Топ 10 основни бойни танкове



Дата03.01.2022
Размер1.47 Mb.
#113039
Top 10 Tanks
Свързани:
Стр.Мендж, Кр. Марков Екстрем.Психология, Кр. Марков Екстрем.Психология – Копие, Top 10 Tanks

29.12.2019 г. 00:18:34

Топ 10 основни бойни танкове


Често получаваме много въпроси кой е най-добрият боен танк в света. Кой е най-големият модерен MBT и защо. Нашият Топ 10 анализ се основава на комбинирания резултат от защита, огнева мощ, точност и мобилност. Никой от изброените тук танкове не е виждал бой един срещу друг по време на военни операции. И въпреки че някои неща, като бронята, се пазят с висока секретност, ние знаем много за тези машини. Данните за тяхната защита, обхватът на стрелба, точността, възможностите на техните системи за управление на пожар и т.н. са широко достъпни. Така че ние знаем възможностите на всеки от тези танкове. Този анализ се основава на спецификации и налични данни.

Всички споменати тук танкове са невероятно мощни и опустошителни. Въпреки това обучението на екипажа също е важен фактор, тъй като работата на реалния резервоар зависи от работата на екипажа.

Този списък не съдържа резервоари, които са в процес на разработка, на етапа на прототипа или резервоари, които никога не достигат до производството. Единственото изключение тук е руската армата, която е произведена в малки количества за тестване и оценка, но все още не е произведена в количество.

В момента топ 10 на най-добрите танкове в света са следните:



Nr.1 Leopard 2A7 (Германия)

Това е скорошна версия на доказания и успешен дизайн на Leopard 2 . Той има допълнителна броня и актуализирана електроника.

Leopard 2A7 е добре защитен от конвенционални и градски заплахи за война, като RPGкръгове и IED.

Този резервоар има по-добра точност и по-дълъг обсег на огън в сравнение с други резервоари поради мощния си пистолет и усъвършенстваната система за управление на огъня. По време на многобройни международни състезания за оспорване на танкове, танковете от серията Leopard 2 превъзхождаха американския M1A2 SEP , British Challenger 2, френския Leclerc и някои други танкове по отношение на цялостното изпълнение.

Този MBT се задвижва от доказан многодизелов дизелов двигател, развиващ 1 500 к.с.Въпреки увеличението на теглото автомобилът има повишена подвижност поради подобрените компоненти на окачването. Крос кънтри изпълнението е подобно на други танкове от серията Leopard 2.

Германската армия поръча първа партида от 20 MB Leopard 2A7 MBT, модернизирани отLeopard 2A6 . Доставките започват през 2014 г. Германската армия планира да модернизира 50 до 150 танка до стандарта 2A7. Катар поръча 62 от тези MBT, а Саудитска Арабия повече от 200.

Nr.2 K2 Черна пантера (Южна Корея)

Понастоящем Черната пантера е един от най-модерните главни бойни танкове в света, превъзхождащ всичко, което имат Северна Корея или Китай. Освен това това е най-скъпият основен боен танк до момента. Доставки на танка K2 Black Panther започнаха на южнокорейската армия през 2016 г. Към 2017 г. бяха доставени поне 100 танка. Изискването на Южна Корея е за около 300 от тези нови танкове. Те в крайна сметка ще заменят по-старите резервоари К1 .

Този резервоар използва композитна броня от неразкрит тип и експлозивни модули за реактивна броня. Твърди се, че предната броня издържа на директни удари от 120-милиметрови танкови патрони, изстреляни от оръдия L55. Нивото на неговата защита е до голяма степен подобно на това на M1A2 Abrams , като се има предвид, че K2 е много по-лек.Резервоарът "Черна пантера" също е завършен със система за активна защита и мерки за противодействие, които допълнително увеличават жизнеспособността му на бойното поле.

Този нов южнокорейски танк е въоръжен с най-новия немски пистолет 120 мм / L55, подобен на този, използван на немските Leopard 2A6 и 2A7 . Този резервоар има много усъвършенствана система за управление на огъня, с която може да забележи, проследи и стреля автоматично по видими цели с размер на превозното средство и дори ниско летящи хеликоптери, без да се нуждае от никакъв принос от човешки оператор. K2 също използва модерни боеприпаси.

Черната пантера е снабдена с мощен дизелов двигател. Той е бърз и има най-модерно хидропневматично окачване.



Nr.3 M1A2 SEP (САЩ)

M1A2 SEP е приемник на M1A2 Abrams . Този танк има невероятна технология и броня.Също така е виждал бой. Той е един от най-страшните MBT.

M1A2 SEP предлага значителна защита срещу всички добре известни противотанкови оръжия. Този основен боен танк използва усъвършенствана броня, подсилена с изтощен уран.

Неговата огнева мощ и точност са малко по-ниски от тези на Leopard 2A7 или на южнокорейската K2 Black Panther поради по-къс пистолет 120 mm / L44. И все пак той все още събира страхотен удар.

Неговият сложен газотурбинен двигател предлага добри показатели, но изисква огромно количество поддръжка, логистична поддръжка и жаден за гориво.

Редица по-стари танкове M1 , M1A1 и M1A2 бяха модернизирани до този стандарт.Резервоарът може да бъде снабден и с Tank Urban Survival Kit (TUSK), който подобрява жизнеспособността в градска среда. Към днешна дата много малко танкове Abrams са били унищожени в битка.

M1A2 SEP се обслужва от армията на Съединените щати (най-малко 900). Планирано е този резервоар да остане в експлоатация след 2050 г. M1A2 SEP все още не е изнесен.Предишният M1A2 обаче е доставен на Кувейт (218) и Саудитска Арабия (373).



Nr.4 Challenger 2 (Обединеното кралство)

Това е много способен резервоар. Challenger 2 има най-новата броня Chobham и е един от най-защитените MBT в света днес. Той предлага много високо ниво на защита срещу директно огнестрелно оръжие.

Този британски танк е въоръжен с много точен 120 мм пушка. Пистолетът му е пушка, за разлика от гладкостволните оръдия, използвани от всички други съвременни MBT.Максималният му насочен обхват е над 5 км. В момента Challenger държи рекорда за най-дълго убийство от танк в танк.

Двигателят на Challenger 2 е по-малко мощен от западните му конкуренти. Също така не е толкова бързо, колкото другите MBT. Този резервоар обаче е известен със своята механична надеждност.

Challenger 2 се обслужва от Обединеното кралство (386) и Оман (38).



Nr.5 Armata (Русия)

Армата е нов руски основен боен танк от ново поколение. Резервоарите за предварително производство бяха разкрити за първи път през 2015 г. През 2018 г. руското МО поръча първа партида от тези нови танкове. Точните номера на поръчки не бяха оповестени, но вероятно е поръчано около 60 цистерни. Първите производствени резервоари бяха планирани да бъдат доставени през същата година. Веднъж в експлоатация, Armata постепенно ще замени стареещите танкове T-72 , T-80 и T-90 , които стават все по-неактуални.

Armata е изчистен дизайн на листа с редица усъвършенствани функции. Той споделя малко общо с настоящия T-90. Освен това Armata е много по-голям от предшественика си.

Спецификациите му са класифицирани, но Armata може би е един от най-защитените танкове в света. Той има новоразработена основна броня, изработена от стомана, керамика и композитни материали. Също така Armata има нова добавка за взривна реактивна броня Malakhit. Съобщава се, че Армата ще бъде снабдена с нова система за активна защита на Афганистан, която в момента се разработва. Въпреки това през 2018 г. се оказа, че има проблеми с развитието на афганистанците. Но до 2018 г. прототипите на тази система не бяха завършени и не бяха готови за тестване. Резервоарът има нова система за противодействие, която намалява шанса да бъде ударен от противник ATGW с полуавтоматично насочване.

Този резервоар се управлява от екипаж от 3 мъже. Всички членове на екипажа са разположени една до друга в добре защитена бронирана клетка, разположена в предната част на корпуса. Това е първият производствен MBT с такова разположение на екипажа.Танкът може да работи дори с проникнала броня, доколкото клетката на екипажа е непокътната.

Armata е и първата в света продукция MBT с напълно безпилотна кула. Той е въоръжен с нов 125 мм гладкоцевен пистолет, който е по-точен от предишните руски танкови пушки.Този танк може да изстрелва противотанкови управляеми ракети по същия начин, както обикновените снаряди. Пистолетът е завършен с автозаредител. Този резервоар има способност за убиец на ловци.

Съобщава се, че този резервоар е снабден с дизелов двигател, развиващ 1 200 к.с.

Въвеждането на този нов руски MBT създаде вълнение на Запад. Сега редица страни, като Германия и Великобритания, се стремят да модернизират своите танкове или да разработят нови дизайни, за да се противопоставят на заплахата, която представлява този нов руски танк.



Nr.6 Merkava Mk.4 (Израел)

Merkava Mk.4 е най-новият израелски главен боен танк. Той е приемник на предишнияMerkava Mk.3 . Merkava Mk.4 беше приета през 2004 г.

Това е един от най-защитените танкове в света. Този MBT има необичаен дизайн с монтиран отпред двигател, който дава на екипажа допълнителна защита и шанс да оцелее, ако резервоарът е избит. Подобрените танкове Merkava Mk.4 Meil ​​Ruach са снабдени с доказана в бой система за активна защита Trophy, която унищожава входящите противотанкови ракети и ракети. Този резервоар също е добре защитен от ръководените ракети от въздуха и усъвършенстваните противотанкови оръжия за върхови атаки.

Израелският танк е въоръжен с коренно 120 мм гладкоцевно оръжие. Merkava Mk.4 е оборудвана с нова система за контрол на пожара, която включва някои много модерни функции. Едно от тях е висока степен на вероятност да стреля срещу ниско летящи вертолети, използвайки конвенционални боеприпаси.

Подвижността на Merkava Mk.4 е по-скоро средна поради прекомерното тегло, въпреки че е снабден с мощен двигател.

Всички танкове от серията Merkava имат задно отделение, което може да се използва за превоз на войски и товари под броня. Той може да носи до 10 войски, когато боеприпасите се разтоварят.

Merkava Mk.4 е в услуга на Израел. Общо 360 от тези танкове вече са изградени, а други 300 са поръчани от Израелските сили за отбрана. Дълго време тези резервоари не се предлагаха за износ. Въпреки това през 2014 г. беше съобщено, че Израел ще изнесе част от тези резервоари на неразкрит клиент.

Nr.7 Тип 90 (Япония)

Японският танк тип 90 е разработен от Mitsubishi Heavy Industries в сътрудничество с германските производители на танкове Krauss-Maffei и MaK. Той има редица външни прилики с немския леопард 2 . Тип 90 е официално приет от японските сухопътни сили за самоотбрана през 1989 г. Пълномащабното производство започва през 1992 г. По онова време тя е била една от най-модерните и всъщност най-скъпите производствени MBT.Първоначалното изискване на японската армия беше за 600 от тези танкове, но само около 340 бяха построени поради високата единична цена. Този танк никога не е бил изнасян, тъй като по онова време японските закони не позволявали износ на военно оборудване.

Този MBT е въоръжен с немски гладкоцевен пистолет Rheinmetall 120 mm, който е произведен в Япония по лиценз. Изстрелва всички стандартни 120-милиметрови танкови патрони на НАТО. Необичайна характеристика на Тип 90 е, че този резервоар е бил снабден със система за автоматично зареждане на боеприпаси, разположена в суматохата. По това време само съветски и китайски танкове са имали автотовари, но те не са били използвани на западните танкове. Автомобилният товарач позволи да намали екипажа до 3 мъже, тъй като нямаше нужда от товарача.

Този японски резервоар има система за управление на огъня с независим мерник.

Друга необичайна особеност на този резервоар е, че той има хидропневматично окачване.Тя позволява на този MBT да „коленичи“ или „да се облегне“, като дава редица предимства.

През 2012 г. от японските сухопътни сили за самоотбрана е приет нов танк тип 10 . Въпреки това е много по-малък и по-лек от Type 90. Въпреки че е много по-технологично усъвършенстван, всъщност в момента това е един от най-модерните танкове в света, той има по-ниска защита. Основната му роля е да подкрепя пехотата със своята огнева мощ, а не да се бори с противниковите танкове.

Nr.8 Leclerc (Франция)

Този френски основен боен танк влезе в експлоатация през 1992 г. Като цяло той е успешен дизайн. Редица дизайнерски характеристики на Leclerc са използвани по-късно и на други западни резервоари. Леклеркът е използван по време на редица мироопазващи и военни операции.

Този френски резервоар има усъвършенствана композитна броня с добавка модулна броня.Нивото на защита може да бъде съобразено със заплахата. Покривът на кулата и корпуса е проектиран така, че да издържа на боеприпаси с топ атаки. Но по отношение на защитата Leclerc не може да се съпостави с танкове като американския M1A2 Abrams или BritishChallenger 2 .

Този танк е въоръжен с 120 мм / L52 пистолет. Този MBT се управлява от трима екипаж и е снабден със система за автоматично зареждане на боеприпаси, разположена в суматохата.Има голяма вероятност за удар както при неподвижни, така и при движещи се цели. Също така има способност за ангажиране на ловец-убиец. Твърди се, че Leclerc може да ангажира 6 цели, разположени на 1,5 - 2 км, в рамките на една минута с вероятност за удар от 95%.Това е впечатляващ резултат.

Този танк е снабден със система за управление на бойното поле. Той автоматично отчита за местоположението на резервоара, количеството боеприпаси и оставащото гориво.

Този резервоар има добра подвижност благодарение на двигателя си от 1 500 к.с. и хидропневматичното окачване.

Понастоящем тя е в експлоатация с Франция (406) и Обединените арабски емирства (388).



Nr.9 Oplot-M (Украйна)

С разпадането на Съветския съюз Украйна продължи разработването на главен боен танкТ-80УД . Последната им версия на този резервоар е Oplot-M.

Oplot-M е снабден с експлозивна реактивна броня от ново поколение. Този MBT наследи от предходната си система за автоматично зареждане на боеприпаси. Боеприпасите се съхраняват в основното отделение, а не в отделно отделение с взривни панели. Това е съществен недостатък на този танк, тъй като след като бронята е проникнала, има вероятност боеприпасите да взривят убийството на екипажа и да унищожат резервоара.

Този последен украински танк не е толкова точен спрямо далечни цели, колкото западните му съперници. Този резервоар обаче може да изстрелва противотанкови управляеми ракети по същия начин, както обикновените боеприпаси. Те имат максимален обхват от 5 км.

Oplot-M има независим прицел на командир с термично зрение, което дава възможност на танка да се ангажира ловец-убиец.

Този украински танк превъзхожда руския Т-90, тъй като има по-модерна броня за добавки, по-мощен двигател и превъзходна система за управление на огъня.

Oplot-M приключи изпитанията на украинската армия. Въпреки това той не влезе в служба на украинската армия поради ограничено финансиране. Единственият оператор на този резервоар е Тайланд. В момента Oplot-M се произвежда в малки количества. Украинската армия оперира с малък брой по-стари и не толкова способни танкове Oplot .



Nr.10 T-90 (Русия)

В момента Т-90 е единственият резервоар, произведен в количество в Русия. Той не е толкова сложен като западните си конкуренти, но използва доказана технология и е икономически ефективен. В момента това е най-успешният търговски основен боен танк на световния пазар. Освен това е един от най-евтините сред съвременните MBT.

T-90 има малък профил, което го прави по-трудна мишена. Значителен недостатък на Т-90 са боеприпасите, съхранявани в основното отделение, благодарение на автозаряда от тип карусел. След проникването в корпуса на борда на боеприпасите се детонира, като убие целия екипаж и унищожи резервоара. Този недостатък е общ за всички съветски, руски, украински и последните китайски MBT. Западните резервоари имат отделно отделение в суматохата на кулата с издухващи панели.

Т-90 не е толкова точен спрямо целите на далечни разстояния, но може да изстрелва противотанкови управляеми ракети по същия начин като обикновените боеприпаси.

Системата за контрол на огъня на Т-90 беше адекватна през 90-те години, когато този танк беше представен. В момента обаче той е остарял. В Т-90 липсват модерни гледки с термично зрение, както и панорамно зрение на командира, което би позволило по-бързо откриване и ангажиране на цели.

Оригиналната версия има лошо съотношение мощност / тегло, поради неговия двигател с недостиг. По-късните модели бяха оборудвани с по-мощни двигатели.

В момента Т-90 е в експлоатация с Русия (приблизително 700), Алжир (305), Азербайджан (20), Индия (620), Туркменистан (40) и Венецуела (50 ~ 100).



T-90MS Tagil е скорошна версия с нова броня, нов двигател, нов пистолет, подобрена кула, актуализирана система за наблюдение и прицелване. Той е значително по-способен от базовия Т-90. Досега обаче тази версия не получи никакви производствени поръчки.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница