У с т р о й с т в е н п р а в и л н и к



Дата22.10.2018
Размер348.96 Kb.
#92196



О Б Щ И Н А - Д Е В И Н


У С Т Р О Й С Т В Е Н П Р А В И Л Н И К



НА

ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ

декември 2008 година


Глава първа


ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. С този правилник се определят организацията на дейността и функционалните задължения на административните звена в Общинска администрация – Девин.

Чл.2. В състава на общината влизат 16 населени места, в това число 11 кметства.

Чл.3.Общинската администрация осигурява изпълнението на законите, подзаконовите нормативни актове, решенията на общинския съвет, подпомага кмета на общината при осъществяване на правомощията му, осигурява технически дейността му, подпомага общинския съвет и осигурява дейността му, извършва дейността по административно обслужване на гражданите, физическите и юридическите лица.

Чл.4. При осъществяване на своята дейност общинската администрация се ръководи от принципите законност, откритост и достъпност, отговорност и отчетност, ефективност, субординация и координация, предвидимост.


Глава втора


КМЕТ НА ОБЩИНА ДЕВИН
Раздел І

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.5.(1) Кметът на общината е едноличен орган на изпълнителната власт.

(2) Кметът на общината е първостепенен разпоредител с бюджетни кредити по бюджета на общината.

(3) Кметът упражнява общо ръководство и контрол на общинската администрация и представлява общината.

(4)В своята дейност кметът на общината се ръководи от закона, актовете на общинския съвет и решенията на населението.

Чл.6. (1) При осъществяване на дейността си кметът на общината се подпомага от двама заместник-кмета.

(2) В случаите, разрешени от закона, кметът на общината може да упълномощава или възлага със заповед на зам.-кметовете, кметовете на кметства, кметските наместници, секретаря на общината и други служители от общинската администрация свои правомощия, като определя функциите им.

Чл.7. Кметът на общината не може да ръководи политическа партия или нейна структура, да извършва търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъде контрольор, управител или прокурист на търговски дружества, търговски пълномощник, търговски представител, търговки посредник, синдик, ликвидатор или да участва в надзорни, управителни и контролни органи на търговките дружества и кооперации за времето на мандата си.

Раздел ІІ

ПРАВОМОЩИЯ НА КМЕТА НА ОБЩИНАТА

Чл.8. (1) Кметът на общината:

1.ръководи цялата изпълнителна дейност на общината;

1а. насочва и координира дейностите на специализираните изпълнителни органи.

2.внася за одобрение от общинския съвет структурата на общинската администрация;

3.назначава и освобождава от длъжност заместник-кметовете на общината, кметските наместници, ръководителите на звената на издръжка от общинския бюджет, служителите в общинската администрация и налага предвидените от закона дисциплинарни наказания;

4.отговаря за опазване на обществения ред, като за осигуряването му издава писмени заповеди, задължителни за началниците на съответните полицейски служби;

5.организира изпълнението на общинския бюджет;

6.организира изпълнението на дългосрочните програми;

7.организира изпълнението на решенията на общинския съвет и се отчита пред него за това два пъти годишно. Изпраща на общинския съвет административните актове, както договорите и техните изменения и допълнения, издадени в изпълнение на актовете, приети от съвета, в тридневен срок от издаването или подписването им.

8.организира изпълнението на задачите, които произтичат от законите, от актовете на президента на републиката и на Министерския съвет;

9.възлага изпълнението на свои функции на кметовете на кметства и на кметските наместници, координира и осъществява контрол за целесъобразността и законосъобразността при тяхното изпълнение. Осъществява контрол по законосъобразността на актовете и действията на кметовете при изпълнение на техните правомощия, има право да отменя техните актове.

10.поддържа връзки с политическите партии, обществените организации и движения, както и с други органи на местното самоуправление в страната и в чужбина;

11.организира и ръководи управлението при кризи в общината и председателствува съвета по сигурност при управлението им. Организира и провежда действия по защита на населението при бедствие и аварии.

12.възлага или разрешава изработването на устройствени планове и техни изменения на територията на общината или част от нея и одобрява определени устройствени планове при условията и по реда на Закона за устройство на територията и организира изпълнението им;

13.изпълнява функциите на длъжностно лице по гражданско състояние и може да възлага тези функции с писмена заповед на кметовете на кметства, в които се поддържат регистри за гражданско състояние и на други длъжностни лица от общинската администрация;

14.осигурява организационно-техническото обслужване на общинския съвет и участвува в заседанията му с право на съвещателен глас.

15.утвърждава устройствения правилник на общинската администрация;

16.осъществява правомощията си по придобиване, управление и разпореждане с общинското имущество, не включено в капитала на общински фирми по ред и условия, регламентирани в Закона за общинската собственост;

17.изпълнява функциите на орган по настойничество и попечителство, може да възлага тези функции и на други длъжностни лица от общинската администрация;

18.определя наименованието на длъжностите на държавните служители и разпределението им по групи и рангове, съгласно Единния класификатор на длъжностите в администрацията, приет от МС на основание чл.2, ал.2 от Закона за държавния служител /ЗДС/;

19.присъжда рангове на държавните служители, съгласно чл.74 от ЗДС;

20.утвърждава длъжностното разписание на служителите в общинската администрация;

21.Представя пред общинския съвет програма за управление за срока на мандата в тримесечен срок от полагането на клетва. Програмата съдържа основните цели, приоритети, дейности, сроковете за изпълнение и очаквани резултати.

22.прави публичен отчет пред общинския съвет и населението на общината на 12 месеца;

23.организира развитието на партньорски отношения с общини от страната и чужбина и с неправителствени организации;

24.представлява общината пред физически и юридически лица и пред съда.

(2) Кметът на общината осъществява и други функции, определени със закон, подзаконов нормативен акт или с решение на общинския съвет.

(3) Кметът на общината в случаите, определени от закона, изпълнява и функции, възложени му от централните държавни органи.

Чл.9. В изпълнение на своите правомощия кметът на общината издава заповеди

Чл.10. Кметът на общината, определя със заповед зам.-кмет,който да го замества при отсъствието му от общината.

Глава трета


ЗАМЕСТНИК-КМЕТОВЕТЕ НА ОБЩИНАТА,

КМЕТОВЕ НА КМЕТСТВА И КМЕТСКИ НАМЕСТНИЦИ

Раздел І

ЗАМЕСТНИК-КМЕТОВЕТЕ
Чл.11. Кметът на общината назначава за срока на мандата си заместник-кметовете в съответствие с одобрената структура на общинската администрация. Техните пълномощия могат да бъдат прекратени предсрочно без предизвестие със заповед на кмета на общината.

Чл.12. Заместник-кметовете не са държавни служители.

Чл.13. Заместник-кметовете на общината не могат да ръководят политическа партия или нейна структура, да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи на търговски дружества, търговски пълномощници, търговски представители, търговки посредници, синдици, ликвидатори или да участвуватват в надзорни, управителни и контролни органи на търговките дружества и кооперации за времето на мандата си.

Чл.14. Заместник-кметовете подпомагат кмета на общината, съобразно този правилник и възложените им функции и ресори.


Раздел ІІ


КМЕТОВЕ НА КМЕТСТВА
Чл.15. (1) В състава на община Девин влизат следните кметства: с.Беден, с.Брезе, с.Грохотно, с.Гьоврен, с.Триград, с.Жребово, с.Лясково, с.Михалково, с.Осиково, с.Селча и с.Стоманово.

(2) Населените места, които не са включени в състава на кметство, се обслужват административно от кметовете на кметства, както следва:

1.Населено място Водни пад от кмета на кметство с.Триград.

2.Населено място Тешел от кмета на кметство с.Грохотно

Чл.16.Кметовете на кметства не могат да ръководят политически партии или техни структури, да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи на търговски дружества, търговски пълномощници, търговски представители, търговки посредници, синдици, ликвидатори или да участват в надзорни, управителни и контролни органи на търговките дружества и кооперации за времето на мандата си.

Чл.17. (1) Кметът на кметство:

1.изпълнява бюджета на общината в частта му за кметството;

2.организира провеждането на благоустройствени, комунални и други мероприятия;

3.упражнява контрол за законосъобразното използване и отговаря за поддържането, охраната и опазването на общинската собственост на територията на кметството;

4.приема мерки за подобряване и възстановяване на околната среда и организира охраната на полските имоти;

5.води регистрите на населението и за гражданско състояние и изпраща актуализационни съобщения до ЕСГРАОН;

6.осигурява извършването на административните услуги на физически и юридически лица;

7.осигурява спазването на обществения ред: има правомощия по чл.61, 63,68, 69, 71, 72 и 74 от Закона за Министерство на вътрешните работи /ЗМВР/, на съответната територия до пристигане на полицейския орган;

8.организира и ръководи защитата на населението при бедствия и аварии;

9.представлява кметството пред населението, пред обществени и политически организации и пред други кметства;

10.прави публичен отчет пред населението на кметството на всеки 12 месеца;

11.свиква общо събрание на населението в кметството;

(2) Кметовете на кметства могат да участват в заседанията на общинския съвет с право на съвещателен глас и задължително вземат участие при обсъждането на въпроси, отнасящи се до кметството.

(3) Кметът на кметство изпълнява и други функции, възложени от закона, подзаконови нормативни актове, решения на общинския съвет или от кмета на общината.
Раздел ІІІ

КМЕТСКИ НАМЕСТНИЦИ

Чл.18.(1) В населените места, които не са административен център на кметство, кметът на общината може да назначи за срока на мандата кметски наместници в съответствие с утвърдената численост на структура на общинската администрация.

(2) Кметските наместници продължават да изпълняват функциите си и след изтичане на срока по ал.1, до освобождаване от новоизбраният кмет на общината.

(3) кметските наместници са органи на изпълнителната власт в населеното място. Те могат да бъдат освободени предсрочно от кмета на общината, без предизвестие.

Чл.19. (1) Кметът назначава кметски наместници в следните населени места: с.Кестен и с.Чуреково.

Чл.20. Кметските наместници не могат да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи на търговски дружества, търговски пълномощници, търговски представители, търговки посредници, синдици, ликвидатори или да участват в надзорни, управителни и контролни органи на търговките дружества и кооперации за времето на мандата си.

Чл.21. (1) Кметските наместници имат следните правомощия:

1.организират провеждането на мероприятия, свързани с благоустрояването и хигиенизирането на населените места;

2.упражняват контрол за законосъобразното използване и отговарят за поддържането, охраната и опазването на общинската собственост на територията на населеното място;

3.предприемат мерки за подобряване и възстановяване на околната среда, организират охраната на полските имоти в землището на населеното място;

4.предприемат мерки за осигуряване и спазване на обществения ред на територията на населеното място;

5.организират и ръководят защитата на населението при бедствия и аварии;

6.водят регистъра на населението и регистрите по гражданско състояние и предоставят свързаните с тях административни услуги на населението в населеното място, изпращат актуална информация на държавните и общински органи;

7.отговарят за спазване на наредбите на общинския съвет на територията на населеното място;

8.представят необходимата информация и отговарят на въпроси, поставени от общинските съветници в заседанията на общинския съвет и неговите комисии.

(2) Кметските наместници се отчитат писмено за дейността си пред кмета на общината ежегодно до 31 декември.

(3) Кметските наместници могат да участват в заседанията на общинския съвет с право на съвещателен глас. Те се изслушват задължително при обсъждането на въпроси, отнасящи се до населеното място.

(4) Кметските наместници изпълняват и други функции, възложени им от закона, подзаконови нормативни актове, решения на общинския съвет или от кмета на общината.


Глава четвърта


ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ
Раздел І

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.22.(1) Общинската администрация осъществява своята дейност при спазване на следните принципи:

*законност

*откритост и достъпност

*отговорност и отчетност

*ефективност

*предвидимост

(2) Администрацията осъществява своята дейност в интерес на обществото и в съответствие с нормативните актове.

(3) Общинската администрация е длъжна да дава отговори на гражданите и юридическите лица, на отправени от тях запитвания, молби, жалби,предложения и сигнали по въпроси, които представляват техен законен интерес.

(4) Общинска администрация планира и изпълнява дейностите си по начин, който води до постигане на висок обществен резултат при възможно най-икономично използуване на ресурсите.

(5) Административното обслужване осигурява удобен и лесен достъп на хора с увреждания до звеното за административно обслужване, посредством изграждане на елементи за адаптиране на служебни помещения и достъп до тях.

Чл.23. (1) Общинската администрация е обща и специализирана.

(2) Общата администрация осигурява технически дейността на органите на местната власт и на специализираната администрация и извършва дейности по административното обслужване на физическите и юридическите лица.

(3) Специализираната администрация подпомага и осигурява осъществяването на правомощията на органите на местната власт.

(4) Дирекциите и звената са структурни звена за ръководство, организация, координация и контрол в съответните сфери на работата на общинската администрация и осъществяват дейност в рамките на предоставените правомощия и функции, определени в нормативните актове и този правилник.

Чл.24. Структурните звена на общинската администрация участват в изготвянето и реализирането на проекти за привличане на средства от национални и международни програми и фондове, за развитие на инфраструктурата и подпомагат дейностите на общината, както и при разработване и реализиране на съвместни програми и проекти с неправителствени организации.


Раздел ІІ

СЕКРЕТАР НА ОБЩИНА
Чл.25. (1) Секретарят на общината се назначава безсрочно от кмета на общината.

(2) Секретарят на общината трябва да бъде лице с висше образование.

(3) Секретарят на общината не може да ръководи политическа партия или нейна структура, да извършва търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъде контрольор, управител или прокурист на търговски дружества, търговск пълномощник, търговски представител, търговки посредник, синдик, ликвидатор или да участва в надзорни, управителни и контролни органи на търговките дружества и кооперации за времето на мандата си.

Чл.26. (1) Секретарят на общината организира, координира и контролира функционирането на общинската администрация за точното спазване на нормативните актове.

(2) Секретарят на общината:

1.организира дейността на общинската администрация;

2.отговаря за условията на работа на служителите на общината и за организационно-техническото обзавеждане на службите;

3.организира деловодството, документооборота в общината и общинския архив;

4.отговаря за дейността на службите по гражданска регистрация и административно обслужване;

5.отговаря за поддържане в актуално състояние на избирателните списъци в общината;

6.следи за изготвянето и отговаря за публикуването на актовете на общината;

7.отговаря за работата с жалбите и предложенията на гражданите;

8.подготвя и организира местните референдуми;

9.утвърждава Вътрешните правила за реда и организацията на административното обслужване на физическите и юридическите лица;

11.организира атестирането на служителите в общинската администрация;

12.утвърждава длъжностните характеристики на служителите работещи по трудово правоотношение в общинската администрация и на държавните служители;

13.отговаря за воденето на регистъра за вероизповеданията;

14.в рамките на компетентността на общината осъществява връзката и координацията на съвместната работа с органите на МВР и другите институции по въпросите на обществения ред, безопасността на движението и спазването на законността на територията на общината;

15.организира и контролира изпълнението на задачите и действията, свързани с прилагането на Закона за администрацията, Закона за местното самоуправление и местната администрация, Закона за държавния служител и подзаконовите нормативни актове, свързани с тяхното приложение;

16.осигурява технически и организира международното сътрудничество на общината, двустранните и многостранни проекти, в които тя участва;

17.събира и предоставя информация за проекти, представляващи интерес за общината;

18.организира обмен на опит и внедряване на добри практики в работата на администрацията;

19.организира и изготвя ежегоден доклад за състоянието на администрацията;

20.изпълнява други дейности, определени от нормативните актове.

(3) В изпълнение на задълженията си по ал.2, т.7, секретарят на общината:


  1. следи за допустимостта на подадените предложения или сигнали, като при необходимост дава разяснения на подателите;

  2. определя конкретните служители от общинската администрация, които да дадат становище по предложението или сигнала;

  3. следи за събиране на възраженията и обясненията на заинтересованите лица, като при необходимост назначава комисия от служители от общинската администрация, които да съберат данни и изготвят предварителен доклад по постъпилото предложение или сигнал;

  4. следи за спазването на законоустановените срокове при работа с предложения и сигнали;

  5. изготвя окончателен доклад до кмета на общината по подадените предложения или сигнали с конкретно предложение за решение;

  6. следи за своевременното изпращане на сигнала и събраните данни до областния управител, ако сигналът е подаден чрез кмета на общината;

  7. следи за изпращане на съобщения до заинтересованите лица или лицата или органите, препратили сигнала, а при данни за извършено престъпление – и прокуратурата, за хода на производството и крайното решение;

  8. докладва на кмета на общината за изпълнението на решението по сигнала или предложението.

Раздел ІІІ

ВЪТРЕШЕН ОДИТОР
Чл.27. Функции на вътрешния одитор

1.Вътрешният одит е на пряко подчинение на Кмета на Общината и докладва директно на него;

2.Осъществява дейността по вътрешен одит на всички структури, програми, дейности и процеси в общинската администрация, включително на разпоредителите със средства на европейския съюз, и разпоредителите с бюджетни кредити от по-ниска степен;

3.Планира, извършва и докладва дейността по вътрешен одит в съответствие със Стандартите за вътрешен одит, Етичния кодекс на вътрешните одитори, Статута на вътрешния одитор и утвърдената от Министъра на финансите методология за вътрешен одит в публичния сектор;

4. На базата на оценка на риска изготвя 3-годишен стратегически план и годишен план за дейността си, които съгласува с кмета на общината;

5.Изготвя одитен план за всеки одитен ангажимент, който съдържа обхват, цели, времетраене и разпределение на ресурсите за изпълнение на ангажимента, одитния подход и техники, вид и обем на проверките;

6.Дава независима и обективна оценка на кмета на общината за състоянието на одитираните системи за финансово управление и контрол;

7.Оценява процесите да индетифициране, оценяване и управление на риска, въведен от кмета;

8. Проверява и оценява съответствието на дейността със законите, подзаконовите нормативни актове, вътрешните актове и договорите; надеждността и всеобхватността на финансовата и оперативната информация; създадената организация по опазване на активите и информацията, както и ефективността и икономичността на операциите и изпълнението на договорите и поетите ангажименти.

9.Консултира кмета по негово искане като дава съвети, мнения, обучения и други, с цел да се подобрят процесите на управление на риска и контрола, без да поема управленска отговорност за това;

10.Докладва и обсъжда с кмета и с ръководителите на структурите, чиято дейност е одитирана, резултатите от всеки извършен одитен ангажимент и представя одитен доклад;

11.Дава препоръки в одитните доклади за подобряване на адекватността и ефективността на системи за финансово управление и контрол, подпомага кмета при изготвянето на план за действие и извършва проверки за проследяване на препоръките;

12.Изготвя и представя на кмета на общината годишен доклад за дейността по вътрешен одит, който се изпраща на Дирекция „Вътрешен контрол” на Министерството на финансите до 28 февруари следващата година.

13.Осъществява контакти с другите звена за вътрешен одит от организациите от публичния сектор с цел обмяна на добри практики.



Раздел IIIА

ВЪТРЕШЕН КОНТРОЛ
Чл.27а.(1) Вътрешният контрол е на пряко подчинение на кмета на общината и докладва директно на него.

(2) Вътрешният контрол осъществява следните дейности:

1. Организира и ръководи предварителния контрол в общината.

2. Отговаря за координиране дейностите по вътрешния контрол в общината и актуализирането на вътрешните контролни процедури.

3. Дава становище за законосъобразност на поеманите задължения и/или за извършване на разходи с бюджетни кредити.

4. Извършва периодични прегледи и актуализация при необходимост на Системата за финансово управление и контрол (СУФК), гарантиращи нейната възможност да функционира ефективно и осигурява качествен резултат.

5. Разкрива и предотвратява нарушения във финансовата дейност на общината чрез извършване на целеви проверки.
Раздел ІV

СТРУКТУРНИ ЗВЕНА НА ОБЩИНСКАТА АДМИНИСТРАЦИЯ
Чл.28. (1)Общинската администрация е структурирана в четири дирекции, както следва:

1.Дирекция „Административно, правно и информационно обслужване”.

2.Дирекция „Бюджет, финанси и икономическо развитие”.

3.Дирекция „Европейски фондове и програми. Туризъм и хуманитарни дейности”.

4.Дирекция „Развитие и устройство на територията. Управление на собствеността”.

(2)Общата численост на персонала в организационните структури и административните звена на общинската администрация е 58 щатни бройки без специализираните звена.

(3)Числеността на отделните организационни структури и административни звена в Общинска администрация- Девин е посочена в Приложение № 1.

(4)В помощ на общинската администрация, в съответствие с нормативните актове, се създават специализирани звена.

1.Общата численост на персонала в специализираните звена е 73 щатни бройки. /Приложение № 2/

Чл.29.Кметът на общината утвърждава структурната схема за управление на общината, и определя средствата за работна заплата на служителите в рамките на действащите нормативни актове.



Чл.30. Обща администрация

(1) Общата администрация е организирана в две дирекции:

1.Дирекция “Административно правно и информационно обслужване”..

2.Дирекция “Бюджет, финанси и икономическо развитие”.

(2) Дирекция “Административно, правно и информационно обслужване”:

1.Осъществява координацията и контрола на цялостната дейност по административното обслужване на населението в общината.

2. Осъществява организационното и информационно обслужване на общинския съвет и общинска администрация.

3. Следи за своевременното изпълнение на решенията на общинския съвет и информира кмета и секретаря на общината.

4. Организира дейността и документооборота в общината.

5. Осигурява публичност на решенията на общинския съвет и нормативните актове, приети от него.

6. Организира обучението на служителите, тяхната квалификация и преквалификация.

7. Подпомага дейността на кметовете на кметства и кметските наместници и ги информира за актовете на кмета на общината, които следва да изпълняват.

8. Изпълнява задачи, свързани с организационно-техническата подготовка на избори и допитвания до населението.

9. Извършва информационно-аналитична работа във връзка с молбите, жалбите и сигналите на гражданите и организира приема на граждани.

10. Организира съхраняването и обработката на общинския архив.

11. Организира и контролира дейността по размножаване на документи и материали за общинския съвет, общинската администрация и за гражданите, ползващи тази административна услуга.

12. Дава мнение по законосъобразността на проекти на актове и решения на общинския съвет и по проекти на заповеди на кмета на общината.

13. Следи за спазването на сроковете за изпълнение на преписките и два пъти месечно изготвя справки до кмета, зам.-кметовете и секретаря за просрочени такива.

14. Координира и осъществява контрол по воденето на Регистъра на административните структури и на актовете на органите на изпълнителната власт в общината.

15. Води регистър по вероизповеданията.

16. Изпълнява задачи, свързани с изготвянето на годишния доклад за състоянието на администрацията и задачи свързани с изготвянето на отчета за състоянието на административното обслужване в интернет базираната система за самооценка на административното обслужване.

17. Участва при разработката и приемане на стратегически цели на администрацията, свързани с изпълнение на стратегията за модернизиране на държавната администрация.

18. Съставя, отразява промени и поддържа регистрите за гражданско състояние.

19. Вписва необходимата информация в картоните и образците на действуващата система „ЕСГРАОН” и ги поддържа в актуално състояние.

20. Издава удостоверения и документи на база регистрите.

21. Води обредната дейност и осъществява куриерското обслужване на общинската администрация.

22.Осигурява необходимите условия за санитарно-битовото и хигиенно обслужване на общинската администрация.

23. Изготвя документите по трудови и служебни правоотношения, подготвя и актуализира проекти за щатното разписание, организира и разработва длъжностното разписание на общинската администрация и общинските дейности, организира разработването на длъжностните характеристики, участвува при атестирането на служителите, организира квалификацията и преквалификацията на служителите.

(3)Дирекция “Бюджет, финанси и икономическо развитие”:

1.Осъществява финансово-счетоводното обслужване, съставянето на бюджета на общината и на второстепенните разпоредители с бюджетни кредити, изготвянето на обобщените счетоводни отчети, изготвяне на заявките за необходимите средства на общината и на второстепенните разпоредители, контролира правилното разходване на средствата, съгласно утвърдения бюджет.

2.Планира и отчита приходите и разходите, завежда счетоводните операции и разходването на бюджетните кредити.

3.Изготвя ведомости за заплати и платежни документи за осигуровки върху заплатите на работниците и служителите.

4.Води отчетност на всички дълготрайни активи чрез проверки и инвентаризации.

5.Изготвя годишен счетоводен отчет.

6.Организира ежемесечно събирането на наемите от ползуване на имоти общинска собственост и извършени услуги.

7.Организира съхранението на счетоводната информация и ползването й.

8.Организира и контролира цялостната дейност на административното звено местни данъци и такси, касовите приходи на фронт-офиса и кметствата.

9.Контролира приходите от други дейности по икономиката /Дяволстото гърло/.

10.Извършва административно обслужване на физически и юридически лица във връзка с местните данъци и такси.

11. Осъществява материално-техническото снабдяване в общинската администрация.



Чл.31. СПЕЦИАЛИЗИРАНА АДМИНИСТРАЦИЯ

(1)Специализираната администрация е организирана в две дирекции:

1.Дирекция „Развитие и устройството на територията. Управление на собствеността.”

2.Дирекция „Европейски фондове и програми. Туризъм и хуманитарни дейности”.

(2) Дирекция „Развитие и устройство на територията. Управление на собствеността”:

1.Организира цялостната дейност по стопанисването на имотите общинска собственост в съответствие със Закон за общинската собственост, Наредба № 2 за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, приета от общинския съвет и други нормативни актове.

2.Издава, проучва, завзема незаети общински имоти и комплектова документите, доказващи собствеността на общината, след което съставя актове за общинска собственост, които се завеждат в регистъра и се вписват в съда.

3.Провежда търгове за отдаване под наем на движимото и недвижимо имущество – общинска собственост.

4.Изготвя необходимите документи за отдаване под наем, концесии и продажба на общинско имущество.

5.Подготвя документацията при сключване на приватизационни сделки от проведени търгове.

6.Изготвя договори, споразумения към договори и предизвестия за прекратяването им.

7.Извършва административно обслужване на физически и юридически лица.

8.Провежда жилищната политика.

9.Грижи се за състоянието на общинските имоти.

10.Води регистър на търговските дружества с общинско участие. Поддържа необходимата връзка и участва в контролната дейност.

11.Води регистър и поддържа необходимата връзка с общинските предприятия.

12.Води регистър на търговските фирми и поддържа необходимата връзка с тях.

13.Категоризира търговските обекти на територията на Община Девин, издава лицензи съгласно действащите нормативни актове.

14.Разработва и актуализира транспортни схеми в рамките на общината.

15.Издава удостоверения на собственици и ползватели на земеделски земи по параграф 4 и от емлячните регистри.

16.Осъществява поддържането, експлоатацията и организацията на общинския пазар. Събира таксите от търговците на пазара и други терени, ползвани от търговците в града.

17. Изготвя проекти и програми за развитието на стопанската дейност на общината.

18.Организира и контролира търговското обслужване на населението в пазарните условия.

19.Организира общински борси и пазари (тържища).

20.Организира цялостната дейност за развитието на селското и горското стопанство в общината, като опазване на селскостопанското имущество, отглеждането и производството на растениевъдна и животновъдна продукция, като подпомага и частните земеделски стопанства и фирмите, взема решения по молби, жалби, сигнали и предложения на граждани, собственици на земеделски земи и гори.

21. Оказва специализирана помощ на частните земеделски стопанства.

22.Маркира дървета и дава разрешително за отсичане от поземления и горския фонд.

23.Води на отчет земеделската техника и извършва необходимите технически прегледи.

24.Разработва програми за развитието на селското и горското стопанство.

25.Организира преброяване на посевите и животните в общината.

26.Предоставя общинска земя за ползване от гражданите и събира определения наем.

27.Събира, обобщава и изпраща информация за Националния статистически институт и ОД”Земеделие и гори”, относно растениевъдството и животновъдството на територията на общината.

28.Организира и участвува в комисии, касаещи дейността, която извършва: прокарване на временни пътища, промяна предназначението на земеделските земи, установяване на нанесените щети за земеделски имоти, отдаване на земеделски земи общинска и държавна собственост.

29. Комплексно изграждане на жилищните и промишлените територии, на територии извън населените места, като прилага изпълнението на одобрените –общ градоустройствен план на Девин, за строителните и регулационни планове и други такива.

30.Издава скици с визи и одобрява архитектурните проекти за жилищни, вилни, обществени, производствени сгради и проекти за гаражи, стопански постройки, временни павилиони и др.

31.Контролира, санкционира и спира изпълнението на незаконното строителство.

32.Организира изработването на нови кадастрални и регулационни планове, извършва текущо попълване и съхранение на всички градоустройствени и регулационни планове.

33.Организира строителството в общината.

34.Осигурява участие в приемателни, тръжни и специализирани комисии в отрасъла строителство.

35.Подготвя програми и проекти за строителството в общината.

36.Участва в изготвянето на бюджета на общината, като изготвя поименните списъци за строеж на обекти от инженерната инфраструктура и благоустрояването.

37.Извършва административно-технически услуги на населението и организациите.

38.Организира благоустрояването и хигиенизирането на общината, санитарното очистване от отпадъчни води.

39.Контролира качеството на строително-монтажните работи и приемането на обекти с общинско значение.

40.Разработва, одобрява архитектурни и други проекти за обекти и обезщетяване на правоимащите.

41.Извършва дейността по прилагането на подробните градоустройствени планове, осигуряването на недвижимите имоти и обезщетяване на правоимащите.

42.Упражнява архитектурно-строителен контрол по изграждане на инженерната инфраструктура, жилищното строителство, опазване на зелените площи и др.такива.

43.Осигурява единно ръководство и контрол на изграждането, поддържането, извършването на основен ремонт, реконструкция и модернизация на пътната, енергийната, съобщителната, водопроводната, канализационната и др. мрежи, организацията на движението и на сградния фонд.

44.Участва в работата на комисията по безопасност на движението.

45.Изготвя предложения за изграждане на обекти съвместно с гражданите и чрез самооблагане.

46.Стопанисване на обектите общинска собственост, ползващи се за развитието на балнеоложката и курортно-туристическата дейност.

47.Води на отчет и следи състоянието на минералните извори.

48.Организира цялостната дейност по подобряване екологията на територията на общината.

49.Участва в разработката и изготвяне на проекти.

50. Участва в подготовката и провеждането на обществените поръчки.

51.Организира съхраняването и обработката на техническия архив.

(3) Дирекция „Европейски фондове и програми. Туризъм и хуманитарни дейности” организира и отговаря за :

1.Цялостната дейност по разработване и представяне на програми и проекти с необходимите документи за кандидатстване за финансиране от Европейските фондове и от Националните програми.

2.Разработване на местни стратегии за дългосрочно устойчиво развитие на населените места в общината.

3. Координация и управления на одобрените местни проекти и програми и контрол за изразходваните средства.

4.Участие в изграждането и подпомагането на дейността на местната инициативна група по Програма „ЛИДЕР”.

5.Цялата дейност по координацията на здравеопазването и социалните дейности.

6.Цялостната икономическа дейност и информационно осигуряване на образованието и културата в общината.

7.Участва при приемане и утвърждаване на щатните разписания на детските градини, ученическото общежитие и детски комплекс и следи за спазване на числеността на персонала в тях, както и за размера на утвърдените от Общински съвет средни брутни работни заплати.

8.Осъществява организационно-методическо ръководство на дейността на детските градини.

9.Координира своевременното изпращане от директорите на общинските училища на заявките за учебници, учебни помагала и училищна документация. Организира и отговаря за подаването на заявки и осигуряването на необходимите учебни помагала, учебно-технически средства и пособия за подготвителните групи в общинските детски градини.

10.Координира дейностите на читалищата и подпомага пенсионерските клубове при осъществяване на дейностите им.

11.Съблюдава състоянието на паметниците на културата. Оказва съдействие при изготвяне на програми за тяхното изследване, опазване и реставриране.

12.Участва в изготвянето и провеждането на националните и местните празници.

13.Организира и провежда младежки и спортни прояви.

14.Изготвя документите, касаещи трудовите взаимоотношения с директорите на детските градини.

15.Координира и контролира дейностите на медицинските сестри обслужващи детските ясли и градини.

16.Осъществява цялостната дейност по развитието на балнеоложката, курортно-туристическата дейност. Участвува при категоризацията на туристическите обекти.

17.Организира и осъществява контрол върху туристическите обекти, следи за внасянето на туристическите такси.

18.Изготвя ежегодно План-сметка за развитието на туризма, следи за изпълнението и изготвя отчет за изпълнението и пред общинския съвет.

19.Заверява регистрите за нощувки на туристи в категоризираните обекти.

20.Води регистър на категоризирани туристически обекти и въвежда информацията в Националния регистър по чл.63 от Закона за туризма.

21.Участвува в работата на комисията за определяне размера на еднократните помощи. Съдействува при разпределение и раздаване на различни видове помощи на социално слаби лица от общината.

(4) Секретар на местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни:

1.Секретарят на местната комисия за БППМН е на пряко подчинение на председателя на МК за БППМН.

2.Организира и координира цялата дейност на местната комисия по изпълнение на Закона за БППМН.

3.Участва в работата на обществени съвети и комисии изградени по Закона за закрила на детето, Закона за борба с трафика на хора и други нормативни актове отнасящи се за малолетни и непълнолетни граждани.

Чл.32.Други дейности към общинска администрация:

(1)Функция “Отбрана и сигурност”:

1.Осигурява денонощно дежурство в общинската администрация.

2.Оповестява ръководството на общината и др.кадри при привеждане от мирно във военновременно положение, при стихийни бедствия и крупни производствени аварии.

3.Поддържа постоянна връзка и предоставя необходимите доклади на денонощния дежурен в Областна администрация – Смолян.

4. Осигурява пропускателен режим в общинската администрация извън работното време на администрацията.

(2) Функция „Образование”:

1. Осигурява техническото обслужване на образованието

2. Организира и осигурява цялото счетоводно обслужване на образованието и детските градини.

(3) Функция „Здравеопазване” (медицински сестри):

1. Осигурява цялата дейност по здравеопазването в детските градини и училищата.

(4) Административно звено” Местни данъци и такси”:

1. Осъществява цялостната дейност приходи по общинския бюджет по ЗМДТ.

2. Извършва административни услуги.

(5) Административно звено „Фронт-офис”:

1.Осъществява цялостната дейност по извършване на административните услуги на физически и юридически лица – предоставяне на информация, предаване на необходимите материали, приемане на заявления, разпределяне на заявленията по дирекции, осъществява координация с директорите за хода на извършването на услугата и приемането й, таксуване и предаване на услугата на заявителя.

(6)Административно звено „Помощно административно обслужване в кметствата” организира и отговаря за:

1.Изпълнението на задачи, възложени от кмета на кметството;

2.Води деловодството на кметството;

3.Организира и провежда благоустройствени, комунални и други мероприятия.

4.Води и организира стопанисването на общинското имущество на територията на кметството.

5.Води регистрите на населението и за гражданското състояние, изпраща, актуализационни съобщения до ЕСГРАОН;

6.Отчита работата на работещите към кметствата, като представя в общинската администрация необходимите форми;

7.Извършва административни услуги на физически и юридически лица.

8.При отсъствието на кмета на кметството със заповед на кмета на общината изпълнява функциите на кмет на кметството.

(7) Информационно звено организира и отговаря за :

1.Цялата дейност „Връзки с обществеността и информационното обслужване” свързани с:

*Планирането, координирането и провеждането на информационната политика на общината.

*Поддържането на информационна база данни за публикации, свързани с дейностите на администрацията.

*Поддържането и осъвременяването на интернет страницата на общината.

*Организирането и протоколното осигуряване на провеждането на работни срещи, семинари, пресконференции и др.

2.Цялата дейност „Културни и обредни дейности”.

3.Функционирането на радио възела.

(8)Обслужващото звено организира и отговаря за :

1.Цялостното домакинско, транспортно, куриерско, архиварско и хигиенно обслужване на Общинска администрация – гр.Девин.

(9) Дейност „БКС и поддръжка общинска собственост” организира и отговаря за:

1.Цялостната дейност по стопанисване на имотите общинска собственост: Дом на културата – гр. Девин; Военните обекти, предоставени на Община Девин; Гробищата; Водопровод и хигиенна баня „Беденски бани”; Общинските пазари – гр.Девин и други обекти, възложени от кмета на общината в съответствие със Закона за общинската собственост, Наредба № 2 за реда и придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, приета от Общински съвет - Девин.

2.Благоустройството и комуналната дейност – изграждане и поддържане на общинската инфраструктура.

3. Поддръжка на улици, градинки и зелени площи в гр.Девин

4.Поддръжка на електрическите и водни инсталации и съоръжения общинска собственост и отчитане консумацията им. Ремонт и поддръжка на пожарни хидранти.

5.Организацията, контрола и отчетната дейността на работниците, работещи по програмите „От социални помощи към осигуряване на заетост”.

(10). Други дейности по икономиката /Дяволското гърло/организира и отговаря за

1.Цялостното обслужване на пещера „Дяволското гърло”.

Глава пета


ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА НА АДМИНИСТРАЦИЯТА
Чл.33.Дейността на общинската администрация се осъществява от държавни служители по служебно правоотношение и служители по трудово правоотношение.

Чл.34.Длъжностното разписание се утвърждава от кмета на общината.

Чл.35.(1)Служителите в общинската администрация осъществяват своята дейност в съответствие със Закона за държавния служител, Кодекса на труда, подзаконовите нормативни актове и Правилника за вътрешния трудов ред на общинска администрация – Девин.

(2)Правилника за вътрешния трудов ред на Общинска администрация - Девин се утвърждават от кмета на общината.

Чл.36.(1)Постъпването на държавна служба в общинската администрация става задължително след провеждане на конкурс.

(2)Със заповед на кмета на общината могат да бъдат определени и длъжности по трудово правоотношение, които да се заемат след провеждане на конкурс.

Чл.37.Служителите в общинската администрация изпълняват възложените им задачи и отговарят пред прекия си ръководител за изпълнението на работата, съобразно длъжностните характеристики.

Чл.38.(1)Ръководителите на административните звена ръководят, организират, контролират, координират, отчитат и носят отговорност за дейността на съответното структурно звено в съответствие с определените в този правилник функции. Те изпълняват и други задачи, определени от кмета на общината в кръга на дейността им.

(2)При отсъствие ръководителя на административното звено се замества от определено със заповед на кмета на общината лице от състава на администрацията.

Чл.39.Служителите от общинската администрация са длъжни:

1.да изпълняват задълженията си точно, добросъвестно и безпристрастно, в съответствие със законите на сраната;

2.с ежедневната си работа да допринасят за издигане авторитета на общинската администрация и за повишаване доверието на гражданите и институциите към органите на местната власт;

3.да спазват трудовата дисциплина и да използват работното си време за компетентно изпълнение на служебните си задължения и възложените от съответния ръководител задачи;

4.професионално, културно и етично да обслужват гражданите и служебните лица;

5.да познават в детайли нормативните актове, които ползват в пряката си работа, с цел недопускане на грешки и нарушения, засягащи интересите на гражданите и общината;

6.да проявяват инициативност и творчество и да правят предложения пред кмета, зам.-кметовете и секретаря на общината за по-ефективно управление на общината;

7.да повишават професионалната си квалификация и да следят и прилагат новостите в работата си;

8.да изготвят пълни и компетентни отговори на молби и жалби на граждани и висшестоящи органи от своята сфера на дейност в законовия срок;

9.да опазват държавната и служебна тайна в съответствие със закона;

10.да ползват икономично канцеларски материали, ел.енергия, вода, телефонни разговори и др., с цел намаляване на разходите за материална издръжка на общината;

11.да опазват и съхраняват документацията и кореспонденцията , която получават или подготвят, в съответствие с нормативните изисквания;

12.да спазват противопожарните изисквания и условията за безопасност на труда.

Чл.40.Служителите в общинската администрация имат право на представително или работно облекло за всяка календарна година. Конкретната стойност на представителното и работното облекло се определя ежегодно със заповед на кмета на общината. Средствата се осигуряват от общинския бюджет.

Чл.41.За изпълнение на своите задължения служителите имат право на възнаграждение по ред, определен в Кодекса на труда, Закона за държавния служител, подзаконовите нормативни актове и вътрешните правила за работната заплата.

Чл.42.(1)Работното време на служителите е 8 часа дневно и 40 часа седмично при 5 дневна работна седмица.

(2) Началото и краят на работното време и почивките на служителите от общинската администрация се определя с Правилник за вътрешния ред на общинската администрация.

(3)Разпределението на работното време на държавните служители във всички работни дни от седмицата е: преди обяд от 8.00 ч. до 12.00 ч. и след обяд от 13.00 ч. до 17.00 ч. Обедната почивка е от 12.00 ч. до 13.00 ч.

Чл.43. (1) За принос при изпълнение на служебните се задължения служителите в общинска администрация имат право на отличия и награди.

(2) Видовете отличия и награди, както и реда за получаването им се определят с Правилника за вътрешния ред на Общинска администрация – Девин.

(3)Награждаването на служителите от общинската администрация се извършва със заповед на кмета на общината. В заповедта за награждаване се определя видът отличие или награда.

(4) Кметът на общината може по своя преценка едновременно да награди с отличие и с предметна или парична награда.

Чл.44.За нарушение на трудовата дисциплина служителите носят дисциплинарна отговорност по Кодекса на труда или Закона за държавния служител.

Чл.45.Служителите в общинската администрация имат всички права и задължения съгласно Кодекса на труда, Закона за държавния служител и подзаконовите нормативни актове, свързани с тяхната дейност.

Чл.46. (1)В структурата на общинската администрация, съгласно чл.29а, ал.2 от ЗМСМА, се назначават служители, които подпомагат и осигуряват работата на общинския съвет в състава на Дирекция „АПИО”.

(2) Заповедите за назначаване и освобождаване на служителите по ал.1 се издават от кмета на общината по предложение на председателя на общинския съвет.

(3)Служителите по ал.1 спазват всички изисквания за служители в общинската администрация.

(4) Заповедите за награждаване, наказване, командироване и отпуск на служителите по ал.1 се издават от кмета на общината, съгласувано с председателя на общинския съвет.

Чл.47.Възлагането на задачи, свързани с организационно-техническото обслужване на общинския съвет и неговите комисии и контрола на дейността на служителите, назначени по чл.29а, ал.2 от ЗМСМА, се извършва от директора на дирекция „АПИО” и от председателя на общинския съвет, съгласно длъжностните характеристики.



ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1.Устройственият правилник на общинската администрация се издава на основание чл.44, ал.1, т.17 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, във връзка с чл.11 от Закона за администрацията.

§ 2.Със заповед на кмета на общината могат да се уреждат и други въпроси на организация на работата на общинска администрация и нейните звена.

§ 3.При настъпили изменения в структурата на общинска администрация и звената към нея, а така също и при приети изменения в нормативни актове, устройственият правилник може да се изменя и допълва със заповед на кмета на общината.



§ 4.Устройственият правилник на общинската администрация е утвърден със Заповед № 661/08.12.2008 г. на кмета на община Девин.

Приложение № 1

към чл.28, ал.3 от Устройствения правилник


по ред


ДИРЕКЦИЯ / ЗВЕНО / ДЛЪЖНОСТ


БРОЙ

І

Ръководство

4

А

Кмет

1

Б

Заместник-кмет

2

В

Секретар на община

1

ІІ

Обща администрация

21

А

Главен вътрешен одитор

1

Б

Дирекция “Административно, правно и информационно обслужване”

10

В

Дирекция “Бюджет, финанси и икономическо развитие“

10

ІІІ

Специализирана администрация

20

А

Дирекция „Европейски фондове и програми. Туризъм и хуманитарни дейности”

6

Б

Дирекция „Развитие и устройство на територията.Управление на собствеността”

13

В

Секретар на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни

1

IV

Кметства и населени места

13




Кметове на кметства

11




Кметски наместници

2













Обща численост на персонала:

58


Приложение № 2

към чл.28, ал.4 от Устройствения правилник




ЗВЕНО / ДЕЙНОСТ

БРОЙ

А

Функция “Отбрана и сигурност” /държавни дейности/

5

Б

Функция “Образование” /държавни дейности/

3

В

Функция „Здравеопазване” – Медицински сестри /държавни дейности/

10




Местни дейности




Г

Административно звено „Местни данъци и такси”

3

Д

Административно звено „Фронт-офис”

5

Е

Административно звено „Помощно административно обслужване в кметства”

8

Ж

Информационно звено

3

З

Обслужващо звено

5

И

Дейност „БКС и поддръжка общинска собственост

26.5

К

Други дейности по икономиката / Дяволско гърло/

4.5




Обща численост:

73





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница