Тема: строителство, строителен контрол



страница1/7
Дата23.07.2016
Размер1.04 Mb.
#2336
  1   2   3   4   5   6   7
27 август 2008 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ

Съдържание:


В. Труд 1

В. Новинар 9

В. Дневник 10

В. Монитор 16

В. Дума 21

В. Пари 22

В. Пари 24

В. Пари 25

В. Пари 26

В. Телеграф 31

В. Телеграф 32

В. Телеграф 36

В. Сега 39

В. Нощен труд 41

В. Нощен труд 42

В.24 часа 44

В.24 часа 46

В.Стандарт 52

В.Земя 56



27.08.2008 г., с. 5
Архитекти не си дават базата на владика
Цветомир ЦЕКОВ

„Пловдивската митропо­лия няма документ за соб­ственост върху комплекса „Св. св. Кирик и Юлита", за­яви вчера архитект Здра­вец Хайтов, зам.- предсе­дател на Съюза на архитек­тите в България (САБ) по повод спора между органи­зацията и Българската православна църква.

„С удостоверение за по­лзване е декларирано, че САБ плаща данъците пред община Асеновград на определяния от църквата като манастир „Св. св. Ки­рик и Юлита", допълни Хай­тов.

В декларация САБ по­сочва, че „Св. св. Кирик и Юлита" е функционирал през годините като концен­трационен лагер и психиа­трична клиника, но не и ка­то манастир. Комплексът е проектиран през 80-те го­дини след опустошителен пожар като творческа база и място за световни конфе­ренции на архитекти, изця­ло финансиран от съюза.




27.08.2008 г., с. 6
150 000 лева бяха осигурени

от Постоянната ко­мисия за защита на населението при бед­ствия и аварии,за из­граждане на пешехо­ден мост 6 центъра на Голямо Белово. Предишното метал­но съоръжение беше отнесено при навод­ненията през 2005 г.




27.08.2008 г., с. 7
Бул. „Раковски" отново си има шахти
Запушените шахти на прясно ремонтираната со­фийска улица „Раковски" вчера бяха отпушени по спешност.

В понеделник кметът Бойко Борисов откри тър­жествено строителния обект, но по стара традиция шахтите не бяха наред. На повечето столични улици те или са хлътнали, или стър­чат опасно над настилката.

В случая бяха просто покри­ти с асфалт. Замазването бе обяснено като „мярка сре­щу крадци, която ще се от-коригира".

В ранни зори на вчераш­ния ден неколцина работни­ци дооправяха трасето, без да спират движението, но и без мерки за безопасност.

„Толкова много работих­ме и така бързо направихме улицата, която е възлова, а

вие ни критикувате, и то не­основателно", възмути се вчера заместникът-кметът Велизар Стоилов, Според него шахтата на билото на „Раковски" и ул. „Московс­ка" била резервна, а не за отчитане на водите, и била направена по правилата. Въпреки това той изпратил майстори да я отпушат „с две кофи бензин". На въпрос защо е необходимо, след като шахтата отговаря на изискванията, Стоилов отговори: „Заради вас!"

В общината имали маши­на, която специално обра­ботвала шахтите така ,че да отговарят на изискванията. От кметството щели да на­правят проучване сред сто­личани дали им харесват ремонтите и какво мислят за шахтите. Според тях гражданите одобрявали това, което общината върши. Още повече, че кметството много се стараело да приключат ремонтите в срок. „Вадим им душата на фир­мите, но непрекъснато из­скачат непредвидени про­блеми, които въпреки всич­ко отстраняваме", разказа Стоилов.

В петък щял да приключи ремонтът на бул. „Сливница".


Снимка на 2 колони - Шахтите на столичната ул. „Г. С. Раковски" бяха запечатани с асфалт в понеделник.

Снимка на 2 колони - И след ремонта вчера пак имаше ремонт.




27.08.2008 г., с. 10
Предлагали „Горна Арда" за търг
Проектът за изграждане на каскадата „Горна Арда" може да се продаде на търг след като се уреди арби­тражният спор между НЕК и наследника на турския „Джейлан холдинг", съоб­щи агенция „Медиапул".

Продажбата на проекта била посочена като ва­риант от работната група, която трябвало да разгле­да възможностите за под­новяване на работата по проекта.

„НЕК не продава дела си в „Горна Арда", коментира за „Труд" изпълнителният директор Мардик Папазян. От електрокомпанията обаче отказаха други ко­ментари с мотив, че в Па­рижкия арбитражен съд все още се води дело за ка­скадата от приемника на фалиралия „Джейлан хол­динг" - фирмата CCG.

„Горна Арда" трябваше да бъде изградена по сила­та на междуправителстве­ното споразумение от 1998 г. „Износ на ток срещу инфраструктура".




27.08.2008 г., с. 10
Английските инвеститори напирали да продават имотите си

Българинът вече диктувал паша на жилища у нас
Леонора ЛЕКОВА

Българският купувач ве­че диктува пазара на апартаменти в селищата от затворен тип. Това по­казва анализ на компа­нията „Уинслоу Девелъпмънт", която строи луксо­зен комплекс в столичния кв. „Манастирски ливади".

В момента 80 на сто от собствениците на жилища в „Уинслоу Гардънс" били българи, основно млади семейства. Англичаните, които преди две години надуха цените на имотите у нас, вече са обърнали гръб на пазара ни. Пове­чето от тях искали да се отърват от собствеността, в която инвестираха. Това хвърляло в паника фирми­те за недвижима собстве­ност, тъй като можело да срине цените по морето и в планинските курорти. Там те паднали до 600 евро на кв. м. Интересът към комплек­сите от затворен тип оба­че расте, тъй като соб­ствениците на апартамен­ти в тях могат да ползват много допълнителни екстри, каза Ласка Ненова, шеф на „Маркетинг и про­дажби" в „Уинслоу Девелъпмънт". Проектът в „Ма­настирски ливади" включ­ва спа комплекс, магази­ни, ресторанти, занимал-ни за децата. Осигурена е денонощна охрана.

Купувачите обаче били с много изисквания. Те ве­че се интересували не са­мо от цената и местополо­жението на своите жили­ща, но дори от тухлите и цимента, с които са направени. В момента цените в комплекса „Уинслоу Гар­дънс" са средно 1300 евро на кв. метър.

Компанията ще инве­стира 4 млн. евро в подоб­ряване на инфраструкту­рата в района. Осигурена е възможност за газифи­кация. Така собственици­те може да избягат от монопола на „Топлофикация".


27.08.2008 г., с. 12-13
Балите като оръжие в политиката
Нали си спомняте как Алиса от Страната на чудесата от ед­ноименната книга на Луис Карол пие от едни шишенца и ту се смалява, ту добива гигантски размери. Същото свойство са придобили и софийските бали с боклук. Щом се зададе начало­то на септември, разбирай по­редния политически сезон, за­почва и поредната голяма кри­за с тях.

Столицата и всеки град в ра­диус от 160 км от нея стават потенциални жертви на една безумна игра.

На пръв поглед от скандали­те с боклука като че ли се опия­няват журналистите -щом вид­ят препълнена площадка или контейнер, и наточват перата. А политиците изпробват свое­то остроумие върху поредната опакована бала с цъфтящ до­мат върху нея. Администрацията - общинска и държавна - се задоволява да изпрати някое писмо с предписания. Работата с балите обаче вече толкова за­мириса, че то не се издържа.

Кой е виновен? Първо управ­ниците преди 1989 г. - що не са мислили стратегически и са ни завещали някакви вмирисани депа, та сега да се червим пред Европата?! После - всеки властимащ от 1990 година - по съ­щата причина. Най-много бив­шият кмет Стефан Софиянски и общинарите по онова време. Вместо да ритат футбол с деца­та от Суходол, можеха по-бър­зо да се разберат чия оферта (според тогавашните слухове -

със или без комисиони) да прие­мат за решение на задаващата се криза.

После настоящият кмет Бой­ко Борисов. След като предиз­борно запуши улична дупка, да­де генералска дума, че ще опра­ви смрадливите бомби. Обеща­нието му обаче започна да се изпарява през следващите ме­сеци.

Първо старият „не негов" об­щински съвет предпочете да гу­би време в комисии и да разсъж­дава коя технология е по-добра за преработка на балите. Нищо че никой нищо не разбираше, а се чудеше на коя екзотична ек­скурзия да отиде, за да разгледа някой модерен модел на завод. После Борисов си назначи заместничка (Мария Бояджийс­ка), за която цитирането на морфологията на боклука, кой­то софиянци хвърлят, е като

мантра небесна. Ни дума за не­що по-конкретно, да не гово­рим за изпълнено.

Накрая от „Московска" 33 обявиха честно: Не можем да се справим, искаме помощ от дър­жавата. От „Дондуков", 1 на­право грейнаха при тази новина и се подсмихнаха на мисълта, че ей сега е моментът да докажат, че Генерала за управленец не става. След което правител­ството мъдро реши да прати бо­клука в Пловдив - градът прие близо 200 хил. тона отпадъци срещу обещанието да получи 46 млн. лв., а съседно Карлово още 17 млн. лв.

Премиерът Сергей Стани-шев доволно се разходи под те­петата, нищо че местното население готвеше бунт. Размири­ците обаче се поотложиха, но пловдивчани видяха само 9 млн. лв. от обещаното.

Междувременно балите отно­во потънаха в управленското безхаберие. Щом настъпеше су­ша в поредните заигравания меж­ду партиите, някой вадеше бала­та и я запращаше срещу против­ника. Но нито дума за ново депо, нов завод, нова площадка, напра­вени в реално време. Само поред­ното обещание на Борисов, че догодина ще има първа копка за завод, а защо не беше тази или предишната? Няма отговор, има морфология и планове къде да закараме балите. Както и поли­тическите закачки от типа този е виновен, а онзи - не става.

Сега обаче съвсем се размири­са на... политика. ЕС предупреди България, че ще я санкционира за незаконното държане на бали­те. Прясно излюпената вицепремиерка Меглена Плугчиева вед­нага нареди на Пловдив да приеме още боклуци. Колегата й транспортният министър Петър Мутафчиев, който е оттам, се опъна, както и цялото червено общинарско войнство в града под тепетата. Това е добре дошло за кмет^а на ВМРО Славчо Ангелов, който без това от месеци воюва с ГЕРБ\ и работата върви към раз­вод. Джвдет Чакъров като екоминистър и коалиционен парт­ньор от ДПС пък прати преди дни балите да пътуват из чужбина.

Самият премиер Станишев още мълчи, защото този път бо­клукът се размята като оръжие не само в собствения му кабинет и в собствената му партия. Сега е ред на кмета и кандидат за бъдещ управник на държавата Бойко Борисов... да се подсмихва. Нали отдавна поиска помощ от държа­вата, а тя... нищо. Друг е въпро­сът, че и той продължава да е в нищото... на запълнено сметище, на изтеклия срок за площадките за балите-, на бъдеща първа коп­ка на бъдещия неясен завод.

Сега положението ще стане още по-тревожно, защото на вра­та ни се задава поредна европейс­ка санкция и предизборна година. Няма кмет, който да иска да прие­ме софийския боклук в такъв мо­мент. Още повече че гражданите активно следят някой да не им връчи опакованите боклуци.

Да, българинът знае, че във Виена заводът за отпадъци е в центъра на града и няма нищо опасно. Но българинът не вяр­ва, че у нас ще е така, защото вижда, че работата с балите не е въпрос на управленско реше­ние, а на политическо оръжие и проблемът с тях нараства или намалява спрямо партийната конюнктура.


27.08.2008 г., с. 14
Защо България изглежда като Сицилия
Александър БОЖКОВ

Пристигнала онзи ден в България някоя си Антонела Кафри - „Мис Италия Свят". Щяла да открива луксозен магазин във Вар­на. На въпроса дали й ха­ресва България, тя отгово­рила: „В момента, в който слязох от самолета, Бъл­гария ми напомни за Сицилия." Красавицата е кацнала на варненското летище, отведена е била по магистралата от лети­щето до центъра на мор­ската столица, настанена е била в някой луксозен хотел.

Толкова е видяла от България, но веднага й е заприличала на Сицилия.

Защо така?

Нека да се опитаме да погледнем България не през очите на Мис Италия, а на един редови европей­ски турист, който е избрал да дойде в нашата страна. Да приемем, че европей­ският турист носи неу­тралното европейско име Франк, пътува със соб­ствен автомобил и влиза в България през Калотина с крайна дестинация черно­морският бряг.

Пътува си франк спо­койно по магистралата от Европа към България, но ... след Ниш го очаква из­ненада. Магистралата неочаквано и безвъзврат­но свършва, франк дори не подозира символиката на преминаването върху тясното шосе през Пирот към българската граница. Той още не знае, че вече не е в Европа - тази Евро­па, с която е свикнал,тази Европа, в която се чувства комфортно и сигурно.

Нека да проследим пъ­тешествието на франк в България не хронологически, а тематично.

За пътищата в България

няма да отварям дума. Това е любима тема за предъвкване от всички - напосле­дък равностойна на футбо­ла и политиката. Интерес­но е впрочем, че качество­то на българските пътища е подобно на качеството на българския футбол и на българската политика.

От гледна точка на на­шия европейски приятел Франк обаче темата за пъ­тищата в България има и друго измерение. Освен че са бавни, претоварени и опасни, за франк те са истинска загадка. Указа­телните табели са на кири­лица, а многобройните отбивки и временните марки­ровки към тях са абсолютно неразгадаеми.

Ако франк и семейството

му решат да похапнат по пътя за морето, единстве­ните възможности на при­лично ниво са общо трите ресторанта „Хепи" (два по южния път и един по север­ния) или някой сандвич в бензиностанциите на ОМВ или „Шел". Останалото * са бараки със съмни- т телна хигиена и още Ш

по-съмнителна храна. Ако колата на франк се повре­ди по пътя, той няма да от­крие нито колонки за вика­не на пътна помощ, още по-малко ще намери единен национален телефон, на който да съобщи за пробле­ма си.

Пристигнал е най-накрая Франк на морския бряг. От Дуранкулак до Синеморец го очакват многобройни ку­рортни градчета, села и комплекси. Преди беше яс­но - на Слънчев бряг, Злат­ни пясъци и Албена имаше хотели за чужденци, нався­къде другаде - квартири, къмпинги и ведомствени почивни станции. Сега на­всякъде построиха (и продължават да строят) хотели и блокове с апартаменти. И толкова, франк

има възможност да избира една и съща хотелска стая със стандартни мебели,

един и същ басейн отпред и една и съща закуска тип „Балкантурист" от новия хотел OTDIH в Каварна до новия хотел REGINA MARE в Царево. Разлика­та е само, че някъде хоте­лите и басейните са по-нагъсто, а другаде все още са малко по-нарядко.

Плажовете са еднотипно непочистени, но затова пък нацвъкани от конце­сионерите с чадъри и шез­лонги на непосилни цени.

Ресторантските менюта също са унифицирани

Предлагат шопска, селска или овчарска сала­та, таратор, чушка бюрек, панирани пилешки хапки, пържен сафрид и скара.

Сергиите, независимо дали са на дамбата в Бал­чик, или в центъра на Слънчев бряг, дават една и съща възможност на Франк да занесе вкъщи китайски сувенири от България или снимка на самия Франк и франковица в р-тро костюми от епохата на Луи Каторз (Луи XIV -Кралят Слънце, владе­тел на франция и Навара от 1643 до 1715 г., изве­стен с фразите: „Държа­вата - това съм аз!" и „След мене - ако ще и по­топ." - бел. ред.).

Така че за франк всъщност няма никакво значе­ние накъде ще се отправи, след като стигне до Варна - на север или на юг. Очак­ват го тесни пътища, стая за двама, басейн и А чушка бюрек, мръсен плаж и скъп чадър. Всъщ­ност очаква го и една по­всеместна приятна изне­нада - евтин алкохол с де­нонощен достъп.

Така че, ако не друго, франк може да припознае България като своя рай на денонощното евтино пиянство. И това е нещо!

На другата крайност са безбройните проекти за голф игрища. Само в 17-те километра ивица между Балчик и Каварна те са три. Не знам колко са на юг, но сигурно са десетки. Истината започна да про­зира напоследък. Инве­ститорите в тези „голф" проекти бързат да завър­шат жилищата около тях, да ги продадат по-скъпо заради бъдещото игрално поле, а след това никой не знае кога ще има дей­стващ голф клуб.

Защото, за да се поддър­жа такова сложно съоръ­жение, е необходим голям брой специално подготве­ни хора, много и скъпа специализирана техника, как­то и съответното ниво на обслужване в прилежащи­те хотелски и ресторантски комплекси.

Не съм чувал някой да се е захванал да създава качествена

„голф-инфраструктура" на нацио­нално ниво, за да повярвам, че примерно и трите голф игрища между Кавар­на и Балчик ще предлагат скоро голф услуги на поне средно европейско ниво.

Затова нашият франк, ако е дошъл с инвестицион­на цел, има възможност да си купи красива къща или апартамент в строеж край недовършено голф игрище и да наблюдава буренясалото поле наоколо цяло ля­то.

Това е туристическата дестинация България днес. Двадесет години след па­дането на Берлинската сте­на и десет години след го­лямата приватизация на ту­ризма в България един­ственото, което ни стигна акълът да направим, беше да превърнем Черноморие­то си в един безкраен по­стсоциалистически

Слънчев бряг от Калиакра до Резово

Защо стана така? Спом­нете си какво каза Мис Ита­лия за приликата със Сици­лия. Там някъде е скрит от­говорът. При отсъствието на каквато и да е държавна политика в областта на ту­ризма, при липсата на визия какви ниши в тази све­товна индустрия можем да заемем, какво да развива­ме и какво в никакъв случай да не допускаме инициати­вата беше оставена в ръцете на българските мафиоти и „бизнес­мени", които навремето са завиждали на германците, отседнали в „Кубан", и на съветските другари, почи­ващи в „Интернационал". Щом им се даде възмож­ност да превземат морето (а също така и планината напоследък), те реализи­раха селяндурско-мафиотските

си мечти и построиха навсякъде безброй кубани и интер­национали. Това знаят, това си искат, това е тава­нът на мечтите и граница­та на хоризонта им. Хотел с басейн, пържен сафрид, голям черен джип и не­пременно джет, напосле­дък и яхта.

Това са хората, които оформят профила на Бъл­гария като туристическа дестинация. Други няма. Държавата се е отказала от правата и задължения­та си в тази толкова важна и стратегическа за бъде­щето сфера. По-лошо -държавната и общинските администрации и ръково­дещите ги политици са съучастници, добре за­плетени и добре заплате­ни, във всичките просто­тии и безобразия, които сътвори мафията в българ­ския туризъм. Прочетох наскоро официални дан­ни, че англичаните се от­тегляли от пазара на имо­ти по българските курор­ти. Но пък в замяна на това значително се увеличили купувачите от Русия. До­виждане, франк, здравствуй, Серьожа!

Търкулило се гърнето, намерило си похлупака!
Снимки на 5 колони - Указателните табели - до­ри и на англий­ски, често не са окуражава­щи.


27.08.2008 г., с. 18
Селска къща? От 3 до 300 хил.
Леонора ЛЕКОВА

Мечтаете за селска къ­ща? Пригответе от 3 до 300 хил. евро в зависимост от района. В някои части на страната - около Враца, Монтана и Габрово, се за­белязва задържане на це­ните. Там все още може да купите дворно място със стара постройка за около

5-6 хил. лв.

Имотите около София обаче продължават да по­скъпват. Предложенията в средния ценови сегмент са безвъзвратно изчерпани, твърдят брокери.

В селата на 35-40 км из­точно от столицата, които стават за целогодишно жи­веене, се предлагат дори кирпичени жилища по 40 хил. евро. Средната цена в селата Байлово, Белопопци, Гайтанево, Лесново, Осоица и Саранци е 437 евро на кв. м според lmot.bg.

В Байлово и Белопопци например има 17 оферти, като цените се движат от 12 000 до 150 000 евро. Най-високата цена в Белопопци е 149 хил. евро и е за ремонтирана къща с площ 160 кв. м. Цената на кв. м излиза 925 евро или толкова, кол­кото струва апартамент в столичния кв. „Дървеница".

Над 100 хил. евро за имот искат и в Горна Малина. Пи­тате се какво може да има в една селска къща, която е обявена за продан на цена 155 хил. евро? Според опи­санието на собственика се предлага двор от 600 кв. м, PVC дограма, вградена кухня, гараж, механа, кух­ня, дневна, тераса, баня с вана и тоалетна. И всичко това за над 300 хил. лв.

Хората с по-скромни въз­можности могат да намерят в сайтовете ремонтира­ни къщи по около 80 хил. евро. Преди няколко годи­ни тези имоти се продаваха за 10-15 хил. лв. По-късно бяха изкупени, обновени и сега излизат на пазара на пет пъти по-висока цена.

Топпредложението в Горна Малина обаче е за двуетажна сграда с 14 стаи, която според собствениците ставала за хотел, обще­житие или старчески дом. Цената е 300 хил. евро.

Къщи за по 300 хил. евро има и от другата страна на Балкана. Една от най-висо­ките офертите за вила край Правец, която може да бъ­де превърната в малък хо­тел. Сградата е нова и е снабдена с всички екстри. Има басейн, голяма откри­та тераса със закрит бар, складово помещение и барбекю. Отоплява се от каминас водни ризи и подо­во отопление. Има и соб­ствен водоизточник с хидрофорна помпа, както и двор от 600 кв. м в регулация с 10 паркоместа. Засе­га не се е намерил плате­жоспособен купувач.

Като цяло в тази част на Софийска област средните цени на имотите са с около 150 евро по-ниски. Според офертите в lmot.bg средна­та цена във Видраре, Джурово, Калугерово, Осиковица, Правешка Лакавица и Разлив е 309 евро на кв. м. Но в района могат да се намерят стари къщи с го­леми дворни места и гра­дини и за около.15 хиляди лева.

Такива цени на запад от София вече няма. През по­следните години в Божу­рище и Костинброд напри­мер бяха построени де­сетки луксозни къщи, кои­то сега излизат на пазара. В момента само в Костин­брод се продават над 40 имота, чиято цена се дви­жи между 47 хил. и 330 хил. евро.


Снимка на 3 колони - Този палат край Правец, който се продава за 300 хил. евро в lmot.bg, може да бъ­де превърнат в хотел.


27.08.2008 г., с. 18
Общинари стават брокери във Ветрен
Имотите в Пазарджишко не са сред най-атрактивни­те у нас, но Ветрен прави изключение. Напливът на купувачи е толкова голям, че служителите в кметство­то се превърнали в броке­ри. Постоянно някой идвал да търси къща и те го раз­веждали. В последно вре­ме обаче предлагане почти нямало и това вдигнало це­ните два пъти. Преди 2 го­дини двойници на певци от легендарната шведска гру­па АББА си купиха дом в малкото градче за 14 хил. лв. Наскоро в покрайнини­те полуразрушена къщич­ка с малък двор била изтъргувана за 14 хил. евро. В годините, когато имало до­мове за продаване, някол­ко английски семейства се уредили, но неживеели там целогодишно.

Мераклии посещавали често и Лесичово, твърдят брокерите. Според зам.-кмета Георги Панкев бли­зостта до река Тополница и автомагистрала „Тракия", чистият въздух и липсата на каквото и да е замърся­ващо производство превръща селищата в предпочитани и от чужди, и от на­ши кандидат-селяни. Най-голяма е инвазията в само­то Лесичово, където столи­чани се редуват с англича­ни и германци да купуват

стари къщи и да ги превръ­щат в красиви домове от камък и дърво. Англичани, германци и израелци има в Церово, няколко англий­ски семейства са се засе­лили и в Боримечково.

Точно два пъти за някол­ко години са скочили цени­те на недвижимите имоти в района, каза Панкев. Преди спокойно можело да бъде намерена полусрутена къщичка с двор за 20 хил. лв., а в момента це­ната на подобна е 20 хил. евро. Хубава, изпипана майсторски къща и сега се предлага в Лесичово на „атрактивната" цена от 150 хил. евро.


Снимка на 2 колони - Преди 2 г. двойници на АББА си купили старинна къща във Ветрен за 14 хил. лв., разказа бившият кмет Атанас Матеев. Сега такива имоти се продавали за над 14 хил. евро.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница