У в е д о м л е н и е съгласно чл. 10 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимост на ппп и ип с предмета и целите на опазване на зз, утвърдена с пмс №201 от 31. 08. 2007 г / Д. в бр. 73 / 2007 г



Дата16.12.2016
Размер164.3 Kb.
#11329
У В Е Д О М Л Е Н И Е

Съгласно чл. 10 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимост на ППП и ИП с предмета и целите на опазване на ЗЗ, утвърдена с ПМС № 201 от 31.08.2007 г / Д.в. бр. 73 / 2007 г/
Приложениие №1 към чл.10, ал.1, Част Б за инвестиционни предложения

за инвестиционно предложение : «Изграждане на кравеферма

до 100 бр. животни, склад, офис и битова част в имот 028021 в земл. на с. Константиново, общ. Камено, обл. Бургас .


І. Информация за възложителя на плана.

І. Информация за контакт с инвеститора:

  1. Име, седалище, ЕГН на физическото лице лице:

Станислав Атанасов Миларев , българско гражданство, физическо лице,

Гр.Бургас , ж.к. „Изгрев” № 5 , вх.2 ет.3.

  1. Пълен пощенски адрес

Гр.Бургас , ж.к. „Изгрев” № 5 , вх.2 ет.3..

  1. Телефон

Тел. 840 737

4. Лице за контакти

Станислав Атанасов Миларев ,
2. Обща информация за предложеното инвестиционното предложение

Предвидената дейност попада в обхвата на приложение № 1 към чл. 92, т. 1 и приложение № 2 към чл. 93, ал.1 т.т. 1 и 2 от ЗООС и/или други инвестиционни предложения с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които предлаганият план определя критерии, нормативи и други ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия.

 Инвестиционното предложение касае Изграждане на кравеферма



до 100 бр. животни, склад, офис и битова част в имот 028021 в земл. на с. Константиново, общ. Камено, обл. Бургас . Имотът е собственост на инвеститора Станислав Атанасов Миларев, съгласно Договор за покупко- продажба на недвижим имот , сключен на 14.07.2010г. между него и ощ. Камено.

Имотът представлява земеделска земя – изоставена нива, четвърта категория, целият с площ от 5 дка. Имотът граничи от север и юг с изоставени ниви, от запад с отводнителен канал и от изток с полски път.

Подходът към обекта ще е от изток, където се предвижда изграждането на дезинфекционна вана за животните

В имотът ще се изгради сграда за краварник за 100 крави, склад за фураж, офис и битова част. Предвижда се изграждане на торище за оборския тор и изгребна яма за отвеждане на отпадните води.

По – нататъшните проектни и строително - монтажни дейности ще целят реализацията на проект, съответстващ на условията от Наредба № 3/2003 за ветеринарно-санитарните изисквания в млекодобивните стопанства.

Обектът има добра обвързаност с техническата инфраструктура на района. Свободните площи в двора ще се озеленят. Пътищата в двора ще се покрият с твърда настилка, осигуряваща лесно почистване.

Водоснабдяването с необходимото количество вода, отговаряща на БДС "Вода за пиене", с подходящо налягане и температура на кравефермата, ще се осигури от нов площадков водопровод РЕ 100 РN10 с водовземане съществуващия водопровод за стопанския двор. Съоръженията и оборудването за доене, обработка, съхранение и транспортиране на млякото, както и всички техни елементи ще отговарят на изискванията по чл.16, ал.2 и 3 и чл.18 на Наредба № 30/2001 за ветеринарно-санитарните и хигиенните изисквания при добива на сурово мляко, изграждане и експлоатация на млекопреработвателни предприятия, производството и търговията с топлинно обработено мляко и млечни продукти.

Във всички помещения ще се осигури подходящо естествено и изкуствено осветление. За осигуряване на необходимото ел.захранване в имота ще се изгради нов трафопост, който ще бъде свързан към съществуващата ВЛ 20Кв „Прокат”

На площадката ще се изгради локална канализациона мрежа за събиране и отвеждане на отпадъчните води във водоплътна изгребна яма, тъй като в района няма изградена канализация.

След процедури с положителни решения на глава VІ от Закона за опазване на околната среда и чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие, ПУП-ПЗ ще бъдат внесени за утвърждаване в Община Камено по реда, определен от Закона за устройство на територията. Провеждат се и необходимите съгласувания с РЗИ Бургас , „Напоителни системи” ЕАД клон Бургас, „В и К” гр. Бургас и ЕVN Пловдив.

А) местоположение на инвестиционното предложение – област и община, землище
С.Константиново , в чието землище се намира имота, предмет на инвестиционното предложение се намира южно от общинският център Камено, обл. Бургас. Главната транспортна артерия, която го свързва с други населени места е второкласен път.

Поземленият имот, предмет на инвестиционното предложение се намира в югозападната част на землището на селото. Има добра обвързаност с техническата инфраструктурата на района.

Районът около разглеждания обект е открит и проветрив. Това обуславя бързото разсейване на емисиите в околното пространство и нищожното им влияние върху качествената промяна на компонентите на атмосферния въздух. Основното направление на въздушните маси през годината е север-юг. В близост няма жилищни сгради.

На територията на разглежданата площадка, повърхностно течащи води няма. Формиращите се при интензивни валежи потоци се приемат в съседните дерета. Повърхностните води на територията се формират и зависят само от фактора на хидроклиматичните елементи.

Почвената покривка, която пряко или косвено ще бъде подложена на въздействие от експлоатацията на обекта е представена основно от излужени черноземи смолници и в по-малка степен - алувиално-ливадни и песъкливо-глинести. Категорията земя в границите на разглеждания имот представлява необработваема нива. Според Инструкция № РД-00-11/94 на МЗ може да се отнесе към клас нарушени.

Не се предвиждат допълнителни площи за временни дейности по време на строителството. Строителните материали, както и строителните отпадъци, генерирани по време на реализацията на проекта ще се складират на посочения терен.
Б) срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение
Инвеститорът има намерение да започне строителството на инвестиционното предложение след приключване процедурите по промяна предназначението на земеделската земя. Изпълнението на инвестиционното предложение ще се извърши на един етап.

В) засегнати елементи на Националната екологична мрежа

В границите на площадката и в непосредствена близост до нея няма обявени защитени територии по Закона за защитените територии - национални и природни паркове, резервати и поддържани резервати, защитени местности и природни забележителности.. Най-близко разположените защитени природни територии са на отстояние около 1,4 км.


Най – близко разположените зони са зона BG0000271 “Комплекс Мандра-Пода” за опазване на дивите птици, приета с Решение № 802/2007 г. (ДВ, бр.21/2007г.) на Министерския съвет и защитена зона “Мандра Пода” с код BG 0000271 за опазване на природните местообитания и дивата фауна и флора приета с Решение № 802/2007 г. (ДВ, бр.21/2007г.) на Министерския съвет , които отстоят на около 1,400 км на изток от имота. Двете зони се припокриват и затова имат едни и същи кодове и двете, а именно  код BG0000271. За защитена зона "Комплекс Мандра Пода" за птиците няма обявена още заповед на Министър на околната среда и водите , но е минало общественото обсъждане.



Зоните се обхващат землищата на селата Димчево, Крайморие , Меден Рудник и Твърдица от общ. Бургас, Константиново и Черни връх от общ. Камено , Зидарово, Извор и Присад от общ.Созопол и с. Дебелт от общ. Средец. Общата площ на зоните е 6135.87 ха, от които 5928.13 ха поземлен фонд и 207.74 ха акватория.

Комплексът Мандра-Пода обхваща Мандренското езеро с околните му влажни зони. Мандренското езеро е разположено на Черноморския бряг и е най-южното от Бургаските езера. Североизточната му част се намира непосредствено до Бургас. Езерото е било полусолено, но е превърнато в сладководен язовир. Между стената му и Черно море е запазена лагуна, обхващаща местностите Пода и Узунгерен. Към комплекса се отнасят и каскадовидно разположените рибовъдни басейни в северозападната част на езерото в долината южно от село Черни връх. Основно местообитание в комплекса е езерото със значителна открита водна площ , стояща вода и участъци с водолюбива растителност по бреговете. По южния бряг са разположени гори, главно от дръжкоцветен дъб /Quercus pedunculiflora/, летен дъб /Quercus robur/ и клен /Acer campestrе/. Около езерото са разположени мезофилни ливади с преобладаване на ливадната власатка /Festuca pratensis/, броеничеста ливадина /Poa sylvicola/ и др., халофитни тревни съобщества с преобладаване на свит изворник /Puccinellia convoluta/, храсталаци, главно от драка /Paliurus spina-christi/ и обработваеми земи. Лагуната в местността Пода е обрасла с блатна и мочурна хигрофитна растителност. Най-голяма площ заема обикновената тръстика /Phragmites australis/ и папурът /Typha sp./, на места примесени със сантоников пелин /Artemisia santonicum/, морска дзука /Juncus maritimus/ и морски болбосхьонус /Bolboschoenus maritimus/. Плитките соленоводни участъци са обрасли с европейска солянка /Salicornia europea/, а пясъчната ивица до морето - с пясъчен класник /Leymus racemosus subsp. sabulosus/, тройно вилужна мишорка /Gypsophilla trichotoma/ и др.

Местността Узунгерен представлява дълбоко вдаден в сушата залив, по-голямата част от бреговете на който са обрасли с тръстика и папур, а незначителна част - с дъбова гора.

Предмет на опазване в зоните са следните видове, включени в Приложение I на

Директива 92/43/EEC и Приложение І на Закона за биологичното разнообразие

ТИПОВЕ МЕСТООБИТАНИЯ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ I НА ДИРЕКТИВА 92/43/EEC

  • Крайбрежни лагуни , Естествени еутрофни езера с растителност от типа Magnopotamion или Hydrocharition, Отворени калцифилни или базифилни тревни съобщества от Alysso-Sedion albi, Източно субсредиземноморски сухи тревни съобщества, Силикатни скали с пионерна растителност от съюзите Sedo-Scleranthion или Sedo albi-Veronicion dillenii, Балкано-панонски церово горунови гори

ПТИЦИ, ВКЛЮЧЕНИ В ПРИЛОЖЕНИЕ I НА ДИР.79/409/EEC

  • Белобуза рибарка /Chlidonias hybridus/, Белоглав лешояд /Gyps fulvus/, Белоока потапница /Aythya nyroca/, Белоопашат мишелов /Buteo rufinus/, Белоопашат морски орел /Haliaeetus albicilla/, Белочела рибарка, /Sterna albifrons/, Белошипа ветрушка /Falco naumanni/, Блестящ ибис /Plegadis falcinellus/, Бойник /Philomachus pugnax/, Бял щъркел /Ciconia ciconia/, Бяла лопатарка / Platalea leucorodia/, Вечерна ветрушка / Falco vespertinus/, Голям воден бик / Botaurus stellaris/, Голяма бяла чапла / Egretta alba/, Голяма пъструшка /Porzana porzana/, Гривеста рибарка /Sterna sandvicensis/, Гривеста чапла /Ardeola ralloides/, Дебелоклюна рибарка / Gelochelidon nilotica/, Дебелоклюна чучулига /Melanocorypha calandra/ ,Дългоклюна чайка / Larus genei/, Египетски лешояд /Neophron percnopterus/, Жълтокрак брегобегач /Xenus cinereus/, Земеродно рибарче / Alcedo atthis/, Златистопер дъждосвирец /Pluvialis apricaria/, Каспийска рибарка / Sterna caspia/, Кафявокрил огърличник /Glareola pratincola/, Козодой / Caprimulgus europaeus/, Кокилобегач / Himantopus himantopus/, Къдроглав пеликан /Pelecanus crispus / , Късопръст ястреб /Accipiter brevipes/, Ливаден блатар /Circus pygargus /, Ливаден дърдавец / Crex crex/, Ловен сокол /Falco cherrug/, Малка белочела гъска /Anser erythropus/, Малка бяла чапла /Egretta garzetta/, Малка чайка /Larus minutus/, Малка черноглава чайка /Larus melanocephalus/, Малък воден бик / Ixobrychus minutus/, Малък горски водобегач /Tringa glareola/, Малък корморан /Phalacrocorax pygmeus/, Малък креслив орел /Aquila pomarina/, Малък нирец / Mergus albellus/, Малък орел / Hieraaetus pennatus/, Морски дъждосвирец /Charadrius alexandrinus/, Мустакато шаварче / Acrocephalus melanopogon/, Нощна чапла /Nycticorax nycticorax/, Орел змияр /Circaetus gallicus/, Орел рибар /Pandion haliaetus/, Осояд / Pernis apivorus/, Поен лебед /Cygnus cygnus/, Полска бъбрица / Anthus campestris/, Полски блатар /Circus cyaneus/, Пъстроопашат крайбрежен бекас / Limosa lapponica/, Рoзово фламинго / Phoenicopterus ruber/, Речна рибарка /Sterna hirundo/, Розов пеликан / Pelecanus onocrotalus/, Ръждив aнгъч /Tadorna ferruginea/, Ръждива чапла /Ardea purpurea/, Саблеклюн /Recurvirostra avosetta/, Сив жерав /Grus grus/, Синявица /Coracias garrulus/, Сирийски пъстър кълвач /Dendrocopos syriacus/, Сокол скитник / Falco peregrinus/, Среден корморан /Phalacrocorax aristotelis desmarestii/, Средна пъструшка /Porzana parva/, Степен блатар /Circus macrourus/, Тръноопашата патица /Oxyura leucocephala/, Тръстиков блатар /Circus aeruginosus/, Тундров лебед /Cygnus columbianus bewickii/, Турилик / Burhinus oedicnemus/, Тънкоклюн листоног /Phalaropus lobatus/, Тънкоклюн свирец /Numenius tenuirostri,s/, Ушат гмурец /Podiceps auritus/, Червена каня / Milvus milvus/, Червеногуш гмуркач /Gavia stellata/, Червеногуша гъска /Branta ruficollis/, Червеногърба сврачка /Lanius collurio/, Черен щъркел /Ciconia nigra/, Черна каня /Milvus migrans/, Черна рибарка / Chlidonias niger/, Черногуш гмуркач /Gavia arctica/, Черночела сврачка /Lanius minor/, Ястребогушо коприварче /Sylvia nisoria /


РЕДОВНО СРЕЩАЩИ СЕ МИГРИРАЩИ ПТИЦИ, КОИТО НЕ СА ВКЛЮЧЕНИ В ПР. I НА ДИР. 79/409/EEC


  • Белокрила рибарка / Chlidonias leucopterus/, Брегова лястовица / Riparia riparia/, Бял ангъч /Tadorna tadorna/, Голям брегобегач /Calidris canutus/, Голям гмурец /Podiceps cristatus/, Голям горски водобегач /Tringa ochropus/, Голям зеленоног водобегач /Tringa nebularia/, Голям корморан /Phalacrocorax carbo/, Голям нирец /Mergus merganser/, Голям свирец / Numenius arquata/, Голям червеноног водобегач /Tringa erythropus/, Голяма белочела гъска / Anser albifrons/, Жълтокрака чайка / Larus cachinnans/, Звънарка /Bucephala clangula/, Зеленоглава патица / Anas platyrhynchos/, Зеленоножка /Gallinula chloropus/, Зимно бърне / Anas crecca/, Кадифена потапница /Melanitta fusca/, Камъкообръщач /Arenaria interpres/, Кафявоглава потапница /Aythya ferina/, Качулата потапница / Aythya fuligula/, Клопач /Anas clypeata/, Крещалец / Rallus aquaticus/, Кривоклюн брегобегач / Calidris ferruginea/, Късокрил кюкавец /Actitis hypoleucos/, Ледена потапница /Clangula hyemalis/, Лиска /Fulica atra/, Лятно бърне /Anas querquedula/, Малка бекасина /Lymnocryptes minimus/, Малка черногърба чайка /Larus fuscus/, Малък брегобегач /Calidris minuta/, Малък гмуре /Tachybaptus ruficollis/, Малък зеленоног водобегач /Tringa stagnatilis/, Малък свирец /Numenius phaeopus/, Малък червеноног водобегач /Tringa totanus/, Малък ястреб /Accipiter nisus/, Ням лебед /Cygnus olor/, Обикновен мишелов /Buteo buteo/, Обикновен пчелояд /Merops apiaster/, Обикновена гага /Somateria mollissima/, Обикновена калугерица /Vanellus vanellus/, Орко /Falco subbuteo/, Планинска потапница / Aythya marila/, Плоскоклюн блатобегач /Limicola falcinellus/, Пясъчен дъждосвирец / Charadrius hiaticula/, Речен дъждосвирец /Charadrius dubius/, Речна чайка /Larus ridibundus/, Сив брегобегач /Calidris temminckii/, Сива гъска /Anser anser/, Сива патица /Anas strepera/, Сива чапла /Ardea cinerea/, Сребриста булка /Pluvialis squatarola/, Сребриста чайка /Larus argentatus/, Среден нирец /Mergus serrator/, Средна бекасина /Gallinago gallinago/, Стридояд /Haematopus ostralegus/, Траурна потапница /Melanitta nigra/, Трипръст брегобегач / Calidris alba/, Тъмногръд брегобегач /Calidris alpina/, Фиш /Anas penelope/, Чайка буревестница /Larus can /, Червеногуш гмурец /Podiceps grisegena/, Червеноклюна потапница /Netta rufina/, Черноврат гмурец /Podiceps nigricollis/, Черноопашат крайбрежан бекас /Limosa limosa/, Черношипа ветрушка /Falco tinnunculus/, Шилоопашата патица /Anas acuta/


. БОЗАЙНИЦИ, ВКЛЮЧЕНИ В ПРИЛОЖЕНИЕ II НА ДИРЕКТИВА 92/43/EEC

  • Maлък подковонос /Rhinolophus hipposideros/, Видра / Lutra lutra/, Пъстър пор / Vormela peregusna



ЗЕМНОВОДНИ И ВЛЕЧУГИ, ВКЛЮЧЕНИ В ПРИЛОЖЕНИЕ II НА ДИРЕКТИВА 92/43/EEC


  • Червенокоремна бумка / Bombina bombina/, Ивичест смок /Elaphe quatuorlineata/, Леопардов смок / Elaphe situla/, Обикновена блатна костенурка / Emys orbicularis/, Шипобедрена костенурка / Testudo graeca/, Шипоопашата костенурка / Testudo hermanni/, Голям гребенест тритон /Triturus karelinii


РИБИ, ВКЛЮЧЕНИ В ПРИЛОЖЕНИЕ II НА ДИРЕКТИВА 92/43/EEC


  • Уклей (Брияна, Облез) /Chalcalburnus chalcoides/, Обикновен щипок /Cobitis taenia/ , Европейска горчивка /Rhodeus sericeus amarus/


БЕЗГРЪБНАЧНИ, ВКЛЮЧЕНИ В ПРИЛОЖЕНИЕ II НА ДИРЕКТИВА 92/43/EEC


  • Обикновен паракалоптенус /Paracaloptenus caloptenoides/, Ценагрион /Coenagrion ornatum/, Лицена /Lycaena dispar/, Bolbelasmus unicornis, Обикновен сечко /Cerambyx cerdo/, Буков сечко /Morimus funereus/, Осмодерма /Osmoderma eremita/, Алпийска розалиа /Rosalia alpina/


В зоните са установени и редица други значими растителни и животински видове свързани с природозащитата и управлението на обекта, като :

  • Дървесница /Hyla arborea/, Зелена крастава жаба /Bufo viridis/, Горска дългокрака жаба /Rana dalmatina/, Сирийска чесновница /Pelobates syriacus/, Качулата чучулига /Galerida cristata/, Хвойнов дрозд /Turdus pilaris/, Домашна кукумявка / Athene noctua/, Червеногръдка /Erithacus rubecula/, Полска чучулига /Alauda arvensis/, Селска лястовица /Hirundo rustica/, Въртошийка /Jynx torquilla/, Южен славей /Luscinia megarhynchos/, Сива овесарка /Miliaria calandra/, Чухал /Otus scops/, Зелен кълвач /Picus viridis/, Гургулица /Streptopelia turtur/, Голямо черноглаво коприварче /Sylvia atricapilla/, Кос /Turdus merula/, Поен дрозд /Turdus philomelos /, Черноглава овесарка /Emberiza melanocephala/, Платерина /Liza aurata/, Карагьоз /Alosa pontica/, Илария /Liza saliens/, Тънкоуст кефал /Liza ramada/, Кавказко попче /Knipowitschia caucasica/, Триигла бодливка /Gasterosteus aculeatus/, Европейска речна змиорка /Anguilla anguilla/, Атерина /Atherina boyeri/, Glaucopsyche alexis, Brenthis hecate, Lycaena ottomanus, Етруска земеровка /Suncus etruscus/, Полунощен прилеп /Eptesicus serotinus/, Източноевропейски /белогръд/ таралеж /Erinaceus concolor/, Прилепче на Сави /Hypsugo savii/, Воден нощник /Myotis daubentonii/, Малък вечерник /Nyctalus leisleri/, Кафяво прилепче /Pipistrellus pygmaeus/, Прилепче на Натузий /Pipistrellus nathusii/, Кафяво прилепче / Pipistrellus pipistrellus/, Ръждив /обикновен/ вечерник/, Елвезиево кокиче /Galanthus elwesii/, Синя тойна /Trachomitum venetum/, Дяволски орех, джулюн /Trapa natans/, Дяволска гъба /Boletus satanas/, Хлебна манатарка /Boletus regius/, Величествена манатарка /Boletus permagnificus/, Морски пелин /Artemisia maritima/ , Седефче /Ruta graveolens/, Смок мишкар /Elaphe longissima/, Сива водна змия /Natrix tessellata/, Жълтокоремник /Pseudopus apodus/, Смок-стрелец (Синурник) /Coluber caspius/ , Зелен гущер /Lacerta viridis/, Ивичест гущер /Lacerta trilineata/, Степен гущер /Podarcis muralis/, Кримски гущер /Podarcis taurica/, Пепелянка / Vipera ammodytes / и др.


Зоните са уязвими и силно чувствителни към замърсяване на водата и от

застрояване. Комплексът Мандра-Пода е разположен в покрайнините на втория по големина град по черноморското ни крайбрежие – Бургас. Комплексът е подложен на силен антропогенен натиск поради близостта му с гъсто населения град, големите промишлени съоръжения и комплекси, както и поради неограничения и неконтролиран достъп на хора извън защитените територии. Непрекъснатото урбанизиране на района, свързано с разрастването на града, разрушава влажните ливади и заблатените местообитания около езерото. Международен път към южната държавна граница пресича източната част на комплекса, като води до силно замърсяване с отпадъци, прекомерен шум, както и избиване при сблъсък на дребни бозайници и птици. Мандренското езеро е основен източник на промишлени води за Петролната рафинерия Нефтохим, разположена западно от Бургас. През комплекса преминава и петролопровод, който може да причини значителни щети на влажната зона в случай на авария.

Към момента не са въведени конкретни забрани и ограничения за териториите , обхванати от зоните, поради липса на Заповед за обявяването им.
Предвид отдалечеността на площадката предмет на инвестиционното предложение / на 1,4 км/ от зоните, характеристиките на предвидената дейност, реализацията на инвестиционното предложение в посочения терен и граници не нарушава целите за обявяване на защитените зони и не засяга находища и местообитания на редки, ендемични и включени в приложенията на Закона за биологичното разнообразие растителни и животински видове и такива, включените в предмета на опазване на зоните видове, и техните местообитания. Няма да бъдат фрагментирани или нарушена структурата на популациите им. Няма да се засегнат екологичните ниши на типичните и постоянни за зоните видове. За животинските видове площта ще запази до голяма степен сегашното си значение. Всички видове, предмет на опазване, ще могат да преминават при извършване на близки и далечни, трофични и възпроизводителни миграции, а местообитанията на гризачите ще се запазят до голяма степен. Очаква се и увеличаване на тяхното обилие.

Реализацията на проекта няма да предизвика сукцесионни процеси, водещи до мащабна промяна на видовия състав или в условията на средата - химически, хидроложки, геоложки промени, климатични или други промени.

По време на експлоатацията не се очаква генериране на опасни за околната среда, населението и животинския свят въздействия.

Реализирането на инвестиционното предложение не предполага дълготрайно въздействие върху видовия състав на характерната дива фауна, в частност птици и вероятната им подмяна с други не-типични видове. Реализацията на инвестиционното предложение не води до унищожаването на воден басейн или влажна зона местообитание на водолюбиви птици и представляващо място за хранене, зимуване и струпване. Дейностите свързани с реализирането на инвестиционното предложение не са свързани с унищожаване или намаляване площта на типове обитания включени в Приложение 1 на ЗБР.

При строителството ще се предприемат редица мерки за намаляване на отрицателното действие върху околната среда:

  • Трябва да бъдат взети всички мерки за недопускане на разливи на горивосмазочни материали от моторните превозни средства в околните терени.

  • Да не се допуска навлизане на машини в горскостопански площи, ниви и други обработваеми земи, както и в мерите и пасищата.

  • Да се съхрани изцяло растителността от дървета и храсти, разположени извън терените, обект на земно-изкопни и строителни работи. Хумусният хоризонт от откривката е необходимо да се събира разделно и да се депонира, като се оползотвори при рекултивацията.

  • Експлоатацията не е свързана с генерирането на производствени отпадъци,

  • Генерираният шум при заложените дейности ще е сравнително по-голям в сравнение със сегашното ниво при строителството. Не се очакват нива, които да повлияят на на растителния и животински свят.

  • Ако при изкопните работи се разкрият находки с качества на исторически, археологически или културни паметници, то работата да бъде незабавно прекратена и да бъдат информирани компетентните, по закона за паметниците на културата, органи – община Камено .

С цел недопускане на каквото и да е отрицателно въздействие върху зоните/ независимо от отдалечеността на площадката от тях/ , е необходимо да се минимизира времето за строителство, а дейностите по строителството следва да бъдат извършвани в извън размножителния период на видовете , предмет на опазване, т.е. необходимо е да бъдат прекратявани ежегодно за периода 01.04.–30.06. това ще неутрализира и фактора безпокойство сред животинските видове, за които шумът и вибрациите ще са причина да напуснат близко разположените местообитания.

Ще се вземат мерки за предотвратяване прякото унищожаване (поради прегазване и др. причини) на животни от транспортни машини.

Мерките и средствата за предотвратяване, ограничаване и отстраняване на евентуалните аварии и възникване на инцидентни ситуации трябва да бъдат подробно разгледани в работния проект. Всички работници и ръководни кадри да бъдат запознати с общите правила и изискванията по безопасност на труда и опазване на околната среда, както и със специфичните изисквания за всяко работно място.

При строителството да се използват строителни машини, преминали качествен годишен технически преглед и в отлично състояние по отношение техниката на безопасност.

Преди започване на работа, водачът на машина и сменният механик ежедневно да проверяват изправността на работната, спирачната и кормилните уредби, на подемните механизми, както и херметичността на горивото и маслопроводите на двигателя. Движението и по полските пътища ще се извършва в пълно съответствие с изискванията на Закона за движение по пътищата и Правилника за неговото приложение.

При извършване на заварочни и други огневи работи да се спазва стриктно Наредбата на МВР за пожарна безопасност. При използването на ацетиленови генератори да се спазват изискванията на Правилника за безопасност на труда при заваряване и рязане на металите. Такива дейности ще бъдат допускани само в крайни и екстрени случаи.

Обектът ще се обслужва с минимален брой работници 2 – 3 души. Движението на автомобили ще е ограничен при експлоатацията на инвестиционното предложение.

Г) цел и предмет на инвестиционното предложение – производство, жилищно, пътно и др.строителство

 Инвестиционното предложение касае Изграждане на кравеферма



до 100 бр. животни, склад, офис и битова част в имот 028021 в земл. на с. Константиново, общ. Камено, обл. Бургас . Имотът е собственост на инвеститора Станислав Атанасов Миларев, съгласно Договор за покупко- продажба на недвижим имот , сключен на 14.07.2010г. между него и общ. Камено.

Д) необходимост от нова инфраструктура – пътища, електроснабдяване, В и К.

За преминаване на автомобили по време на строителството и реализацията на рибарника ще се използва съществуващият общински път. За преминаване през него ще се иска разрешение от община Камено. Необходимост от нова пътна инфраструктура или промяна на съществуващата не е нужно. За осигуряване на необходимото ел.захранване в имота ще се изгради нов трафопост, който ще бъде свързан към съществуващата ВЛ 20Кв „Прокат” .Водоснабдяването с необходимото количество вода, отговаряща на БДС "Вода за пиене", с подходящо налягане и температура на кравефермата, ще се осигури от нов площадков водопровод РЕ 100 РN10 с водовземане съществуващия водопровод за стопанския двор, който ще се изгради в сервитута на съществуващия полски път.

. На площадката ще се изгради локална канализациона мрежа за събиране и отвеждане на отпадъчните води в бетонова, водоплътна изгребна яма, тъй като в района няма изградена канализация.

3. Орган, отговорен за одобряване на инвестиционното предложение

- РИОСВ: Бургас

- Басейнова дирекция за управление на водите в Черноморски район Варна .

- Област: Бургас

- Община: Камено

- Обл. Служба земеделие и гори Бургас

Инвеститор :

/ Станислав Миларев /

Информация съгласно приложение №2 към чл.10, ал.2

Част Б за инвестиционни предложения

1. Характеристика на засегнатата територия – вид и начин на ползване на земите

Площадката за изграждането на Инвестиционното предложение - Изграждане на кравеферма до 100 бр. животни, склад, офис и битова част касае имот 028021 в земл. на с. Константиново ЕКАТТЕ 52279 ,в местност Бельовите круши, общ. Камено, обл. Бургас .Съгласно скица № 1222 от 20.07.2010г, издадена от Общинска служба „Земеделие и гори” Камено имотът е с площ 5, 00 дка , начин на трайно ползаване – изоставена нива.

Имотът е собственост на инвеститора Станислав Атанасов Миларев, съгласно Договор за покупко- продажба на недвижим имот , сключен на 14.07.2010г. между него и общ. Камено.

2. Актуални скица на имотите, в които ще се реализира инвестиционното предложение

Прилагаме актуална скица на площадката

3. Карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия, схеми, координати на граничните точки на имота и на обекта – предмет на инвестиционното предложение, снимки, партида на имота и др. По преценка на възложителя.

ВЪЗЛОЖИТЕЛ:
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница