Теренът: пространства и хора



Дата20.10.2017
Размер13.66 Kb.
#32796
Национална научна конференция Студентски етноложки срещи 2011 на тема: ,,Теренът: пространства и хора”

Наследство и статут на тракийските паметници на културата по горното и средното течение на река Струма

Ива Корчева, УниБИТ

Резюме

Поречието на река Струма е обитавано още от най-древни времена. Проучени са тракийските племена: агриани (основно в Пернишко), дантелети (основно в Кюстендилско) и меди (основно в Благоевградско).

Районът на Пернишко е обитаван от тракийското племе агриани. Като пример е разгледано тракийското светилище в пернишкия квартал „Изток”. Паметникът е експониран на открито и частично социализиран. При направения самостоятелен теренен оглед на древното тракийско светилище установих, че стените му са издраскани с графити. Светилището е трудно достъпно за посетители.

В земите на днешното Кюстендилско и Дупнишко поле се локализира тракийското племе дентелети. Като пример е разгледан античен некропол със светилище на 1,5 км от село Коняво, Кюстендилско, в м. Маркова стъпка. При направен теренен обход установих, че сега цялата площ е засадена с овощни дървета, а културните останки не са запазени.



Медите са тракийско племе, населявало земите по река Струма между градовете Кресна и Рупел. Като пример от региона е разгледана м. Кайменска чука край Благоевград. Разкритата там каменна постройка е от бронзовата епоха.

Паметниците на тракийската култура и история по горното и средно течение на река Струма имат потенциал за развитие на културния туризъм в региона. Те са важни за културния туризъм, тъй като са от значение за културните маршрути по течението на река Струма и връзката със Средния Дунав, Адриатическия път и разработвания към днешна дата културен коридор София-Охрид. Тракийските културно-исторически паметници по горното и средно течение на река Струма безспорно са стратегически и икономически ресурс с национално и световно значение.
Каталог: files -> projects -> ethnological-meetings -> anotacii
projects -> Съдържание част I. Какво разбираме под понятието "дете-центриран подход"
projects -> Община Сливница и Сдружение за дива природа „Балкани” започват работа по проект, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013 г
anotacii -> Теренът: пространства и хора
projects -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я м и н и с т е р с к и с ъ в е т държавна агенция по горите
projects -> Българската църква „Св. Георги
projects -> Изработване на интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр. Русе” Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ bg161PO001 4-07/2010„ Подкрепа на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница