Тема тренираност и спортна форма



Дата06.02.2018
Размер98.02 Kb.
#55587
ТЕМА 2. ТРЕНИРАНОСТ И СПОРТНА ФОРМА
Възстановяването на хомеостазата (динамично равновесие) на организма и разширяването на нейните граници намира израз в динамиката на възстановителните процеси. В зависимост от това как протичат те и какви следи оставят в организма, позволяват изграждането на състоянието тренираност и спортна форма.
Ключови думи:

  • Тренираност

  • Оперативно състояние

  • Текущо състояние

  • Устойчиво (перманентно)състояние

  • Спортна форма

  • Съгласуваност

  • Основни компоненти

  • Оперативни компоненти



Основна идея:

Тренираността и спортната форма са състояния, които позволяват на спортиста да постига високи и стабилни спортни резултати в определен вид спорт (дисциплина).



Основни знания:

1. За състоянието тренираност и спортна форма; 2. За критериите (показателите) на тренираността и спортната форма; 3. За различните видове динамика на спортните резултати в годишния цикъл; 4. За управлението на спортната форма.



Основни умения:

1. Да различават състоянията тренираност и спортна форма; 2.Да умеят да характеризират и използват различните критерии за контрол и оценка на двете състояния; 3. Да познават динамиката на спортните резултати в различните видове спорт и спортни дисциплини в зависимост от разделянето на годишния цикъл на периоди (периодизация); 4. Да управляват спортната форма.


I. Тренираността като устойчива адаптация на организма

Различаваме няколко състояния на спортиста:



А.Оперативно състояние – изменя се под влияние на еднократното прилагане на физическите упражнения (напр. умора, предизвикана от еднократно пробягване на дадено разстояние, повишаване на работоспособността на организма след загряване и др. ). То е преходно и лабилно. Трябва да се познава и контролира с цел планиране на работните и възстановителните интервали (техният брой, продължителност и др.).

Б.Текущо състояние – изменя се под влияние на една или няколко тренировки (напр.отразява състоянието на спортиста след участие в състезания, извършената работа в отделната тренировка и др. ). Контролът върху текущото състояние е в основата на планирането на тренировъчните занимания в седмичния микроцикъл.

В. Устойчиво (перманентно) състояние – запазва се продължително време (седмици и месеци). От гледна точка на целите на спортната тренировка това състояние е най-важно и ни дава обобщаваща характеристика за нивото на общата и специалната работоспособност.

Най-важно от гледна точка на целите на тренировката е устойчивото състояние.


Тренираността е състояние на устойчива адаптация на организма на повишена общата и специфичната работоспособност за постигането на високи спортни резултати в определен вид спортна дейност.

II. Спортната форма като функция на тренираността
Конкретните задачи, които решава тренировъчния процес, могат да бъдат обединени най-общо в две основни направления:

  • максимално повишаване на възможностите на спортиста (качества, умения и навици);

  • най-пълна изява на тези възможности по време на състезания.

Първото направление е свързано с проблема за тренировъчното натоварване. Второто, с управлението на спортната форма. Комплексното решаване на двата проблема лежи в основата на високите и стабилни спортни резултати.

Спортна форма. Качествено ново състояние на тренираността, което най-пълно отразява оптималните стойности на всички фактори на спортното постижение за даденият етап на спортната подготовка.
Спортната форма е била в центъра на вниманието на спортните педагози и специалисти от други области на научното познание. Съществуват различни схващания относно съдържанието на понятието.
За да знаете повече!

 състояние на спортиста, което се постига само веднъж в цялата му спортна кариера (М.Буаже, 1938);

 състояние на тренираност, което позволява на спортиста успешно да участва в състезания (Н.Г.Озолин, 1953);

 състояние на спортиста което се характеризира със способност към високи спортни постижения в течение на продължително време при често участие в състезания (А.Н. Крестовников,1954);

състояние на спортиста което се поддържа през цялото време (Д. Питерс, Д.Джонсон, Д.Едмундсон, 1960);

състояние на спортиста на този етап от развитието на тренираността, когато той е подготвен за достигане на най-високи спортни резултати в определен вид спорт (С.П. Летунов, 1962);

състояние на оптимална готовност към спортни постижения, което се достига от спортиста в резултат на съответната подготовка на всяка нова степен на спортното усъвършенстване (Л.П.Матвеев, 1965).

Независимо, че в цитираните определения има различия тях ги обединява концепцията, че тренираността и спортната форма са неразривно свързани. Следователно, за спортна форма може да се говори само при наличието на едно продължително, устойчиво състояние на висока работоспособност


III. Динамика на спортните резултати и фази в развитието на спортната
Динамиката на спортните резултати на най-силните спортисти в света очертават възходящи и низходящи колебания в общата и специална работоспособност на организма. Разкрити са четири основни типа на тази динамика (фиг.1.):

  • едновърхова крива ;

  • двувърхова крива с относително неголямо спадане между върховете;

  • двувърхова крива с продължително спадане между върховете;

  • тривърхова крива с непродължително спадане между върховете.


Фиг.1. Основни типове динамика на спортните резултати в годишния цикъл (Л.П.Матвеев и кол, 1965)
Първият вид динамика е характерен за спортове, които изискват качество издръжливост (лека атлетика – маратон, колоездене на шосе, ски бягане, гребане, кану-каяк). Вторият вид динамика е специфичен за висококвалифицирани спортисти и е характерен за баскетбола, хандбала, волейбола, спортни единоборства и др. Третият вид е характерен за футбола, спортове, които провеждат състезания на открито. Четвъртият вид динамика е характерен за фехтовка, тенис, бокс и стрелба.

Какъв вид динамика на спортните резултати се наблюдава във вашия спорт и спазва ли се тя?

Посочената динамика е типична за различните видове спорт и позволява да се разкрие фазовия характер на спортната форма: навлизане, запазване (относителна стабилизация) и временно загубване.



Първата фаза (навлизане в спортна форма) включва два последователни етапа:

  • формиране и развиване на предпоставките на спортната форма;

  • непосредствено формиране на спортната форма.

Втората фаза (запазване на спортната форма) се характеризира с оптимална готовност за участие в състезание (съгласуваност между биологични, психически и спортнопедагогически показатели).

Третата фаза (временно загубване на спортната форма) е закономерен етап от процеса на спортното усъвършенстване. Тя е свързана с изразходване на биоенергетичните и психически възможности на организма спадане на тренираността.

Посочените фази имат връзка с периодизацията на тренировъчния процес.



Така например в гребането е необходим по-продължителен период, за да могат да се адаптират /приспособят/ системите на организма на спортиста.През Олимпийската 2000 година подготвителния период на състезателката по гребане –Румяна Нейкова е продължил повече от 6 месеца. Резултат второ място на Олимпийските игри

За да знаете повече!

Състезателката на скок височина Стефка Костадинова през 1996 год. Олимпийските игри в Атланта) в периода от 27.01 до 16.09.1996 е взела участие в 28 официални състезания. Дискусионният въпрос е свързан с динамиката на спортните резултати като обективен показател за спортната форма. В кои от тези състезания тя е била в състояние на спортна форма, т.е. когато факторите на спортния резултат са се намирали в пълен синхрон. Отговорът на този въпрос е свързан с определянето на т.нар. “критериална зона (Л.П. Матвеев, 1991). Тя е мярка на допустимата долна граница на отклонение от максималния за годината спортен резултат. Това отклонение трябва да е в границите 1,5-2,5%. При това положение “критериалната зона за Стефка Костадинова е височината от 200 см. Тя е изчислена като допустимата долна граница е 2,3% под нейния максимален спортен резултат за годината – 205 см (Олимпийски рекорд). Въз основа на този показател е ясно, че Олимпийската шампионка през 1996 година е била в спортна форма в 17 от 28 състезания. В тях тя е реализирала постижения в зоната от 200 до 205 см (фиг.2.). Те са концентрирани в три цикъла: първи цикъл: месец февруари – от 6 състезания в 3 е била в спортна форма /резултат от 200-205 см./; втори цикъл – м.май-юни – от 13 състезания в 6 е била в спортна форма; трети цикъл – м.август – септември – от 9 състезания в осем е била в спортна форма


Следователно постановката на Л.П.Матвеев за трите фази в развитието на спортната форма може условно да се приеме само по отношение на нейните основни компоненти, които се формират продължително време в големите цикли на спортната подготовка..По отношение на оперативните компоненти на спортната форма (текущото състояние на оперативна работоспособност, актуалната мотивация и интуитивната настройка за конкретно състезание или спортен резултат), те са много по-динамични и не могат да имат същата фазова структура.

Този пример убедително доказва, че в зависимост от личните си предпочитания и интереси към спортния календар могат да навлизат в спортна форма за около 10-12 дни, като съсредоточат тези усиля 3-4 пъти в годишния цикъл. Това е специфично за висококвалифицирани спортисти, особено в скоростно-силовите спортове – скокове, хвърляния, бягания в леката атлетика, тениса и др.







Фиг.2. Динамика на спортните постижения на Стефка Костадинова /по Цв.Желязков, 1999/
IV. Критерии за тренираност и спортна форма

Тренираността и спортната форма намират израз в редица биологични, психологични и спортнопедагогически критерии, които всъщност са и основни критерии за контрол и оценка. При състоянието спортна тяхната структура и функционална са на качествено по-високо равнище.


Биологични критерии:

 повишена мобилност на организма – по-бързо вработване и превключване от една дейност на друга;

 способност да се изпълнява специфична мускулна дейност;

 икономичност на функциите;

 ускорено протичане на възстановителните процеси;

 пълен синхрон между всички функции на организма.



Психологични критерии:

 високо ниво на психическа устойчивост в екстремалните условия на състезанието;

 оптимална готовност към предстоящите състезания;

 високо ниво на специализираните възприятия – т.нар. чувство за водата, ските и др.;

 увеличен диапазон на волевите усилия във връзка с максималните физически и психически натоварвания;

емоционален подем, оптимистично настроени, желание за участие в състезание и други.



Спортнопедагогически критерии:

 висок и стабилен спортен резултат показан в отговорни състезания;

високоинформативни тестове за различните видове спортна подготовка.

Важно !


Спортният резултат е най-обобщаващият критерий, защото отразява най-пълно постоянно действащите фактори (физическа, техническа, тактическа и психическа подготовка на спортиста). Но, спортният резултат отразява и влиянието на временно действащите фактори (съдийство, зрители, климатични условия, и др.). В своята съвкупност те водят до неизбежни колебания в спортно техническите резултати. Това е типично за спортните игри, бокс, борба и фехтовка, при които няма точни критерии за спортния резултат. Именно при тези спортове най.често “триумфалните победи” се редуват с “неочаквани загуби”, което води до противоречиви оценки за тренираността и спортната форма на даден отбор или състезател. За това е необходимо да се използват за различните страни на спортната подготовка да се използват високо информативни тестове.

V. Управление на спортната форма

Проблемът за управлението на спортната форма е свързан основно с три принципни положения:

Активно “въвеждане” и “излизане” (извеждане) от спортното състезание. Това означава намаляване на сумарното натоварване (вълнообразно) преди състезанието, т.е редуване на интензивни тренировки с намален обем и тренировки със средна и ниска интензивност с голям обем. Интервалите на почивка между отделните тренировки трябва да бъдат достатъчни за пълно възстановяване на общата и специалната работоспособност на организма. Извеждането се извършва по същата схема.

Провеждане на тренировки и в хода на самото състезание (в свободната от състезание половина на деня).Това са т.нар. тонизиращи тренировки с продължителност 40-60 min.



Включване на тонизиращи микроцикли в състезателния период. Те представляват “миниатюрно” повторение на подготвителния период. Осигуряват нервна почивка и физическа тонизация и са фактор за запазване и развиване на спортната форма.
КОНТРОЛНИ ВЪПРОСИ


  1. Какви състояния на спортиста различаваме в зависимост от динамиката на възстановителните процеси ? Характеристика!

Видове състояния

Обща и специфична характеристика



















  1. Дефинирайте понятието “тренираност”!

  2. Дефинирайте понятието “спортна форма”!

  3. Дискутирайте върху концепциите за спортната форма!

  4. Кои са основните критерии /показателите/, характеризиращи тренираността и спортната форма в биологически, психически и спортнопедагогически аспект?

  5. Кои са постоянно и временно действащите фактори, осигуряващи постигането на високи и стабилни спортни резултати? Посочете специфичните за вашия вид спорт!

  6. Кои са основните типове динамика на общата и специалната работоспособност?

  7. Колко и кои са фазите в развитието на спортната форма? Характеристика! Дискусионни моменти при съвременното тълкуване на проблема!

  8. Какви са възможностите за управление на спортната форма? Коментирайте ги общо и за вашия вид спорт!


РЕЧНИК
тест – стандартизирано упражнение, проба
Каталог: documenti
documenti -> I. общи положения за организацията на работната заплата
documenti -> Приложение №4 към чл. 54, ал. 1 (Ново дв, бр. 91 от 2008 г., изм., бр. 6 от 2009 г., бр. 92 от 2009 г.)
documenti -> Първа предмет и обхват
documenti -> Наредба за медицинската експертиза
documenti -> Тема методика за развиване на издръжливостта
documenti -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено
documenti -> Стойне — седемгодишен първокласник, роден на 18 декември 1936 година. Той още не може да изговаря буквата “р”, но е първенец на класа, чете най-изразително, изписва най-красивите букви, макар понякога да няма пари за тетрадка и молив. Иван
documenti -> Растителни видове, неподходящи за засаждане на територията на площадка за игра
documenti -> Акад. Георги Бончев


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница