Тест правопис и пунктуация-1



Дата06.02.2023
Размер26 Kb.
#116525
test-pravopis-i-punktuacia-1

ТЕСТ - ПРАВОПИС И ПУНКТУАЦИЯ-1



УПРАЖНЕНИЕ 1. Поправете грешките в правописа и пунктуацията.

Ладията с Илийца и болното плува по течението на буйния Искар, не подчиняваща се на лопатата. Селян­ката със беспокойство следи дали вече наближава брега. Един бързей я откарва до отсрешния бряг и старата жена с детето на ръце се отправя към леса. Когато влиза в го­рата човешка сенка се мръдва между стволовете и я пресреща - бунтовника.


След поздрав старицата бързо изважда хляба и му го подава, знаейки че преди всичко хлеб му е потребен сега. С угризение на съвеста героинята му дава откраднатото манастирско расо. Бунтовникът слага калугерското расо, което едва едва ще сгрее премръзналото му тяло, и те тръгват. Той е двадесет годишно, голобрадо момче, тънко-високо. Ядейки мълком хляба започва да расказва сво­ята история: изгубва другарите си и сега с избити крака съсипан от ход трескав, отива в балкана да ги намери или да се потули някаде. Дори заслушана в разказа, Илийца вижда, че той не може да върви, и му взима пуш­ката. Нещастният момък се доверява на старицата - нема къде да се дене, а тя отсича - категорично и твърдо, че ще го приюти. Умиления до сълзи момък скланя глава и целува напуканата старческа десница.
В писмената работа има 23 места за редактиране.


УПРАЖНЕНИЕ 2. Поправете грешките в правописа и пунктуацията.

Живял в една епоха испълнена с борба и страдания Иван Вазов възвеличава мъченическия лик на родината. В повеста „Немили-недраги” е разкрит живота на българските емигранти в навечерието на Освобождението. Далеч от България, те запазват своя родолюбив и сво­бодолюбив дух и се отдават исцяло на нейното освобож­дение.


Десета глава от повестта „Немили-недраги започва с описание на природната картина. 20 февруари. Чрез посочването на датата писателя внася повече достовернос и ни осведомява за сезона - зима. Дунавът е окован с дебел лед, под който се мятът на буйни талази черните му води. На единия бряг на замръзналата река грачат чафките, а на другия се издигат пустите възвишения на България, нощем осеяни с светлините на къщичките на караулниците, които отдалеч приличът на гробове.
От към румънския бряг един окаснял нощен пътник слиза към ледената пустош на реката. Той е облечен с дебел влашки кожух и една опитна ръка лесно може да напипа револвера му отзад на кръста. Тоя нощен скитник беше Македонски. Той бавно и предпазливо слиза по стръмния брег опирайки се на тояга със остар бод накрая.
В писмената работа има 20 места за редактиране




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница