"Тематична беседа с родители: Психокорекция и консултиране на проблемите в брачните и семейните взаимоотношения."



Дата03.01.2022
Размер26.29 Kb.
#112021
Курсова-работа

Университет „Проф. д-р Асен Златаров“- Бургас




по
Корекционна дейност и семейно консултиране
на тема:“Тематична беседа с родители:Психокорекция и консултиране на проблемите в брачните и семейните взаимоотношения.“

Изготвил: Проверил:

Ирина Наумова: фак.№289 доц. д-р. Е. Дичева

Радка Црънкова:фак.№293

II курс, Социална педагогика


Семейното консултиране цели семейна подкрепа и вид намеса, която да доведе до подобряване взаимоотношенията между членовете в семейството (предимно партньорите) и отстраняване на последствията от семейните кризи (стрес, висока тревожност, неглижиране на съжителстващите във фамилията и др.)

Клиент: младо семейство с едно дете.

Тип проблем: вербална агресия, от страна на детето в училище, агресивно и невъздържано поведение.

Задачи:

1.Предоставяне на информация относно условията на живот, семейната среда, семейните взаимоотношения.

2.Изграждане на мотивация за промяна, с цел по-добра социална адаптация и по-добър живот като цяло.

3. Оказване на помощ на семейството, с цел подобряване на емоционалното състояние на детето им, промяна към по-добри брачни взаимоотношения.



Етапи на консултиране:

Първи етап

Родителят споделя проблема с консултанта. Консултантът изслушва родителя, наблюдавайки начина на поведение и откритостта му. Неговото емоционално състояние. Преценя дали би бил полезен за този случай и дали да не насочи клиента към друг специалист. Наблюдава отсрещната страна и доколко родителят е решен да бъде открит и безкомпромисен със себе си, с цел решаване на проблема. По този начин разбира до къде са границите му за работа в това семейство. Предлага беседа и с двамата съпрузи, с цел споделяне на проблемите и скъсяване на дистанцията между тях. За да могат те да са спокойни и открити при работата си с консултанта, трябва да бъдат предразположени. Прави заключение за степента на трудност относно решаване на проблема.


Втори етап :

Изисква се беседа с двамата родители. Изслушва се всеки един с неговата гледна точка за проблема и личното му участие в него (тъй като майките заемат обикновено по-централна позиция, препоръчва се да се говори първо с бащата, за да се увеличи неговата ангажираност). Никой да не се прекъсва, докато всички не минат по реда си. През тази фаза консултантът търси доказателства за "семейни триъгълници" или "междупоколенчески коалиции", но се избягват коментари относно наблюденията, защото това може да постави семейството в отбранителна позиция. Насърчава ги да обсъдят декларираните вече в "етапа на проблема" гледни точки помежду си. През тази фаза консултантът наблюдава взаимоотношенията: Има ли коалиции между някои членове на семейството срещу други? До колко е функционална йерархията? Дали родителите работят заедно или подронват взаимно авторитета си? Кой с кого спори? Кой е неотстъпчив? Кой е пасивен?




Трети етап (Изработване на план за действие и процес на консултиране):

Определяме целите на работа с родителите:



  • Изработване на цялостна оздравителна програма и стратегия- включва продължителността на последващи седмични срещи с консултанта и месечни телефонни разговори, за да бъдат сигурни, че новите модели на поведение се усвояват ефективно.

  • След съгласие от страна на клиентите да се работи дългосрочно с тях, се изготвя интензивна програма, за следващата среща, която ще се състои още същия уикенд.

  • Попълване на няколко теста. След получаване на отговорите от тестовете, се оформя тяхната интензивна програма.

  • Препоръчва се терапия като тази :"Терапия за разрешаване на проблеми на Хейли". Препоръчва се да се държат емоционално, за да "научат“ дъщеря си как да изразява обич. Да демонстрират уважение, топлота, загриженост, съчувствие. Съпругът да манифестира поведение на истински джентълмен, а на съпругата - открито да рефлектира удоволствието от това отношение. Да демонстрират топли отношения, като по този начин да въздействат положително върху поведението на детето относно останалите.

  • Друг вид подход на Клу Маданес е известен с въвеждането на техники-преструвки. Такава стратегия е да се поиска от симптоматично дете да се преструва, че има симптом и да се насърчат родителите да се преструват, че помагат. Детето може да отхвърли настоящия симптом, но след преструвката, да се установи, че той (симптомът) реално съществува и то изпълнява същата функция в семейството. Техниката включва драматургично реконструиране на поведенията на членовете на семейството, когато е активизиран симптомът, с последваща размяна на тези поведения. Този сценарий се разиграва първо по време на сесията. След проследяване на поведенията, се установяват тези, които поддържат реално симптома. След това от семейството се иска упоритост и последователност за изпълнение на предписание, с което трябва периодично да разиграват вече заучената на сесията сцена с разменените роли, но в къщи.



Заключителен етап:

Срещите с консултанта започват да се разреждат, като при всяка среща той води и личен разговор с всеки един от партньорите, за пречките, които срещат при прилагането на плана, както и за лична подкрепа и насърчение.


Очаквани резултати: Промяната настъпва бавно, повишена е степента на осъзнатост на проблема. Появило се е желание за промяна и у двамата партньори. Те предават новото отношение на детето и достигат до емоционално спокойствие, както и справяне с други възникнали проблеми.

С времето конфликтите намаляват и започват да преживяват едно ново ниво от другата страна. Тази, която не виждаме, но съществува.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница