This paper examines the environmental problems of urban passenger transport in the city of Ruse



Дата30.11.2018
Размер0.64 Mb.
#106107
ТипИзложение

МНК „ЕЛЕКТРОМОБИЛИ” ЕМ’11



Транспорта в град Русе - проблеми и решения
Пламена Гагова, Павел Стоянов
This paper examines the environmental problems of urban passenger transport in the city of Ruse. Implementation of environmental resources for transportation.

Key words: buses, trams, ecological, public passenger transport.


ВЪВЕДЕНИЕ


Поради нарастващите локални и глобални проблеми със замърсяването на околната среда и вероятността от намаляване на енергийните суровини, автомобилите и техните двигатели трябва така да се конструират, че да посрещнат бъдещите социални нужди произтичащи от тези проблеми през следващото десетилетие. Отчитайки този факт много страни разработват проекти за по-икономични и с ниски емисии превозни средства и двигатели както и търсене на алтернативни горива.

Фиг. 1. Смог

ИЗЛОЖЕНИЕ


Електроенергията от дълги години присъства в превозните средства на общественият транспорт. Такива например са трамваите и тролейбусите. И двете превозни средства се захранват с електричество посредством въздушна контактна мрежа. Поради тази причина не им е необходим ДВГ. Което прави превозните средства екологично чисти без да отделят вредни емисии в околната среда. Също така имат голяма превозна способност и ниска себестойност на превозите. Недостатъка им е, че скоростта им е ниска и е необходимо да се изгради контактна мрежа, като при трамваите и изграждане на релсов път.



Фиг.2. Тролейбус





Фиг.3. Трамвай




Един от основните проблеми които се явяват пред градския пътнически транспорт (ГПТ) в град Русе е следният:




  • Внедряване на екологични средства за предвижване.


Град Русе разполага с 2 вида превозни средства за градски транспорт това са автобуси и тролейбуси. Автобусите са 46 броя и обслужват 19 линии. Тролейбусите са 51 броя и обслужват 9 линии. Автобусите обслужват по - къси разстояния и затова броят на линии е много по – голям средно 9 км за пълен маршрут. Тролейбусите обслужват значително по дълги маршрути средно 14 км за пълен маршрут.


Фиг. 4. Съотношение между ТС в град Русе

За сравнение с някой по – големи български градове Русе има над 50% екологичен масов градски транспорт. Данните са представени в фигура 5.

Фиг.5. Съотношение между ТС в големите градове спрямо гр. Русе

Въпреки това, че Русе е с голям процент екологични ТС в ГПТ, скоростта на тролейбусите е ниска поради това, че са зависими от електрическата контактна мрежа и маневрират трудно. Автобусите са по- бързи, но в същото време са по-шумни и отделят вредни емисии в околната среда. Едно от решенията на тези проблеми е като се използват по малки ТС които също да бъдат екологични чисти, но да са по-бързи и маневрени. Пример за такова ТС може да електроавтобусът GULLIVER .

Електроавтобусът GULLIVER е превозно средство с малка превозна пътническа способност. Автобуса разполага с 10 седящи места и 21 правостоящи. Също така е и с малки габарити: дължина от 5 м. и широчина 2 м. С оглед малките си габарити транспортното средство е много подходящо за централната градска част, където инфраструктурата и автомобилният трафик не позволяват навлизането на големи превозни средства. Най – голямото предимство на електроавтобусът е неговото задвижване. Този тип електроавтобуси са с изцяло екологичнен начин на задвижване. Той разполага с електромотор който се захранва от две последователно свързани батерии. Мощността която развива двигателя е 27.2 kW или 36.46 к.с. С тези показатели GULLIVER U520 ESP/LR има работоспособност от 12 ч. или пробег от 130 км. с включен климатик. Поради тези си предимства GULLIVER U520 ESP/LR е предпочитан от много европейски градове и столици в страни като: Германия, Белгия, Испания и Италия.


Таблица. 1. Техническа спецификация на GULLIVER U520 ESP/LR

Двигател

Постоянно токов електромотор с въздушно охлаждане

Мощност

27.2 kW (36.46 CV) à 1890 t/min

въртящ момент

137.3 Nm (14 kgm) à 1890 t/min

Трансмисия

една скорост напред + задна

Електрическа система

 

номинално напрежение

85 V CC

Електроника

1000 A

Батерии

2 батерии последователно в свързани в

85 V - 836 Ah



Електрически съоръжения за аксесоари

 

номинално напрежение

24V

Батерии

2 de 12 V - 50 Ah




Фиг. 6. Електроавтобус GULLIVER U520 ESP/LR



ЗАКЛЮЧЕНИЕ


За да бъде градският масов транспорт по устойчив, екологичен и достъпен ние предлагаме тестово пускане на 3 броя електроавтобусът GULLIVER U520 ESP/LR в централна градска част най – вече в малките централни улици, по които до сега трудно преминават автобусите на градския транспорт. В централна градска част са съсредоточени основните административни и публични центрове и институции. С пускане на тестови електроавтобуси ще постигнем ефекта на пълното качествено обслужване от страна на градския транспорт. Пътниците ще могат лесно и бързо да се предвижат от всяка точка на града до централна градска част. Най – голямото предимство на този тип електроавтобуси, е че всички са напълно оборудвани за трудноподвижни хора. По този начин се подпомага тази група хора с достъпността им до всички административни центрове.


ЛИТЕРАТУРА


[1]Драгнева Н., Влияние на участъковата скорост върху времето за пътуване в системата “Обществен пътнически транспорт” Четиринадесета научна конференция с международно участие “Транспорт 2004” ВТУ “Тодор Каблешков” гр. София 2004.
[2]Любенов Д.А., М. Маринов, Ж. Гелков.: Изследване движението на линия „2А” от масовия градски пътнически транспорт в гр. Русе. Научни трудове на русенския университет. Том 48, серия 4, 2009, с. 14-18.
[3] http://www.greenwaco.be/infra/pdf/tecnobus-gulliver2-fr.pdf
[4]http://eurlex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:0186:FIN:BG:PDF

[5]http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B9%D0%B1%D1%83%D1%81



За контакти:

Маг. инж. Пламена Гагова, катедра “Транспорт”, Русенски университет “Ангел Кънчев”, тел.: 082 888 605, Е-mail: pgagova@uni-ruse.bg.

Маг. инж. Павел Стоянов, катедра “Транспорт”, Русенски университет “Ангел Кънчев”, тел.: 082 888 609, Е-mail: pstoyanov@uni-ruse.bg



Изследванията са подкрепени по договор № BG051PO001-3.3.04/28, „Подкрепа за развитие на научните кадри в областта на инженерните научни изследвания и иновациите”. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз“.

Докладът е рецензиран.





Каталог: files -> article
article -> Характеристики на горивата за двигатели с вътрешно горене ic engines fuel characteristics
article -> Утвърдил весела неделчева
article -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
article -> Христо Смирненски
article -> Информация по чл. 4, ал. 3 от Наредбата за овос
article -> Алгоритми за настройване триточково осветление при наблюдение или заснемане на сценични обекти
article -> Analysis of reliability of the chassis of light lorry during operation
article -> A decision for plant- growing in large agricultural farms by spreadsheets
article -> International Scientific Conference 18 – 19 November 2011, gabrovo


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница