Тенденции и прогнози эа международния туризъм



Дата02.02.2018
Размер58.61 Kb.
#54205
Икономически Университет-Варна


Тема:

Тенденции и прогнози эа международния туризъм”


Тодорина Танкова Иванова, Факултетен №5204

Тенденции и прогнози за международния туризъм

Прогнози на СОТ 1 за международния туризъм

Прогнозни тенденции в стратегиите за туристическо развитие; по-конкурентно съотношение качество-цена и по-висока продуктивност; диверсификация на туристическите продукти; по-значими икономически ефекти от туризма .

От 1986г. насам степента на растеж е около 3% годишно, въпреки отрицателното влияние, причинено от икономическите кризи в индустриализираните страни и най-вече, от последиците от войната в Залива.след края на войната, жизнеността на международния туризъм бе крехка и бе необходимо време, за да може икономическите механизми (особено монетарните) да ригистрират някакво влияние. В САЩ,Европа и Япония имаше индикации на възстановяване и възобновен икономически растеж, а те са най-големите туристически пазари.

В резултат на всичко това, развитието на международния туристически пазар все повече започна да разчита качествени показатели.



Примерна таблица за международни туристически пристигания и приходи в световен мащаб за периода 1995-2000година.

Прогнози на СОТ за международния туризъм


Прогнозите на СОТ сочат, че след периода 1990-2010г. ръстът на световните туристически пристигания ще се увеличава с половината на степента, постигната през периода 1950-90г. Това представлява среден годишен растеж между 3,5% и 3,8%. Този скромен ръст на туристическото търсене, обаче, може да се промени.

Ако икономическото въэстановяване доведе до изявен икономически растеж, особенов Европа, която е основният световен туристически пазар.


Тенденции и прогнози за световния туристически растеж:

Туристически пристигания

(средногодишен ръст,%)

1950-1970

9.9

1970-1980

5.7

1980-1990

4.7

1990-2000

3.8

2000-2010

3.5

Прогнозите на СОТ за регионалните тенденции сочат, че съществуващите вече промени в разпределението на туристческите потоци между регионите ще продължат и в обозримо бъдеще. Пазарниятдял на европейския и американския региони ще намалее до 2010г. , докато делът на Източна Азия и Тихоокеанския регион значително ще се увеличи.

Интересно е да се отбележи, че прогнозният спад в европейския дял ще е 17,3% , а прогнозният дял на Източна Азия ще се покачи със същите процинти-17,3%.

Изчисленият годишен ръст за периода 1990-2000г. е 2,7% за Европа и 6,8% за Източна Аэия и Тихоокеанскирегион.

Прогнозните тенденции сочат слаб растеж за Африка и още по-слаб за Южна Азия.

СОТ прогнозира, че разпределението на туристопотока ще остане стабилно до 2010г. с 164 за междурегионалния и 64 за вътрешнорегионалния туризъм.

От страните източници на туризъм, Япония ще преживее най-голям растеж с годишен ръст от 7% до 2010г. От друга страна ,ще се наблюдава по-ниска степен на растеж на пристиганиятя от САЩ и Великобритания.



Региони

В света

Африка

Америка

Изт.Азия

Европа

Среден Изток

Юж.Азия

1990-1999г(реализирано)

3

6.1

4.3

9.5

1.1

-1.1

2.9

1990-1999г(прогнозирано)

3.2

4.5

4.1

6.1

2.2

3.4

5.1

Различията в прогнозния растеж се дължат главно на тенденциите в икономическия растеж и валутните курсове за всяка страна. Предполага се, че степента на икономическия растеж в Япония ще се запази сравнително висока и йената ще продължи да се покачва спрямо основните твърди валути. Още повече, че Япония ще продължи успешната си политика за насърчаване на жителите си да пътуват в чужбина.

Тази политика, въведена в началото на 80-те години с програмата “Десет Милиона”, за по-малко от деситилетие е довела до удвояване на броя японски туристи в Държави, които са търговски партньори на Япония, частично ще разрешат проблемите, свързани с двустранните различия в платежния баланс.


Прогнозни тенденции в стратегииите за туристическо

развитие

Прогнозите за бъдещото развитие на туристическия сектор и за международното туристическо търсене подчертават три основни области:

lпо-конкурентно съотношение качество-цена и по-висока продуктивност;

lдиверсификация на туристическите продукти;

l уголемен икономически ефект от туризма.

По-конкурентно съотношение качество-цена и по-висока продуктивност.

За да се разработи идеалният “туристически комплекс”, свързаните индустриални и селскостопански продукти трябва да представят значими сравнителни предимства по отношение на конкурентоспособността и съотношението качество-цена.


Може би след 2000г. европейските държави ще представляват “МИНАЛОТО” на международния туризъм, а югоизточно-азиатските, тихоокеанските и карибските държави биха могли да се превърнат в НОВИТЕ развиващи се пазари и в “БЪДЕЩЕТО” на международния туризъм.

По-висока продуктивност в туристическите предприятия.

Увеличаването на продуктивността може да се осъществи въвеждането на нови технологии.Прозводствен напредък се постига чрез разработване на хотели с по-голяма ефективност и чрез въвеждането на нови технологии на рецепцията, в ресторантьорството и в обработката на плащанията.




Диверсификация на туристическите продукти

Бъдещето на туристическата индустрия в индустриализираните държави зависи в много голяма степен от приемането на стратегии за диверсификация(разнообразяване )на продуктите. Не може да се отрече, че плажният туризъм все още привлича най-голям брой туристически посещения, но в много райони капацитетните възможности са достигнали своя таван. Следователно, индустриализираните държав трябва да обърнат внимание на други зони за туризъм :




Фитнес и здраве е от тип туристически продукт, отговарящ на нарастващото търсене на градското население, което иска да използа отпуската си за здраве и фитнес с цел възстановяване от градския живот.

Появявянето на тематични паркове, паркове за отдих и аква-паркове като туристически продукт символизира нов вид вътрешен и международен туризъм. Те отразяват развитието на туристическото търсене, при което има тенденция за по-краткотраен престой на по-равномерни периоди в годината. Основните развлекателни паркове са направени в САЩ от компанията Дисни. Други развлекателни паркове, насочени най-вече към вътрешния пазар, се развиват във Великобритания (Сентър Паркс,Алтън Тауърс), Франция (Астерикс, Футуроскоп), Германия и Белгия.

Защитата и възстановяването на околната среда е нов вид туристически продукт, насочен към изследване на околната среда, най-вече на флората и фауната в защитените територии.




По-конкурентно съотношение качество-цена и по-висока продуктивност.

За да се разработи идеалният “туристически комплекс”, свързаните индустриални и селскостопански продукти трябва да представят значими сравнителни предимства по отношение на конкурентоспособността и съотношението качество-цена.



Може би след 2000г. европейските държави ще представляват “МИНАЛОТО” на международния туризъм, а югоизточно-азиатските, тихоокеанските и карибските държави биха могли да се превърнат в НОВИТЕ развиващи се пазари и в “БЪДЕЩЕТО” на международния туризъм.





1 Сот-световна туристическа организация

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница