Третото издание на програмата „Отговорният избор", Ви кани на открита лекция на тема "Правата ми като потребител в дигиталния свят"



Дата28.10.2018
Размер37.15 Kb.
#102753
ТипПрограма


По-добрият дигитален свят зависи

от информираното ни и отговорно поведение като потребители
14.03.2018, София

По повод Световния ден на потребителя, 15 март, Българската мрежа на Глобалния договор на ООН:



  • стартира третото издание на програмата „Отговорният избор”,

  • Ви кани на открита лекция на тема "Правата ми като потребител в дигиталния свят".

Тазгодишната кампания на Световния ден на потребителя е под мотото “По-добър дигитален свят” (#BetterDigitalWorld) и фокусира вниманието на обществото върху необходимостта от по-надежден и сигурен дигитален свят за онлайн потребителите. Днес повече от 45% от световното население е онлайн, сравнено с 1% през 1995г. Разпространението на интернет, мобилните телефони и други дигитални технологии създаде предизвикателства и възможности за милиони потребители по света. Интересен факт е, че до 2021 г. онлайн търговията се очаква да допринесе с над 15% за направените продажби на продукти в глобален мащаб, като в същото време половината от потребителите по света все още не използват интернет. През 2016 г. близо 1,61 милиарда души са закупили продукти онлайн, но 72% от ползващите интернет не знаят каква дигитална информация компаниите събират за тях. Като цяло в световен мащаб се очаква онлайн продажбите да нараснат два пъти до 2021 г., но само половината от потребителите в интернет знаят, че компаниите могат също да продадат и тяхната лична информация.



Никой няма правото да каже, че нищо не зависи от него, дори и в елементарния акт на онлайн покупка. С програмата „Отговорният избор“ целим да поставим гражданите в активна позиция като изградим самочувствието, че техните ежедневни постъпки и избори имат значение. Да покажем, че това е право, но и отговорност на всеки. Само по този начин можем да имаме гражданско общество“, сподели Огнян Траянов, председател на Мрежата.


Програмата „Отговорният избор“ включва вътрешно-фирмени обучения на служители в три модула: „Отговорният потребител“, в партньорство с Висшето училище по застраховане и финанси; „Правата ми като потребител”, разработен от Правата ми и „Излишна ли е излишната храна“, съвместно с Българска хранителна банка. Силният интерес, ангажираност и активност у служителите, участвали във вече проведените обучения, доказват значимостта на тези теми за обществото, както и необходимостта от допълнителна информация и разяснение по въпросите, свързани с тях. Компаниите, включили се в програмата, имат свободата да изберат различни начини за провеждане на обученията, прилагайки креативни решения, ролеви игри, измерване на знанията, както и да почерпят опит от колеги, които вече са преминали по този път.
За всички заинтересовани Мрежата ще проведе открита лекция на тема "Правата ми като потребител в дигиталния свят" на 26 март, в Puzl CowOrKing, бул. "Черни връх" 47 А. Лекцията ще бъде водена от Никола Пенчев, Правата ми.
За програмата „Отговорният избор

Отговорният избор“ е колективна програма на БМГД, която цели, чрез прозрачност в отговорното производство и предлагане от страна на компаниите, да покаже на потребителите, че със своите постъпки и покупки те имат силата да променят производствените практики, да управляват „модата”, налагана от рекламодателите и да възпитават култура на анти-консумеризъм у себе си и младите хора.

Началото й бе дадено през 2015 г. от 6 компании инициатори – ВУЗФ, Мобилтел, КонтурГлобал Марица Изток, Овергаз, Софарма, ТехноЛогика заедно с архитекта на Глобалния договор на ООН, г-н Георг Кел. „Отговорният избор“ е част от Стратегическия план 2015 + на БМГД за работа по Целите на ООН за устойчиво развитие - и по-точно цел № 12, касаеща отговорното потребление.
За Световния ден за защита правата на потребителите

Световният ден на потребителя, 15 март (http://www.consumersinternational.org/our-work/wcrd/), е вдъхновен от речта на Джон Кенеди през 1963г. за правата на потребителя пред Сената и за първи път е отбелязван през 1983г. От тогава този ден е повод за мобилизиране на гражданска активност и различни инициативи, които популяризират правата на потребителите и начините за тяхната защита. Световният ден на потребителя е повод Мрежата да покани всички компании, които припознават ценностите на инициативата, да се включат в нея.


За Българската мрежа на Глобалния договор на ООН

От официалното си учредяване през 2010 г. от генералния секретар на ООН Бан Ки-мун насам Българската мрежа на Глобалния договор на ООН обединява повече от 34 компании. Всички те работят активно чрез колективни проекти с обществена значимост, които имат положителен ефект върху устойчивото развитие на бизнеса и обществото.



За повече информация:

Дарина Георгиева, изпълнителен директор, darinka.georgieva@unglobalcompact.bg, 0882 173 188



Марина Стефанова, директор устойчиво развитие, marina.stefanova@unglobalcompact.bg, 0888 637 654
Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Монтанска област дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> И н т е р п р о д ж е к т e о о д
2018 -> С т а н о в и щ е от подп доц д-р инж. Станчо Георгиев Станчев
2018 -> Великден в малта директен полет от София 06. 04 – 09. 04. 2018
2018 -> O nastavnom programu za osmi razred osnovnog obrazovanja I vaspitanja
2018 -> Област Монтана Дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> 1. Хомеостаза. Нервни и хуморални механизми на телесната хомеостаза. Видове регулаторни системи
2018 -> Почивка в кампания 2018 Бая Домиция, Неапол Giulivo 4
2018 -> Конкурс за детска рисунка 17. 30, Народно читалище „Съгласие 1862" фоайе Вечерен бал с маски 19. 00, зала „Съвременност" в Културно-информационен център „Безистен"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница