Телемедицината влезе в линейките



Дата19.10.2018
Размер170.63 Kb.
#91039
Пресклипинг: „Здравеопазване”
20.04.2015




Телемедицината влезе в линейките


Модерната апаратура съчетава кардиограф и дефибрилатор, мери температура и кръвно

Радина Василева
Възможност за по-бърза и прецизна диагностика на тежки случаи вече ще имат половината от 28-те центъра за спешна медицинска помощ в страната. Това ще стане възможно чрез апарат за телемедицина, чиято стойност е около 50 000 лв. Данните от изследванията на пациентите ще се показват на компютъра на лекар специалист, който може да е на километри от тях. фелдшерът или медицинската сестра, които са при пациента, ще могат веднага да изпращат направената кардиограма на дежурния специалист в центъра, който да я разчете и да ги консултира какво да направят. Новият апарат е съчетание на кардиограф и дефибрилатор, освен това измерва температурата и кръвното налягане, както и кислорода в кръвта и количеството въглероден диоксид, отделян при дишане. Последните две изследвания са новост за спешните екипи. "Чрез тях следим ви талиите функции на тежко пострадалите. Така ще знаем точно какво да направим, за да съхраним живота на пациента, докато го караме към болница", обясни за "Преса" д-р Пламен Пеликарски от ЦСМП - София. Обществените поръчки за апаратурата вече са приключили и повечето центрове са почти готови да започнат работа с нея. В софийската Бърза помощ от месец има два реанимобила, които са в експлоатация. Третият е почти готов. В Перник оборудваната линейка е една и ще заработи тази седмица. В Пазарджик медиците са преминали обучение, но техниката все още не е монтирана. В Смолян ситуацията е подобна - колите са две, но през тази седмица ще се инсталира GPS системата.

"По европрограмата "Региони в растеж", с която спечелихме 85 млн. евро, се предвижда всеки център да бъде оборудван с такава техника до 2020 г.", обясни за "Преса" здравният зам.-министър д-р Ваньо Шарков.



Втора комисия за инвалидите след ТЕЛК


Мария Костова
След като минат през териториално-експертните лекарски комисии (ТЕЛК), инвалидите ще трябва да се явяват и на втора комисия. Именно тя ще решава на какви пенсии, помощи и привилегии ще имат право. Това предвиждат предложения на социалното и на здравното министерство за промени в системата.

В момента решението на ТЕЛК е ключът, който автоматично дава право на хората с увреждания да получават различни видове плащания от държавата. Освен пенсия сега те имат право на редица месечни добавки, например по 9,75 лв. за транспорт и лекарства, 13 лв. за телефон. Други плащания им се полагат веднъж годишно - 195 лв. за санаторуим и безплатна винетка за пътищата.

"Идеята е след медицинската експертиза да има индивидуална експертиза за всеки отделен случай", коментира вицепремиерът Ивайло Калфин. Така ТЕЛК ще оценява вида и степента на увреждането на човека, след което втора специална комисия ще решава какви социални и осигурителни плащания му се полагат. Членове на комисията ще бъдат лекар, социален работник, представители на Националния осигурителен институт (НОИ) и на Агенцията по заетостта. Те ще казват и за какъв тип работа е подходящ съответният човек.

Социалното министерство отдавна настоява НОИ да има засилен контрол. Първоначалната идея беше да може да праща инвалидите на допълнителен преглед.

Годишно на ТЕЛК минават близо 225 000 българи, каза още Калфин. Към 31 декември 2014 г. хората с инвалидни пенсии са 511 340 души. За сравнение през 2000 г. те са били 300 992-ма. Готвените промени няма да засегнат сегашните пенсионери, а ще се отнасят само за бъдещите.




Отпадат спорни идеи за контрол над парите за лекарства


Янина Здравкова
Едно от спорните намерения на здравно министерство за контрол над разходите на здравната каса за лекарства вероятно няма да види бял свят. Т.нар. пакт между фармацевтичните компании и МЗ за стабилност на цените няма да бъде включен в промените в Закона за здравното осигуряване. Идеята беше различните представители на бизнеса да подпишат споразумение, което да гарантира, че няма да има резки скокове в разходите на НЗОК за медикаменти, след което то да бъде вкарано между първо и второ четене на закона в парламента. Законът беше приет на първо четене, преди ваканцията на депутатите изтече и срокът за предложения между двете разглеждания на ЗЗО, но подобен текст няма.

Пактът предвиждаше при преразходи в лекарствения бюджет на НЗОК фирмите да връщат пари на касата, така че да няма дефицит. Представителите на генеричната индустрия и на компаниите, които произвеждат предимно оригинални медикаменти, обаче не можаха да се разберат кой каква част от финансирането да поеме. Генеричната индустрия не беше съгласна да плаща солидарно, при положение че преразходите обикновено са за оригинални препарати. Няма ясен механизъм, по който да се връщат пари на касата, затова и няма да има такъв текст в закона, обясни депутат от Реформаторския блок.

М.г. бюджетът на касата беше актуализиран два пъти заради дефицит в парите за лекарства и за болници. Бюджетът на НЗОК за медикаменти е скочил почти двойно за последните 5 години.

В закона все пак има и други мерки за ограничаване на преразходите. Той предвижда въвеждане на задължително централизирано договаряне на отстъпки за лекарствата, които поема касата. Медикаментите, за които няма отстъпки, няма да се плащат от НЗОК. Тепърва ще се прави и комплексна оценка на новите лекарства, които кандидатстват за финансиране от НЗОК, периодично ще се оценява ефикасността и на всички медикаменти от списъка на касата.





Родители осъдиха фонда за лечение в чужбина


Полина Тодорова
Родители на болно момче осъдиха Фонда за лечение на деца в чужбина заради спряно финансиране на терапията му в Германия, научи "Телеграф".

Дълго време институцията отказваше да подпомогне Билян Спасов, страдащ от заболяване, погубващо зрението му. Съдът обаче е категоричен, че фондът не само неоснователно е спрял лечението, но не е и положил необходимата по закон грижа за момчето.

Билян е едно от 13-те деца, които се лекуваха в Института по имунология и клетъчна биология "Д-р Клер" в Мюнхен на разноски на фонда. Преди година обаче той спря финансирането с мотива, че лечението е експериментално. Оттогава родителите на болните малчугани се опитват да потърсят правата си по съдебен път, а през това време състоянието на децата им се влошава.

Едва на 6-годишна възраст Билян е диагностициран с увеит, който поразява очите му, а по-късно лекарите откриват и автоимунното заболяване ювенилен идиопатичен артрит. "До 2010 година се лекувахме в България и стигнахме до ремисия на едното заболяване. За съжаление зрението му се влошаваше и рискът от ослепяване беше реален", посочи майката на Билян Илияна. Преди 5 години семейството търси помощ от немската клиника. "Когато пристигнахме там, той беше със зрение 30%. Още в първите месеци постигна напредък от 70%, а преди да ни спрат, беше на 92%", допълва тя. Сега състоянието на вече 17-годишния й син отново се влошава.

Заради спряното лечение, възлизащо на 40 000 евро за всяко дете, родителите се обърнаха към "Темида" Първото решение по случая е на административния съд в София, което на практика отменя отказа за заплащане на терапията на Билян, съобщи адв. Пламен Таушанов, който защитава семейството. "По случая липсват мотиви как едни и същи хора, които доскоро са позволили едно лечение, в следващия момент казват, че то е експериментално", посочи той. Друг абсурд по случая е, че при отказа си за финансиране фондът се е позовал на изследвания на децата, за които няма доказателства, че са извършени.

Здравеопазване с диагноза "шизофрения"

Одисеята с лечението на 13-те деца в немската клиника продължава вече над година. Излишно е да се впускаме в ненужни подробности и детайли, описващи проблема. Един от съпътстващите го абсурди обаче се набива категорично на очи, а именно - фактът, че една и съща институция в рамките на няколко месеца излиза с коренно различно становище по един и същи казус. Първия път финансира дадено лечение, с което на практика признава не само неговата надеждност, но и неговата ефективност. Малко след това мнението на същата институция се променя на 180 градуса, финансирането е отказано, а мотивът е, че същото това лечение, което до вчера е проверено и изпитано, от днес се оказва експериментално. Подобно тотално разминаване в позициите говори само за едно - някой по веригата страда от доста напреднала форма на шизофрения.






Лекари чакат заплати от три години


Мария Чипилева
От три години чакат заплати лекарите и сестрите, които работят в държавната белодробна болница "Радунци". За това алармира Жечка Тодорова, председател на синдикалната структура на КНСБ в лечебното заведение.

От 2012 г. персоналът в болницата е оставен на оцеляване. Хората получават само по няколко аванса през годината. За 2012 г. сме получили 250 лв. през май и 120 лв. през октомври, а за 2013 ни даваха аванси, но не за всички месеци, казва Тодорова.

Най-редовно са им плащали през 2014 г., когато пари не са получили само през януари, февруари, март и декември. А през тази година досега са взели единствено 360 лв. през януари и 150 за февруари. На практика от 2012 г. досега дълговете за заплати на болницата са над 300 хил лв., показват сметките на синдиката. Никой обаче не обелва дума кога ще им ги даде. Нямаме никакъв изход, чухме, че ще ни закриват, а болницата е много хубава и трябва да остане, казва Тодорова. Клиниката е 100% собственост на МЗ. Тя е предназначена за възстановяване след туберкулоза, както и за хора с ХОБН, астма, хроничен бронхит и други белодробни заболявания. Болницата разполага и с 500 декара гора.

Пеленаче издъхна в болница


Кръстина Маринова
Пеленаче на 42 дни издъхна във варненската болница "Св. Анна". Причината за смъртта все още не е ясна. Случаят се разследва от Варненската окръжна прокуратура, каза за "Стандарт" окръжният прокурор Радослав Лазаров. Малкият Найден починал внезапно на 15 април, докато го лекували от бронхопневмония. Във фаталния ден бебето вдигнало 39,4 градуса и родителите му - Десислава и Стефан Димови, го завели на педиатър. Докторката му изписала детски нурофен и капки за уши. След известно успокоение детето вдигнало висока температураи започнало да пищи от болки в ушите. Родителите му го закарали в спешното отделение на "Св. Анна", където установили, че има бронхопневмония. Бебето било прието в Клиниката по педиатрия, там му направили проба за алергия и му били антибиотик. След малко обаче Найден станал на лилави петна. Развиках се за помощ, биха му урбазон, но бебето ми почина, не можаха да го спасят, плаче майката. Според епикризата бебето е починало след остър миокардит и мозъчен кръвоизлив.

Колегите са действали адекватно и отговорно, няма пропуски, категоричен е изпълнителният директор на МБАЛ "Св. Анна" д-р Гален Шиваров. Според него, внезапната смърт е загадка и за лекарите, докато не излязат резултатите от аутопсията. Медиците обаче смятат, че бебето още с раждането е имало сепсис, който е отслабил имунитета му.





Губернатор маха бариера пред болница


Кирил Фалин
Областният управител на Кюстендил Виктор Янев (ГЕРБ) иска отмяна на решение на местния парламент в Дупница. То е за поставяне на бариера на входа на болница "Св. Иван Рилски 2003" и такса от по 2 лв. на час за престой на кола. Според губернатора решението противоречи на наредбата за движението в общината, която не позволява бариери върху публична общинска собственост.

Атаките срещу болницата са 1000% политически, реагира шефът на здравното заведение д-р Ени Лефтеров.






Методика ограничава достъпа на пациенти до рехабилитация


Пациентски организации недоволстват от нехайството на МЗ

Аида Паникян
Методика на МЗ за субсидиране на лечебните заведения през 2015 г. ограничава достъпа на пациенти до рехабилитация и долекуване, съобщи председателката на Асоциацията на българите, боледуващи от астма (АББА) Диана Хаджиангелова. Тя поясни, че според методиката от т.г. право на долекуване и рехабилитация имат само пациенти с експертно лечение на ТЕЛК за загубена работоспособност над 50%, включващо диагноза неспецифични белодробни заболявания. От АББА на 23 март направили запитване в МЗ дали трябва човек да се инвалидизира, за да ползва рехабилитация или долекуване, но още не са получили отговор. От друга страна, тази разпоредба обрича специализираните болници във Велинград, Искрец и Роман, коментира за ДУМА Хаджиангелова. Досега само 1/4 от пациентите в тези заведения са били с ТЕЛКови решения. Ако занапред е така, 3/4 от болните няма да имат достъп, а лечебните заведения ще фалират и тогава никой няма да има възможност за рехабилитация, прогнозира Хаджиангелова. Когато през 2005 г. се създаде Конфедерацията за защита на здравето (КЗЗ), имаше листи на чакащите, сега те пак ще бъдат въведени, отново се говори за лимитиране, коментира председателката на АББА. Тя припомни, че вече година "отлежава" готовата Национална програма за превенция и контрол на ХОББ, бронхиална астма и алергичен ринит, разработена по времето на министър Таня Андреева, и не й е даден ход. По същия начин стоят нещата и с Националната програма за незаразни заболявания, в същото време няма регистри за хората с хронични заболявания. Без такива регистри трудно може да се предвиди колко пари да се отделят за лечение, коментират от пациентските организации.

У нас много се говори за профилактика, правят се много неща за лекарствената политика, но не се прави нищо за рехабилитация и социална адаптация, коментира Владимир Томов, председател на Национален алианс на хората с редки болести. Той подчерта, че Европейската директива за трансгранично здравно обслужване дава много възможности за лечение в чужбина. Малцина обаче знаят, че тя дава възможност на болни, за които няма лечение или регистрирани лекарства у нас, може да получат в чужбина и като се върнат в България, касата да реимбурсира. Томов обясни с недостатъчната информация на хората малкия брой на заявленията за лечение в чужбина, подадени в нарочна комисия в НЗОК.

От Асоциацията на родителите на деца с епилепсия алармираха, че са принудени да пътуват в чужбина, за да купят лекарства за близките си с епилепсия. Припомняме, че става въпрос за евтини и ефикасни лекарства, но за производителите не е изгодно да ги предлагат у нас, тъй като таксите са много високи.

От КЗЗ се оплакаха, че МЗ нехае за представителността на пациентските организации. Макар че през 2011 г. КЗЗ, първата национално представителна организация, от началото на т.г. чака да бъде обновена представителността й, поради което от организацията смятат, че МЗ не спазва критериите и проявява избирателност и предпочитания към определени пациентски организации.



Реформа по реформаторски


Аида Паникян
Оказва се, че прословутата методика на НЗОК за финансиране на болниците не е единствената, която ограничава достъпа на болни до лечение. Друга методика - на МЗ, праща на рехабилитация само хора с ТЕЛК-ови решения (стр. 4). Който е болен и има нужда от долекуване или рехабилитация, няма да ги получи. Или ще си плати за тях. Или ще заобиколи закона и ще намери начин да си извади ТЕЛКово решение. Тогава родните власти трябва да се сърдят на МЗ за "прекомерното" количество ТЕЛК-ови решения.

Трудно е да бъдат изброени ограниченията, наложени през последните няколко месеца от здравното ведомство за лечение на българските граждани с единствената цел да се пестят пари. Отделен въпрос е, че става въпрос за парите на същите български граждани. Освен че все повече и повече се ограничава достъпът им до лечение, прави се всичко възможно новостите да не достигат до пациента. Македония може и да не е още член на ЕС, но държавата плаща и инсулиновите помпи, и консумативите за тях. Дали е по-богата държава от нашата? Или може би гражданите й са по-добри от нас? Едно е сигурно Македония се грижи за здравето на нацията си, защото очевидно си е дала сметка какво е значението на здравето за националната сигурност.

Инсулиновите помпи, както и кохлеарните апарати, са предназначени най-вече за деца и млади хора. Вместо да бъде осигурен достатъчен комфорт на бъдещите данъкоплатци, днес държавата ни извършва пладнешки обир над родителите им. Едно е сигурно - ни една държава не е прокопсала, като икономисва от здравето и образованието на гражданите си, но очевидно у нас и сега реформата се разбира по този начин.

Още по-неевропейски изглежда това, че болните хора (или близките им) са принудени да развиват и неща като куфарен лекарствен туризъм. Нищо, че като част от ЕС всяко регистрирано в коя да е страна на съюза лекарство трябва да е достъпно и за българските граждани. Но те са принудени през месец-два да пътуват до съседна държава, за да се снабдяват с животоподдържащи медикаменти.

И това ако е грижа за здравето на нацията, здраве му кажи!

РОДИТЕЛИ НА БОЛНИ ДЕЦА СЕ ЖАЛВАТ В КОМИСИЯТА ЗА ЗАЩИТА ОТ ДИСКРИМИНАЦИЯ


Аида Ованес
Родители на деца с пълна глухота са в безизходица, тъй като трябва да плащат между 36 и 45 хил. лв. за поддръжка на кохлеарните им апарати. Те са подали сигнал в Комисията за защита от дискриминация (КЗД), която за втори път през последните няколко години разглежда този казус. По него през 2013 г. КЗД установи дискриминация, но по-късно от МЗ и МТСП обжалваха решението и сега ВАС връща преписката за ново произнасяне.

У нас частично е решен проблемът с кохлеарната имплантация. Тя се извършва по клинична пътека и имплантирането на устройството на деца до 18 г. е безплатно за пациентите. Проблемът е в поддръжката и подмяната на компонентите на устройството, които са с гаранционен срок - за вътрешното тяло 10 години, а за външното - 3. Държавата не поема ангажимент по поддръжката и подновяването на нито една от двете части. Цената на вътрешното тяло е 24 хил. лв., а на външното - между 12 и 21 хил. лв., твърдят жалбоподателите.

Подобна жалба в КЗД е подадена от родители на деца със захарен диабет тип 1, които са с инсулинови помпи. Устройствата струват между 5 и 7 хил. лв. и се сменят на 4 години, а консумативите за тях са по 300 лв. на месец. Преписката на КЗД е образувана по жалба на сдружение "За инсулиновите помпи". От неправителствената организация твърдят, че във всички страни от ЕС помпите и консумативите към тях се заплащат изцяло от държавата или от осигурителни фондове, или се реимбурсират. По този въпрос нито МЗ, нито НЗОК, нито фондът за лечение на деца не били направили нищо, независимо че лечението с инсулинови помпи започна преди 7 години, твърдят от сдружението.

На предишното си заседание съставът на КЗД по тази преписка е конституирал Надзорния съвет на НЗОК за ответна страна.



Ангиографът на Видинската болница запориран от частници


Заради претенциите на "Търговска лига" цялата област остава без модерно лечение на инфаркт и инвазивна кардиология
Съдия-изпълнител запечата ангиографската апаратура на МБАЛ "Св. Петка" във Видин в изпълнение на обезпечителна мярка, наложена по искане на частната фирма "Търговска лига".

По този начин бе блокирано очакваното през следващия месец начало на дейността на сектора по инвазивна кардиология в държавната болница.

Скандалното действие оставя пациентите от цялата Видинска област без възможността за модерно лечение на инфаркт и съдови заболявания и за извършване на инвазивни изследвания, за които те ще продължават да пътуват до Враца или София.

В тях трябваше да заработи частна инвазивна кардиология, но МЗ не й издаде разрешение, защото не са изпълнени всички изисквания по медицинските стандарти. "Запорът върху ангиографа е наложен като обезпечителна мярка от Софийския градски съд с оглед на предявяване на бъдещ иск във връзка с подобрения, които са направени в помещенията", обясни юрисконсултът на болницата Пламен Стефанов. Той уточни, че "Търговска лига" вече води такова дело срещу МБАЛ "Св. Петка" за неустойки, за които претендират във връзка с направеното строителство и по което е наложен запор върху 500 хил. лв. целева субсидия на болницата. Т.е. фирмата има един път тази претенция, сега претендира втори път за същото", поясни Стефанов. Болницата ще предприеме необходимите стъпки за отмяна на запора, но докато текат съдебните процедури, потърпевши от създалата се ситуация ще бъдат пациентите. Около 100 хил. души ще продължават да пътуват с линейки до Враца и да ходят до София, за да търсят помощ от съдови хирурзи. Видин остава и без инвазивна кардиология, и без съдова хирургия, коментира директорът на МБАЛ "Св. Петка" д-р Виолета Дочкова.

Създаването на държавна инвазивна кардиология от самото начало среща остра съпротива от частната фирма, която иска да печели за сметка на държавната болница. В последните дни на 2014 г. фирмата предложи на МБАЛ "Св. Петка" договор за съвместна дейност, чрез който закупеният от държавата ангиограф да й бъде предоставен на безценица. Декларираните очаквания за приходи в частната болница бяха за над 4 млн. лв. годишно, а предлаганата на болницата сума е под 400 хил. лв. годишно, срещу които тя предоставя за ползване помещения, ангиографа, захранване с кислород, обслужване със специфична медицинска апаратура, специалисти и т.н. Такъв договор е финансово неизгоден и би заплашил болницата с фалит, но и би бил незаконен без провеждането на процедура от държавната болница за избор на партньор за съвместна дейност.

Запорираният ангиограф, на стойност 1,3 млн.лв., е от последно поколение и е закупен през 2014 г. със субсидия от МЗ. Със собствени средства болницата ремонтира кардиологичното отделение и в него обособи сектор по инвазивна кардиология. В МЗ са подадени документи за издаване на разрешение за дейност и се очаква всеки момент това да се случи. Запорът е пореден удар срещу МБАЛ "Св. Петка" с цел да не заработи инвазивната кардиология. Въпреки че болницата разполага с модерна апаратура, има обучен персонал и са подписани договори със специалисти от университетската болница "Св. Екатерина", пациентите ще бъдат пренасочвани към други клиники, а в много от случаите времето е решаващо за тях, коментира кардиологът д-р Стоян Филипов.





Новата наредба за лекарите специализанти не работи

Новата наредба за лекарите специализанти не работи. Голяма част от младите медици не могат да се обучават по новите правила от тази година. Причината – болниците нямат пари, с които да платят заплатите на младите лекари.



Репортер: Добър ден от университетската болница „Царица Йоана”, по-позната като ИСУЛ. Всъщност абревиатурата ИСУЛ означава Институт за специализация и усъвършенстване на лекарите. Ето и парадоксът. Най-старата и една от основните бази за обучение на лекари е обявила само 5 места държавна поръчка за специализанти. Ситуацията е такава, защото от тази година лечебните заведения трябва да сключват трудови договори с младите лекари.

Д-р Радислав Наков е един от 70-те млади лекари, които в момента специализират в университетската болница „Цариза Йоана”. За да се обучава, всеки месец медикът плаща по 180 лв.



Д-р Радислав Наков: Медицината по този начин се превърна в скъпо хоби, при което ако имаш възможността да си плащаш всеки месец за удоволствието да лекуваш и да се грижиш за живота на пациентите, ти може да специализираш. Ако нямаш пари, няма как.

Новата наредба дава възможност на младите лекари не само да специализират безплатно, но и да получават заплата и да им тече трудов стаж.



Д-р Радислав Наков: Най-голямата група, която не можем да се възползваме, това сме т.нар. специализанти заварено положение, каквито сме тези, започнали специализация преди въвеждането на новата наредба.

До момента болницата е отказала на всички медици, които искат да специализират по новите правила, защото месечната издръжка само на един от тях е между 1000 – 1500 лв.



Проф. Боряна Делийска, изпълнителен директор по научната и лечебна дейност на ИСУЛ: Трябва да даваме 70 до 100 хил.лв. месечно за специализантите. Ние ги нямаме просто, откровено мога да ви кажа.

Освен това лечебното заведение няма как да наеме допълнително 70 нови лекари.



Проф. Боряна Делийска: Цялата тежест на обучението на специализанта попада върху болниците. Болниците, знаете, са недофинансирани, в големи дългове.

Макар търсеният ефект от наредбата да е младите лекари да се реализират у нас, според здравният министър тя не трябва да се възприема като трудоустрояване.



Петър Москов: Ние не говорим за това да намерим работа на всеки човек. Ние говорим за ясна, смислена, без административни пречки процедура, по която младите лекари според кадърността си да могат да намерят място да специализират и да получават заплата за това.

Пред д-р Наков и колегите му отново на дневен ред е въпросът дали изобщо да останат тук?



Д-р Радислав Наков: Най-вероятно ще ми е много трудно да остана. И тогава ще се получи принудата за заминаване. Ще ми е много тежко, но всеки човек трябва по някакъв начин да оцелява.

Така единственото, което остава е надеждата за по-добро бъдеще, но не в чужбина, а в България.



Репортер: По информация на здравното министерство към момента записаните по новата наредба специализанти са 250. Остават обаче вакантни около 600 места все още.



Във ВМА - МБАЛ-Плевен организират безплатни прегледи за болест на Бехтерев

Във връзка със Световният ден за борба с болестта на Бехтерев, който тази година ще се отбележи на 2 май, във ВМА-МБАЛ-Плевен ще се проведат безплатни прегледи за пациенти страдащи от това заболяване. Те се проведат на 29 и 30 април, както и на 5-ти и 7-ми май от 10 до 12 ч.

Специалистът, който ще провежда прегледите е д-р Тихомир Горчев, началник отделение по ревматология при ВМА-МБАЛ-Плевен. Необходимо е желаещите да се запишат предварително на телефон 064/ 890 609.

2 май е световният ден за борба с болестта на Бехтерев. Този ден се чества по цялото земно кълбо всяка първа събота от месец май. Класическите оплакванията при пациенти с болест на Бехтерев са: сутрешна скованост в гърба и кръста - нощна болка в гърба и кръста, будеща от сън - ограничени и затруднени движения във врата - засилване на болката в покой и намаляването и при натоварване - затруднено и ограничено вдишване и издишване - чести инфекции на очите.



Ако това са вашите оплаквания, тогава е уместно да се обърнете към лекар Ревматолог за консултация.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница