Тема: Барак Обама



Дата28.02.2018
Размер111.81 Kb.
#60504
ТипБиография
ТРАКИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СТАРА ЗАГОРА

Стопански Факултет

Курсова работа

На

ТЕМА:

Барак Обама

Преподавател: гл.ас. В. Вътев

Студент: Кремена Любенова Минчева

Специалност: Бизнес икономика 1ви курс

1ва група, Фак.№113

Дата: .05.2012г.

  1. Биография

44-ти президент на САЩ. Встъпил в длъжност 20.01.2009 г.  Сенатор от щат Илинойс, е първият афроамериканец, който е номиниран от голяма политическа партия за поста президент на САЩ. С баща от Кения и майка от Канзас,  Роден на 4 април 1961 г. в Хонолулу, столицата на Хавайските острови. Родителите му, се запознават докато следват в Хавайския университет, сключват брак, но се развеждат през 1964 г. Причината е, че бащата получава стипендия за Харвардския университет, която не е достатъчна, за да издържа съпругата и сина си, затова заминава сам. Бащата на Обама се завръща в Кения и успява да види сина си само още веднъж преди да загине в автомобилна катастрофа през 1982 г. Обама изкарва 4 години в Индонезия, после се завръща в Хонолулу, където живее с родителите на майка си до завършването на средното си образование през 1979. След това учи 2 години в университет в Лос Анджелис и се прехвърля в Колумбийския университет в Ню Йорк, откъдето излиза с диплома по политология и международни отношения.

 Работи в консултантско бюро за международни фирми. В началото е асистент по търсенията, а след това финансов анализатор, като тази функция му осигурява собствен офис и секретарка. Въпреки това, не се задържа много там, защото решава да се преориентира към работа за обществото. През 1987 г. решава да продължи образованието си, подава документи за кандидатстване в много университети и получава съгласие от Харвард през 1988 г. От тук излиза като юрист. През периода на това си обучение той постига успех като е избран за президент на университетското списание Harvard Law Review. Това е първият случай, в който афроамериканец заема тази позиция, затова събитието е предмет на интереса на медиите. В края на следването си, вместо да стане асистент на съдия Абнер Миква, той се завръща в Чикаго става преподавател по конституционно право в Чикагския университет, където работи до 2004 г. Успоредно с това работи в правна кантора, занимаваща се в областта на гражданските права. В нея той е до 2002 година. 

През 1989 г. точно в тази кантора се запознава с Мишел, негов сътрудник и бъдеща съпруга. Двамата сключват брак през 1992 и имат две деца – Малия и Наташа. Мишел е влиятелна фигура в местната демократическа партия и близка с кмета на Чикаго. Тя е тази, която задвижва политическата кариера на своя съпруг.

  1. Политическа кариера


  • КАНДИДАТУРАТА на Барак Обама

Има характер не само на класическа предизборна кампания, но и на политическо движение, както се вижда от наелектризираната тълпа, стичаща се на неговите митинги, от десетките му доброволни сътрудници и от над един милион дребни дарители. Това движение успя да мобилизира много хора да гласуват за първи път при определяне на официалния кандидат за президент на партията, сред които преобладават младите хора и “независимите” . Увличането на масите и оспорваната надпревара за спечелване на правото да стане официален кандидат на партията си станаха причина резултатите от първичните избори и участието на т. нар. кокъси ( предизборни събрания на членовете на Демократическата партия) да отбележат исторически за цялата страна рекорди .

Появиха се различни мнения за това какво символизира кандидатурата на Обама. Според съмишлениците му той олицетворява съвсем нова за американската политика сила, която се издига над партийния дух и подтиква американците да обърнат гръб на затъващия в политическото блато Вашингтон. За противниците му в самата Демократическа партия, които подкрепят кандидатурата на неговия противник – сенаторката от Ню Йорк Хилари Клинтън, той е велик само на думи. Освен това е прекалено млад и неопитен. Колкото до републиканците, според тях Обама е атрактивна личност, но от него не могат да се очакват изненади; той е по-скоро прогресист от старата школа, чиято основна грижа е преразпределението на доходите от данъци, и затова не е по-различен от своите предшественици.

Всички тези гледни точки съдържат по малко истина. Фактът, че е ново лице на политическата сцена, неговата младост и личната му история осигуриха на коментаторите много теми за дискутиране. С баща кениец и майка, родена в Канзас, Обама е израснал в Хавай, където са се запознали родителите му. По-късно заминава с майка си за Индонезия, където тя прави проучвания за доктората си по антропология (и се омъжва повторно, като Обама се сдобива с втори баща индонезиец). Обама учи в Калифорния (в Западния колеж) и в Ню Йорк ( завършва Колумбийския университет), след което работи като сътрудник на обществена организация в гетата на Чикаго, докато завършва право в Масачузетс (Харвард). Всичко т о в а превръща Обама в палимпсест , върху който светът последователно е писал по различни теми.

Той е пратеник, а не строител на модерната Демократическа партия. Като изключим някои новости, кандидатурата му се опира на цяла поредица традиционни за демократите теми. От края на XIX в. до средата на XX в. Демократическата партия се определя чрез противопоставяне на идеята за съсредоточаване на парите и властта в американското общество. Кандидатите за президент, излъчвани от партията – сред които Уилям Дженингс Брайън (кандидат през 1896, 1900 и 1908 г.), Т омас Удроу Уилсън (през 1912 и 1916), Франклин Делано Рузвелт ( на поста от 1932 до 1944 ) и Хари С. Труман (1948) – водят кампании в името на “народа” и срещу “ груповите интереси”. Според разбирането им за политическата власт, основано на идеята за допитване до народа, “обикновените хора” трябва да се управляват пряко (или възможно най-пряко), а финансовите лобита са корумпирани и алчни. Те осъждат съсредоточаването на властта в ръцете на капиталистите, определяни като “тръстовете” или “големите компании”. Демократите се обявяват срещу привилегиите на елитите и така стават герои на обикновения човек – разпространеното тогава схващане е, че той е бял и с европейски произход. Тогава популизмът изживява най-големия си разцвет .

  • Първата изява на Обама


Първата официална изява на национално ниво на Обама е през юли 2004 г. ( тогава той е кандидат за Сената на щат Илинойс ) на събрание на Демократическата партия, когато печели симпатиите на делегатите (а и на медиите ) като, без да следва каквато и да е ясна идеология, призовава към вяра в общността и в гражданското съзнание на американците. Той става известен със следното изказване:

Няма прогресивна Америка и консервативна Америка, има само Съединени американски щати. Няма Америка на чернокожите и Америка на белите, Америка на латиноамериканците и Америка на азиатците, има само Съединени американски щати. (...) Почитаме един всемогъщ бог в сините щати (където мнозинство имат демократите) и не ни харесва, когато в червените щати (където мнозинство имат републиканците) федерални агенти претърсват библиотеките ни. В сините щати организираме турнири по баскетбол, а в червените имаме приятели хомосексуалисти. Патриоти се обявиха срещу войната в Ирак, но и патриоти я подкрепиха. Ние сме един народ, всички сме положили клетва за вярност към националното знаме, всички браним родината си.

На тези предизборни събрания – оприличавани от някои наблюдатели на религиозни служби – Обама непрекъснато повтаря на съмишлениците си, че всички американци, без значение на тяхната раса, цвят на кожата и пол, имат право на благоденствие. Самото му име, обяснява той, символизира американските блага: ( Родителите са ми ) дали африканско име – Барак, което означава “ благословен ”, като са мислели, че в толерантна страна като САЩ името на човек не може да бъде пречка за успешното му развитие. Въпреки че не бяха заможни, те си представяха как ще уча в най-добрите американски училища, защото в щедра Америка няма нужда да си богат, за да реализираш потенциала си.

Сенаторът от Илинойс представя кандидатурата си като изчистена от всякакви пристрастия и расистки нюанси, а основната му цел е да обедини всички около идеята за “промяна”. Въпреки че тази идея е доста неясна, тя попадна право в целта. Благодарение на нея съмишлениците на Обама могат да му изградят образ, който няма нищо общо с представяната от него програма. И това не е, защото кандидатът на демократите отказва да се ангажира ( той заяви съвсем ясна позиция по отношение на войната в Ирак) , а по-скоро, защото симпатизантите му понякога пренебрегват неговите позиции и предпочитат техният кандидат да показва ангажираност в по-общ план.

Сливането на форма и съдържание особено ясно личи в неговия лозунг “Да, ние можем”, който олицетворява универсалистките теми за интеграция и толерантност, представени в стил “въпроси и отговори”, характерен за увличащата публиката реторика на афроамериканската църква . Накратко, кандидатурата на Обама е апотеоз на демократическия универсализъм, защитаван от партията вече половин век.


  • Лозунгът на Барак Обама

Да, ние можем”

Самото му име, обяснява той, символизира американските блага: (Родителите са ми) дали африканско име – Барак, което означава “благословен”, като са мислели, че в толерантна страна като САЩ името на човек не може да бъде пречка за успешното му развитие. Въпреки че не бяха заможни, те си представяха как ще уча в най-добрите американски училища, защото в щедра Америка няма нужда да си богат, за да реализираш потенциала си.


  • Речта на Обама пред двете камари

Барак Обама: “САЩ ще излязат от кризата по-силни от преди”

"Въпреки че икономиката ни е отслабена, а доверието ни е разклатено, въпреки че живеем в тежки и несигурни времена, тази вечер искам всеки американец да знае това: ще изградим наново и ще се възстановим. И САЩ ще излязат по-силни от преди", заяви Обама в първата си реч пред двете камари на Конгреса. 


„Единственият начин този век да бъде още един американски век е най-сетне да се изправим пред цената на зависимостта си от петрола и високата цена на здравеопазването, пред училищата, които не подготвят децата ни. Нацията ни има отговорност пред децата ни да не им предава сегашния огромен дълг, който те не могат да платят", подчерта Обама.

 

"Моят бюджет не опитва да реши всеки проблем или да обърне внимание на всеки въпрос. Той отразява суровата действителност, в която сме наследили трилион долара дефицит, финансова криза и скъпоструваща рецесия", изтъкна той.


Обама обеща да увеличи броя на войниците в сухопътните сили на САЩ и на морските пехотинци. Той заяви, че бюджетът за 2010 г., който ще представи в четвъртък в Конгреса, ще увеличи броя на войниците от сухопътните сили и на морските пехотинци, за да помогне на въоръжените сили, които водят едновременно две войни – в Ирак от 2003 г. и в Афганистан от 2001 г. Барак Обама също така обеща да увеличи заплащането на военнослужещите и да осигури на ветераните по-добри медицински грижи и обезщетения. Той отбеляза, че САЩ пренасочват военното си усилие от Ирак към Афганистан и заяви, че скоро ще обяви решения за Ирак, които "по отговорен начин ще сложат край" на непопулярната война на САЩ там.

В речта си Обама отделия само едно изречение на Ирак. За сравнение предшественикът му Джордж Буш отдели три страници на войната в Ирак в речта си пред двете камари на Конгреса през януари 2008 г..


"А с нашите приятели и съюзници ще изковем нова и обхватна стратегия, която да помогне на Афганистан и Пакистан да победят Ал Кайда и да се борят с екстремизма. Защото няма да позволя терористи да заговорничат срещу американците от безопасни убежища на другия край на света", заяви президентът на САЩ.
За да върне доверието в бюджетната политика на правителството Обама обеща да скъса със старата практика на администрацията на Джордж Буш, която не включваше в текущия бюджет всички разходи, свързани с войните в Ирак и Афганистан. "В продължение на седем години ние бяхме нация във война. Повече няма да крием цената на това", подчерта президентът на САЩ.

Той добави, че от бюджета му за 2010 г. ще бъдат премахнати даваните без търг договори за възстановяване на Ирак, които струваха милиарди долари и че ще реформира бюджета на отбраната.


Обама защити икономическите си планове и изложи обхватна вътрешнополитическа програма, включваща реформа на здравното осигуряване и енергийна независимост. Той се ангажира да осигури повече средства на здравната система на САЩ, за да бъде намерен лек срещу рака "по наше време". Тази здравна реформа "ще осигури най-значителните средства, които някога са били отпускани на превантивното лечение, защото това е един от най-добрите начини да се поддържат хората здрави и да се контролират разходите" в здравеопазването, изтъкна Обама.
Обама предупреди, че САЩ изостават в енергийно отношение и обяви, че за три години ще бъде удвоено производството на възобновяеми енергоносители.
Барак Обама призова младите американци да не се отказват от гимназиалното си обучение и заяви, че САЩ се нуждаят от по-образовани работещи, за да отговорят на предизвикателствата на бъдещето. "Доброто образование не е само мост към успеха, то е задължително условие", заяви той. Обама обеща да отпусне повече средства за образователната система и подчерта, че САЩ имат "едно от най-високите равнища на прекъсване на средното образование сред развитите страни".

Реформирането на образователната система обаче не е достатъчно”, изтъкна той. "Отговорност на всеки е да участва в това усилие. Затова тази вечер моля всички млади хора да се ангажират минимум една година да следват или да преминат професионално обучение. Напускането на училище вече не е вариант. Това е не само предателство към себе си, това е предателство към страната си, а тази страна се нуждае от таланта на всички американци", заяви президентът на САЩ.



Той обеща да направи така, че до 2020 г. САЩ отново да имат най-високият процент дипломирани висшисти в света.
Обама обеща да защити затруднените от кризата автомобилостроителни компании заявявайки, че "страната, която е изобретила автомобила, не може да го изостави". "Ангажираме се за обновена и пресъздадена автомобилна индустрия, която е в състояние да удържи на конкуренцията и да спечели. Милиони работни места зависят от това. Десетки градове зависят от това. И мисля, че страната, която е изобретила автомобила, не може да го изостави", подчерта той.
В опит да покаже, че ще спази обещанието си за фискална отговорност Обама заяви, че има възможност за 2 трлн. долара спестявания в бюджета през следващите десет години. Той поиска от Конгреса бързо да приеме закон за регламентиране на финансовата система. "За да се уверим, че криза с такива мащаби няма да се повтори, моля Конгреса бързо да одобри закон, който най-сетне ще реформира остарялата ни система за регулация".
Той също така обяви създаването на фонд за финансиране на заеми за потребители и малки предприятия. "Ще създадем нов фонд за заеми, който ще е най-голямото усилие в това отношение, за да се даде достъп до заеми за автомобили, за училище, за малките предприятия, за потребителите и за предприемачите, които са двигателят на нашата икономика".
Той предупреди, че спасяването на банковата система на САЩ може да струва повече от предвидените за тази цел средства, но увери американците, че банковите им влогове са в безопасност. "Но ако действието ще струват скъпо, мога да ви уверя, че бездействието би струвало още по-скъпо", заяви той и добави, че на американската икономика може да са нужни повече от десет години да се възстанови напълно.
Обама заяви, че възнамерява да укрепи съюзническите отношения и да наблегне на дипломацията, като върне САЩ на масата за преговори по въпроси от ядреното разпространение до борбата с бедността. "С думи и дела показваме на света, че е започнала нова ера на ангажимент и диалог. Защото знаем, че Америка не може да се справи със заплахите на този век сама, но и светът не може да се справи с тях без Америка", изтъкна Обама. Той обеща неуморни усилия от страна на САЩ за осигуряване на мир между Израел и съседите му.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница