Тема “организация на системата за национална сигурност”



Дата24.10.2018
Размер87.5 Kb.
#96124

ТЕМА 2. “ОРГАНИЗАЦИЯ НА СИСТЕМАТА ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ”


Теорията за сигурността в голяма степен е построена върху тезата, че държавата има жизненоважна роля за осигуряване на националната сигурност. Това, че цялата система за национална сигурност е създадена и продължава да съществува така, че държавата да е главен фактор за обезпечаване на сигурността на обществото и на отделния човек, е продукт на определен етап на общественото развитие. В отделни периоди тази роля се е променяла и е естествено тя постепенно да намалява с повишаване ролята на Международната сигурност. Факт е обаче, че системата за национална сигурност все още е така структурирана, че дели предизвикателствата за нея на външни и вътрешни. Така например армията се грижи главно за противодействие на външни заплахи, а силите за вътрешна сигурност се грижат за противодействие основно на вътрешни заплахи. Но размиването на границите между структурите за вътрешна и външна сигурност обективно не би могло да следва динамиката на процесите в света и промените в глобалната сигурност. Държавата със своята система за сигурност е значително по-устойчива структура и нейното разрушаване, без да са изградени други механизми за защита на сигурността, може да доведе до опасни, непоправими щети и за държавата, и за сигурността ѝ.


Когато се разглежда системата за национална сигурност, трябва определено да се посочи, че това не е просто механичен сбор от структури, норми и хора, а сложна организация, с много силни взаимни връзки, координация и управление. Системата е уникален комплекс от компоненти, различни нива на подчиненост и задължително необходим синергичен ефект, който повишава значително нейните възможности до степен, когато тя преминава в качествено ново състояние и е способна надеждно да генерира сигурност. В толкова сложна социална система, каквато е системата за национална сигурност, именно държавата продължава да е все още главният фактор за това.

Сигурността на всяка система, в това число и на системата за национална сигурност, е такова състояние, при което е гарантирано нейното нормално съществуване и са надеждно защитени жизненоважните ѝ интереси. Ако възникне заплаха за тези интереси, системата може да започне да изпитва недостиг на сигурност и да премине в състояние на несигурност. За защита на жизненоважните интереси се жертват огромни ресурси, особено тогава, когато само по този начин системата може да гарантира своето съществуване и развитие.

Основно изискване към системата за защита на националната сигурност е тя да съхрани при всички обстоятелства способността си да действа самостоятелно и да реагира адекватно винаги, когато националната сигурност е застрашена. Тези възможности зависят и от това какво е отношението (мястото) на системата спрямо другите такива и доколко тя е интегрирана в системите за колективна сигурност.

За да изпълнява предназначението си, една система за национална сигурност трябва наистина да бъде “национална” по характер, “система” (с висока степен на интегритет и ефективно управление) и наистина “за сигурност” (да генерира сигурност). Тази система не бива да разчита на статуквото, а да се самоусъвършенства в съответствие с обстановката. Системата за национална сигурност съществува в определено време и пространство и е функция както на трайни тенденции, така и на внезапни промени на ситуацията. В нея се преплитат традициите, манталитета и историческата памет на обществото. Затова е неразумно да се мисли, че всяка механично привнесена отвън система може да се възприеме безпроблемно от държавата, обществото и отделните граждани, напротив - подобна присадена система за национална сигурност може да предизвика напрежение и конфликти.

Въпреки че е национална и носи национални характеристики, системата за национална сигурност е податлива на външно влияние. Когато се загуби мярата обаче, системата може да загуби своята автономност, да се пристрасти към чужди въздействия и да се поддава на външни указания. Така тя може да загуби изобщо своята същност като система за национална сигурност.

Оптималният вариант е системата за национална сигурност да е национална по характер и в същото време да е интегрируема в системи за колективна сигурност. Тук опасността би се появила, ако се наруши баланса на интереси и при прекалено следване на чужди модели за сигурност тя да загуби националната си идентичност и да престане да защитава интересите на обществото и на държавата.

Няма спор за положителните страни на интеграционните процеси. Всяко участие в една система за колективна сигурност за малките държави е получаване на сигурност. Оставена сама на себе си, избягваща интеграцията и изолираща се, държавата, макар с нейна изградена система за национална сигурност, лесно може да се окаже уязвима за дестабилизация. Но почти няма спор, че интеграцията е не само резултат от национален избор, на суверенно кандидатстване. По-често системите за колективна сигурност привличат държавите с по-малки ресурси, но важни за тях със своето стратегическо положение или по други причини. Участието на малките държави в колективните системи за сигурност води и до ограничаване на националния им суверенитет, загуба на самостоятелност и лишаване от възможности за многовариантно поведение в кризисни ситуации, тъй като тогава трябва да се съобразяват с приоритетите на колективната сигурност.

При правилен избор на поведение, при ясно формулирани и осъзнати национални интереси, членството в системите за колективна сигурност може значително да компенсира всички рискове и заплахи за сигурността на една държава. Затова е необходимо това да се има предвид при договарянето на условията в общността за сигурност.

Като всяка държава, така и Република България си е създала система за национална сигурност. Нейният модел е изграден и мотивиран изцяло за защита на конституционните интереси, йерархично разположени над всичко, определящо нашата държавност.

Решаваща роля във формирането, функционирането и осигуряването на ефективността на системата за национална сигурност има адекватното осъзнаване от обществото на националните ценности, интереси и цели, от една страна, и тяхното реализиране в политическата и социално-политическа организация на обществото и държавата, от друга. Националните ценности, интереси и цели са основните движещи сили в системата на националната сигурност. Те определят нейния характер, съдържание, конфигурация, насоченост и са в безусловна взаимна връзка.

Националните ценности са най-стабилния елемент и имат основно значение. Те се формират в хода на историческия процес и развитието на материалната и духовна култура на обществото. Тези ценности са фундаментални норми, които позволяват на човека да избере своя позиция, да определи линията на поведението си в жизнено значими ситуации. Основните национални ценности са любов към Родината, държавно единство, семейство, свобода на личността, демокрация, материално благосъстояние на държавата, териториална цялост, социална справедливост, саможертвеност в защита на Родината, духовност.

Националните интереси са комплекс от непреходни ценности и политически мотиви за поведение във вътрешно и външнополитически аспект, който отразява стремежа на нацията за съществуване и просперитет. Националните интереси са официално изразените, осъзнати, обективни потребности на обществото, произтичащи от националните ценности и насочени към съхранение, създаване или постигане на благоприятни условия за неговото стабилно съществуване и устойчиво, прогресивно развитие.

Критериите, които определят подреждането на националните интереси, се основават от една страна на йерархията на националните ценности, а от друга - от допустимата цена, която може да се плати за тяхната защита. В съответствие с тези критерии най-значимите, жизненоважни интереси са свързани преди всичко със съхраняването, умножаването и защитата на националните ценности.

Жизненоважни национални интереси са запазване на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната чрез създаване и функциониране на ефективна система за сигурност и отбрана; укрепване на единния характер на българската държавност; създаване на възможност за водене на самостоятелна външна и вътрешна политика; изграждане и развитие на демократично гражданско общество; запазване и развитие на духовните традиции на нацията; спиране и постепенно преодоляване на бедността; ограничаване на престъпността в социално допустими граници и др.

Както беше казано вече, определящ фактор за националната сигурност е общо-политическия курс на държавата. Той е генералната посока на действие, възприета и осъществявана от държавното ръководство във вътрешно и външнополитически план при решаване на въпросите на националната сигурност като цяло.

Един от най-важните съставни елементи на общополитическия курс на държавата е политиката за национална сигурност, чиято главна цел е запазването и укрепването на мира в обстановка на вътрешна стабилност и международна безопасност, както и осигуряване на благоприятни условия за прогресивно развитие на нацията. Систематизирани, основните положения на политиката за национална сигурност се отразяват в Концепция за национална сигурност, разработването на каквато е проява на отговорността, която изграждащото се гражданско общество има за своето бъдеще. Целта, която се преследва с изготвянето на концепцията, е да се създадат предпоставки за формиране на обществен консенсус относно националните интереси и цели, както и да се определят пътищата за тяхното осъществяване. Много важен акт е приетата Стратегия за национална сигурност от Народното събрание, през 2011г.

Политиката за сигурност на Република България и стратегията за нейното реализиране са насочени към осъществяване на следните дългосрочни цели:


  • осигуряване на благоприятна жизнена среда на българските граждани;

  • осигуряване на безусловна защита срещу посегателствата върху демократичните права и свободи и сигурността на гражданите и обществото;

  • активно участие във формирането на благоприятна външнополитическа среда и ефективно интегриране на страната в ЕС;

  • развитие на необходимите отбранителни способности;

  • адекватен отговор на текущи предизвикателства и защита на националните интереси в условия на кризи.

Системата за защита на националната сигурност включва различни органи, осъществяващи националната политика за сигурност. Тази система е построена и функционира в съответствие с изискванията на Конституцията и законите на страната и отразява политическата воля на обществото да бъдат гарантирани суверенитета, независимостта и териториалната цялост на държавата, и защитени основните права и свободи на нейните граждани. Нейното основно предназначение е:

  • да определя и оценява рисковете и заплахите за националните интереси;

  • да взема решения за пътищата и средствата за тяхното предотвратяване;

  • да поддържа постоянни материални и човешки ресурси за осигуряване цялостта на държавата, да разработва и провежда необходимите практически действия за защита на основните интереси на обществото чрез средства и способи, адекватни на вътрешната и международната обстановка.

Съгласно принципа за разделение на властите, заложен в Конституцията на Република България, главната отговорност за националната сигурност на страната е възложена на Народното събрание, на Президента на републиката и на Министерския съвет. Министерствата, ведомствата и другите държавни органи осъществяват политика на сигурност в кръга на своите компетентности, като тяхната дейност е строго регламентирана и специализирана. Особено значима е ролята на армията, службите за сигурност и службите за обществен ред, дипломатическата служба, другите правоохранителни и правораздавателни органи. Структурата на системата за защита на националната сигурност на Република България е показана на фиг. 2.

Системата от органи, осъществяващи функции по националната сигурност, трябва да бъде балансирана, децентрализирана и координирана. Принципът за разделение на властите изключва монопол и концентрация на власт чрез структурите за сигурност, както и постоянен контрол върху тях за използване на техните възможности в съответствие със закона и при зачитане на правата и свободите на гражданите.

Едновременно с това системата за национална сигурност трябва да създава условия за постоянна обществена дискусия с участието на неправителствени организации, средства за масово осведомяване, органи на местното самоуправление и отделни граждани. Всички те трябва да имат достъп до определен обем информация, отнасяща се до сигурността и право на мнение, по определен от законите на страната ред.


Народно събрание



Министерски съвет

Народно събрание

Министерски съвет


Съдебна система

Президент на Република България


Консултативен

съвет по НС


Съвет по сигурността


Следствие





Парламентарни комисии

Прокуратура


Н С О

Н Р С


Съд





М О



М В Р

Други министерства

Д А Н С

Области





Съвет по сигурност

и управление

при кризи

Съвет по сигурност

и управление

при кризи


Общини


Фиг. 2. Система за защита на националната сигурност


7

Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница