Тенденции и особености в развитието на външната търговия на българия с италия преди присъединяването й към ес и след това”



страница1/3
Дата31.01.2017
Размер438.33 Kb.
#13897
  1   2   3
ТЕНДЕНЦИИ И ОСОБЕНОСТИ В РАЗВИТИЕТО НА ВЪНШНАТА ТЪРГОВИЯ НА БЪЛГАРИЯ С ИТАЛИЯ

ПРЕДИ ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО Й КЪМ ЕС И СЛЕД ТОВА”

Април, 2013год.

СЪДЪРЖАНИЕ

1. Увод................................................................................................ 3

2. Място и роля на Италия във външните икономически отношения на България..................................................................... 4

2.1 Икономика на Италия ............................................................ 4

2.2 Въшна търговия на България с Италия ................................ 6

3. Динамика в развитието на търговията преди и след присъединяването на България към ЕС .......................................... 7

3.1 Динамика в периода 2001 – 2006г. ....................................... 7

3.2 Динамика в периода 2007 – 2012г. ....................................... 8

4. Стокова структура на износа и вноса преди и след присъединяването към ЕС .............................................................. 11

4.1 Най-внасяни и изнасяни стоки през 2012г. ......................... 11

4.2 Изнасяни стоки от България за Италия ............................... 12

4.3 Внасяни стоки от Италия за България ................................. 14

5. Договорно – правна база ............................................................. 17

6. Италианските инвестиции в България ...................................... 18

7. Туризъм ........................................................................................ 26

8. Заключение .................................................................................. 28

9. Използвани източници ............................................................... 29


  1. УВОД

Рефератът има за цел да запознае с тенденциите и особеностите в развитието на външнотърговските отношения между България и Италия в годините преди приемането на страната ни в ЕС и след това. Като за начало ще представим значението и мястото на Италия като външнотърговски партньор на България .

В същинската част на реферата ще разграничим два периода – единият преди приемането на България в ЕС , а другият- след това. И в двата разделени периода ще се разгледат динамиката на развитието на търговските отношения между двете страни и динамиката на вноса , износа и стокообмена между тях. Ще се проследят кои са основните видове стоки , които България внася от Италия и изнася за Италия . Значение ще имат и договорите , които са сключени между двете страни-партньорки в търговията. Ще разгледаме също и стойностите на инвестициите от страна на Италия , както и кои са най-крупните италиански фирми-инвеститори в България. В реферата ще се отдели и особено място на туризма , който двете страни осъществяват . Ще бъдат проследени стойностите на туристопотока през годините (от 2001г- до 2012г) .

Като заключение ще направим оценка на отношенията между двете страни и ще прогнозираме как ще се развие търговията между България и Италия през следващите години.

2. Място и роля на Италия във външните икономически отношения на България

Италия е държава – членка на ЕС и на Еврозоната, както и част от Шенгенското пространство. Това прави тази държава една от основните партньори на България по отношение на външната търговия.

2.1 Икономика на Италия

Според данни на МВФ италианската икономика е седма в света и четвърта в Европа по големина на брутния вътрешен продукт (БВП). Членка е на Г8, ЕС и ОИСР. Италия има пазарна икономика с висока свобода на инвестициите и търговията. Стандартът на живота в страната е 8-мият най-висок в света. В допълнение, Италия има третият най-голям национален златен резерв в света (след Германия и САЩ), а БВП на глава от населението е равен на средния за ЕС.

В страната се добиват живак, пирити, въглища, желязна руда, нефт, боксити, мрамор и др. Най-развити промишлени отрасли са машиностроене, автомобилостроене, хранително-вкусова, химическа, текстилна, металургия, корабостроене, самолетостроене, електроника, електротехническа, оптическа, нефтопреработване.

В същото време италианската икономика е изправена пред редица проблеми, например изключително ниския си растеж (средно 1,23% за последното десетилетие, в сравнение с 2,28% годишно за ЕС.). Южна и Северна Италия се различават значително по своето икономическо развитие — докато в северната част БВП на глава от населението достига 32 900 евро (135,5% от средния за ЕС), то някои южни региони имат БВП на глава от населението, равняващ се на 16 300 евро (по-малко от 60% от средния). Заради тези проблеми, както и сравнително високите нива на корупцияи бавните реформи, Италия понякога е наричана "болният човек на Европа".

Последните проблеми, свързани с развитието на страната, са свързани най-вече с политическата нестабилност на Италия и провала на изборите за ново правителство, провели се в края на февруари 2013 година. През последната година по 1000 фирми на ден излизат от бизнеса, като особено тежко засегнато са 6-те милиона малки и средни предприятия, които представляват гръбнака на италианската икономика. Това доведе до изборната загуба на Монти, но протестният вот срещу "стягането на коланите" доведе до политическа безизходица. Освен, че нестабилността на Италия заплашва цялата еврозона, тя неминуемо ще се пренесе и отвъд Атлантика заради силното търговско обвързване между Западна Европа и САЩ.

Много от проблемите на италианската икономика далеч не са нови – тромава бюрокрация, тежки регулации на трудовия пазар и спадаща конкурентоспособност на международните пазари. Данните на МВФ показват, че докато през по-голямата част от последното десетилетие страните от еврозоната имат слаб икономически ръст от около 1% годишно, то в Италия ръста е наполовина по-нисък. Дългосрочните проблеми обаче са се влошили през последната година на фона на повишените данъци и орязаните бюджетни разходи, което е довело до свиване на брутния вътрешен продукт с 2.4% през 2012 г. Според изследователския институт CGIA di Mestre, всяка втора малка компания не успява да изплаща заплатите на служителите си навреме. Продължаващото освобождаване на персонал е увеличило безработицата до 11.7% през януари, като 38.7% от младежите под 25 години е без работа.

Когато "технократското" правителство на Марио Монти замени това на Силвио Берлускони през ноември 2011 г., то наложи програмата за икономии, за да намали риска от дълговата криза и да подсигури подкрепата на Европейската централна банка. Мерките наистина успокоиха пазарите и доведоха до спад на лихвите по италианските облигации, но също така лишиха страната от икономически растеж. Влошаващата се рецесия ще направи по-трудно за страната да изплаща дълга си, възлизащ на 2 трлн. евро – един от най-големите сред страните, използващи еврото.

В някои отношение Италия се справя по-добре от други членки на еврозоната – правителството успя да понижи бюджетния дефицит, а индустриални компании като Ferrari, Benetton и Ducati спомагат страната да поддържа най-голямата производствена база след Германия. Повишаването на данъците и най-вече ограниченото кредитиране от страна на банките обаче действат задушаващо за фирмите с под 50 служители, които дълго време осигуряваха жизнеността на италианската икономика. През миналата година кредитирането от страна на местните банки е спаднало до най-ниските си нива от десетилетие, а правителството има неизплатени задължения в размер на 70 млрд. евро към частни компании.



2.2 Външна търговия на България с Италия

Италия е един от основните търговски партньори на България. За 2010 год. Италия заема второ място сред външнотърговските партньори на България след Германия. За 2011 г. и 2012 г. Италия заема трето място сред външнотърговските партньори на България /след Германия и Турция/.

Търговските отношение между България и Италия датират от дълги години, през които двете страни са се утвърдили като важни партньори една за друга. Традиционно Германия, Италия, Франция, Турция са едни от основните търговски партньори.

След Освобождението до Първата световна война Италия не е сред държавите, с които България поддържа търговски връзки. Под силното влияние на политическите и икономическите фактори през годините между двете световни войни географската структура на външната търговия на България претърпява ново изменение.

Непосредствено след края на Първата световна война се активизира търговията с Италия – заемаща водещо място в стокообмена на България през 1920-1921 г., и продължават да се поддържат добри търговски връзки до края на Втората световна война. След това от средата на 40-те години чувствително се съкращава стокообменът на България с Италия, както и с другите развити европейски държави. Причините се крият главно в изостряне на политическата обстановка и в наложилите се в България политически и икономически отношения с източно- и централноевропейските държави-членки на СИВ.

След този период до сега Италия остава сред държавите, с които външната търговия на България е най-активна.

3.Динамика в развитието на търговията на България с Италия преди и след присъединяването към ЕС

3.1 Динамика на развитието на търговията с Италия в периода 2001 – 2006 г.

Таблица 1: Стокообмен между България и Италия, 2001 – 2006, млн евро






Износ

Ръст, %

Внос

Ръст ,%

Стокообмен

Ръст, %

Салдо

2001

855,1

14,7%

780

30,3%

1630

21,6

74,9

2002

934,5

9,3%

953,6

22,3%

1880

15,3

-191

2003

934,9

0%

982,1

3%

1910

1,6

-472

2004

1043

11,6%

1141

16,2%

2180

14,1

-984

2005

1132

8,5%

1318

15,5%

2450

12,4

-185

2006

1200

6%

1604

21,7%

2815

14,9

-397,2

Източник: Министерство на икономиката

Графика 1: Динамика на износа, вноса и стокообмена между България и Италия, 2001 – 2006, млн евро

Източник: Министерство на икономиката

През периода 2001 – 2006 г. износът на България към Италия нараства всяка година, но с различни темпове. Най-значителен е ръстът през 2004 год. – с 11,6%, докато най-нисък ръст е отбелязан предходната 2003 г. – с едва няколко хиляди евро.

Вносът от Италия през този период също нараства с всяка година, но с много по-големи темпове в сравнение с износа. Най-голям е прирасът на вноса от Италия през 2006 г., а най-малък – както при износа – през 2003 г.

Като резултат от промените в стойностите на вноса и износа се наблюдава тенденция на запазване на отрицателно салдо в търговските отношения между двете страни след 2002г. Най-голяма разлика между размера на вноса и износа има през 2004г., след което тази разлика намалява значително през 2005г.

Въпреки незначителните промени в търговията между двете страни през 2003г., Италия е на първо място във външнотърговския стокообмен на България през тази година.

3.2 Динамика на развитието на търговията с Италия в периода 2007 – 2012 г.

Таблица 2: Стокообмен между България и Италия, 2007 – 2012, млн евро






Износ

Ръст %

Внос

Ръст %

Стокообмен

Ръст %

Салдо

2007

1 392,2

14,4%

1 894,2

16,5%

3 286,4

15,6%

-502,0

2008

1 271,9

- 8.6%

1 994,8

5,3%

3 266,7

- 0,6%

-722,9

2009

1 092,6

- 14,1%

1 300,8

- 34,8%

2 393,4

- 26,7%

-208,2

2010

1 511,2

38,3%

1 418,2

9,0%

2 929,3

22,4%

92,2

2011

1 720,7

13,9%

1 667,1

17,6%

3 387,8

15,7%

53,6

2012

1 763,8

2,5%

1 685,4

1,1%

3 449,2

1,8%

78,4

Източник: Министерство на икономиката

Графика 2: Динамика на износа, вноса и стокообмена между България и Италия, 2007 – 20012, млн евро

Източник: Министерство на икономиката

През 2007 г. Италия е на първо място по стокообмен със страната.

Износът за Италия през 2007 год. възлиза на над 1,392 млрд. евро и в сравнение с 2006 год. нараства с над 14%. Вносът през 2007г. отбелязва ръст от 16,5% спрямо 2006г.

Световната финансова и икономическа криза се отразява и на външнотърговските отношения на България с Италия. През 2008 и 2009г. се наблюдава спад на износа ни към Италия, като това са единствените две години през целия разглеждан период, в които има намаление в стойността на изнесените стоки към Италия. На вноса кризата се отразява през 2009г., която е единствената година, през която е реализиран по-малък внос спрямо предходната година, но за сметка на това спадът е значителен – в размер на почти 35%.

През 2010, 2011 и 2012г. вносът и износът нараства, но през 2012г. прирастът е в много малък размер – едва 1-2%.

След присъединяването към ЕС през 2007г. до 2009г. се запазва тенденцията на отрицателно салдо, т.е. вносът превишава износа. През разглежданите 2010, 2011 и 2012, когато започва възстановяването на пазарите след двете тежки кризисни години салдото е положително, т.е износът от България превишава вноса от Италия, за първи път от 2001г.

Графика 3: Динамика на вноса и износа за периода 2001 – 2012 год.

Графика 3 представя динамиката на вноса и износа преди и след присъединяването на България към ЕС през 2007г. Забелязва се, че през 2001г. и след това чак през 2010 и годините след нея износът превишава вноса. През всички останали години, без значение от присъединяването към ЕС се запазва тенденцията вносът от Италия да превишава износа. От графиката може да се направи извода, че развитието на търговията между двете държави е най-значително в периода 2003 – 2007г. когато стойностите и на вноса, и на износа нарастват, но тенденцията е вносът да нараства с по-големи темпове от износа.

Самото присъединяване на България към ЕС не се отразява значително на външната й търговия с Италия. И преди, и след 2007г. Италия е една от най-важнте търговски партньори на страната ни, и както през 2003, така и през 2007 е на първо място по външнотърговски стокообмен на България. Много по-голямо влияние върху търговията между двете държави има Финансовата и икономическа криза от 2008г., поради която взаимоотношенията и стокообмена между държавите се променят рязко.


  1. Стокова структура на износа и вноса преди и след присъединяването на България към ЕС

4.1 Най-внасяни и изнасяни стоки през 2012г.

В търговията между България и Италия преобладават стоки от: текстилната и шивашката, кожаро-кожухарската и обувната, химическата, машиностроителната и металургичната промишленост.



Таблица 3: Най-внасяни и изнасяни стоки за 2012г.

Водещи стоки в износа

%

Водещи стоки във вноса

%

Рафинирана мед и медни сплави в необработен вид

15.02

Пътнически  автомобили и други автомобилни превозни  средства, предназначени за транспорт  на хора

3.98

Пшеница и смес от пшеница и ръж

7.17

Обезкосмени кожи от други животни и кожи от животни без косми

2.90

Части  за  обувки

3.92

Резервоари, цистерни, вани и подобни съдове за всякакви материали

2.57

Обувки с външни ходила от каучук, от пластмаси, от  естествена  или възстановена кожа

2.87

Части  за  обувки

1.82

Нефтени масла и масла от битуминозни минерали, различни от суровите;

2.52

Части, изключително или главно предназначени  за  уредите от позиции NN 8535, 8536 или 8537

1.68

Сачмени, ролкови или иглени лагери

2.50

Въздушни помпи или вакуум помпи, въздушни компресори или компресори за други газове и вентилатори, аспирационни  чадъри  за изсмукване  или  рециркулация с вграден вентилатор, дори филтриращи

1.58

Прежди от камгарна вълна, непригодени за продажба на дребно

2.45

Диоди, транзистори и подобни полупроводникови прибори, фоточувствителни полупроводникови прибори, включително фотоволтаични клетки, дори  монтирани в  модули или сглобени в панели; светодиоди; монтирани пиезоелектрически кристали

1.58

Каталог: 2010
2010 -> Ноември, 2010 Г. Зад Кое е неизвестното число в равенството: (420 Х): 3=310 а) 55 б) 66 в) 85 г) 504 За
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> Януари – 2010 тест зад Резултатът от пресмятане на израза А. В, където
2010 -> Библиографски опис на публикациите, свързани със славянските литератури в списание „Панорама” /1980 – 2011
2010 -> Специалисти от отдел кнос, Дирекция „Здравен Контрол при риокоз русе, извършиха проверки в обектите за съхранение и продажба на лекарствени продукти за хуманната медицина на територията на град Русе
2010 -> 7 клас отговори на теста
2010 -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
2010 -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница