Търговище, 2006 г



страница1/3
Дата23.10.2018
Размер0.91 Mb.
#93625
  1   2   3


ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - ТЪРГОВИЩЕ



НАРЕДБА

за определянето и администрирането на местните такси

и цени на услуги на територията на Община Търговище

Търговище, 2006 г.


Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

РАЗДЕЛ І




Определяне на размера на общинските такси и цени на услуги



Чл. 1. С тази Наредба се уреждат отношенията, свързани с определянето и администрирането на местните такси и цени на предоставяни на физически и юридически лица услуги, реда и срока на тяхното събиране на територията на община Търговище.

Чл. 2. (1) На територията на общината се събират следните местни такси:

  1. за битови отпадъци;

  2. за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна;

  3. за ползване на детски ясли, детски градини, домове за социални грижи, лагери, общежития и други общински социални услуги;

  4. за добив на кариерни материали;

  5. за технически услуги;

  6. за административни услуги;

  7. за откупуване на гробни места;

  8. туристическа такса;

  9. други местни такси, определени със закон.

(2) На територията на общината се събират приходи от предоставените услуги, с изключение на тези по ал. 1, по цени определени с Наредбата.

(3) (Доп.-прот.31/28.09.2006 г.) Не се определят и събират цени на общински услуги, предоставени за всеобщо ползване на публична общинска собственост.



Чл. 3. (1) (Доп.-прот. 31/28.09.2006 г.) Размерът на местните такси и цени на услуги се определя в български лева. Местните такси са прости и пропорционални и се заплащат безкасово или в брой, с общински таксови марки, квитанция, одобрена от Министерството на финансите и за цени за услуги в брой – с фактура и касов бон.

(2) Местните такси и цените на услугите се заплащат предварително или едновременно с предоставяне на услугите, с изключение на тези, за които с нормативен акт е предвидено друго.

(3) Цените на услугите и правата по чл. 6, ал. 2 от ЗМДТ са облагаеми сделки по ЗДДС и определените в наредбата цени са с включен ДДС.

Чл. 4. (1) Размерът на местните такси и цени на услуги се определя при спазване на следните принципи:

1. възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата;

2. създаване на условия за разширяване на предлаганите услуги и повишаване на тяхното качество;

3. постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на местните такси.



  1. ефективно разпределение на общински ресурси чрез определяне на такси и цени на услуги;

  2. насърчаване на частния сектор в предоставянето на регламентираните в Наредбата услуги.

(2) За услуга, при която дейностите могат да се разграничат една от друга, се определя отделна такса за всяка от дейностите.

Чл. 5. (Отм.-прот.31/28.09.2006 г.)

Чл. 6. (1) Размерът на таксата може и да не възстановява пълните разходи на общината по предоставянето на определена услуга, когато общинският съвет реши, че това се налага за защита на обществения интерес.

(2) В случаите по ал. 1 разликата между разходите по предоставяне на услугата и размера на таксата е за сметка на общинските приходи.

(3) Не се допуска разликата между разходите и размера на таксите да е за сметка на споделени данъци, допълваща субсидия, целеви субсидии, заеми и други трансфери от републиканския бюджет.

Чл. 7. Лицата, неползващи услугата през съответната година или определен период от нея, заплащат само такса за периода на ползване на услугата.

Чл. 8. (1) Общинският съвет може да освобождава отделни категории граждани изцяло или частично от заплащане на отделни такси.

(2) В случаите по ал. 1 разходите са за сметка на общинските приходи.

(3) Конкретният размер на облекченията се определя ежегодно с приемането на бюджета на общината.

Чл. 9. В случаите, когато едни и същи услуги се предоставят от общината и от други лица, основа за определяне размерите на цените на услуги могат да бъдат пазарните стойности. В този случай размерът на цените не се ограничава до размера на пълните разходи и е възможно получаването на нетни приходи.

Чл.10. (1) Събирането на местните такси и цени на услуги се извършва от и за сметка на общината.

(2) Местните такси се събират от общинската администрация, когато за това не е предвидено друго.

(3) Приходите по ал. 2 постъпват в общинския бюджет.

(4) (Нова-прот.31/28.09.2006 г.) Невнесените в срок такси се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания по реда на Гражданския процесуален кодекс.



Глава втора

Местни такси

Раздел І




Такса за битови отпадъци



Чл. 11. (1) Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения за битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно - сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения; чистота на териториите за обществено ползване.

(2) За имоти, намиращи се извън районите, в които Общината е организирала събиране и извозване на битови отпадъци, се събира такса за ползване на депо за битови отпадъци и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване.



Чл. 12. (1) Таксата се заплаща от собственика на имота, а при учредено вещно право на ползване или концесия – от ползвателя, съответно концесионера според одобрените от общинския съвет разходи за съответната година за всяка от дейностите по чл. 11.

(2) За общински имоти, ползвани или наети от други лица, таксата се заплаща от общината за сметка на ползвателите, съответно на наемателя.



Чл. 13. (1) Таксата се определя в годишен размер въз основа на данъчната оценка на имота за всяко населено място, с решение на общинския съвет въз основа на одобрена план-сметка, включваща необходимите разходи за:

1. осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;

2. събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им;

3. проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци;

4. почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

(2) Когато до края на предходната година Общинския съвет не е определил размер на таксата за битови отпадъци за текущата година, таксата се събира на база действащия размер към 31 декември на предходната година.



Чл. 14. (1) Таксата се заплаща на четири равни вноски в следните срокове: до 31 март, до 30 юни, до 30 септември и до 30 ноември на годината, за която се дължи.

(2) На предплатилите в първия срок за цялата година се прави отстъпка от 5 на сто.



Чл. 15. (1) Собственикът на новопридобити имоти дължи такса от началото на месеца следващ месеца на придобиване на имота.

(2) Когато ползването на новостроящ се имот е започнало преди окончателното завършване на сградата, таксата се дължи от началото на месеца, следващ месеца, през който ползването е започнало.

(3) (Изм.-прот. 31/28.09.2006 г.) Декларирането на недвижимите имоти става по следния ред:

1. За новопостроените или придобитите по друг начин имоти собственикът, съответно носителят на ограниченото вещно право, уведомява за това писмено в двумесечен срок ОтделМестни данъци и такси” по местонахождение на имота като подава декларация.

2. (Отм.- Прот.33/30.11.2006 г.)

3. (Отм.- Прот.33/30.11.2006 г.)

4. При промяна на някое обстоятелство, което има значение за определяне на такса смет, данъчно задължените лица уведомяват Отдел „Местни данъци и такси” към Община Търговище по реда и в срок по ал. 1.

(4) За сгради, подлежащи на събаряне, таксата се дължи включително за месеца, през който е преустановено ползването й.

(5) (Изм.-прот. 33/30.11.2006 г., прот. 3 /17.12.2007 г.) Не се събира такса за битови отпадъци за имотите, които няма да се ползват следващата година, за което се подава декларация в отдел „Местни данъци и такси” към Община Търговище от собственика или ползвателя в срок до края на предходната календарна година.

Чл. 15а. (1) (Изм.-прот. 33/30.11.2006 г., прот.3 /17.12.2007 г.) Таксата за жилищни имоти на физически и юридически лица се определя в размер на 2.80 на хиляда от данъчната оценка на имотите, в т.ч. :

- 1.04 на хиляда за сметосъбиране и сметоизвозване;

- 0.34 на хиляда за обезвреждане на битови отпадъци в депа;

- 1.42 на хиляда за чистота на териториите.

(2) (Отм.-прот. 33/30.11.2006 г., нова- прот.3 /17.12.2007 г.) Таксата за нежилищни имоти на физически и юридически лица се определя в размер на 3.20 на хиляда от отчетната стойност на имота, в т.ч. :

- 1.26 на хиляда за сметосъбиране и сметоизвозване;

- 0.42 на хиляда за обезвреждане на битови отпадъци в депа;

- 1.52 на хиляда за чистота на териториите.


(3) (Отм.-прот. 33/30.11.2006 г.)

(4) (Изм.-прот. 33/30.11.2006 г.) Таксата за нежилищни имоти с непроизводствена дейност, за които не е организирано сметоизвозване и са разположени извън регулационните граници на населените места, се определя в размер 0.8 на хиляда от данъчната оценка на имота за обслужване на склад за ТБО.

(5) (Отм.-прот. 33/30.11.2006 г.)

(6) (Изм.-прот.33/30.11.2006 г., прот.3/17.12.2007 г. ) Такса за обслужване на съдове за битови отпадъци

1. Таксата за обслужване на съдове за битови отпадъци, декларирани в дирекция “Местни данъци и такси” към Община Търговище до края на предходната година за оградени самостоятелни поземлени имоти на лица - търговци по смисъла на Търговския закон, с производствена дейност, разположени в регулационните граници на населените места или извън тях се определя, както следва:

1.1. за контейнери 4 куб.м. с честота на извозване 24 пъти годишно – 2075 лв. с ДДС.

1.2. за контейнери 2 куб.м. с честота на извозване 36 пъти годишно – 2293 лв. с ДДС.

1.3. за контейнери 1,1 куб.м. тип “Бобър” с честота на извозване 104 пъти годишно – 2184 лв. с ДДС.

2. Когато горепосочените лица не са подали декларация по т.1 в установения срок, декларирали са по-малко от необходимия им брой от съответния вид съдове за битови отпадъци, не изхвърлят битови отпадъци в определените за целта съдове или когато не може да се установи броят на използваните съдове, те заплащат годишна такса в размер на 3.2 на хиляда върху отчетната стойност, съгласно чл. 15 “а”, ал. 2.

(7) Такса в размер на 1,60 лв. куб.м. за разриване на строителни отпадъци за поддържане на депа за строителни отпадъци.

(8) Такса в размер на 0,80 лв. куб.м. за разриване на земни маси при поддържане на депа за строителни отпадъци.

Чл. 15б. (Изм.-прот.33/30.11.2006 г.) Приходите, постъпващи в общинската админи-страция по реда на този раздел от Наредбата, се водят в отделна партида и се разходват само за покриване на разходи за поддръжка, експлоатация, охрана, модернизация, разширяване, пропагандиране и информиране на дейностите по третиране на битовите отпадъци.

Чл. 15в. (Нов-прот.36/08.03.2007 г.) Други такси:


  1. Издаване на удостоверение за данъчна оценка по приложение №2 ЗМДТ:

  • до 14 дни – 5.00 лв.

  • до 7 дни – 7.00 лв.

  • за 1 ден – 10.00 лв.

  1. Издаване на удостоверения за: липса или наличие на данъчни задължения, за декларирани данни, за платен данък върху наследство, за платен данък върху превозно средство – 3 лв

  2. Издаване на дубликат на данъчни документи (копие от данъчна декларация, копие от квитанция за платени данъци и такси) – 2 лв.


Раздел ІІ



Такса за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади,

улични платна и терени с друго предназначение
Чл. 16 (1) Таксата се заплаща за ползване на тротоари, площади, улични платна, места, върху които са организирани пазари (открити и покрити), тържища, панаири, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.

(2) Таксата се заплаща от физическите и юридическите лица ползващи услугата в зависимост от зоната, в която се намират терените, посочени в ал. 1.

(3) Определя зони в гр.Търговище и останалите населени места в Община-Търговище, както следва:

- Първа зона – пл. “30 януари”; ул. “В. Левски”, пл. “Свобода”; пл. “Независимост”; пространството между ул. “В. Левски”, ул. “Гладстон” и ул. Цар Симеон”; простнаството между ул. “В. Търново”, (от ул. “В. Левски “ до ул. “Хр. Ботев”); бул. “Сюрен” (от бул. “Тр. Китанчев” до бл. № 28)

- Втора зона - пространството между ул. “Паисий”, ул. “Кюстенджа”, ул. “В. Левски”, ул. “Скопие”, ул. “Мадара”, бул. “М. Андрей” и ул. “Славейков”, базар “Запад-1”; ул. “Раковски”

- Трета зона - останалата част на гр. Търговище и селата от общината.

(4) Таксите се определят на квадратен метър:

1. За ползване на пазари с цел търговия със селскостопанска продукция:



а/ на ден на кв. м.

- първа зона - 0.50 лв.

- втора зона - 0.40 лв.

- трета зона - 0.30 лв.



б/ на месец за кв. м.

- първа зона - 9.00 лв.

- втора зона - 7.00 лв.

- трета зона - 5.00 лв.

2. За ползване на места върху които са организирани панаири, събори и празници за продажба на стоки се събира такса на кв. м. на ден - 0.50лв.

3. За ползване на места върху които са организирани панорами, стрелбища, моторни люлки и други се събира такса на кв. м. на ден - 0.20 лв.

(5) Таксите се плащат при издаване на разрешението за посочения в него период.

(6) При ползване на мястото повече от месец таксите се плащат месечно, но не по-късно от 10 дни преди започване на месеца.

(7) При прекратяване на ползването на площите по ал.1, лицата не заплащат такса за периода от прекратяването до крайния срок на издаденото разрешително за ползване.

(8) При промяна в размера на ползваната площ се спазва реда по предходната алинея.

(9) За ползването на терени за открити търговски площи към заведения за обществено хранене :

а) на ден на кв.м.

първа зона – 0.50 лв.

втора зона – 0.40 лв.

трета зона – 0.30 лв.

б) на месец за кв.м.

първа зона – 7.00 лв.

втора зона – 6.00 лв.

трета зона – 3.00 лв.

в) Таксите се заплащат месечно до последно число на предходния месец при ползване на терени за повече от един месец. За първия месец таксата се заплаща при връчване на позволителното за ползване.

(10) За ползване на части от тротоари, свободни обществени площи и части от уличните платна,за строителни площадки и за склад за строителни и отоплителни материали се заплаща такса на общината за заетата площ,както следва:

-за град Търговище-0,50 лв./кв.м. на денонощие

-за селата-0,25 лв./кв.м. на денонощие

(11) Таксата се събира от общинска администрация

(12) (Нова.-прот.31/28.09.2006 г.) Таксата за разполагане на Рекламно-информаци-онни елементи /РИЕ/ върху общински обекти е както следва:

1.До 2 кв.м. – І зона – 8 лв. на кв.м. на месец

ІІ зона – 5 лв. на кв.м. на месец

ІІІ зона – 3 лв. на кв.м. на месец

2.Над 2 кв.м. – І зона – 6 лв. на кв.м. на месец

ІІ зона – 4 лв. на кв.м. на месец

ІІІ зона – 2 лв. на кв.м. на месец

3.Реклама от автомобил – 50 лв. на ден

Забележка: Таксите не се отнасят за РИЕ, за които има сключени договори за наем.

Чл. 17. (Изм.-прот.31/28.09.2006 г.) Таксите се събират от :


  • Общинска администрация

  • Общински пазари ЕООД – за терени, предоставени с решение на Общински съвет-Търговище


Раздел III


Такси за детски ясли, детски градини, домове за социални грижи,

лагери и други общински социални услуги
Чл. 18. (1) За ползване на детски ясли и детски градини родителите или настойниците дължат месечни такси.

(2) (Изм.-прот.31/28.09.2006 г.) За целодневни детски градини и ясли размерът на таксите се определят според брутния доход на член от семейството, както следва:



      1. Доход до 110 лв. – 20 лв.

      2. Доход от 110 лв. до 160 лв. – 25 лв.

      3. Доход от 160 лв. до 250 лв. – 30 лв.

      4. Доход над 250 лв. – 40 лв.

5. За целодневните детски градини в селата Копрец, Преселец, В.Левски, Пресяк и Момино, в които децата се хранят по домовете, размера на таксата е 5.00 лв. за времето през което не ползват храна.

(3) (Нова.-прот.31/28.09.2006 г.) За подготвителни групи в целодневните детски градини се заплаща такса по 18 лв. месечно за всяка учебна година от 15 септември до 31 май.

(4) Размерът на таксата се заплаща с 20 на сто намаление за:


  1. Деца с един родител;

  2. Деца с родители – редовни студенти;

  3. Деца с родител с 90% и повече процента намалена трудоспособност;

  4. Деца с увреждания

(5) Когато две или повече деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения в общината, таксата за второ и следващо дете се заплаща с 20 на сто намаление.

(6) Не се заплаща такса за сираци, деца на загинали при производствени аварии и природни бедствия, деца на загинали в изпълнение на служебен дълг;

(7) При отсъствие на децата таксата не се заплаща за времето, през което те ще отсъстват, при условия, че родителите предварително са уведомили писмено директора на детското заведение.

(8) За ползване на намаленията по ал. 4, 5, 6 родителите или настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с документи, доказващи преференцията.

(9) Заплащането на намаления размер на таксата или освобождаването от такса започва от началото на следващия месец, следващ месеца от подаване на декларацията.

(10) Таксата се заплаща от ползвателя след ползване на услугата.

(11) Когато не се декларират доходите на родителите (настойниците) се заплаща максимална такса.

Чл. 18а. (Нов-прот.31/28.09.2006 г.) Детска млечна кухня – цена на купоните:

Първа група - 0.40лв.

Втора група - 0.50лв.

Трета група - 0.60лв

Чл. 19. Учениците, които ползват общежитие, заплащат месечна такса в размер на 10 лв.

Чл. 20. (1) Лицата, ползващи услугите в системата на домашен социален патронаж, да плащат месечна такса в размер, съответстващ на реалната издръжка на едно лице.

(2) Реалната издръжка на едно лице включва месечните разходи за храна, работно облекло, хигиенни материали, както и съответната част от общите разходи за електрическа, топлинна енергия и вода. Месечните разходи се намаляват с даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица, включително случаите на спонсорство, помощите от донорски програми и благотворителност.

(3) Дължимата такса се внася от личните доходи на лицето.

(4) (Изм.-прот.31/28.09.2006 г.) Ветерани от войните и лица с над 90 % намалена трудоспособност, да заплаща месечна такса с намаление в размер 20 % от реалната издръжка по чл. 20, ал. 1.



Чл. 20а. (Нов-прот.35/01.02.2007 г.) (1) Потребителските такси по дейност “социален асистент” на НП “АХУ” са обвързани със стойността на услугите, тяхната продължителност и с дохода на потребителите.

(2) Потребителската такса се обвързва с дохода на потребителя чрез въвеждане на диференцирана ставка. За целта минималната ставка (0,17 лв./час) се умножава с различен коефициент, който е толкова по-висок, колкото е по-висок доходът на потребителите, като определянето на диференцираните ставки в зависимост от дохода на потребителите през 2007 год. се извършва по следния начин:




Потребители, чийто доход e равен или

по-нисък от:



Коефициент

Диференцирана ставка за потребителска такса

Гарантирания минимален доход - ГМД

1.0

0.17 лв./час

Двукратния размер на ГМД

1.1

0.19 лв./час

Трикратния размер на ГМД

1.3

0.22 лв./час

Четирикратния размер на ГДМ

1.5

0.26 лв./час

Петкратния размер на ГДМ

1.8

0.31 лв./час

Шесткратния размер на ГМД

2.0

0.34 лв./час

(3) Месечната такса на всеки потребител се равнява на месечния брой получени часове за услуги, умножени по съответната диференцирана ставка.

(4) Потребителите с доходи, надвишаващи шесткратно гарантирания минимален доход и над определените в горната граница лимити, ползват услуги по проекта като заплащат пълната цена на услугата – 1.70 лв./час.

Чл. 21. За настаняване в заведения или помещения за отрезвяване се събира такса на ден в размер на 15 лв.

Чл. 22. (Доп.-прот.31/28.09.2006 г.) Таксите по този раздел се начисляват и събират от длъжностните лица в съответните заведения и се внасят в общинския бюджет до 10-о число, а тези по чл. 20 – до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се дължат.

Раздел IV
Туристическа такса


Чл. 23. (1) Таксата се заплаща от ползвателя на средствата за подслон, местата за настаняване и туристическите хижи по смисъла на Закона за туризма.

(2) (Изм.-прот.31/28.09.2006 г.) Таксата се определя в размер на:

- за места за настаняване и туристически хижи – 0.30 лв. на лице за 1 ден;

- за категоризирани средства за подслон – 1.00 лв. на лице за 1 ден.

(3) Таксата се събира от физическите и юридическите лица, които предлагат услугата нощувка в средства за подслон и места за настаняване едновременно със заплащане на услугата.

(4) Събраната такса се внася в бюджета на общината до 15-о число на месеца, следващ месеца, през който е събрана.




Раздел V



Такси за добив на кариерни материали


Чл. 24. (1) Таксите се заплащат за добив на кариерни материали, включително добивани от дъното на водоеми.

(2) Таксите се заплащат от физическите и юридическите лица, които добиват кариерни материали.

(3) Лицата, на които е предоставена концесия, включваща и добив от съответното находище, не дължат такси по този раздел.

Чл. 25. Таксите се определят поотделно за всеки вид кариерен материал върху брутния добив на куб. м. или на тон:

1. по регистрите на производството, които всяка кариера води задължително;

2. по количествата във временните или еднократните разрешения за добив на кариерните материали.

Чл. 26. Размерът на таксите се определя по отделно за всеки вид, както следва:

1. за речен и кариерен пясък, чакъл и баластра – 0,10 лв./м3;

2. за кварцов пясък за стъкларство и пясък за чистене на метални предмети – 0.30 лв./м3;

3. за пясъчно-глинести материали за производство на тухли, керемиди и капаци, вътрешна и външна мазилка – 0.20 лв./м3

4. за леярна пръст – 0.20 лв./м3

5. за ломен, трошен и мозаичен камък от седиментни, еруптивни, пясъчни и други скали – 0.30 лв./м3

6. за обикновени камъни от варопясъчници, варовици, травертити, доломити, мрамори, арагонити, черупчести варовици, конгломерати и други за вътрешна и външна облицовка – 0.30 лв./м3

7. за варовици, мергели, калцити за добиване на вар – 0.15 лв./м3

8. за варовици, мергели, глинесто-песъчливи материали за добиване на цимент – 0.15 лв./м3

9. за камъни за добиване на:

а) павета – 0.25 лв./м3

б) валяци, воденични камъни, точила, брусове – 0.50 лв./м3

в) цокли, корнизи, стъпала и други от пясъчници, трохиди, мергели, мрамори и други от седиментни скали – 0.30 лв./м3

г) цокли, корнизи, стъпала и други от гранити, сиенити, базалти, диорити, риолити, андезити и други от твърди еруптивни скали – 0.30 лв./м3

д) плочи за тротоари и покриви – 0.30 лв./м3

Чл. 27. Таксите се заплащат:

1. ежемесечно

2. преди добива на кариерните материали.

Чл. 28. (Отм.-прот.31/28.09.2006 г.)

Раздел VI



Такси за технически услуги


Чл. 29. Таксите се заплащат за техническите услуги, които се извършват от общината и обхващат дейностите във връзка с териториалното и селищното устройство, архитектурата строителството, благоустройството, кадастъра в селищните и извън селищните територии.

Чл. 30. Таксите за технически услуги се заплащат от физическите и юридическите лица, ползватели на услугата, при предявяване на искането.

Чл. 31. Освобождават се от такси за технически услуги държавните и общинските органи, организациите на бюджетна издръжка и Българският Червен кръст.

Чл. 32. (Изм.-прот.31/28.09.2006 г.) Размерът на таксите за технически услуги се определя както следва:


1.Издаване на скици

1.1. Скици за недвижими имоти в гр.Търговище – 10лв.

1.2. Скици за недвижими имоти в селата – 5 лв.

1.3. Скици за недвижими имоти с указан начин на застрояване –15 лв.

1.4. За презаверяване на скици, за които от издаването им са изтекли 6 месеца – 3 лв.

1.5. (Нова-прот.31/28.09.2006 г.) Скица от уличната регулация за проектиране на обекти на техническата инфраструктура – 0.20лв. на метър от улицата.

1.6. (Нова-прот.31/28.09.2006 г.) Скица по Закона за хазарта – 60 лв.

1.7 (Нова-прот.36/08.03.2007 г.) За издаване на скица на поземлен имот от специализираната карта (кадастър, регулация, релеф, подземни комуникации и застройка) върху графичен носител – 20 лв. за един поземлен имот

1.8 (Нова-прот.36/08.03.2007 г.) За издаване на скица-копие от специализираната карта за урбанизираната територия (без данни за собствеността) в цифров вид, върху магнитен носител –

- до 50 поземлени имота – по 8 лв. за всеки имот

- от 50 до 200 поземлени имота – 300 лв. + по 3 лв. за всеки поземлен имот над 50

- от 200 до 500 поземлени имота – 750 лв. + по 2 лв за всеки поземлен имот над 200

- от 500 до 1 000 поземлени имота – 1 100 лв. + 1,80 лв. за всеки поземлен имот над 500

- над 1 000 поземлени имота – 2 000 лв. + 1,50 лв. за всеки поземлен имот над 1 000

1.9. (Нова-прот.36/08.03.2007 г.) За предоставяне на скица – цветно ксеро-копие от ПУП –

- за лист А3 – 14 лв.

- за лист А4 – 7 лв.
2. Комплектоване на преписки и геодезически услуги

2.1. За издаване на удостоверения за факти и обстоятелства по териториално-селищно устройство - 4 лв.

2.2. За заверяване на преписки и документи от планове и документацията към тях


  • за заверка на преписи от документи – 2 лв.

  • за заверка на копия от планове и документацията към тях – 6 лв.

3. (Изм.-прот.31/28.09.2006 г.) За издаване на разрешение за поставяне на временни съоръжения за търговия – маси, павилиони кабини и др. – 10 лв.

4. (Нова-прот.31/28.09.2006 г.) За издаване разрешение за строеж,основен ремонт и преустройство на съществуваща сгради и помещенията в тях – 20 лв.



Раздел VII



Такси за административни услуги



Чл. 33. (Изм.-прот.31/28.09.2006 г.) За извършени услуги по гражданското състояние се заплащат следните такси:

1. Съставяне на акт за раждане и издаване на удостоверение (оригинал) за новородено на територията на Община Търговище или осиновено с решение на съда.

Срок за извършване на услугата – до 7 дни, безплатно

2. Пресъставяне на акт за раждане на родено дете в друга държава

Срок на извършване на услугата – 7 дни от датата на получаване на ЕГН, безплатно

3. Акт за граждански брак и издаване на удостоверение (оригинал)

Срок на извършване на услугата – 1 месец от датата на заявката, такса за оформяне на документите – 3 лв.

4. Пресъставяне на акт за граждански брак, сключен между български гражданин и чужд гражданин в чужбина.

Срок за извършване на услугата – 7 дни, безплатно

5. Съставяне на акт за смърт и издаване на препис-извлечение

Срок за извършване на услугата – веднага , безплатно

6. Съставяне на акт за смърт по решение на съд

Срок на извършване на услугата – до 7 дни, безплатно

7. Пресъставяне на акт за смърт на починало лице в чужбина

Срок за извършване на услугата – 7 дни, безплатно

8. Дубликат на удостоверение за раждане от регистрите за раждане в Община Търговище

Срок на извършване на услугата: обикновена – 7 дни, такса – 3 лв.

бърза – 3 дни, такса – 6 лв.

експресна – 1 ден, такса – 9 лв.

9. Дубликат на удостоверение за граждански брак от регистрите в Община Търговище

Срок на извършване на услугата: обикновена – 7 дни, такса – 3 лв.

бърза – 3 дни, такса – 6 лв.

експресна – 1 ден, такса – 9 лв.

10. Припознаване след съставен акт за раждане

Срок за извършване на услугата – 7 дни (3 месеца в случаите по чл.37, ал.1 от Семейния кодекс), такса – 9 лв.

11. Препис извлечение от акт за смърт

Срок за извършване на услугата: обикновена – 7 дни, такса – 3 лв.

бърза – 3 дни, такса – 6 лв.

експресна – 1 ден, такса – 9 лв.

12. Удостоверение за наследници

Срок на извършване на услугата: обикновена – 7 дни, такса – 3 лв.

бърза – 3 дни, такса – 6 лв.

експресна – 1 ден, такса – 9 лв.

13. Удостоверение за липса на съставен акт за раждане или смърт

Срок за извършване на услугата: обикновена – 7 дни, такса – 3 лв.

бърза – 3 дни, такса – 6 лв.

14. Удостоверение за семейно положение

Срок за извършване на услугата: обикновена – 7 дни, такса – 3 лв.

бърза – 3 дни, такса – 6 лв.

експресна – веднага, такса – 9 лв.

15. Удостоверение за родствени връзки

Срок на извършване на услугата: обикновена – 14 дни, такса – 3 лв.

бърза – 3 дни, такса – 6 лв.

експресна – 1 ден, такса – 9 лв.

16. Удостоверение за идентичност на имена

срок за извършване на услугата: обикновена – 7 дни, такса – 3 лв.

бърза – 3 дни, такса – 6 лв.

експресна – 1 ден, такса – 9 лева

17. Удостоверение за сключване на граждански брак с чужденец в чужбина

Срок за извършване на услугата: обикновена – 7 дни, такса – 10 лв.

бърза – 3 дни, такса – 20 лв.

експресна – 1 ден, такса – 40 лв.

18. Покана-декларация за гостуване на чужденец

Срок на извършване на услугата: обикновена – 30 дни, такса – 10лв.

бърза – 3 дни, такса – 20 лв.

експресна – 1 ден, такса – 40 лв.

За чужди граждани от български произход по права линия таксата се намалява с 50%.

19. Удостоверение за липса на лишаване от родителски права

Срок на издаване на документа – 7 дни, такса – 3 лв.

20. Документи за Министерство на правосъдието за установяване наличие на българско гражданство

Срок за изпращане на документите – 7 дни, такса – 15 лв.

21. Адресна карта и удостоверение за настоящ адрес

Срок на извършване на услугата – 1 ден, такса – 3 лв.

22. Удостоверение за постоянен адрес

Срок за извършване на услугата: обикновена – 7 дни, такса – 3 лв.

бърза – 3 дни, такса – 6 лв.

експресна – 1 ден, такса – 9 лв.

23. Удостоверение за вписване в картотечния регистър за населението на чужд гражданин

Срок на извършване на услугата:

обикновена – 7 дни от датата на получаване на ЕГН, такса – 3 лв.

бърза – 3 дни от датата на получаване на ЕГН, такса – 6 лв.

24. Молба за корекция на ЕГН на лице

Срок за изпълнение на услугата – 7 дни, такса – 3 лв.

25. Копия от регистрите по гражданско състояние и регистрите за населението

Срок за извършване на услугата: обикновена – 14 дни, такса – 5 лв.

бърза – 3 дни, такса – 10 лв.

експресна – 1 ден, такса – 20 лв.

26. Заверка на документи по гражданско състояние издадени от общината за чужбина

Срок за изпълнение на услугата: обикновена – 7 дни, такса – 6 лв.

бърза – 3 дни, такса – 12 лв.

експресна – 1 ден, такса – 18 лв.

27. Молба-образец

Такса – 0.50 лв.

28. Решение за промяна по чл.19а от ЗГР в актове по гражданско състояние:

Срок за изпълнение на услугата:

обикновена – 7 дни (от датата на получаване на копие от акта за раждане), такса – 6 лв.

бърза – 3 дни, такса – 12 лв.

експресна – 1 ден, такса – 18 лв.



Чл. 34. По производства за настаняване под наем, продажби, замени или учредяване на вещни права върху общински имоти се заплаща такса в размер на 3 лева.

Чл. 35. За издаване на свидетелство за собственост при продажба на едър добитък се заплаща такса в размер на 2 лв.

Чл. 36. (1) (Изм.-прот.31/28.09.2006 г.) За разрешения за търговия с тютюневи изделия се събира първоначална такса за издаване на разрешението и годишна такса за упражняване на дейността

(2) (Нова-прот.31/28.09.2006 г.) за търговия със спиртни напитки се събира годишна такса за упражняване на дейността в размери при спазване на следните принципи:

1. размерът на таксите се определя въз основа на разходите, извършвани от общината, за обработката на документите и за контрола по спазването на изискванията за предоставянето на разрешението и лицензията;

2. при прекратяването на дейността на даден търговски обект общината възстановява част от годишната такса, пропорционална на периода, през който дейността не се осъществява;

3. при сезонна работа годишната такса се заплаща в размер, пропорционален на периода на извършването й.

(2) Таксите по ал. 1 и ал.2 за разрешения са:

а) За издаване на разрешения за продажба на тютюневи изделия по чл. 30, ал. 1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия:

1. Магазини

1.1. За град Търговище

- първоначална такса (изм.-прот.31/28.09.2006 г.) – 200 лв.

- магазини до 20 кв.м (изм.-прот.31/28.09.2006 г.) – 100 лв.

- магазини до 50 кв.м (изм.-прот.31/28.09.2006 г.) – 110 лв.

- магазини до 150 кв.м (изм.-прот.31/28.09.2006 г.) – 120 лв.

- магазини над 150 кв.м (изм.-прот.31/28.09.2006 г.) – 150 лв.

1.2. За селата

- първоначална такса (изм.-прот.31/28.09.2006 г.) – 30 лв.

- магазини до 20 кв.м (изм.-прот.31/28.09.2006 г.) – 30 лв.

- магазини до 50 кв.м (изм.-прот.31/28.09.2006 г.) – 40 лв.

- магазини до 150 кв.м (изм.-прот.31/28.09.2006 г.) – 60 лв.

- магазини над 150 кв.м (изм.-прот.31/28.09.2006 г.) – 80 лв.

2. Заведения за хранене и развлечения

2.1. За град Търговище

2.1.1. пет звезди

- първоначална такса – 250 лв.

- годишна такса – 2000 лв.

2.1.2. четири звезди

- първоначална такса – 200 лв.

- годишна такса – 1500 лв.

2.1.3. три звезди

- първоначална такса – 150 лв.

- годишна такса – 500 лв.

2.1.4. две и една звезда

- първоначална такса – 100 лв.

- годишна такса (изм.-прот.31/28.09.2006 г.) – 100 лв.

2.1.5. заведения без категория

- първоначална такса – 50 лв.

- годишна такса – 25 лв.

б) (Изм.-прот.31/28.09.2006 г.) Такси за търговия със спиртни продукти:

1. За складиране, съхраняване, лагеруване и търговия на едро и дребно на вина, продукти от грозде и вино, спиртни дестилати и спиртни напитки:

- първоначална такса (отм.-прот.31/28.09.2006 г.)

- годишна такса – за търговски обекти до 50 кв.м – 300 лв.

за търговски обекти до 100 кв.м – 350 лв.

за търговски обекти до 200 кв.м – 400 лв.

за търговски обекти над 200 кв.м – 500 лв.

2. Търговия на едро и дребно със спиртни напитки:

2.1. За град Търговище

- първоначална такса (отм.-прот.31/28.09.2006 г.)

- годишна такса – за търговски обекти до 25 кв.м – 100 лв.

за търговски обекти до 50 кв.м – 160 лв.

за търговски обекти до 150 кв.м – 180 лв.

за търговски обекти над 150 кв.м – 200 лв.

2.2. За селата

- първоначална такса (отм.-прот.31/28.09.2006 г.)

- годишна такса – за търговски обекти до 25 кв.м – 20 лв.

за търговски обекти до 50 кв.м – 30 лв.

за търговски обекти до 150 кв.м – 50 лв.

за търговски обекти над 150 кв.м – 80 лв.

2.3. За търговия със спиртни напитки в заведения за хранене и развлечение в зависимост от категорията им:

2.3.1. пет звезди:

- първоначална такса (отм.-прот.31/28.09.2006 г.)

- годишна такса – 5000 лв.

2.3.2. четири звезди:

- първоначална такса (отм.-прот.31/28.09.2006 г.)

- годишна такса – 4000 лв.

2.3.3. три звезди:

- първоначална такса (отм.-прот.31/28.09.2006 г.)

- годишна такса – 1500 лв.

2.3.4. две и една звезди:

- първоначална такса (отм.-прот.31/28.09.2006 г.)

- годишна такса - за гр. Търговище – 300 лв.

за селата, кв. Въбел и кв. Бряг – 150 лв.

2.3.5. заведения без категория

- първоначална такса (отм.-прот.31/28.09.2006 г.)

- годишна такса – 20 лв.

3. За временен щанд за продажба на спиртни напитки на панаири, събори, рекламни кампании на фирми и други подобни – за всеки ден 1/365 от таксите за търговия на дребно съобразно населеното място но не по-малко от 20 лв.

(3) Първоначалните такси по ал. 1 се заплащат преди издаване на разрешението (лицензията), а годишните такси - в срок до 31 януари.

(4) За годината на издаване на разрешението по ал. 1 годишната такса се заплаща в размер 1/12 част от годишната такса за всеки пълен месец до края на годината, включително месеца на издаването.

(5) Лицето не може да започне дейност преди издаване на разрешението. Разрешението се издава след представяне на документ, удостоверяващ липсата на данъчни задължения, както и на други финансови задължения към общината, декларирани или установени от компетентен орган към датата на издаване на удостоверението.



Чл. 37. Таксите се заплащат от лицата при предявяване на искането, с изключение на разсрочените годишни такси.
Раздел VІІІ



Обредни дейности


Чл. 38. (1) За ползване на гробни места над 8 години се заплащат еднократно такси, както следва:

1. до 15 години – 10 лв;

2. за вечни времена – 50 лв.;

3. за придадени по регулация маломерни гробни места - съответната част от таксата, определена за гробното място.

(2) За урнов гроб се заплащат таксите по ал. 1, т. 1 и 2 , намалени с 50 на сто.

Траурни услуги (загл.отм. - прот.31/28.09.2006 г.)
Чл. 39. (Нов-прот.31/28.09.2006 г.) (1) За ползване на траурни услуги се заплащат следните такси:

а) Обикновено погребение, общ разход 141 лв., в т.ч.:

1. Стандартен ковчег – 30.00 лв.

2. Изкопаване на ново гробно място, заравяне и оформяне на гроб – 55.20 лв

3. Превоз на покойник от дома до гробищен парк (за града) – 9.60 лв.

4. Организация на погребението: издирване стар гроб,

попълване на документи, ред на погребална церемония – 15.00 лв.

5. Граждански ритуал в зала – 19.20 лв.

6. Надгробен ритуал – 4.80 лв.

7. Надгробен знак (табелка или кръст) – 4.80 лв.

8. Превоз от залата до гроба – 2.40 лв.

9. Отваряне на стар гроб - изваждане кости, полагане на

покойника, заравяне и оформяне на гроба – 90.00 лв.

10. Превоз на покойник в кварталите Въбел и Бряг – 18.00 лв.

б) Допълнителни услуги

1. Вадене кости от стар гроб за преместване и дезинфекция на същия – 42.00 лв.

2. Еднократно почистване на гробно място – 8.40 лв.

3. Запазване на гробно място – 80.40 лв.

4. Влизане в гробищен парк за извършване на погребение от частни

траурни агенции, за едно погребение – 9.60 лв.

в) Мюсюлманско погребение, общ разход 84.00 лв., в т.ч.:

1. Изкопаване на гробно място – 55.20 лв.

2. Изкопаване на урна за полагане на покойника – 9.60 лв.

3. Комплект дъски за погребение – 19.20 лв

г) За самотни, бездомни и социално слаби граждани се определя еднократна помощ

в размер до100 лв.

(2) (Изм.-прот.31/28.09.2006 г.) Такса за услуга за радостни ритуали:

1. Сватба в ритуална зала – 30.00 лв.

2. Сватба на място по желание – 150.00 лв.

3. Кръщенка – 10.00 лв.

(3) (Изм.-прот.31/28.09.2006 г.) Таксите по чл.39 се събират от ОМ ”Обредни домове и зали” – Търговище.


Раздел IX



Такси за екологични услуги


Чл.39А За събиране и съхранение на излезли от употреба луминесцентни и други лампи, съдържащи живак, се събират такси, както следва:

  • луминесцентни тръби здрави, в картонена опаковка (индивидуална и обща) – 5 лв. / кг. бруто тегло;

  • луминесцентни тръби здрави, сортирани, без опаковка – 5,30 лв. / кг. нето тегло;

  • живачни лампи здрави, натриеви лампи здрави, луминесцентни лампи здрави извън посочените по-горе, както и други здрави живак съдържащи лампи – 7,20 лв. / кг. нето тегло;

  • луминесцентни лампи счупени – 9,50 лв. / кг.

  • живачни и натриеви лампи счупени – 12,00 лв. / кг.



РАЗДЕЛ X


Каталог: down
down -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
down -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
down -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
down -> Огнената пещ
down -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
down -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
down -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
down -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
down -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница