Училищен вестник, специален брой, посветен на 19 февруари – патронен празник на соу „Васил Левски”- гр. Опака



Дата01.02.2018
Размер60.6 Kb.
#52961


Училищен вестник, специален брой, посветен на

19 февруари – патронен празник на

СОУ „Васил Левски”- гр. ОПАКА



Васил Левски - живот и дело

Каквото съм правил, в полза народу е


През 1867г. по предложение на Георги Раковски става знаменосец в четата на войводата Панайот Хитов. Заедно с четата преминава в Сърбия и постъпва във Втората българска легия.


Апостолът на свободата е роден под името Васил Иванов Кунчев на 18 юли 1837г. в гр. Карлово в многодетно семейство. Учи във взаимно училище в родния си град, но през 1851г. баща му умира, той заедно с братята си трябва да се грижи за семейството и от 14 годишен започва да учи абаджилък. От 1855г. е послушник в Хилендарския манастир при вуйчо си архимандрит Василий, изкарва едногодишен курс за подготовка на свещеници в Пловдивското епархийско училище. На 7 декември 1858г. приема монашеството и е ръкоположен за дякон под името Игнатий в манастира „Св. Спас“ в Сопот.




На 3 март 1862г. заминава за Сърбия за да вземе участие в Първата българска легия на Георги Раковски в Белград. Неговата ловкост и храброст му спечелват прозвището Левски- според легендата, защото е направил „лъвски“ скок по време на военните упражнения. Навръх Великден през 1864г. в Сопот в присъствието на най- близките си приятели отрязва дългите си монашески коси- отказва се от служенето на Бог, за да служи на идеята за национално освобождение. От 1866г. е в Румъния където попада в средите на българските революционери Хаджи Димитър и Стефан Караджа.





След нейното разтуряне преосмисля досегашния си път. Осъзнава, че с четническата тактика трудно ще се стигне до крайната цел – освобождението на България. За пръв път изразява мнение, че трябва предварителна подготовка на народа за участие в освободителното дело. Гибелта на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа окончателно го убеждава в правотата му. През 1868г. отива в Букурещ, където се свързва с Иван Касабов и дейците на „Българското общество“. Със средства предоставени от тях предприема първата си обиколка из българските земи, която е с осведомителна цел. Разговаря с много свои доверени хора, които го обнадеждават за развитието на революционна дейност в българските земи. На 24 февруари се завръща в Румъния и след двумесечен престой, на 1 май 1869г. започва втората си обиколка.


По време на нея поставя началото на изграждането на Вътрешната революционна организация(ВРО), като основна нейна структурна единица става частният революционен комитет. Съзира необходимостта от по -голяма подготовка на народа, която да се осъществи от революционни комитети, свързани организационно по между си. Завръща се в румънската столица на 26 август 1869г. като се включва активно на живота на българската емиграция и в края на 1869г. заедно с Любен Каравелов участва в създаването на Българския революционен централен комитет (БРЦК) . През май 1870г. се завръща в България и продължава изграждането на комитетската мрежа, до края на 1871г. създава гъста мрежа от такива, обединени в цялостна организация. За столица на ВРО е обявен гр.Ловеч, комитетът му за централен под името „Привременно правителство в България – 1 отд. на БРЦК„. Комитетите започват активна работа за привличане на привърженици, за събиране на средства и за купуване на оръжия, когато работата нараства БРЦК изпраща двама помощници на Левски- Димитър Общи и Ангел Кънчев.







На 22 септември 1872г. Димитър Общи и Тетевенския революционен комитет организират Арабаконашкият обир. Залавянето на участниците нанасят много тежък удар на революционната организация Васил Левски получава нареждане от БРЦК и Любен Каравелов за вдигане на въстание но отказва да го изпълни. Решава да прибере архивите на ВРО от Ловеч и да се прехвърли в Румъния, но не знае, че турската полиция разполага с негова фотография и с точно описание на

особените му белези и както с информация къде евентуално може да бъде открит. На 27 декември 1872г. е заловен от полицията в Къкринското ханче. Ловешката полиция не знае кой е заловения и го откарва в Търново където е установена неговата самоличност. При прехвърлянето му от Търново в София се надява, че ще бъде освободен от съмишленици.

Предаден е на Софийската извънредна следствена комисия и на 14 януари 1872г., заедно с Димитър Общи получава смътна присъда. Присъдата е изпълнена на 19 февруари 1873г. в околностите на София.





Поздравявам всички!“




Патронният празник на СОУ „Васил Левски“ в гр. Опака е бил винаги важно събитие от училищния живот. За всеки негов учител, ученик и възпитаник той оставя траен спомен от живота в училището и дълбока диря, че е бил част от него.

Поздравявам с празника всички учители, настоящи и бивши, всички ученици, всички, свързани с него, както и всички, които са работили и работят за изпълнението на неговата основна функция – да образова, да възпитава, всячески да подготвя нашите възпитаници за живота!

С поклон пред паметта и делото на патрона Васил Левски, с признателност и уважение към труда на нашите учители, с благодарност към родителите, с увереност и доверие към учениците ще направим празника на училището незабравим и чудесен!

Бъдете горди с:

  • 165г. просветно дело;

  • 133г. светско образование;

  • 70г. от както носим името на Левски;

  • 20г. средно общообразователно училище.

Честит празник!

Борислав Борисов, директор на СОУ „Васил Левски“, гр. Опака
За себе си аз търся го отново“

Животът и делото на Апостола винаги са били пример за възпитаниците на нашето училище. Педагозите и учениците на СОУ“ В. Левски“ почитат ежегодно паметта му не само на 19 февруари, но и с многобройни различни изяви. Традиция стана провеждането на ученическа конференция под надслов „ Всичко се състои в нашите задружни сили“. Тя успешно се провежда вече седма година от нашите единадесетокласници под ръководството на учителя по история г-жа Р. Неделчева. Провеждаме и седмица посветена на Васил Левски тематично озаглавена „ За себе си аз търся го отново“. Тази учебна година тя включва радиопредаване посветено на Левски, конкурс на тема „Насаме с Апостола“ който ще се проведе в три части- за рисунка, литературно произведение лично творчество и за най-важна мисъл, според учениците, изказана от Васил Левски. Учениците създадоха и кът в училищната библиотека „Другите за Апостола“.



За Левски

Той апостол е,

той защитник е,

борец за свободата.

Спокоен, безстрашен.

Л е за любовта към народа,

E е за ентусиазма,

В е за волята,

С е за смелостта,

К е за креативността,

И е за истината,

а
Рисунка на Ивета Иванова от 5 клас


Левски е за свободата.

Виктория Станева IV клас


Рисунка на Гизем Бейсимова от 5 клас




ЛЕВСКИ

За себе си аз търся го отново,

за себе си поне да го открия.

Открия ли го предрешен търговец,

започнал вече страшна търговия,

ще искам да закупя със кръвта си

една пътека стръмна, невървяна

и тука, на земята златогласа,

една трева по пътя му стана.

Открия ли го предрешен на дякон,

на кръста окачил пищов в олтара,

ще искам да ме закълне навеки

единствено във Ботевата вяра.

О
Рисунка на Нина Пламенова от 6б клас


ткрия ли го въглищар по жетва,

за въглен само аз ще го помоля,

за да подпиша тази своя клетва

край София или – на Вола!

И нека викат върхове от кремък.

За теб, отечество, какво не дал бих!

Да давам топлина на чернозема –

и да не мисля после за печалби.

Да падам аз – и в тебе да съм влюбен,

и като него да пошепна смело:

Ако загубя – себе си загубвам,

ако печеля – цял народ печели!



Евтим Евтимов


Рисунка на Ревасие Неждетова от 5 клас




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница