Тема Фитопатогенни гъби от клас Zygomycetes



Дата27.06.2022
Размер113.29 Kb.
#114709
ТипЛекции
Фитопатогенни-гъби

Обща фитопатология ( лекции )
Тема Фитопатогенни гъби от клас Zygomycetes ( Разред Mucorales – мукорови гъби)

  1. Характерни особености на гъбите от клас Zygomycetes

Почти всички видове от класа са надземни организми, като част от тях прекарват определени фази от цикъла си и в почвата. Срещат се сапрофити и паразити в различна степен по растенията , насекомите и животните. Зигомицетните гъби имат добре развит , многоядрен, но несептиран мицел.
Безполовото им размножаване се осъществява с неподвижни спори , които се образуват ендогенно в спорангии ( спорангиоспори), или екзогенно върху конидионосци( конидиоспори). Половият процес е своеобразен и се нарича зигогамия.
В зависимост от начина на безполово размножаване и начина на паразитиране , зигомицетните гъби се делят на 2 разреда: Entomophtorales и Mucorales . Първият разред причинява болести по насекомите и видовете му нямат значение като фитопатогени, но като такива се проявяват гъбите от разред Mucorales .
2. Характерни особености на гъбите от разред Mucorales (Мукорови гъби- плесени)
а)морфологични особености
Имат силно развит , плътен мицел, стелещ се върху субстрата. Той е съставен от дебели мицелни хифи , върху които се образуват органите за безполово размножаване- спорангионосци със спорангиоспори. Тези органи са тъмно оцветени и се виждат с просто око,като : глава на топлийка ( затова някои ги наричат : „главчати плесени“). При някои видове спорангионосците със спорангиоспорите са върху уплатнения- ризооди и въздушни столони ( фиг.1).

Фиг.1
б) хранене и паразитизъм
Мукоровите гъби се проявяват като сапрофити , в почвата , върху растителните остатъци, в оборския тор, някои имат и паразитна фаза върху растителната продукция. Други се развиват сапрофитно като гъст , плътен мицел върху загниващи хранителни продукти, най-често по плодове, зеленчуци, меса и много рядко върху живи растения.
в) размножаване
Безполовото размножаване е същинско ( със специализирани спори). То се извършва с органите за безполово размножаване- спорангионосци със спорангиоспори, които се образуват върху мицела. При узряване на спорангия – в него се образуват огромно количество спорангиоспори. След освобождаването си , те покълват и дават начало на нов мицел.
Половото размножаване на е от типа зигогамия. При зигогамията става сливане на съдържанието на 2 клетки( или 2 мицелми хифи),които на са специализирани ,но имат функция на гамети. След сливането им се образува трайна зигота- зигоспора. От зигоспората след период на покой прорасва мицел със спорангии на върха.
г) цикъл на развитие


Фиг.2


  1. Класификация и причинители на болести от разред Mucorales (Мукорови гъби- плесени)

а) класификация на разред Mucorales
Семейство : Mucoraceae
Имат единични единични, прости,или разклонени спорангионосци,с кръгли спорангиоспори.
Род Mukor
Видовете от рода причиняват главнива плесен при зеленчуковата продукция и хранителните продукти
Вид M. mucedo ( )
Род Rhyzopus
Най-широко разпространените видове в природата от плесените гъби. Характерни са дебели виздушни хифи със столони, наподобяващи ‚мустачки“ на ягодата. Въздушните хифи се изнасят над субстрата ,и на мястото надопира със субстрата се образуват тъмно-сиви ризоиди. Те се внедряват в субстрата и на върха им се развиват снопчета от спорангионосци, носещи едри черни спорангиоспори, които изглеждат като „главички „ на топлийки и се виждат ис просто око.
б) причинители на болести от разред Mucorales
.
Вид Rh. nigricans
M. mucedo – Причинява черно плесенясване по хляба , мармалада и други хран ителни продукти.
M. mucedo

Rh. Nigricans


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница