Технико-Икономическо задание



страница1/3
Дата16.10.2018
Размер398.73 Kb.
#89716
  1   2   3


"АСАРЕЛ-МЕДЕТ" АД, ГР. ПАНАГЮРИЩЕ

Индекс на документа РИ-ИСУ-06.02.01.00.00/3-1

Рег. № 93-00-6195 / 27.05.2013 г.

УТВЪРЖДАВАМ:

ДИРЕКТОР "Р и Л":

/инж. Ек. Станчева-Ковачева/


Технико-Икономическо задание

(изисквания) за възлагане извършване на услуга


Относно: Строително-ремонтни работи (СРР) на обект: „Рехабилитация на деривационен тунел 'Калето'“
ЧАСТ І. ОБЩИ УСЛОВИЯ

1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1.1. Всички правоотношения, свързани с организирането и провеждането на офертното проучване се регламентират от настоящата документация.

1.2. Проучването се осъществява и ръководи от комисия, която се назначава от ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ след изтичане на срока за приемане на предложенията и се обявява в деня, определен за разглеждане на предложенията.

1.3. По смисъла на тази документация, ВЪЗЛОЖИТЕЛ и ИНВЕСТИТОР на тази поръчка е „Асарел-Медет”АД, гр.Панагюрище.

1.4. Седалището на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ е площадка „Асарел”-гр.Панагюрище.

1.5. Предмет на офертното проучване е да се определи надежден ИЗПЪЛНИТЕЛ, който при условията на настоящата документация да извърши всички предвидени в нея дейности, а именно: Рехабилитация на деривационен тунел 'Калето'”.

1.6. Изборът на Изпълнител се провежда между писмено поканени потенциални изпълнители и всяка фирма, проявила интерес към поканата, отправена по Интернет и публикувана на http://www.asarel.com в един единствен кръг.

2. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ

Минно-обогатителен комплекс „Асарел-Медет” АД е разположен на площ от 20 км2, с надморска височина около 1000 м, на 9 км северозападно от гр. Панагюрище и на 90 км югоизточно от гр. София.

Свежа вода за нуждите на предприятието се черпи от яз.Жеков вир в близост до гр.Пирдоп. Тя преминава от язовира до ВЕЦ „Калето” през деривационен тунел, чийто проектиране и строителство са извършени в края на 60-те и началото на 70-те години на миналия век. Деривационният тунел е с обща дължина 2800 m и е разположен в различни по вид и физико-механични характеристики земни слоеве. Състоянието му е описано в експертно становище от ЦНИП при УАСГ, гр.София.

Сечението на деривационния тунел е неправилна окръжност с диаметър около 2,40 м или със светъл отвор около 4,5 м2. На дъното в средата на тунела има канавка, по която тече филтрационна вода с дебит до 200 л/сек, която е с ниска твърдост, способна да разтваря и изнася значителни количества от калциевия хидроксид.



3. ИЗИСКВАНИЯ ЗА СЪЩНОСТТА (ЦЕЛ), СЪДЪРЖАНИЕТО (ПРЕДМЕТ) И ОСОБЕНОСТИТЕ НА УСЛУГАТА. ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ.

3.1. Същност (цел) на услугата – Изработване на проектно решение и изпълнение на Строително-Ремонтни Работи (СРР) по възстановяване конструкцията на деривационния тунел, свързващ яз.”Жеков вир” с ВЕЦ „Калето”, така че да се гарантира първоначалната проектна водоплътност и носимоспособност на конструкцията на тунела.

3.2. Съдържание (предмет) на услугата:

3.2.1. Обем на задачата

Въз основа на извършените огледи и направените изводи за състоянието на основните конструктивни и облицовъчни елементи на “Деривационен тунел” на язовир Жеков вир са дадени следните заключения и препоръки:



              1. В основната си част деривационен тунел на язовир “Жеков вир” е относително запазен, без наличието на аварийни дефекти по дъното и стените на съоръжението и може в експлоатационно отношение успешно да изпълнява своето предназначение след провеждане на рехабилитационни мероприятия. За целта е необходимо да се изготви Работен проект с подробно разписание на тези мероприятия като вид, обем и т.н.

              2. Необходимо е да се възстанови проектната носимоспособност на стените от конструкцията на тунела в зоната на надлъжните и напречни работни граници, реализирани в резултат на прекъсване на бетонирането. Същите в зоната на констатираните дефекти е необходимо да бъдат почистени и инжектирани с циментни, полимерциментни или полимерни състави, подходящи за работа под вода с необходимото за целта налягане. Същото да гарантира възстановяването на монолитността на сечението и водоплътността в зоната на фугата. При по-големи каверни може да се изпълни първоначално инжектиране с разтвори на база пуцоланов, сулфатоустойчив или несъсъхващ цимент с цел намаляване на разходите за полимерни инжекционни разтвори. За локално уплътняване на облицовката в местата с интензивни течове се препоръчва приложението на двукомпонентни полиуретанови състави.

              3. Необходимо е да се възстанови покритието от пръскан бетон в зоната на дефектиралите участъци. Необходимо е в репарираните зони да се изпълни подходящо за експлоатационните условия импрегнационно покритие по вътрешната повърхност на тунела с цел преустановяване на проникването на вода и въздух в стоманобетоновото сечение и пасивиране на корозионните процеси на вложената армировка, както и с цел намаляване на загубите от триене;

              4. Необходимо е за посочените в становището участъци да се възстанови дъното на тунела със състави, обезпечаващи надеждна връзка със съществуващия бетон на дъното и устойчиви на абразивното действие на движените от водата твърди частици.

              5. Необходимо е да се направи оглед и оценка на състоянието на носещата конструкция на водната кула от алпинисти, като се установят евентуални работни граници с филтрация на вода през стените на съоръжението, повърхностни обрушвания, както и оголена и корозирала армировка, като се изготви становище със снимков материал. Това становище се предвижда да бъде разгледано на допълнителен ЕТИС и прието като допълнителна част от вече изготвения Работен проект.

              6. Всички СРР се изпълняват по посока от водна към водовземна кула, като преди напускане на строителната площадка не трябва да има незавършени технологично дейности.

7. За реализирането на всички посочени в експертното становище препоръки е необходимо да се изготвят индивидуални проектни решения.

3.2.2. Изисквания за обхвата на дейностите:

При формирането на цената да се интегрира следното:



  • Осигуряване на специализирана механизация (временни съоръжения), оборудване и инструменти за захранване на строителната площадка с ток, вода, въздух и др. /кран, телфер, платформи, компресори, генератори, въжета и др./;

  • Относно отпадъците генерирани на обекта:

- да се спазват изискванията на Приложение № 3 към ТЗ.

Дейностите по демонтажните работи ще се заплащат след извозване на строителните отпадъци на регламентирано сметище, а рециклируемите отпадъци на склад ДИК при “Асарел Медет”АД, като се представят кантарни бележки от кантар на "Асарел - Медет" АД.



  • Изпълнителят да представи „План за безопасност и здраве“ и „Пожарна безопасност“ в 3 дневен срок след подписване на Договор за стоителство, като цената за изработването им да се интегрира в единичните цени. Проектите ще се съгласуват с Ръководител отдел „БЗР“ и при нужда ще бъдат коригирани от Изпълнителя.

    • Единични изпитания и въвеждане в експлоатация.

    • Едновременно с тази задача ще бъде извършен ремонт на решетката на водовземната кула от друг Изпълнител.

Забележка: Възложителят си запазва правото по време на изпълнението на предвидените по-горе работи да прави промени /да заменя един вид работа с друг/.

3.3. Обхват, обем и особености на услугата.

3.3.1. Да бъде изготвен Работен проект в 5 екземпляра на хартиен носител и един на цифров носител, който да опише технологията за решение на констатираните в разработката проблеми, който да включва следните основни части:



Техническа спецификация на основните строителни материали за обекта и технология за влагане при реализацията на проекта. Приложените таблици трябва да бъдат остойностени и приложени към проекта.

  • Методика за контрол количеството и качеството на влаганите материали;

  • Методика за изпитване качеството на СРР при експлоатационно натоварване;

  • План за Безопасност и Здраве /ПБЗ/;

  • Работен План за Организация и Изпълнение на Строителството /РПОИС/;

  • Пожарна Безопасност /ПБ/.

Работният проект се разглежда на насрочен Експертен Технико-Икономически Съвет /ЕТИС/, като се приема за изпълнение след необходимите корекции и допълнения. След откриване на строителната площадка и отпочване на СРР в тунела, се предвижда изследване състоянието на водната кула, което се документира. Представя се становище за състоянието й, съдържащо съответните мерки, които е необходимо да бъдат предприети за отремонтирането й. Това техническо решение ще бъде разгледано на втори ЕТИС, след което става неразделна част от Работния проект за рехабилитация на тунел «Калето».

Подробната КС трябва да описва във възможно най-пълен вид предвидените по технология дейности, които обезпечават качественото изпълнение на задачата и съответния гаранционен срок за обекта. След приемане на ЕТИС, тази КС служи за контрол в количествено и качествено отношение изпълнението на отделните СРР.

3.3.2. Да бъдат изпълнени мероприятията по изготвения проект, който е разгледан и одобрен на ЕТИС от Възложителя.

ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ се ангажира при приключване на СРР да изготви екзекутивна документация – 3 оригинални екземпляра на хартиен и 1 екземпляр на CD, съгласувана със строителния надзор на обекта.

Експертното становище от огледа на специалисти от УАСГ (Приложение №14) заедно със скица и снимков материал на CD ще бъде предоставено на кандидатите при извършване на оглед на обекта, за което е необходимо да бъдат попълнени декларации за оглед и конфиденциалност.



3.4. Качествени изисквания към услугата, материали за изпълнение - в съответствие с приетите проектни решения, влаганите материали да бъдат с необходимата здравина и дълготрайност, необходими за целите, за които ще бъдат използвани. Представяне на спецификации, сертификати и декларации за съответствие на влаганите материали.

За изграждането на обекта ще се използват материали съгласно приетия от ЕТИС Работен проект.



3.5. Срокове

- Срок за изготвяне на Работен проект.

- Срок за мобилизация и подготовка на строителната площадка.

- Срок за оглед на водната кула и становище, част от Работния проект.

- Срок за СРР след откриване на строителната площадка.

Всички срокове да бъдат дадени в календарни дни.



Обектът може да бъде спрян от експлоатация през 2013та година в интервал максимум от 20 календарни дни (3 седмици), през които да се изпълнят предвидените ремонтни дейности. През 2014-та година е възможно осигуряването на допълнителни 2 бр. интервали от по 20 календарни дни – през август и октомври. Кога точно да бъдат тези интервали от време се определя от експлоатацията на обекта – цех „ВОС, ПС и SX-EW”.

3.6. Контрол по изпълнението и критерии за приемане на извършената работа



      1. Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница