Училищната библиотека – център за образование и обучение за всички



Дата10.04.2018
Размер53.66 Kb.
#65811

Училищната библиотека –

център за образование и обучение за всички

Манифест на училищната библиотека

Училищната библиотека осигурява информация и идеи, които са основополагащи за успешната реализация на хората в обществото - общество на информацията и знанието.

Училищната библиотека изгражда у учениците умения за пожизнено обучение, развива мирогледа им и ги подготвя да живеят като отговорни граждани.


Мисията на училищната библиотека


Училищната библиотека, като звено на широката библиотечна и информационна мрежа, осъществявайки принципите на Манифеста на Публичните библиотеки на ЮНЕСКО, осигурява учебни пособия, книги и ресурси, които дават възможност на всички членове на училищната общност да придобият способността за критично мислене и ефективно използване на информацията от всеки формат и вид на документите.

Библиотечният персонал осигурява ползването на книжните и информационните ресурси, включващи литеранурни и документални източници, печатни и електронни издания, непосредствено в библиотеката и извън нея. Материалите трябва да допълват учебниците, учебните пособия и методическата литература.

Известен е фактът, че когато библиотекарите и учителите си сътрудничат, учениците достигат по-високи нива на грамотност, на четене, на обучение, на решаване на проблемите, на информационните и комуникационни технологични умения.

Библиотечните услуги в училище трябва да осигуряват равен достъп за всички членове на училищната общност, независимо от тяхната възраст, раса, пол, религия, националност, език, професионален и социален статус. За тези, които не могат да ползват библиотечните услуги и документи се осъществява специфично обслужване и предоставяне на материали.

Достъпът до фонда трябва да отговаря на изискванията на Декларацията за човешки права и свободи на ООН и да не е обект на идеологическа, политическа и религиозна цензура и комерсиален натиск.


Основополагащо законодателство и мрежи


Училищната библиотека е в основата на всяка дългосрочна стратегия за грамотност и образование, информационно осигуряване, икономическо, социално и културно развитие. Отговорност на местните, регионалните и националните управленски структури е да осигурят специфично законодателство и политика. Последните предвиждат непрекъснато и адекватно на потребностите обеспечаване с квалифициран персонал, материали, технологии, помощни средства, както и безплатен достъп.

Училищната библиотека трябва да участва в местни, регионални и национални библиотечни и информационни мрежи.

Когато училищната библиотека дели оборудването или ресурсите си с друга по вид библиотека, например публична, тя трябва да запази и поддържа специфичните си цели.


Функции на училищната библиотека


Училищната библиотека е неразделна част от образователния процес.

Функциите на училищната библиотека, които допринасят за развитието на общата и информационната грамотност, преподаването , обучението и културата са:


  • Да поддържа и утвърждава целите на образователния процес, така както са определени от мисията на училището и в зависимост от учебния план.

  • Да създава и поддържа у децата навици за удоволствие от четенето и ученето и пожизнено ползване на библиотеките.

  • Да предлага възможности за квалификация, създаване и използване на информацията с цел: познание, разбиране, изграждане на мироглед и получаване на удовлетворение.

  • Да способства за създаване на навици у всички ученици за оценяване и използване на информацията, независимо от нейния вид, формат и средства за предаване, развивайки усет в училищната общност към способите за комуникация.

  • Да осигурява достъп до локални, регионални, национални и глобални ресурси и възможности, които да провокират у обучаващите се обмен на различни идеи, опит и мнения.

  • Да организира дейности, които да насърчават културното и социалното чувство и усет.

  • Да работи с учениците, учителите, администраторите и родителите за изпълнение мисията на училището.

  • Да прокламира идеята, че интелектуалната свобода и достъп до информацията са ключ към ефективна и отговорна гражданска позиция и участие в демократичните процеси.

  • Да популяризира четенето, ресурсите и обслужването, осъществявано он училищната библиотека за училищната общност и обществеността

Училищната библиотека изпълнява тези функции чрез развиване на обслужването, придобиване на нови документи и осигуряване на физически и интелектуален достъп до ценните източници на информация, осигурявайки инструкции за работа и квалификация на училищния персонал.
Персонал

Училищният библиотекар е висококвалифициран член на екипа от професионалисти, отговорен за планирането и управлението на училищната библиотека. Заедно с всички членове на училищната общност, взаимодейства с публичната и други общности.

Ролята на училищния библиотекар се определя от финансовите цели, учебния план и методологията на преподаване в училище. Тя е съобразена с финансовата ситуация и националната законодателна рамка.

Заедно със специфичния контекст училищната библиотека има общи познавателни задачи, които са действени само ако училищният библиотекар развива и извършва ефективно библиотечно обслужване в училище чрез осигуряване на ресурси, библиотека, информационен мениджмънт и обучение.

С разрастването на информационната мрежа, училищният библиотекар трябва да е компетентен в планирането и преподаването на различни техники за ползване на информацията както за преподаватели, така и за ученици. Затова той трябва да продължава професионалното си обучение и развитие.


Функциониране и управление

За да се осигури ефективно и отговорно функциониране:



  • Политиката на училищната библиотека трябва да отговаря на училищната политика и приоритети, а обслужването да е релевантно на учебните планове.

  • Училищната библиотека трябва да бъде организирана и поддържана, съобразно професионалните стандарти.

  • Обслужването трябва да бъде достъпно за всички членове на училищната общност и да е съобразено с потребностите на местната общност.

  • Да бъде насърчавано сътрудничеството с учителите, училищното настоятелство, администрацията, родителите, останалите библиотекари и информационни специалисти и с другите обществени групи.


Приложение на Манифеста

Правителствата, чрез своите министерства , отговорни за образованието, трябва да разработят стратегия, политики и планове, които да реализират принципите на този Манифест.

Планирането трябва да включва разпространението на Манифеста в програми за начално и продължаващо обучение на библиотекарите и преподавателите.

Отговорните за взимането на решения библиотечни общности, на национално и местно ниво, в целия свят, по този начин са насърчавани да реализират принципите, заложени в Манифеста.



Манифестът е подготвен от Международната федерация на библиотечните асоциации и институции и е одобрен от ЮНЕСКО на неговата Генерална конференция, ноември 1999 година.

Превод: Златка Иванова, отдел „Методичен”, НБИВ






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница