Тема 7 обект, предмет, цел и задачи на методиката на обученнието по техника и технологии



Дата25.11.2022
Размер15.59 Kb.
#115665
7 Обект, предмет .... на методиката на КТ (1)
Свързани:
Проективна методика за диагностика Рене Жил (2)

Тема 7
ОБЕКТ, ПРЕДМЕТ, ЦЕЛ И ЗАДАЧИ НА МЕТОДИКАТА НА ОБУЧЕННИЕТО ПО ТЕХНИКА И ТЕХНОЛОГИИ
Методиката на обучение в труд е относително самостоятелна научна област в изследванията на специфичния учебно-възпитателен процес. За да бъде разкрита нейната функционална характеристика е необходимо да се отговори на два взаимосвързани въпроса: Какви потребности са наложили обособяването й? и Какви реални обществени функции изпълнява и ще изпълнява?
Отговор на първия въпрос търсим в непреходното филогенетично и онтогенетично значение на труда за развитието на човека и на човешкото общество. Трудът оформя човешката личност, стои в основите на нейното развитие. И. Чангли резюмира обществените функции на труда по следния начин: трудът като способ за удовлетворяване на човешките потребности; трудът като създател на обществено богатство; трудът като творец на обществото и фактор на обществения прогрес; трудът като ваятел на човека; трудът като сила, прокарваща на човечеството път към свободата1.
Най-ранните стихийни форми и способи на обечение и възпитание, още в своя зародиш, са свързани преди всичко с предаването на трудов опит. До голяма степен усложняването на този опит става причина за обособяването на обучението като специфичен вид обществена дейност.
Според Ел. Петрова обединяващо звено за общественото развитие на личността във всички степени на образователната система е трудовото възпитание.3
Възпитателната функция на труда е в пряка зависимост както от неговото съдържание и характер, така и от неговата форма. Това определя специфичните характеристики и насоченост на трудовото възпитание в отделните възрастови степени, където трудът се подбира в зависимост от способностите за възприемане и осъществяване на реален трудов процес от подрастващите, в това число и тези със специални образователни способности.
Трудовото възпитание е един от основните аспекти на всяка педагогическа дейност. До известна степен той е обект и на другите частни методики, които се стремят да изяснят закономерностите в педагогическата дейност за оформяне и развитие на целенасочената, осмислена, рационална дейност на подрастващите. Най-целенасочено и задълбочено обаче този проблем би трябвало да се изследва от методиката на обучение в труд, която е призвана да разработи цялостната система за управление на специфичната трудова дейност на децата.
Методиката на трудовото обучение като научно направление е елемент на системата от педагогически науки. Тя притежава свой обект, предмет и методи на изследване.
Обект на трудовото обучение се явява процесът на трудовото обучение, разглеждан в цялостната му съвкупност. За да конкретизираме обекта на методиката на технологичното обучение трябва да отбележим, че тя проучва процеса на трудовото обучение.
Като учебна дисциплина методиката на трудовото обучение в своето съдържание включва система от научни знания за обекта, редуциран и структуриран за нуждите на дидактическия процес в относително устойчива цялост. Според Н. Божков в структурата на тази система от знания се включват: знания с нормативно-регулативен характер и функции и допълнителни знания и дейности, които облекчават процесите на разбирането и овладяването на основните научни знания.
Д. А. Тхоржевски определя методиката на трудовото обучение като научна дисциплина, елемент на общата педагогическа подготовка на учителя и по-точно на неговата специализация по трудово обучение.
Процесът на трудовото възпитание и обучение се изследва не само от методиката на трудовото обучение. Редица науки от същата научна област, а и от други научни области също насочват изследователската си дейност към този обект. Така например общата педагогика, дидактиката, педагогическата и трудова психология, физиология, ергономия, естетика и много други научни направления имат определено отношение към процеса на трудовото обучение, но тяхното знание за обекта е с различна степен но общност и с различна насоченост. Общата педагогика и дидактиката изучават явлението на по-високо гносеологическо равнище и с по-голяма степен на общност и абстрактност на знанията. Методиката на трудовото обучение използва същия категориален апарат /учебен процес, възпитание, обучение, развитие, принципи, методи и т.н./, поради което тя се определя като частна дидактика. Ето защо може да се каже, че общата педагогика и дидактиката изпълняват функциите на методология по отношение на методиката на трудовото обучение. Педагогическата психология , изследвайки процесите на трудовото обучение, насочва вниманието си към общите закономерности и особености на психическата дейност на личността, участваща в процеса на обучение.Трудовата психология разкрива психологическите компоненти на трудовата дейност и механизмите на нейното протичане. Физиологията проучва физико- биологичните процеси при формирането на уменията, ергономията, изследва отношенията между човека и работната среда. Поради това обогатяването и задълбочаването на научните знания във всичките тези научни направления оказват благоприятно влияние върху развитието на теорията и методиката на трудовото обучение в началната училищна степен. Поради това, че учебният процес по трудово обучение се изследва от различни науки, за да се определи отношението на методиката на трудовото обучение към обекта, е необходимо да се уточни предметът на науката. Докато обектът изяснява каква част от действителнотта изучава науката предметът определя аспекта, свойствата и страните, които се проучват.
Предмет на методиката на трудовотовъзпитание и обучение се явява изследването и систематизирането на знанията за специфичното и особеното в характеристиката на учебния процес по трудово обучение в началната училищна степен, разкриването на закономерностите за организацията и протичането му.
Литература:

  1. Чангли, И. Трудът – социологические аспекты теории и методдологии исследования. Наука, М., 1973,с.49.

  2. Божков, Н., В. Георгиева,М. Кавданска. Теория и методика на трудовата и конструктивно-техническата дейност в детската градина. Благоевград, 1988.

  3. Петрова, Е. Дискусионните проблеми на трудовото възпитание в предучилищна възраст, Предучилищнво възпитание, 1978, кн.10,с.1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница