Този, който няма корени, не може да лети



Дата11.01.2018
Размер66.42 Kb.
#42929

БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ПСИХОТЕРАПИЯ

www.psychotherapy-bg.org







Този, който няма корени,

не може да лети.

Народна мъдрост

Ако не уважаваш миналото си, бъдещето ти ще е празно.

Фрийденсрайх Хундертвасер 

Трето съобщение
Уважаеми колеги,

Напомняме ви, че срокът за регистрация с намалена такса за предстоящата Национална конференция по психотерапия с международно участие, София, 26-28 септември, изтича на 5 септември /петък/.

Конференцията ще даде възможности за професионален обмен в един общ форум на психотерапевтите и терапевтичните модалности в България.

Почетни гости на Конференцията са европейски психотерапевти, свързани с корените на психотерапевтичната практика у нас, сред които са Директорът на Института „Антропос” и следващият Президент на Международната асоциация по групова психотерапия:

Петрос Полихронис - от 2001г. е Директор на Атинския институт за човека (АИЧ). Създателите на този водещ Институт в областта на груповата и фамилна психотерапия и превенция, базирана в общността д-р Джордж Василиу и Васо Василиу са едни от пионерите на фамилната терапия в света. Работили в САЩ до средата на 60–те години на миналия век за създаване на системната парадигма и приложенията й в поведенческите науки, те са първите „пренесли” от САЩ в Европа идеите и практиката на фамилната терапия.

За приноса си за развитието на психотерапията в България д-р Джордж Василиу и Васо Василиу са обявени за почетни членове на Българската асоциация по психотерапия. Заедно с тях, като член на обучителния екип на АИЧ, д-р Полихронис в периода 1983 – 1993 години проведе поредица тренинги на български психотерапевти, между които - Румен Георгиев, Женя Георгиева, д-р Любомир Живков, д-р Тома Томов, д-р Давид Йерохам, д-р Светлана Николкова, д-р Александър Маринов, д-р Александър Ангелов, Филип Димитров и др.

Предстоящо е провеждането в България на съвместна обучителна програма по фамилна психотерапия – на Атински институт за човека (АИЧ) и Психотерапевтичен институт по социална екология на личността (ПИСЕЛ).



Йорг Бургмайстер е учил психодраматична психотерапия в Морено институт в Юберлинген Германия при д-р Грета Лойтц - една от най-известните ученички и последователки на Джейкъб Морено. Той е лидерът на обучителния екип, подготвил „София 2” – втората група български психотерапевти преминала тренинг по психодрама в София в периода 1993- 1998 година. (При идването си в България Йорг Бургмайстер се запозна и после имаха много плодотворни приятелски и колегиални отношения с Бернхард Ахтенберг- лидера на обучителния екип на другата обучителна група – София 3, почетен член на Българската асоциация по психотерапия).

Някои от българските терапевти обучавани при Йорг Бургмайстер са

д-р Румен Петров, Румен Георгиев, д-р Румен Бостанджиев, д-р Светлана Николкова, д-р Цвета Райчева, Страхил Патарински, д-р Анна Варсанова, Райна Вецова, д-р Таня Канова, Ваня Генковска, Таня Марселева.. и др.,

Габриеле Висман-Брунсъщо е учила при

д-р Грета Лойтц в Морено институт в Юберлинген, Германия. Може да се каже, че тя е основната фигура на обучителния процес по психодрама в България. Габриеле Висман-Брун водеше обучението в София на първата група по психодрама, стартирала през 1988 година и беше вдъхновител на започването на другите две групи София 2 и София 3. Първите психодраматисти, завършили в България са нейните възпитаници. Между тях са - д-р Давид Йерохам, д-р Гълъбина Тарашоева, д-р Александър Ангелов, д-р Александър Маринов, д-р Любомир Живков, Анита Ферчева, Мариана Гърданова, д-р Друми Димчев, д-р Тома Томов, д-р Веселка Христова, д-р Евгени Генчев, Никола Атанасов и др






Йоран Йогберг - учил при Зерка Морено и после е бил директор на известния психодраматичен център Бийкън, Ню Йорк. Заедно с Габриеле Висман той участва в тренинга на първите психодраматисти в България. Контактът с него започна на един международнен конгрес по групова терапия през далечната 1986 година в Загреб, където неговата презентация направи голямо впечатление на групата млади психотерапевти от България. Освен че бе обучител, Йоран Йогберг успя да осигури проектно- организационно и финансово част от психодраматичното обучение у нас.

Проф. д-р Даян Уолър е един от създателите в световен мащаб на арт-терапията като психотерапевтичен метод. Дългогодишен Ръководител на Катедрата по арт-терапия към Лондонския университет и Председател на Британската асоциация по арт-терапия. Контактите с нея започнаха още през 1970 –те години по време на гостуване в България по линия на между-културен обмен. Тогава тя изнесе първата си лекция, и заедно с Даниел Ламли – първият арт-терапевтичен тренинг (и въобще първият психотерапежтичен тренинг) у нас, проведен в Първа психиатрична клиника на Медицинска Академия. Последван от практическо обучение в Самораново и осъществяването през 80-те години на няколко годишен проект за обучение на български специалисти по арт-терапия, който по онова време за съжаление не беше възможно да разгърне резултатите си в България. През 2006г. с подкрепата на Даян Уолър в България се създаде Обучителна програма по арт-терапия и Българска асоциация по арт-терапия. Сред обучаваните при Даян Уолър са Женя Георгиева, Румен Георгиев, д-р Евгени Генчев, д-р Светлана Николкова, д-р Тодор Толев, Румен Димитров, Бонка Тошева, Филип Димитров, д-р Владимир Николов, и др.

На форума на Третата национална конференция ще отдадем заслужено уважение, признателност и любов и на тези от нашите учители, които вече не са между нас:



Георги Каменов, Джордж и Васо Василиу, Бернхард Ахтенберг, Даниел Ламли.
В конференцията ще вземе участие и:

Д-р Мишел Венсан

Психоаналитик, аналитик-обучител към Парижкото психоаналитично дружество

Бивш консултант и почетен професор към Центъра „Алфред Бине” в Париж

Почетен член на Белградското психоаналитично дружество и на Института по психоанализа и психотерапия във Варшава

В продължение на много години д-р Венсан е поканен преподавател към Психоаналитичния институт за Източна Европа „Хан Грьон-Пракен” (ПИИЕ). Като обучителна институция, акредитирана от Международната психоаналитична асоциация (МПА), ПИИЕ и неговият предшественик – Източноевропейската комисия на МПА и Европейската психоаналитична федерация – подкрепят развитието на психоанализата в България от 1990 година насам; благодарение на тази подкрепа стана възможно няколко български психотерапевти да се обучат за психоаналитици, като някои от тях са пред завършване на обучението си и предстои да станат преки членове на МПА. През 2009 година се предвижда създаването на т.н. Учебна група (study group) в София; това е форма на организация, която предшества учредяването на институт по психоанализа, акредитиран от МПА.

България бе домакин на две летни школи по психоанализа, организирани от ПИЕЕ – през 2002 и 2005 година – с около260 участници от много европейски страни и САЩ.

Понастоящем около 15 български колеги са в процес на обучение по психоанализа към ПИЕЕ.

По-пълно професионално-биографично представяне на английски език, подадено от нашите гости, можете да видите на сайта на БАП www.psychotherapy-bg.org.

Основната тема на Националната конференция е

Психотерапията в България - история и развитие - 15 години извървян път.

Подтеми:


  • Корените и съхраняване същността на психотерапията

  • Обучителни програми по психотерапия. Обучителни и тренинг институции

  • Приложения на психотерапевтични модалности в клиничната практика

  • Използване на психотерапевтичните подходи в социалната сфера

  • Психотерапията в условия на социална криза. Етични проблеми, нормативна база и стандарти

От българска страна са се заявили с workshops: Никола Атанасов, Pумен Георгиев, Давид Йерохам, Гълъбина Тарашоева, Женя Георгиева,Димо Станчев, Георги Антонов, Евгений Генчев, Александър Ангелов и др.


Част от темите, заявени в workshops са:


  • Психотерапията – Доколко Психо, доколко Терапия?

  • Комбинирано приложение на арт-терапевтични и фамилни техники - работа с двойка

  • Психотерапия и изкуства – пространство на срещата

  • Никой не иска да бъде сираче

  • Психоанализата с човешко лице – български вариант

  • Психодрамата – среща във въображаемото на реалното и символичното

  • Приложната психоанализа в социалната работа с деца

  • Емпатията – терапевтичният инструмент на Карл Роджърс

  • Как не се прави психотерапия на зависими пациенти

  • Обучение по психотерапия? Морално-етични аспекти на личностното израстване в терапевтичния и обучителния процес, основно през призмата на груповите подходи.

  • Огледало за преживявания

  • Магията на енкаунтъра

  • Психодинамика в терапевтичния процес с методите на Позитивната психотерапия и психодрамата

  • Терапевтични подходи при деца с хиперактивност

  • Групова култура, принципи и норми при терапевтични общности на зависими

Следете за новини и цялостната програма на конференцията в сайта на БАП www.psychotherapy-bg.org


Румен Георгиев
Председател на Организационния комитет

Регистрацията за участие в Конференцията се извършва

чрез попълване на Регистрационна форма и заплащане

на такса-участие. Вж. Прикачен файл “Registracia”.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница