Транспортни манипулационни процеси в летищни карго терминали



Дата31.03.2018
Размер95.71 Kb.
#64389


В и с ш е т р а н с п о р т н о у ч и л и щ е

Т о д о р К а б л е ш к о в”



Гр. София
Катедра: П Т С М С


КУРСОВА РАБОТА
ПО
МАТРСП
Тема: ТРАНСПОРТНИ МАНИПУЛАЦИОННИ ПРОЦЕСИ В ЛЕТИЩНИ КАРГО ТЕРМИНАЛИ

Изготвил: Десислава Цветанова Петрова

Специалност: Индустриален мениджмънт

Учебна група: 4331

Факултетен номер: 071103

Дата: 01,12,2011 г. Проверил:

/ст.ас. Даскалов/

Транспортно манипулационните процеси в карго терминалите са свързани с превоз на най-различни товари. Един от тези товари са контейнерите.


Определение, обща класификация и параметри на контейнерите

Контейнерът е спомагателно средство от техническия комплекс на КТМС с полезен обем , за уедряване на физическо моделиране на КТЕ на модулен принцип. Предназначен е предимно за многократно и по-рядко за еднократно използване, позволява механизирано или автоматизирано запълване, опразване, складиране, товарене, разтоварване и претоварване от един вид транспорт на друг. Класифицират се по следните признаци:



  • по брутна маса в t или брутна товароносимост в kN: малкотонажни (МТК) - до 2,5 t (25 kN), среднотонажни (СТК) - (25-100 kN) и голямотонажни (ГТК) - (100-300 kN) и повече.

  • по предназначение: универсални и специални. Универсалните имат паралелепипедна форма, твърда конструкция и са предназначени за превозване и манипулиране на широка номенклатура от единични опаковани и не опаковани товари обособени в ЕТЕ или УТЕ. Специалните са предназначени за товари със специфични ТМХ – дълго мерни, голямогабаритни и тежки, насипни, течни, полутечни, газови, а също изискващи спазване на определен температурен или друг режим. Могат да бъдат за един вид товар или за товари с еднакви или близки ТМХ. От своя страна се делят на: по основни конструктивни особености – твърди, меки и комбинирани; по начина на изпълнение на конструкцията – неразглобяеми, разглобяеми, сгъваеми, покрити, напълно или частично открити; по геометричната форма на корпуса – паралелепипедни, платформени, цилиндрични, пресечен конус, пресечена пирамида, със сложна форма и др.

  • по областта на придвижване: промишлени – за технологичен транспорт в затворени промишлени системи; магистрални – за вътрешни и международни превози, които се делят на между континентални, континентални и национални.

Понастоящем действат международни и национални стандарти, които дефинират параметрите и основните технически изисквания към контейнерите. Характеризират се с основни и допълнителни параметри, между които има функционални зависимости. Основните са:

  • максимална брутна маса ;

  • собствена маса (тара) ;

  • вътрешен (полезен) обем ;

Допълнителните са: и други. Контейнерите, които се използват за въздушен транспорт са малкотонажни контейнери.
Характерни особености на КТМС
Контейнерната транспортно-манипулационна система е качествено нов, по-висок етап в развитието на контейнеризацията, чието начало е свързано с появяването на стандартизираните големотонажни контейнери. Характерните особености на КТМС са:

  1. Преход от отраслови (ведомствени) системи за контейнерни превози към единна национална КТМС, изградена на единни технологични принципи, методи за планиране, организация и управление и оптимално съчетаваща ведомствените с общонационалните изисквания, от една страна, и с международните от друга, както и постепенно създаване на единна международна, а в перспектива световна система.

  2. Използване на унифицирани и стандартизирани в национален и международен мащаб големотонажни контейнери и на специализирани технически средства за осъществяване на ТМП при пълна обвързаност на техните параметри и характеристики, по такъв начин се създава единна техническа база (технически комплекс) на системата.

  3. Широко навлизане и тясно свързване на контейнерите с технологичните процеси на звената от производството, разпределението, транспорта и потреблението и осигуряване на непрекъснато ритмично и високоефективно движение на материалните потоци в цялото народно стопанство.

  4. Обхващане на широка номенклатура от единични, насипни и течни товари и ускореното им придвижване по схемите „В-В” или „П-П” по постоянни линии с участието на един или няколко вида транспорт.

  5. Прилагане на комплексна механизация и автоматизация на процесите, свързани с формирането, манипулирането и управлението на контейнеро-потоците, на информационните потоци и на системата като цяло, с което се осигурява нейното оптимално функциониране.

Основни принципи при изграждане на КТМС


Главното предназначение на КТМС е качествено изменение на транспортно-манипулационни процеси с материални потоци, така че да се осигури получаване на максимален народностопански ефект. За целта тя трябва да се изгражда,развива и функционира с прилагане на системен, програмно-целеви и комплексен подход въз основа на следните принципи:

1) Йерархична структура, развита по хоризонтала и вертикала, като под система на единната автоматизирана национална ТМС (ЕАНТСМ) и на единната КТСМ на страните-членки на СИВ.

2) Концентриране на материалните потоци в оптимален брой контейнерни пунктове (КП), ускорено придвижване между тях в уедрени транспортни единици(състави) и оптимално взаимодействие между различните видове транспорт на основата на единно планиране, управление, спедиционно обслужване, правни норми и унифицирани технологии.


  1. Определяне на областите на приложение,мащабите на развитие на техническия комплекс и режима на функциониране въз основа на системен подход при оптимална интеграция с другите ТМС.

  2. Комплексно механизиране и автоматизиране на процесите с материалните информационните потоци във всички звена на ТМП при голяма производителност на труда.

  3. Непрекъснатост и ритмичност на ТМП при придвижване на товарите по схемата В-В или П-П и намаляване на времето за доставянето им и загубите от повреди и разпиляване.

  4. Оптимално взаимодействие с другите ТПС и единната КТМС на страните-членки на СИВ, чрез оптимално управление на нейните ресурси на основата на етапно осъществявана кибернетизация.

Друг вид товари за въздушен транспорт са елементарните товарни единици, които за да бъдат превозени без съществени щети трябва да бъдат укрепени най-често върху палети.
Укрепване на ЕТЕ върху плоски палети
Материалите, техническите средства и технологията за укрепване и разукрепване трябва да отговаря на следните основни изисквания: простота; безопасност; възможност за механизиране и автоматизиране на процеса; предпазване на товара от повреди; осигуряване на стабилност на УТЕ при ускорение до 2g през целия ТМП при минимални разходи; по възможност да се използват серийно произвеждани стандартизирани материали и машини; при ръчно изпълнение не трябва да се изискват прилагане на сила над ЖМ, материалите да са безвредни и да запазват качествата си за времето на тяхното използване. Проблемът с укрепването се решава в следните основни направления.

Чрез специално подреждане на ЕТЕ върху палетата - постига се най-често чрез кръстосано подреждане на ЕТЕ. То осигурява застъпването им в два съседни слоя с което се увеличава тяхната монолитност. Стабилността нараства с увеличаването на застъпването и достига максимума си при изцяло монолитни слоеве. Това е укрепването с най-малки разходи и добра технологичност, но почти във всички случай има начупена вертикална разделителна повърхнина между колоните от ЕТЕ и при ТМП разстоянието между тях се увеличава и ПаТЕ се разрушава. Прилага се главно при модулни паралелепипедни ЕТЕ несложни транспортни вериги и ускорения, съобразени с големината на припокриването. Елховидното (наклонено) подреждане на ЕТЕ.

По време на превоза върху товарите въздействат различни сили,който могат да предизвикат разместване,нарушаване на опаковката повреждане на ТС и др. Изискването е товарите така да са укрепени че да запазват по време на превоза състоянието си един спрямо друг и спрямо стените и пода на ТС. Когато при подреждането няма кратност на размерите на ТС и транспортните опаковки се налага допълнително укрепване. Може да се осъществи с подръчни средства с колани, чрез които се привързва към планки със съответни приспособления към стените на ТС, с междинни стени и подове, чрез лостове, които се поставят в гнезда отговарящи на профила на сечението им, чрез разпорни конструкции, надувни възглавници, а срещу претъркаляне и приплъзване на пода на ТС се поставят дървени и други подложки.
Технически средства за превозване на контейнери по въздушен транспорт
Авиационните контейнери се превозват с вертолети и самолети. Освен МТК и СТК започва интензивно превозване и на ГТК. С вертолети ГТК се превозват външно чрез окачване с въжета (фиг. 2. а) или чрез твърдо хващане (фиг. 2. б).
фиг. 2 а) и б)


Понастоящем 60-70% от въздушните товарни превози се извършват с пътнически самолети, като 25% от товарите са контейнеризирани. Предпочитание за сега се дава на контейнери DC-8 и по-малко на ГТК.за масово контейнизиране на товарните въздушни превози големите съвременни самолети са снабдени със специални системи за натоварване, разтоварване и укрепване на контейнерите. Контейнерите се разполагат в един или два реда по височина, като могат да се комбинират МТК, СТК и ГТК (фиг. 3). Контейнерите се вкарват и изваждат през отвори откъм опашката или носовата част, като се използват специални колесни средства (фиг. 4) или система от транспортьори (фиг. 5 за самолет Боинг 747).

фиг. 3


фиг. 4



фиг. 5


За развитие на въздушните контейнерни превози авиокомпаниите намаляват тарифите, а за контейнеризирани товари ги завишават. В международен мащаб се решават проблемите, свързани с опростяване и уеднаквяване на документите и информацията, която те носят с възможност за обработка на ЕИТ, създава се организация за обмен на контейнери и др.
Транспортните манипулационни процеси в летищните карго терминали
Преди да стигнем до ТМП в летищните карго терминали трябва да се доставят товарите до самите летища, което става благодарение на големи камиони – тирове със затворени ремаркета за по-добро запазване на ТМХС на товарите или за специфични ТМХС на товарите като температура, живи животни и други изискващи специални превозни средства.

След докарването на товарите, на летищата се разтоварват в предвидените за това складови помещения - специализирани площи за обработка и междинно съхранение на товари със специален режим на превоза - стоки изискващи температурен режим, опасни товари, живи животни и други





В определените складови помещения товарите се подреждат на стелажи.

Стелажите са складови съоръжения за временно съхраняване на товари при много редово подреждане по височина. Използването им създава условия за осигуряване на достъп до ТЕ и лесно следене и контролиране, по-добро опазване на товарите от повреди, по-добро използване на складовата вместимост, механизирано и автоматизирано манипулиране, подобряване на охраната на труда, културата на работното място. В някои от съвременните складове се използват за носене на цялата складова конструкция и машините за манипулиране. В зависимост от това какъв е товара се групира в контейнери за по лесно натоварване на самолетите. За автоматизирано товарене на контейнери в самолети се използва специална платформа на колелца.

За товарене се използват и специални вилични повдигачи. Инчеон - Международно летище открита като карго летище шестият по големина в света, способна да се справи 2,7 милиона тона товари с почти два милиона квадратни метра пространство товарни терминала.



„Белуга” е товарен самолет със специфична форма за превозване на голямо габаритни товари. Способни са да пренасят товари до 47 тона на разстояние от 900 морски мили. Като части на самолет, цистерни и др. като за натоварването им в него се използват специални товарни високоповдигачи.

Товаренето на „Белуга” става и чрез стрелови кранове благодарение на специфичната структура на самолета, която позволява товаренето да става чрез кран, тъй като входа му се намира над пилотската кабина.



Самолет „Белуга”, "Еърбъс" използва за транспортиране на големи сглобени части от корпуса и крилата на самолета.



В „Белуга” също така транспортират алуминиеви резервоари за гориво за космически кораби и полезен товар за космическа станция на НАСА. Чрез специални високоповдигачи за голямо габаритни товари. Товарното помещение е високо 7,08 м и 7,04 м ширина с използваема дължина 37,70 м.



В зависимост от това от къде се намира входа за натоварване на самолети се използват различни специфични машини. Тези, на които люка им е странично могат да се товарят с платформи на колелца, както и високоповдигачи. Използват се и специални бордове. Някои самолети имат люк в предната част на самолета, а други в опашната част.

ATP Freighter –


Изводът от казаното до тук е, че транспортните манипулационни процеси на летищните карго терминали изискват по специфични машини, тъй като самия под на самолетите не позволява допир на груби колела или друг вид подвижни средства за натоварване на товари на самолети. Докато при хеликоптерите натоварването се извършва по скоро външно при големи товари, което не изисква специфични машини. По скоро изисква укрепителни средства като колани или някакви стоманени въжета, които да закрепят товара.



В България няма такива карго терминали, тъй като в нашата страна този вид превоз на товари не е развит до такава степен. Докато на запад страните са по-развити и разполагат с карго терминали с различни специфични машини за товаро-разтоварни дейности.


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница