Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата24.07.2016
Размер0.57 Mb.
#3389
  1   2   3   4
17 юни 2013 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



16.06.2013 г.,с.6
Призовават кучетата да се тестват за дум-дум треска
Собствениците да направят кръвни тестове на домашните си кучета за наличие на болестта висцерална лайшманиоза, посъветва зам.-кметът на Петрич Николай Георгиев. От началото на годината са заболели вече 8 жители на общината. Ако резултатът е положителен, има вариант за лечение, който е скъп, а другата възможност е кучето да бъде приспивано, допълниха от общината. Всички тревни площи са напръскани с препарати. Третирани са и улиците, където живеят заболелите хора.


16.06.2013 г.,с.6
Канят 400 000 да се прегледат за рак
Без направление, не искат такса, резултатите - и по нета
ЛЮБОМИРА НИКОЛАЕВА

Покана да се прегледат безплатно, без направление, за рак на маточната шийка, на гърдата и на дебелото черво са получили 150 хил. българи. За първите 10 дни от стартирането на програмата 45 вече са се възползвали.

По европроекта „Спри и се прегледай" такива писма ще стигнат по куриер до още 250 хил., а прегледите ще продължат до края на годината. Получателите са избрани на случаен принцип, от групата са изключени болните от рак и тези, които не отговарят на възрастовите критерии.

Близо 90 здравни заведения са заявили готовност да участват, но засега 19 реално преглеждат и още толкова са в процедура за разрешение. Предвидено е програмата на МЗ да се финансира с над 19 млн. лв. от европейските фондове. Неусвоените суми ще се връщат. Забавянето на старта било заради многото технически редакции в първия етап на програмата и промени в екипа. До момента за информационни материали и създаване на скринингов регистър са дадени около 330 хил. лв., но същинските разходи за прегледите едва сега започват, обясни във Велинград ръководителят на проекта Катя Ивкова. Имало и възможност срокът на проекта да се удължи.

Всеки участник в скрининга получава уникален код, с който да проверява резултатите, уточни координаторът Юлия Панайотова.

Покани за прегледи на рак на маточната шийка получават жени между 25 и 60 г., за рака на гърдата - от 50 до 69 г., а за рак на дебелото и правото черво - жени и мъже, навършили 50 г. Няма условие в коя от болниците, участващи в проекта, да отидат. Информация за адресите дават регионалните здравни инспекции, има я и на сайта на проекта. Ако всички се отзоват, това предполага всеки ден до края на декември да бъдат извършвани по около 2000 прегледа. Всеки ден една българка умира от рак на маточната шийка, каза онкогинекологът доц. Никола Василев. В големите градове най-много жени се разболяват в Плевен, Търново, Благоевград, София. Най- малко - в Пловдив. България е сред малкото държави в Европа, в които диагнозата стремително зачестява. В тази група са и Латвия, Румъния, Литва. Общото е, че са страни без национални програми.

Високообразована, под стрес, от голям град, нераждала или родила късно - такъв портрет на българката с рак на гърдата направи онкохирургът мамолог д-р Зинаида Гранина. Тя участва в екипа, който подготвя национална генна карта.

От нея се вижда, че мутациите в 2 гена, отговорни за рак на гърдата при българката, са по-различни от най-разпространените в Европа и Америка. Онкохирургът д-р Елка Ангелова обясни, че първите признаци на рак на дебелото черво са нетипични и остават незабелязани.




16.06.2013 г.,с.6
Нарязаха гумите на ексминистърка
Две от гумите на автомобила на депутата от ГЕРБ Десислава Атанасова са били нарязани от неизвестен злосторник в нощта срещу събота.

"Аз го установих по-късно сутринта, когато ми се наложи да изляза. Не знам и аз какво да си мисля, очаквам, че това е наистина вандалски, хулигански акт и не е свързан с нищо друго. Страх ме е да си мисля обратното, особено след случая с Люба Кулезич", каза пред Фокус бившият здравен министър.

Десислава Атанасова е подала сигнал в полицията. Автомобилът ми има автокаско. Застрахователите също са уведомени и в момента колата е в сервиз за смяна на гумите", обясни Атанасова.

Колата й е била паркирана пред блока, където тя живее от 4 г., откакто е народен представител.




16.06.2013 г.,с.6
В гените дремят 7000 болести
ОРЛИН РАДЕВ

„Съществуват 7000 генетични болести, а всеки човек е предразположен да развие у себе си 10-15 от тях. В момента у нас съществуват пет свързани помежду си центъра, които извършват генетически изследвания. След две седмици в Сапарева баня започва изграждането на големия геномен рехабилитационен център „Преображение". След две години се надявам тази конференция да се провежда там", каза националният консултант по медицинска генетика проф. д-р Иво Кременски.

От вчера курортът Албена е домакин на националната конференция „Гени, мозък, интелект, поведение". Тя е организирана от центъра по молекулярна медицина „Мост" и се провежда под патронажа на ректора на Медицинския университет в София проф. д-р Ваньо Митев.

Вчера в конференцията се включи проф. Върбан Ганев, който привлече вниманието на аудиторията с доклада си „Генетика на поведението". „40-80% от интелекта е генетично заложен, а останалото е от влияние на околната среда", каза той.




16.06.2013 г.,с.6
Падна глоба на градоначалник заради лекарства
ТОНИ МАСКРЪЧКА

Петричкият районен съд отмени 4000 лв. глоба на кмета Вельо Илиев, наложена му от държавната финансова инспекция. Градоначалникът бе подложен на проверка как община Петрич заплаща лекарствата на ветераните от войните и военноинвалидите.

Установено било, че лекарствата са предоставяни от аптеките на общинската фирма "Фарма Петра" и за цялата 2009 г. общината е платила 206 981 лв. без ДДС. Според финансовата инспекция за тази сума кметът Илиев е трябвало да обяви обществена поръчка, защото тя надвишава определения таван от 180 хил. лв., но той не го направил. Заради нарушението му била наложена глобата.

Съдът обаче установи, че обществена поръчка се обявява при прогнозна стойност, като се вземат предвид изразходваните предната година пари, а те били само 83 хил. лв.

В същото време общината не харчела собствени пари за лекарства на военноинвалидите, а само изплащала сумите, които получава от бюджета. Освен в аптеките в общината правоимащите да получават безплатни лекарства можели да си ги купуват и от други общини. Заради това кметът не е можел да обяви обществена поръчка само за общината, а за цялата страна.


17.06.2013 г.,с.5
Доживотен затвор за отнемане на орган при смърт на донора
Ако жертва на трафик извърши престъпление, да се оневини, гласят още поправки в НК, написани от ГЕРБ
КРИСТИНА КРЪСТЕВА

Доживотен затвор за незаконна трансплантация на органи, при която донорът почине, са разписали депутати в поправки към Наказателния кодекс.

Законопроектът е изготвен от юристи от групата на ГЕРБ.

Той предвижда допълнение в частта на НК, отнасяща се към престъпленията против личността.

Лансираният текст към чл. 116, ал. 1 инкриминира убийството с цел отнемане на телесен орган, тъкан, клетка или телесна течност. Предложеното от съпартийците на Бойко Борисов наказание предвижда затвор от 20 до 30 г. или доживот.

Ако отнемането на орган, тъкан, клетка или телесна течност от жертвата не я е умъртвило, но е довело до увреждания на здравето, извършителят ще лежи зад решетките до 12 г.

Също с промени в НК народните представители от ГЕРБ предлагат, ако лице е извършило престъпление, докато е било в положение на жертва на трафик на хора, да не бъде наказателно преследвано. Допълнението вече е внесено в деловодството на Народното събрание, научи „24 часа". Записът се предлага като нов чл. 16 а в глава втора, раздел първи на общата част на НК.

В отделен текст се разписват и различни хипотези за жертвите от трафик, когато са били заставени да просят. Лицата, които са ги принудили, ще бъдат глобявани до 8000 лв., отделно е предвидено лишаване от свобода от 1 до 8 г.

10 хил. лева глоба пък се предлага за длъжностни лица, замесени в подобни престъпления.

Когато деянието „набиране, транспортиране, укриване или приемане на лице с цел използване за разврат, принудителен труд, просия или за отнемане на телесни органи" е извършено от длъжностно лице при или по повод изпълнение на служебните му задължения, се разписва и затвор до 10 г.

При рецидив предвиденото лишаване от свобода е 15 г., а глобата - 20 000 лв., като съдът може да постанови конфискация на част или на цялото имущество на дееца.

С новите текстове нашият Наказателен кодекс се хармонизира с евродирективите, посочват в мотивите си 6-имата вносители от ГЕРБ начело с бившия вътрешен министър Цветан Цветанов.

Проектът иска защита по Закона, за закрила на детето и за жертвите на насилие или експлоатация, чиято възраст не е установена и за които може да се направи основателно предположение, че са деца.


17.06.2013 г.,с.7
Петима на косъм от смъртта, пчели ги нажилили от главата до петите
Лекарите, които ги спасиха, също нападнати от цял кошер
ТОНИ МАСКРЪЧКА

Петима души от санданското с. Поленица се отърваха на косъм от смъртта, след като бяха нажилени от главата до петите от хиляди пчели. Инцидентът станал около 19 ч в събота в двора на къща в селото, където се отглеждали 10 кошера с пчели.

Семейство Атанас и Блага Спасови, съответно на 78 и на 75 г., заедно с дъщеря им Люба, съседката Зоя (на 68 г.) и 23-годишният им гостенин Николай опитали да преместят един от кошерите. При пренасянето обаче го изпуснали и от него се разхвърчали раздразнените пчели.

Младежът успял да избяга надалеч, но пък в паниката си навехнал крака. Останалите за минути били нажилени жестоко по целите тела.

„Когато пристигнахме с първия екип, видяхме страшна гледка. Хората бяха един върху друг на земята, за да се покриват, върху тях бяха наметнати дрехи и одеяла. Веднага извиках и втора линейка", разказа директорът на „Спешна помощ" в Сандански, д-р Анил Бояпати, който бил дежурен вечерта.

От линейката извадил пожарогасител, но пяната не успяла да разгони пчелите. Обадил се на пожарната и пристигнал екип, който със сух препарат успял да прогони разгневените жилещи насекоми. През това време шофьорите на линейките, двамата фелдшери и д-р Бояпати също били нажилени доста, но не са получили алергичен шок.

„Качихме пострадалите в линейките и ги откарахме в болницата. Трима от тях бяха в по-тежко състояние. Добре, че нашият екип не пострада сериозно, защото иначе нямаше да може да спасим хората", допълни д-р Бояпати.

Още по пътя на четиримата са били поставени адреналин, урбазон и алергозан. В хирургичното отделение са продължили терапията и само за няколко часа състоянието на изпадналите в алергичен шок е било стабилизирано. Вчера сутринта тримата са изписани от болницата, оставен е само най-възрастният мъж за наблюдение, защото от шока е получил инсулт.

„Хората са пчелари от дълго време и са жилени доста. Това им помогна и да преодолеят по-бързо алергичния шок. Ако беше се случило на други, щеше да е страшно", смята д-р Бояпати.

Той разказа, че поне веднъж годишно спасяват пчелари, нападнати от хиляди медоносни насекоми.

„В старите линейки имаше сухи пожарогасители със специални препарати. Те вършеха работа, като разгонваха пчелите. Сега се налага да викаме пожарната", допълни д-р Бояпати.


17.06.2013 г.,с.14-15
Осъдиха болница за смъртта на дете, оперирано от сливици
Ще плаща 300 000 лв. за лекарска грешка
СВЕТЛАНА ЙОРДАНОВА

От 2 години и половина щастието си е отишло от дома на 30-годишната Анна Йорданова. В очите й напират сълзи и тя се задавя в плач всеки път, когато мине покрай 4-годишно безгрижно моми-ченце. Във всяко детско личице Анна вижда своята Гери - първородната й дъщеричка, която почи-на след операция на сливиците в столичната болница „Царица Йоанна" на 23 декември 2010 г.

Близо два месеца след смъртта й майката заведе дело срещу болницата и след продължителна битка вече го спечели. По решение на Софийския градски съд ИСУЛ трябва да й плати 300 000 лв. обезщетение за причинените болки и страдания, преживени от 26 ноември 2010 г., когато Анна за пръв път завежда дъщеричката си в болницата, до днес.

На момиченцето не е оказана своевременна и адекватна медицинска помощ след операцията, става ясно от решението на съдия Иванка Иванова. То е взето през май, но близките на Гери са разбрали за него наскоро.

Болницата трябва да плати и близо 19 хил. лв. за експертизи, адвокатски хонорар и държавна такса по делото, което продължи близо 2 г. Решението не е окончателно и може да се оспори. От болницата вече са подали жалба в Софийския апелативен съд.

На 2 юни т.г. Гери трябваше да навърши 7 годинки, едва сдържа гласи си майка й Анна. Всяка събота и неделя тя ходи на гробищата, а в първите дни след загубата на детето е там всеки ден.

„Ще се побъркам, ако не отида", въздъхва майката, когато някой събере смелост да й каже, че животът - лош или хубав, продължава и трябва да се крепи заради другото си дете - по-малкия Андрей. Той вече е на 5 годинки, но помни сестра си. Още я търси по стаите. Когато майка му приготвя храна за гроба, знае, че „отиват при кака".

„Мама плаче...", често казва хлапето, когато Анна се затваря с мъката си в някоя от стаите.

Гери живее едва до 4 годинки и половина. Издъхва на операционната маса в нощта на 23 декември 2010 г. Сърцето й спира в 21,20 ч. Час и половина лекарите опитват да възстановят дишането й но смъртта надделява. В документите е отразено, че е настъпила в 22,50 ч от остра кръвозагуба и сърдечносъдова недостатъчност.

До леталния изход се стига след три постъпвания на детето в болницата. Всеки път майката е неотлъчно до него, но в последните часове й нареждат да излезе и да чака в коридора. Притеснен, че дъщеричката му повръща кръв и не е добре, идва и бащата Пламен. Двамата с Анна чакат на етажа, на който е клиниката по уши, нос и гърло. На входа се суетят в напрегнато очакване деверът, етървата, племенниците. В 23,50 ч - цял час след констатирането на смъртта, близките с ужас разбират, че детето, което допреди 15 дни е било жизнерадостно и здраво, вече го няма.

В първите дни Анна спира да се храни. Пали разтреперана цигара след цигара. В болницата започват проверки, които довеждат до уволнения и промени в организацията на работа. При аутопсия, разпоредена от директора на болницата, се установява, че има пряка причинно-следствена връзка между хроничното възпаление на сливиците на детето, последвалата операция за отстраняването им и настъпилите усложнения - кръвоизливи от оперативни рани, провокирани от вирусна и бактериална инфекция.

В хода на гражданското дело, заведено от майката, се изяснява следното.

Причина за махането на сливиците на Гери са чести ангини, хрема и хъркане по време на сън. Родителите търсят лечение и съвети от личната лекарка. Тя ги праща при специалист по уши, нос и гърло. Така Анна попада при д-р Михаил Маджунов, главен асистент в ИСУЛ. На 26 ноември той й казва, че детето няма да се оправи с лекарства и сливиците трябва да . се извадят.

Планирана е операция за отстраняване им на 8 декември 2010 г. 6 дни по-рано - на 2 декември, на детето са взети кръв и урина.

Преди да даде направление за болницата, личната лекарка д-р Мария Трифонова забелязва, че кръвните изследвания са в норма, но не и урината. Трифонова казва, че сигурно операцията ще се отложи за доизясняване на състоянието на малката пациентка.

Д-р Маджунов е на друго мнение и на 8 декември операцията е направена. Следобед детето няма кръвотечение и повишена температура и към 18 ч е изписано. На 9 декември е предписан антибиотик. Не се установява каквато и да е патология след отстраняването на сливиците. Насрочен е контролен преглед след 7 дни.

В медицинската документация до 14 декември липсват данни за състоянието на Гери. Съдът обаче разпитва свидетели. На 14 декември дядото вижда, че хлапето лежи и не изглежда добре. То вдига температура 39,01. Отказва да яде, защото, когато опитва да си отвори устата, много го боли.

Личната лекарка д-р Трифонова насочва майката към болницата. Там Гери е прегледана от д-р Маджунов. Той казва, че причината за състоянието е недостатъчен прием на течности. Повторно изписва хексалгин и нурофен. До вечерта температурата спада и детето заспива.

На 15 декември между 18,15 ч и18,30ч Гери повръща кръв. В 19 ч по спешност е приета в болницата от дежурния лекар д-р Йорданов, след като повръща кръв и в кабинета му. Детето едва стои на краката си, носят го на ръце.

Докторът вижда отляво съсирек - кръвна тапа и засъхнала кръв в носа и орофаринкса (задната част на устната кухина, преминаваща в гълтача). На мястото има и два шева. На момиченцето венозно е сложен антибиотик. Изследванията сочат умерено изразена анемия, раздвижване на левкоцитите и утайката. Лекарите наблюдават детето докъм 23 ч, кървене няма.

На другия ден (16 декември) то е прегледано от д-р Маджунов, но не и от началника на детската клиника. Според решаващата експертиза по делото това е един от първите основни пропуски, довел до подценяване на ситуацията. Предписан е антибиотичен сироп и детето е изписано, вместо да остане по д наблюдение.

За дните между 16 и 22 декември отново по документи липсват данни за състоянието му.

На 23 декември то се буди от силни болки в дясната буза и гърлото. Към 15 ч започва да повръща кръв и отново е отведено в болницата. При първия преглед, извършен от д-р Станчева, не е установено кървене. Направена е консултация с педиатър от детската клиника по онкохематология, която потвърждава установения още на 15 декември по-сткръвоизливен анемичен синдром, но в степен, налагаща кръвопреливане.

Детето е прието в болницата едва в 19,30 ч Доказано е, че то е чакало за преглед с часове, а е можело да бъдат взети спешни мерки, (виж карето на 14-а стр.) Вечерта състоянието му е определено като общо увредено, но все пак стабилно. Чрез вените са му влети кръвоспиращи средства и водносолеви разтвори.

Около 20,30 ч детето започва да повръща много кръв. Състоянието му рязко се влошава. Според близките Гери е на път да колабира. Притичват няколко доктори,опитват се да я свестят. Дежурната лекарка испирира детето и го поставя на кислород. Назначава нова спешна кръвна проба. Резултатите сочат прогресивно спадане на хемоглобина. Спешно е извикан д-р Мелничаров, който предприема операция.

„Действията му са били бързи, точни и компетентни, но закъснели във времето от преди повикването му", пише д-р Веселин Павлов, който е изготвил основната експертиза по делото. На операционната маса обаче детето изпада в асистолия - спиране на сърдечната дейност. В продължение на час и половина го реанимират, но напразно.

Близките на детето, твърдят, че през нощта били извикани реаниматори от Трета градска болница. Бащата Пламен ги видял да се качват по стълбите и след десет минути да излизат през друго стълбище. Чул един от тях да казва, че са ги извикали много късно.

10-и състав на СГС приема, че смъртта на Гери се дължи на неефективното наблюдение след операцията, както и на забавена реакция на 23 декември. Детето е изписано преждевременно след първата операция. Подценени са последвалите усложнения - повръщането на кръв на седмия-осмия ден от махането на сливиците. Не е изяснена причината за кървенето и не е обсъдена небходимостта от ревизия на операцията. В деня на смъртта са загубени близо 5 ч, в които е можело да се реагира - да се направи кръвопреливане и пр., става ясно от мотивите на решението.

за обезщетение. Твърди, че и близките на детето носят отговорност за случилото се. Причините - не били спазени изискванията за хранителен режим и поемане на течности и Гери била в контакт с болното си братче.

Съдът обаче отхвърля тези аргументи. От разпитите на свидетелите се доказва, че детето е приемало течности (хранили са го със супи, давали му вода и сладолед). Показанията им не са опровергани с други доказателства, пише в решението си съдия Иванова. Тя посочва, че няма доказателства Гери да е била в контакт с болен член на семейството - малкият Андрей бил в друг апартамент при баба си и дядо си.

Според съда от значение е и фактът, че болницата е подвела д-р Маджунов под дисциплинарна отговорност.

Шест дни по-късно - на 27 януари, е утвърдена нова организация в здравното заведение. Сменени са началниците на УНГ клиниката и детското УНГ отделение. Пратен е писмен отговор до майката, в който се признава, че е „налице немарливо изпълнение на задълженията от страна на д-р Маджунов".

Гражданското дело е заведено през февруари 2011 г. Близо половин година Анна Йорданова чака то да започне. В закрито заседание на 15 юли 2011 г. съдът го спира с мотива, че срещу четирима лекари - отстранения д-р Маджунов и трима негови колеги, има разследване за причиняване на смърт по непредпазливост на детето. После обаче се заема със случая. Наказателното дело срещу лекарите се води в Столичната следствена служба, но още Hte е приключило. „Назначена е нова експертиза, правим- всичко възможно да изясним нещата", заявиха от Следствието.

Анна: Надали ще се съвземем някога

„Караме я ден за ден. Няма как просто... надали ще успеем да се съвземем някога", казва 30-годишната Анна. Тя живее с мъжа си и родителите му Богдана и Ани Петрови в апартамент в столичния кв. „Връбница". Справя се трудно. През последните години Анна имала възможност да започне работа като леличка в детската градина, в която навремето ходила Гери, но не се наела. Отказала се, защото всичко й напомняло за дъщеричката.

Анна трепери всеки път, когато се наложи да води малкия Андрей на лекар. Бори се със страха и недоверието. Не се наема да коментира решението на съда. „Все си мислех, че можеше и по-рано да се приключи делото. Но съдинката постоянно водеше кореспонденция с прокуратурата, за да види дали има повдигнати обвинения срещу докторите", казва Анна.


/ Твоят ден/ В. Търново, Плевен, Ловеч

17.06.2013 г.,с.21
817 доктори лекуват в Търновско
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

817 доктори лекуват пациенти в здравните заведения във Великотърновска област. Лекарите по дентална медицина пък са 193, а специалистите по здравни грижи - 1411, от които 1004 са медицински сестри.

В лечебните и здравните заведения на трудов договор работят и 1021 души друг персонал с немедицинско образование. Това сочат данните на Териториалното статистическо бюро във Велико Търново.

Осигуреността с лекари в областта в края на миналата година е била 32,2 на 10 000 души, а със зъболекари - 7,6 на 10 000 души от населението. Джипитата пък са 7,1 на 10 000.

В структурата на лекарите по специалности най-голям е делът на общопрактикуващите лекари - 179, или 21,9% от всички медици в областта. След тях се нареждат педиатрите, които са 42, хирурзите - 39, медиците в Спешна медицина пък са 38, а специалистите вътрешни и нервни болести са по 37.

Статистиците са установили, че заведенията за болнична помощ във Великотърновска област разполагат с общо 1566 места за пациенти. Девет от тях са многопрофилни и специализирани болници, които имат общо 1265 легла.

Комплексният онкоцентър в старата столица има 206 легла, Центърът за психично здраве - 85, а Кожно-венерическият диспансер - едва 10 места.

В сравнение с 2011 година легловият фонд на здравните заведения в региона е намалял с 4,4%, което се дължи предимно на намаления брой легла в многопрофилните болници.




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница