ал.1 т.5 от ЗУТ, за елементите на техническата инфраструктура извън границите на урбанизираната територия, се изработва ПУП-Парцеларен план. Съгласно чл. 124А, ал.1 от ЗУТ, разрешение на изработване на проект на ПУП се дава със съгласие на общинският съвет по предложение на кмета на Общината. Съгласно чл.124а, ал.5 от ЗУТ, разрешението за изработването на ПУП се дава по искане и за сметка на заинтересованите лица въз основа на задание по чл.125 от ЗУТ.
Проекта за ПУП - Парцеларен план следва на определи трасето на довеждащите водопроводи на гр. Петрич, площта на засегнатата територия и необходимият сервитут за изграждане и експлоатация на съоръженията.

Съгласно чл.67, ал.1 от ЗУТ, съоръженията на техническата инфраструктура се проектират и изграждат в общински и държавни поземлени имоти. Когато това е невъзможно, мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура се изграждат в поземлени имоти собственост на физически и юридически лица.


Да се обособи сервитутна зона по 3 метра от двете страни довеждащите водопроводи мерено от оста им, съгласно чл.58, ал.4 от Наредба №7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони от 22 декември 2003г. в рамките на този сервитут ще се извършват строително монтажни работи, както и всички възникнали по време на експлоатацията нужди от ремонт и поддръжка.

С ПУП-Парцеларен план за елементите на техническата инфраструктура – довеждащи водопроводи на гр. Петрич, при невъзможност на се постигне споразумение със собственика на земеделската земя и горите които се частна собственост, могат да се установят и по-малки от определените минимални размери на сервитутната зона, по преценка на титуляра на сервитутните права и при наличие на техническа възможност доказана с проекта.

Не се изисква промяна на предназначението на засегнатата територия. След реализация на инвестиционното предложение няма да се промени начина на трайно ползване на земите.
В устройственият проект да се отразят:


  • границите на административно-териториалните единици, землищните граници, границите и номерата на поземлените имоти;

  • трасето на техническата инфраструктура;

  • сервитутни линии, с които се въвеждат сервитути и ограничения в ползването на имотите, като се означава разстоянието им до осовата линия на трасето;

  • линиите по които се извършва отчуждаването на имотите.

Техническият материал към проекта за ПУП- парцеларен план се оформя в обяснителна записка, която съдържа обща част - цел и задачи, териториален обхват и съдържателна част, включваща:



  • ограничения в ползването на имотите в сервитутите;

  • регистър на засегнатите от трасето имоти;

  • баланс на територията на начин на трайно ползване;

  • баланс на територията по вид собственост;

  • баланс на територията по предназначение;

  • баланс на територията по категория на земята;

  • обща рекапитулация на площите подлежащи на отчуждаване;

  • регистър с координатите на точки по оста и сервитутните линии вляво и вдясно на линейният обект.

Проектът за ПУП- Парцеларен план да се съгласуват по реда на ЗУТ.

Проектът за ПУП- Парцеларен план да е съобразен с действащото законодателство.

Дата:


07.2016г.

Съставил: …………………….



/инж. Галина Терзиева/






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница