Трудът в градините и нивите



Дата20.02.2023
Размер44 Kb.
#116655
оклен свят

П Л А Н СХЕМА НА СИТУАЦИЯ
Образователно направление : – „Околен свят“

  1. Ядро : – „Светът на природата и неговото опазване “

  2. Възраст : – 5-6 години, трета група

  3. Тема:Трудът в градините и нивите

4.Цели :
-формиране на конкретни представи за растенията в градините и нивите
-възпитание на уважение към труда на земеделеца.
- формиране на представи за подправките ,употребявани в храната на хората.
5.Задачи :
- Демонстриране на положително отношение към хората, които се трудят.
- възпитание на труда към земеделеца
- разбира необходимостта от труда на хората
6.Очаквани резултати:
• Разбира необходимостта от грижи за растенията и животните.
• Различава плодове и зеленчуци, като ги класифицира в предметни игри по нагледни признаци.
• Проявява желание да се грижи за растенията в природния кът и на двора.
7. Методи :
• игра,демонстрация,беседа,упражнение
8.Средства:
-РЛ 58, Дидактична игра „Трудът на село“, оперативен материал, работилница за вълшебствата на„Нашите градинки“
Ход на ситуацията :
Емоционална нагласа:
У: Хайде да седнем на килима и да покажем как шумят листенцата.
Децата заедно с учителката сядат на килима и произнасят звука Ш триейки длани една в друга.
У: А сега да нарисуваме облачета в небето.
Децата имитират с ръце облаче.
У: Завалява ситен дъжд, който ще напои земята.
Децата щракат с пръсти, имитирайки дъждовни капки.
У: В небето блесва светкавица.
Децата свиват пръстчета и ги разтварят.
У: И след нея гръмотевица.
Децата пляскат бързо с ръце няколко пъти.
У: След това дъждът спира и изгрява голямо топло слънце.
Децата рисуват с ръце слънце, правят кръгове.
У: А сега деца седнете на столчетата и вижте как ще ви изненадам днес.
Хайде да си припомним песента, която учихме вчера, а вие ще ми кажете за какво се пее в нея.
У: пуска откъс от песента "Пролет иде".
У: През пролетта дните стават по- дълги и времето се затопля.

Растенията поникват и цъфтят. Дърветата се раззеленяват. Някои животни се


събуждат от зимен сън, други се грижат за малките си а трети са в помощ на


хората, които полагат селскостопански и земеделски труд. Цялата природа се събужда,защото е дошла...


Д: Пролетта.
У: Когато природата вече се е събудила, ние хората трябва да се погрижим за нея. С пристигането на пролетта се увеличава и работата в градините и нивите.

Днес деца ще си говорим за трудът в градите и нивите.


Затова на гости ни е дошла Вики, която ще ни помогне да са забавляваме заедно с нея.
У. внася кукла, облечена в работно облекло.Хайде да я поздравим!
Д: -Здравей, Вики!
Вики: -Здравейте, деца! Идвам от градината, малко се изморих, защото се трудих и поливах един плод
Но кой е той, ще разберете, ако отгатнете тази гатанка.
Червеничко,мъничко,царя от пътя отбива./Ягода/
Вики:-Браво. Вие обичате ли ягоди?
Д:-Да.

Вики: Трябва да хапвате повече, за да сте здрави. Днес ще ви помогна да се забавлявате и да разберете много неща за труда на хората . Как се грижат те за нивите и градините и какви пролетни култури и растения засаждат в тях.


У: -Вики, ти поседни тук при нас, почини си , за да видиш колко много знаят децата.
Учителката поставя Вики на едно столче и пита децата:
-А къде се отглеждат ягодите деца? В какви градините?
В зеленчуковите градини.
У: Какви зеленчуци познавате?
Децата отговарят.
Д: Домати,чушки тиквички,краставички, моркови,чесън,лук и др.
У: За да стигнат до нашата трапеза, трябва градинките да се окопават,плевят, чистят от буболечки,пръскат и торят.А знае ли някой как се наричат хората, които се грижат за селскостопанските култури?
Д: Селскостопански работници.
Вики:- Браво. А сега ще ми покажете колко сте умни и досетливи.

У:-Всички плодове и зеленчуци са вкусни, ако се грижим за тях.


Хайде станете и покажете как се копаят лехи, за да се засадят зеленчуци.
Децата показват.
Сега да покажем как се поливат, за да не изсъхват. С какво поливаме?
Д: С лейка .
Децата показват и сядат.
У:-А сега добри деца вижте тези картини. /рл.59/
У:-С какво чичкото обръща почвата?
Д: Инструменти /лопата/
В градините хората се трудят с помощта на селскостопански инструменти. Учителката показва карти със селскостопански инструменти.
У:-А сега оцветете клонките,за да покажеш промените в дърветата.
На последния клон дорисувай плодове по избор.
-Свържи точките за да разберем какви плодове е произвела баба.Оцвети ги.
У:-Браво деца справихте се чудесно!
У: Днес с вас се запознахме с трудът в градините и нивите .
Вие бяхте много любознателни, активни и забавни.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница