Транспортна инфраструктура



Дата31.10.2022
Размер4.28 Mb.
#115423
Транспортна инфраструктура

Транспортна инфраструктура

Транспортната инфраструктура на Югозападния регион е добре развита и в сравнително добро състояние. За развитието на транспорта в региона изключително важна роля играе ключовото му географско разположение до 3 държави и по протежението на три от десетте главни еврокоридора, демографското и социалното му развитие, както и наличието на столичния град. Развити са почти всички видове транспорт с изключение на водния.



ЮЗР, сравнен с останалите райони от ниво 2, е на второ място по дължина на пътната мрежа в страната. Мрежата на пътищата от висок клас (автомагистрали и пътища I клас) не покрива равномерно територията на района. Средната гъстота на първокласните пътища и автомагистралите в Югозападен район е по-висока от средната за страната. Най-добре е обслужена Софийска област, тъй като през територията й преминават всички пътища І клас и автомагистрали, които осигуряват комуникациите и достъпа до столичния град. Развитието и поддържането на мрежата от регионални пътища е от особена важност за планинските и гранични територии в района, които като цяло са по-слабо обслужени от пътна мрежа от висок клас.
Автомобилният транспорт разполага с около 7000км пътища или почти 19% от дължината на автомобилните пътища в България. Най-голямо значение за интегрирането на ЮЗР в националната и европейската пътна мрежа имат участъците от АМ „Тракия”, „Хемус” и „Струма“, както и пътищата, част от европейските транспортни коридори, преминаващи през него. На територията на област София (столица) се пресичат три от европейските транспортни коридори - № 4, № 8 и № 10. Пътната инфраструктура по направлението им е с различни технически параметри и не навсякъде е в добро експлоатационно състояние, което определя необходимостта от реконструкцията и развитието й.
Сухопътната връзка на ЮЗР със съседните страни се осъществява чрез следните граничноконтролно пропускателни пунктове (ГКПП):
Със Сърбия:

  • ГКПП Калотина

  • железопътен

  • пътен

  • ГКПП Стрезимировци

  • ГКПП Олтоманци

С Република Македония:

  • ГКПП Гюешево

  • ГКПП Станке Лисичково

  • ГКПП Златарево-Ново село

С Гърция:

  • ГКПП Кулата-Промахон

  • железопътен

  • пътен




Въздушен транспорт
Югозападният регион е най-добре обслуженият с въздушен транспорт, в сравнение с другите региони. На територията му се намира най-голямото летище в страната – летище София. София е свързана чрез директни въздушни маршрути с над 50 дестинации в Централна и Западна Европа, Близкия изток и Африка. Летището има изключително голямо значение за осигуряването на достъпа до въздушен транспорт на районите Северозападен, Северен централен и Южен централен, както и за обслужването на туристическия трафик до зимните курорти в югозападната част на страната.


Железопътен транспорт
Югозападният регион е с най-голяма дължина на изградената железопътна мрежа в страната. Най-голяма е дължината на изградената жп мрежа в област Софийска – 300 км, а най-малка в област Перник (116 км) и област Кюстендил (121 км). Територията на района е неравномерно обслужена от железопътния транспорт, като изградената жп мрежа е разположена предимно в северната половина и в югозападната част.
По отношение на достъпност до жп транспорт, ЮЗР е най-облагодетелстван. Достъпът на населението е относително по-добър поради високата гъстота на жп гарите и спирките. Основните жп линии, обслужващи територията на Югозападния район са участъците от главните жп линии „Драгоман-София-Пловдив” (ЕТК № 10 и 4), подбалканската жп линия „София-Карлово-Бургас”, ж.п. линиите „София-Горна Оряховица-Варна” и „София-Кюстендил-Гюешево” (ЕТК № 8) и „Видин-София-Кулата” (ЕТК № 4). Посочените като части на ЕТК жп линии осъществяват интеграцията на района с железопътната мрежа на страната и на Югоизточна Европа.
Незадоволителното състояние на жп гарите, ниските скорости на движение на влаковете и лошото състояние на подвижния състав, са причина за отлив на пътници от железопътния транспорт в ЮЗР и в страната като цяло. Друг проблем е липсата на подходящ обществен достъп до функциониращите гари, в случаите когато са отдалечени от обслужваните населени места.


Териториалното покритие на пътната мрежа предопределя възможностите за транспортен достъп до центровете, осигуряващи основни публични услуги – образователни, здравни, културни, административни, правни, социални услуги. Над 90% от населението на ЮЗР има достъп до такива услуги в рамките на 90 минути. Най-мащабен проблем с регионалната и местната пътна инфраструктура остава нейната недоизграденост и незадоволително състояние в периферните общини и населени места. Специално внимание и приоритет следва да имат териториите, където тази пътна мрежа е единствена. Отчитайки огромната роля и функциите на столичния град, следва осезателно да се подобри транспортната достъпност на населените места в зоната му на влияние, за да се реализира потенциалът им за жилищни, производствени и логистични функции. Следва да се отбележи и това, че голяма част от пътищата са в средно или лошо експлоатационно състояние и е нужно влагането на средства за тяхното подобряване и модернизиране

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница