Тема №17 общоспециални способности в бизнеса



Дата24.10.2018
Размер44 Kb.
#95562
ТЕМА № 17

ОБЩОСПЕЦИАЛНИ СПОСОБНОСТИ В БИЗНЕСА
1. Определение.

Общоспециалните способности се изграждат на основата на общите и диференцираните изисквания на съответната бизнесменска дейност. Този род способности имат за фундамент общите способности, развити, обогатени и специализирани в съответната дейност. Тук специалните способности са вид продължение на общите, но същевременно развити в практиката, затова ги наричаме общоспециални. Те включват и елементи на парциалните (личностните)способности.

С основание може да се посочи, че общоспециалните способности заемат водещо място в дейността на бизнесмените, независимо от какъв ранг са те.

От чисто психологическа гледна точка общоспециалните способности разгледани от йерархическа гледна точка могат да бъдат представени като:



  • комплекс от свойствата на познавателните психични процеси;

  • обединени познавателни психологически структури;

  • операционни модели;

  • концептуални модели.

От процесуално-съдържателна гледна точка и изискванията на дейността на бизнесмена тези видове общоспециални способности се операционализират в няколко форми една от които е способност за решаване на проблеми.
2. Способност за решаване на проблеми.

Поетапно тази способност изисква проблемна ситуация, каква­то често възниква в бизнесменската дейност, определяне на целите, концепция за решение в която се очертават редица варианти и алтернативи, нова преработка на информацията, набелязване на междинните решения, промяна в някои от условията и накрая осъществяване на решението и провер­ка на верността му. Тази общоспециална способност се реализира с други две категории способности, а именно ориентационни способности и способността да се извлича правилно решение.


3. Ориентационни способности в бизнеса.

Ориентацията, инстинктът към ориентация е заложен във всяко живо същество, при човека той се основава на интуицията, наблюдателността, развито въображение, гъвкавата мисъл и наличието на информация. Разгледана от позициите на професионалната дейност ориентацията на личността се изявява в много широк диапазон. У учения тя е стабилна, фокусирана в определен проблем, трайна, у производителя фермер е свързана със земята, растителността, годишните времена и готовността му да се отзове навреме, за да получи продукция, у бизнесмена ориентацията се основава най-напред на информация за пазара, конкуренцията, потреблението. Ориентационните способности в бизнесмена имат широк диапазон по посочените по-горе показатели, те надхвърлят райони, държави, континенти, затова е нужна информация. Тя е само изходният пункт, платформата в ориентационните способности. Ако разгледаме бизнеса в по-широк план - проучване, прогнозиране, инвестиране, прогнози за потреблението и т. н., ще се убедим, че тук ориентационните способности в каквато и степен да са ограничени и канализирани от законодателството, съдържат дълбоки диференциално-психологически особености като умение за изпреварване (първия удар), риск от дъмпинг, алтернативни решения, способност за прогнозиране, диагностика на мотивацията и навременно отдръпване от фиксираната цел, за да се постави партньорът в неизгодна ситуация. Ориентационните способности, са изключително важни за бизнесмена, включват и пресъздаващо и творческо въображение, гъвкавост на мисленето. Ориентационните способности обаче са вътрешно детерминирани от потребностите, мотивите и интересите, т. е. от подбудително-мотивационния блок на личността. Бизнесмен може да притежава високо развито въображение, интуиция, гъвкаво мислене, но ако посоченият блок е пасивен, ако е атрофиран ще се спъват и ориентационните му способности. Бизнесменът е личност със свой нюх, опит и с наличната информация прогнозира не само пряко печалбата, но и механизмите, чрез които ще достигне до нея. А тези механизми, както посочихме, са дълбоко личностни и в различните типове индивиди са в различни нюанси по възраст, пол, темперамент и харак­тер. Едни притежават възможност да извличат от наличната информация стандартни решения, подчинени на законите в пазарната икономика, други умеят да извличат нова информация от натрупаната като използват различни методи, например метода да се действа отвътре навън, методът клин клин избива, методът да се действа наопаки -въпроси, на които ще отделим специално място.

Потребности, мотивация, интереси и ориентационни способности, дирижирани от целта, изграждат у бизнесмена един цялостен блок с изключително голяма динамичност, каквато може би притежават видни политици. Този блок в бизнесмена играе ролята не само на пусково устройство спрямо поведението и другите личностни феномени, но този блок до голяма степен предопределя печалбата в бизнеса, просперитета наличността и бизнеса. Затова и проучването му, на основата на индивидуалните особености открива широки възможности за правилен професионален подбор на бизнесмените.
4. Решения в бизнеса.

Целеобразуването, осъществявано на основата на анализираните по-горе компоненти, завършва с вземане на решение. В бизнеса понятието решение се диференцира в зависимост от обема и сложността на сделките, то е единично, когато трябва да се продаде дадена стока, когато обаче трябва да се извършат сложни операции по прогнозиране и инвестиране, тогава следват серия от решения като всяко едно е в зависимост от предшестващото, макар че съществува едно генерално решение, заложено като вид целеобразуване.

Решението, подчинено на целта в бизнеса- повече печалба, авторитет, позиции се основава на обработката на информация чрез технически устройства. Аналитико-синтетичната и многоетажна обработка на информацията в интелекта е отстъпила място на компютрите. Въпреки това съществуват междинни звена на пресяване на информацията, която техническите устройства не са в състояние да анализират, защото тя остава извън сферата на залаганата. Известно е че обектите по външни признаци понякога дават повече информация отколкото скритата в тях и подлежаща на обработка от компютрите, а понякога външно-видимото създава илюзии и заблуждава наблюдателя. Затова, въпреки възможности за обработка на информация и с подсказване на алтернативни решения за бизнесмена, той продължава да носи отговорност за резултата от решението. Дедуктивната или индуктивната форма на обработка на информация чрез компютрите, каквито и възможности да поднася на бизнесмена, не е в състояние да долови онова, което интелекта чрез интуицията долавя. Естествено сладостта на интуицията, подсилена от риска, понякога заблуждава бизнесмена. Бързината и точността в обработката на информацията, систематизирането и чрез компютрите освобождават бизнесмена от трудоемка работа, което му дава възможност да съобразява поднесеното от компютрите със своята интуиция.

Стратегията като определяща решенията в последователен ред предполага способност у бизнесмена да диагностицира последователните решения. Стратегията и последователните решения са предшествани от хипотези. Границите на допустимостта и сигурността в решенията се обработват с математико-статистически методи. Обаче в бизнеса съществува вариативност в информацията, т. е. информацията за обектите, от които може да се извлече печалба, динамично изменят своя облик. Този факт често проваля бизнесмени, когато решенията им са изпипани до детайли, всички прогнози са убедителни, но през това време на последователно вземани решения докато се стигне до крайното решение, информацията се е променила. Даже в едно от звената да се е променила, това влече след себе си рискове. За това решенията трябва да бъдат многовариантни, алтернативни. Това изисква непрекъснато подновяване на информацията, т. е. изисква диагностика на настъпващите ситуации с възможности за прогнозиране резултатите от тези изменения.


5. Рискът - игра на въображението и пресметнат ход в бизнеса.

В дейността е налице степен на риск, в бизнеса обаче рискът има много измерения - човек може да спечели малко, да спечели много или да загуби всичко или да приключи земното си битие с куршум в главата.

Практически рискът се практикува в такива мащаби, които какъвто и резултат да донесат (положителен, отрицателен) фирмата да запази своята стабилност. Девизът „Всичко или нищо" нерядко води до пълна загуба, понякога и до големи успехи. От този девиз се ръководят начинаещи бизнесмени, движени от мотива за бърза печалба, понякога този девиз се прилага и от преуспели бизнесмени, при които сладостта от риска като форма и игра на въображението и по-малко като пресметнат ход ги увлича. Психологически рискът е фокусирана психика в определена насока на бизнеса.

Привлекателната сила на риска не се ограничава само в печалбата, дълго време печелившият бизнесмен е склонен да рискува не само с ограничени средства, но и с цялото си състояние при определени ситуации на пазара, а също и при определени психични състояния, завладели интелекта му. Човек желае да надскочи себе си и да се изкачи на по-високо, има нужда от просперитет и уважение, а всеки риск носи не само лично удовлетворение, но и признание от другите.

От чисто психологически позиции рискът е неделим от интуицията, той е неин завършек. Успоредно с това рискът понастоящем в акционерните обединения, фирми, холдинги се осъществява на основата на информацията, на основата на прогнозите, стратегиите. От тази гледна точка всяка една стъпка на бизнесмена по отношение на печалбата, всеки договор е рискова ситуация. Прогнозите в цените на имоти, стоки, валута и въобще на всяка една вещ като вид стока най-често служат като база в риска.

Диференциално-психологическите особености на хората определят до голяма степен риска и неговата мащабност в бизнеса. Обикновено начинаещите бизнесмени с холеричен темперамент са склонни да рискуват даже и при непълна информация, докато флегматичните темпераменти като начинаещи и като преуспели бизнесмени рискуват в границите на допустимото, не засягащо целостта и фалирането на фирмата. Като игра на въображението рискът е присъщ на едноличните търговци, като пресметнат ход той е присъщ на стабилните фирми, които работят с пълна информираност и с по-малки възможности за загуби и разруха.



Въпреки тези уговорки следва да посочим, че рискът притежава голяма привлекателна сила за личността, а в бизнеса тази сила се умножава, т. е. само усилва, личността е подложена на тази привлекателна сила от предпоставки като печалба, авторитет, позиции, власт. Тези предпоставки усилват въображението, понякога ограничават възможностите на интуицията като я препращат в неправилна посока, тези предпоставки понякога карат бизнесмена да прескача наличната информация и да се доверява на себе си, в резултат на което печели или губи. Рискът в бизнеса това е и състояние на освобождаване на личността от мотивирана енергия, рискът праща личността в сферата на свободата и страха. Рискът се основава до голяма степен на т. нар. креативна мотивация, т. е. наличие на стремеж в личността за търсене на нещо ново. Тази мотивация е присъща предимно на риска, основаващ се на девиза „Всичко или нищо".
Каталог: tadmin -> upload -> storage
storage -> Литература на факта. Аналитизъм. Интерпретативни стратегии. Въпроси и задачи
storage -> Лекция №2 Същност на цифровите изображения Въпрос. Основни положения от теория на сигналите
storage -> Лекция 5 система за вторична радиолокация
storage -> Толерантност и етничност в медийния дискурс
storage -> Ethnicity and tolerance in media discourse revisited Desislava St. Cheshmedzhieva-Stoycheva abstract
storage -> Тест №1 Отбележете невярното твърдение за подчертаните думи
storage -> Лекции по Въведение в статистиката
storage -> Търсене на живот във вселената увод
storage -> Еп. Константинови четения – 2010 г някои аспекти на концептуализация на богатството в руски и турски език


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница