Тема параметри на международната валутна система



страница1/3
Дата15.01.2018
Размер0.51 Mb.
#47520
  1   2   3


October 18, 2013 [ВАЛУТНИ СИСТЕМИ. ТЕМА 2]





ТЕМА 2. ПАРАМЕТРИ НА МЕЖДУНАРОДНАТА ВАЛУТНА СИСТЕМА.
ВАЛУТНИ СИСТЕМИ

1. ПАРАМЕТРИ НА МЕЖДУНАРОДНАТА ВАЛУТНА СИСТЕМА

Под валутна система се разбира съвкупността от парично-кредитни отношения,



настъпили между субектите на световното стопанство, на база интернационализация на стопанския живот и развитие на световния пазар, подкрепена от междудържавни и държавни договорености (правни норми). В зависимост от степента на интернационализация на стопанските връзки се формират национална, регионална и световна валутни системи.

На националната валутна система се възлагат редица функции:

  • Формиране и използване на валутни ресурси;

  • Осигуряване на външноикономически връзки на страните;

  • Осигуряване на оптимални условия на функциониране на националното стопанство

МВС е глобална форма на организация на валутните отношения в рамките на световното стопанство, на база многостранни междудържавни съглашения и регулирана от международни валутно-кредитни и финансови организации. МВС включва валутни отношения и валутен механизъм. Валутни отношения са тези, които формират съвкупността от паричните отношения, определящи платежно- разчетните операции между националните стопанства. Валутният механизъм представлява правните норми и представляващите ги инструменти както на национално, така и на международно равнище.

ОСНОВНИТЕ ФУНКЦИИ НА МВС СА:

  • Опосредстване на международните икономически връзки;

  • Осигуряване на платежно-разчетния оборот в рамките на световното стопанство;

  • Осигуряване на необходимите условия за нормален възпроизводствен процес;

  • Регламентиране и координиране на режимите на националните валутни системи;

  • Унифициране и стандартизация на принципите на валутните отношения.

ОСНОВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА МВС:

  • Резервни валути и международни разчетни валутни единици;

  • Условия за взаимна конвертируемост на валутите;

  • Регламентация на режимите на валутните курсове;

  • Междудържавно регулиране на валутните ограничения;

  • Унифициране на формите на международните разчети и кредитните средства;

  • Режим на международните валутни пазари и пазари на злато;

  • Международни валутни организации и пр.


2. РЕЗЕРВНИ ВАЛУТИ - ДЕФИНИЦИЯ, ВИДОВЕ, ФУНКЦИИ

Обикновено под резервна валута се разбира такава, която централните банки на страните и правителствата използват за съхранение на своите резерви.

Един от най-важните признаци на резервната валута е стабилността и в



качеството и на средство за плащане. С други думи, използването на резервните парични единици от икономическите агенти предполага наличието на минимален риск от загуба, породена от колебанията на тяхната стойност.

Важен фактор за стабилността на валутата е нейната конвертируемост. Още през

1964 г. Aliber обръща внимание на същественото положително влияние на отсъствието на мерки на валутен контрол върху валутата, която влиза в качеството си на резервна. С други думи, ако паричната единица е устойчива, то във всеки един момент може


свободно да се обменя за други валути, което предизвиква доверие в икономическите агенти и я правят предпочитана при разчетите помежду им.

Следващият фактор, имащ значение за получаване на статут на резервна валута е размерът на икономиката на страната-емитент и делът ѝ в международната търговия. Валутата на страна, която заема значителен дял в световната икономика, има по-голяма вероятност да се използва в международните разчети. Именно това помага на ключови валути като холандкския гулден през 17 в., британският паунд през 19 и американския долар през 20 в. (дори иднес) да изпълняват тази роля.

Поредният фактор, определящ статута на една валута като резервна е развитостта и дълбочината на националния финансов пазар. Ако финансовите институти на страната са способни бързо и с ниски разходи да привлекат заемни средства и да ги вложат в надеждни инструменти с приемлива доходност, то нараства и вероятността на вътрешния финансов пазар да дойдат чуждестранни инвеститори. Оттук следва, че валутата на страната, имаща добре развит вътрешен финансов пазар, ще се използва по-широко на международните пазари на капитал.

В работата си Френкел добавя към горепосочените вече фактори на формиране на резервни валути и т.нар. исторически. За него това, дали една валута е резервна или не или дали има вероятност да стане, се определя от бизнес практиките. Инерционното използване на валутите се дължи на това, че икономическите агенти са склонни да приемат в разчетите си тази валута, която ползват всички останали.

В разработките си Chinn, Frankel (2008) и Моисеев (2008) в качеството на фактори, влияещи върху използването на валутите като резервни, включват и т.нар. мрежови външни ефекти (network externalities). Под такъв външен ефект се разбира допълнителната ценност, която получава потребителят на благата в случите, в които общото количество потребители на това благо се увеличават. Статусът на световна валута носи на контрагентите в международните сделки съответните предимства: колкото повече икономически агенти използват за разчет съответната валута, толкова по-често ще я ползват и други. В частност, активите в долари на САЩ ще имат по-голяма ценност за икономическите агенти, в сравнение със същия обем средства в по-малко разпространена валута, поради възможността от сключване на значително по-малко количесство сделки, използвайки за разчети долари, отколкото другата валута.


Класификация на валутите (според МВФ)

Терминът резервна валута първоначално се приема за характеризиране на

валутите на тези страни, които биха могли да се използват за кредитиране на други държави и които притежават значителни резервни позиции в МВФ. Тази етимология е достатъчно обоснована, тъй като за предоставяне на кредити на други страни МВФ може да използва само средствата на страните, които плащат вноски във фонда. Ако търсенето на кредити във валутата на определена страна е високо, фондът използва за своите операции именно тази валута.

Според използваемостта им за оперативната дейност, МВФ класифицира валутите в следните групи:



  • Неизползваеми валути - (non-usable currencies) валути на страни, имащи малка резервна позиция в МВФ, не голям размер официални резерви и дефицит по платежния баланс. Фондът не използва тези валути за кредитиране на други държави. Въпреки това, средствата, деноминирани в такива валути, се съхраняват във фонда и съставляват значителна част от неговите пасиви;

  • Използваеми валути - (usable currencies) – резервни валути, които могат да бъдат използвани от фонда за кредитиране на други страни-участници. Обемът на


средствата на използваемите валути е 2/3 от общия обем на средствата на фонда. Не съществува точен списък с критерии, който автоматично да включва дадена валута в използваемите, но двата водещи фактора са показателите за устойчивост на платежния баланс и резервната позиция1 на страната в МВФ.



  • Свободно използваеми валути - (freely usable currencies) – определят се като валутите на страните, които се използват широко в международните разчети и активно се търгуват на международните валутни пазари. Днес, в качеството си на свободно използваеми валути се определят еврото, японската йена, британския паунд и щатския долар. Свободно използваемите валути играят водеща роля в дейността на МВФ. Именно към тях е привързано и финансирането на фонда, а така също и всяка неговите операции по кредитиране и получаване на плащания от страната-длъжник.


Функции на резервните валути в международната търговия

Кинън (Kenen (1983)) разделя всички функции, които трябва да изпълнява

резервната валута в три групи. При това всяка клетка на таблицата съответства на определен фактор на търсенето на резервна валута.

Функции на резервните валути

Функция

Използване от частните икономически агенти

Използване от монетарните власти

Средство за разчет

Определяне на цените в

международната търговия



Определяне на валутните

курсове и паритети на валутите



Средство за плащане

Промеждутъчна валута (vehicle

currency) в обменни операции



Валута, с помощта на която се

осъществяват интервенции на валутния пазар



Средство за съхранение на

ценността/стойността



Валута на депозити, кредити,

ценни книжа



Валута на съхранение на

официални резерви




ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ ОТ ПРИТЕЖАВАНЕ НА РЕЗЕРВНА ВАЛУТА

1.Гъвкавост на фискалната политика.

При съществен и продължителен дефицит на държавния бюджет, доверието на

икономическите агенти към възможността на държавата да го финансира се снижава и търсенето на ДЦК от кредиторите спада. В резултат на това, в определен момент от време, пред правителството се поставя въпроса за необходимостта от търсене на източници на финансиране на бюджетния дефицит или преход към балансиран бюджет. В качеството на една от алтернативите встъпва монетарният способ на финансиране, когато държавата заплаща своите задължения с нови емитирани пари.

В страната, валутата на която не е резервна, това води до увеличаване на количеството на парите в обращение. Ръстът на съвкупното търсене, в съчетание с ограничените възможности за увеличаване на производството, дава на производителите възможност да повишат цените на стоките и услугите. Едновременното желание за нарастване на продукцията за сметка на привличане на допълнителни трудови ресурси води до снижаване на безработицата по-ниско от естественото ниво и до възникване на възможности за работниците успешно да постигнат повишаване на работната заплата. В крайна сметка в страната нараства инфлацията. Подобно развитие на ситуацията е неприемливо за повечето държави.



За страните, които притежават резервна валута обаче, възможностите за маневриране са повече. Търсенето на активи, номинирани във валутата на такава страна, е съществено по-високо, в резултат на покупката на чуждестранните икономически агенти с цел: използването им в международните сделки в качеството им
1 представлява безусловното право на страната за ползване на средства от МВФ.


на промеждутъчна валута; за натрупване от чуждестранните банки на международни резерви. По този начин, при ръст на паричната маса, насочена към финансиране на бюджетния дефицит, търсенето на резервна валута се абсорбира частично от страна на чуждестранните икономически агенти. Следователно, страна, която е емитент на резервна валута, може да си позволи монетарната експанзия и по-голям бюджетен дефицит, без това да доведе до съществени инфлационни последствия.


2.Гъвкавост на политиката на платежния баланс. В страна, непритежаваща резервна валута, дефицитът по текущата сметка може да възникне само за сметка на излишък на капитали или съкращаването на международните резерви от органите на валутно-кредитно регулиране. По този начин, дефицитът в търговията със стоки и услуги се финансира за сметка на притока на капитал. В кризисни случаи, когато доверието към националната икономика от страна на инвеститорите пада, страната може да се сблъска с рязко изтичане на капитал. То от своя страна води до значително падане на търсенето на национална валута, а оттам и до понижаване на нейния курс. В крайна сметка, монетарните власти се сблъскват с необходимостта от девалвиране на националната валута или от разходване на резерви за поддържане на обменния курс.

В случай на поевтиняване на националната валута, стойността на вноса нараства, което води до снижаване на търсенето на вносни стоки. Стойността на експорта намалява, което прави произведените в страната стоки по-конкурентоспособни и увеличава търсенето им от страна на чуждестранните икономически агенти. В резултат на това салдото по текущата сметка ще се балансира. Ако монетарните власти счетат, че изтичането на капитали е временно и то бързо ще промени своята посока в противоположната, те могат да поддържат обменния курс на националната валута, използвайки валутни резерви.

Противоположна ситуация ще се наблюдава в случая на излишък по текущата сметка. Дългосрочното и значително превишаване на износа над вноса може да създаде постоянен излишък на търсене на национална валута. В случай на отсъствие на изтичане на капитали, централната банка ще следва да укрепи националната валута или да увеличи резервите, увеличавайки предлагането на национална валута.

За страната-емитент, наложените от ЦБ ограничения върху резервната валута по отношение на обменния курс и златновалутните резерви не са така строги, както за останалите държави. Дефицитът по текущите операции на такива страни сравнително леко се финансира от чуждестранните икономически агенти, тъй като те предизвикват търсене на резервни активи, изразени в резервна валута. В резултат на това, страната, притежаваща резерва валута, може в течение на дълъг период от време без съриозни затруднения да живее в условията на дефицит на платежния баланс.


3. Сеньораж. Както и емисията на пари вътре в страната, притежаването на резервна валута в рамките на световната икономика дава възможност да се получи приход от сеньораж. Увеличавайки предлагането на пари, държавата получава възможност да придобие активи, печатайки пари. Освен това, държавата трябва да плаща лихви, ако и се наложи да привлича средства за сметка не на печатането на пари, а чрез кредитния пазар. С други думи, печатайки пари, държавата заставя останалите икономически агенти да й предоставят безлихвен кредит. Тясно свързана с понятието сеньораж е и концепцията за инфлационния данък, под който се разбира снижаване на реалната стойност на парите, свързана с повишение на цените в страната.
4.Предимства за осъществяване на бизнес и удобство за резидентите.

Компаниите в САЩ притежават сравнително предимство пред компаниите от другите




страни при използването на долара за разчетите по външнотърговските практики. С отчитането на това, че повечето чуждестранни контрагенти са съгласни да приемат щатска валута в качеството ѝ на средство за плащане, у американските граждани и компании не съществува проблем за водене на бизнеса им на световните пазари. И не само това, компаниите и банките на страните-емитенти на съответната резервна валута имат по-малко разходи, свързани с конвертирането на валутата си при оперативната дейност и привличането на външно финансиране.


5.Ограничение на независимостта на парично-кредитната политника. В качеството на главен недостатък на емисията на резервна валута повечето икономисти сочат снижаването на ефективността на парично-кредитната политика. Централната банка на страната-емитент на резервна валута не може бързо да реализира мерки по контрола на паричното предлагане вътре в страната, както други страни.Наличието на това ограничение е свързано с природата на резервната валута. Значителен дял на търсенето на резервна валута се пада на нерезидентите. Съответно, колебанието на търсенето на валута се увеличава в сравнение със ситуацията, при която търсенето ѝ е предизвикано само от националните икономически агенти. Ако в обичайната ситуация централната банка на страната разбира какво трябва да бъде предлагането на пари за осигуряване на нормалното функциониране на националната икономика, то търсенето на пари от страна на чуждестранните икономически агенти влиза в ролята си на екзогенна величина, която може в значителна степен да повлияе на състоянието на паричния пазар. Така например, ако се установи рязък ръст на търсенето на национална валута от страна на чуждестранните агенти, то тя ще започне да поскъпва, в резултат на което се снижава конкурентоспособността на износа. В същото, време значителна част от общия обем на паричната маса в страната-емитент на резервна валута е в обращение зад граница. В случай на възникване у чуждестранните икономически агенти на желание да продадат активи, номинирани в резервна валута, нейното предлагане може рязко да нарасне, създавайки заплаха от инфлация в страната-емитент.

По този начин притежаването на резервна валута дава на страната-емитент някои предимства, но същевременно и негативи.
3.Златен стандарт

Класически златен стандарт 1815—1914 г.

Първата международна валутна система се появява стихийно, в резултат на

промишлената революция на 19 век и на базата на разширяване на международната търговия под формата на златномонетен стандарт.

На ранните етапи на установяване на международната валутна система (17-18 в.), валутите се обменят в съответствие с тяхното метално съдържание, което опростява проблема за определяне на валутния курс. В различните страни за сечене на монети се използват различни метали – мед, сребро, злато (а така също никел, олово, желязо), но за определяне на валутните курсове се използват единствено благородните метали.

През 19 в. една част от страните се ориентират към използване на златото в качеството му на мярка на стойността на паричната единица, а други – към среброто. Идеята за осигуряване на единна мярка за определяне на валутните курсове възниква за пръв път във Великобритания в края на 18 в., което се подкрепя и от дошлото по-късно в годините през 1821 година решение на Bank of England за преход към златна основа при определяне курса на британската лира.

На международно ниво, златото е признато за форма на национални и световни пари, а за него са закрепени всички функции на парите едва на Парижката конференция през 1867 г. Конференцията е открита на 17 юни 1867 година в Министерството на




чуждестранните работи под председателството на Наполеон. На първата сесия е създаден подкомитет за координиране на работата на конференцията, в който влизат:

-представители на страните, които са приели златния стандарт – Греъм (Англия), Comted'Avila (Португалия)

-представители на страните със сребърен стандарт – Арон Хок (Австрия),

М.Манеке (Прусия)

-представители на страните с биметалически стандарт – Якоби (Русия), де Паре

(Франция)

-Самюел Ръгълс, делегат от САЩ, единствен трансатлантически представител.



Каталог: 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Тест за проверка на математическите знания и умения на учениците в началото на четвърти клас
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница