Учителски уроци за съботното училище октомври, ноември, декември 2007 г. Пречистващият огън на страданието



страница1/5
Дата01.01.2018
Размер0.85 Mb.
#38687
ТипУрок
  1   2   3   4   5
УЧИТЕЛСКИ УРОЦИ ЗА СЪБОТНОТО УЧИЛИЩЕ

октомври, ноември, декември 2007 г.
ПРЕЧИСТВАЩИЯТ ОГЪН НА СТРАДАНИЕТО
ГЕВИН АНТЪНИ

Уроците за възрастни са изготвени от Съботно-училищния отдел на Генералната Конференция на Църквата на адвентистите от 7-я ден под общото ръководството на специален комитет за оценяване на ръкописите, чиито членове са консултант-редактори.




СЪДЪРЖАНИЕ
1. ИЗПИТАНИЯТА НА ПАСТИРЯ

2. ПРЕДСТОЯЩИТЕ ИЗПИТАНИЯ

3. КЛЕТКАТА ЗА ПТИЦИ

4. ДА ВИДШ ЛИЦЕТО НА ЗЛАТАРЯ

5. ИЗКЛЮЧИТЕЛНАТА ГОРЕЩИНА

6. БОРБА С ВСИЧКИ СИЛИ

7. НЕРАЗРУШИМА НАДЕЖДА

8. ВИЖДАЙКИ НЕВИДИМИЯ

9. ЖИВОТ НА ПРОСЛАВА

10 .КРОТОСТ В ОГНЕНИТЕ ИЗПИТАНИЯ

11. ТЪРПЕНИЕ В ОГНЕНИТЕ ИЗПИТАНИЯ

12. ДА УМРЕШ КАТО СЕМЕ

13. ХРИСТОС В ОГНЕНО ИЗПИТАНИЕ
УРОК 1 29 септември – 5 октомври


Утре трябва да преподавам :
ИЗПИТАНИЯТА НА ПАСТИРЯ
Ключов текст : Псалм 23:3

Учете групата да :

Знае : Че Бог присъства и в добри и в лоши времена.

Чувства : Желание да следваме Божието ръководство, където и да води то.

Върши : Да решим да търсим и избираме Божията воля а нашия живот, дори когато тя не изглежда да е най-добрия избор.
План :

1. Пастирът / Псалм 23:1 /

А. Образът на пастиря, колкото и живописен и архаичен да ни изглежда, не говори за ежедневния живот на слушателите на псалмиста. Има ли по-добър образ или картина, която би могла да говори по-добре на съвременните хора, които смятат, че храната и облеклото идват от местния магазин.

Б. Идеята за пастиря и овцете му включва известен тип взаимоотношения. Какво е естеството на тези взаимоотношения ? Каква е ролята на пастиря и онази на овцете ?

В. Мислите ли, че идеята за Бога като пастир и народа Му като овце би била изненадваща и смущаваща за слушателите на псалмите ? Помислете върху това.


2. Прави пътеки / Псалм 23:3 /

А. Ние знаем, че най-добрият път между две точки е правата линия. Звучи ли това като пътеките на правдата, описани в Псалм 23 ?

Б. Ако пътеките на правдата понякога ни водят през лоши и опасни места, какво ги прави праведни ?

В. Защо биха могли лошите и опасни пътеки да бъдат по-благотворни в нашето пътуване през живота с Бога ?


3. В присъствието на моите неприятели / Псалм 23:5 /

А. На теория, най-добре е да сме в добри отношения с всички. В действителност, единственият начин да не стане това е никога да не напускаме дома си. Защо опитите да следваме пътеките на правдата, в някои случаи, ни създават повече неприятели, отколкото приятели ?

Б. Как ни съветва Псалм 23 да се отнасяме с нашите неприятели ?

В. Въпреки всичко псалмистът чувства присъствието на Божията доброта и милост през целия си път. Как може ние самите да осъзнаем тяхното присъствие ?


Резюме : Освен че е един от най-известните и обичани библейски текстове, Псалм 23 е един прекрасен план на християнското духовно пътуване.
СТЪПКИ НА ИЗУЧАВАНЕ
СТЪПКА 1 – Мотивирайте се !
Само за учители : Стъпка 1 свързва опитностите на учещите с урока. Помогнете на членовете на групата ви да отговорят на въпроса : “Защо този урок е важен за мене !”
В уроците за това тримесечие се опитваме да намери позитивни решения на негативни проблеми. Често има трудни решения, понеже изникват въпроси като неразделна част от световната система, която се дистанцира от Извора на решението – Бог. Псалм 23, нашето въвеждащо изучаване, включва твърдения, които са едновременно противоречиви и допълващи се.
+ Защо ако ние вървим “по прави пътеки”, също намираме себе си в “долината на мрачната сянка”
+ Защо постиламе трапеза в “присъствието на неприятелите си”, когато би било по-приятно да я постиламе в присъствието на приятелите си ?
+ Как ме следват “благост и милост”, когато реалният живот сипе върху мене несправедливост и всичко друго, но не и милост ? Кой прави това, и ще спре ли някога ?
+ Защо ни се казва, че ще имаме “моменти на ужасно объркване и изпитание” ? Кой се нуждае от това ?
+ Отговорите до голяма степен ще ускорят вашето израстване и ще развият оценяването ви на Божия начин да ръководи един сложен свят, омърсен от проблема на греха.
СТЪПКА 2 – Изследвайте !
Само за учители : Тази стъпка представя информация, която учещите могат да използват, за да им помогне по-добре да разберат урока. Помогнете на членовете на групата ви да отговорят на този въпрос : “Какво е нужно да зная от Божието Слово ?”
БИБЛЕЙСКИ КОМЕНТАР
Урокът за тримесечието насочва вниманието си върху това как да се справим с лошите неща, които се случват на добри хора. Човешките същества са склонни да обвиняват Бога, когато се случват лоши неща. Дори застрахователни компании идентифицират необяснимите събития като Божие дело. Някои съботно училищни ученици неизбежно ще запитат защо се случват тези лоши неща ? Следващата информация ще бъде полезна, когато се повдигне този въпрос.
1. Трябва ли да обвиняваме Бога ?

Въведението на тези тримесечни уроци споменава думата “теодиси”, една комбинация от гръцки думи за “Бог” и “справедливост”. Теодиси е философска концепция, която търси отговор на проблема за злото. “Ако Бог е добър, защо съществува злото ?” С други думи, защо се случват лоши неща на добри хора ?

Философът Готфрид Лайбниц / 1646 – 1716 / пръв използва термина с идеята да защити Бога срещу отговорността за неправдата и обвиненията за участие в моралното и вродено зло. Други са използвали думата, за да обяснят защо Бог позволява злото / като се приема, че Той не го извършва /. Повечето нехристиянски религии нямат проблем с теодиси, защото техните богове просто са отражение на човешките същества, които им служат. Никой не очаква тези богове да извършват много добро. Тези религии се стремят да насочат вниманието си към умилостивяване на боговете, с надеждата да усмирят лошото им настроение и сприхавия им характер.
2. Библейски перспективи
Библейската перспектива е напълно различна. Тя представя един Бог, Чието непроменимо естество е любов. Той не се нуждае да бъде умилостивяван. Моралното зло съществува не по Божи замисъл, но само чрез Божие позволение. Той го търпи, само защото Неговото естество на любов иска непременно да върне отново Своите отклонили се деца при Себе Си.

Жертвата, която Той иска е едно “съкрушено и разкаяно сърце” / Псалм 51:17 /, поднесена от един “нов дух”, който променя едно “ново сърце” в “крехко сърце” / от плът / / Езекиил 11:19 /.

В библейска перспектива, човечеството е предизвикало своя собствен провал, а Бог е поел върху Себе Си задачата да го избави.
Подчертайте

Би си заслужавало да спрем вниманието на групата върху думите на Елън Уайт от “Вест към младите” в урока за петък. Това изказване е красиво обяснение за това как християните би трябвало да се отнасят към изпитанията и трудностите при обстоятелства, които твърде често са ръководени от силите на злото.


СТЪПКА 3 – Практикувайте !
Само за учители : Тази стъпка ще ви помогне да насочите членовете на групата да открият отговора на следния въпрос: “Как мога да приложа информацията, която научих ?”
Погледнете заглавията на уроците за тази седмица:

+ Водач по пътя: Пастирът

+ Местоположение на пътуването

+ Неочаквано отклонение: Долината

+ Неочаквано отклонение: Приготвената трапеза

+ Сигурно обещание за пътуването


Въпроси за прилагане :
Задайте си следните въпроси:

+ Обръщам ли внимание на Водача или съм решил да се контролирам сам ?


+ Мястото, на което съм точно сега, краят на пътуването ли е или имам някаква надежда в бъдеще ?
+ В каква неочаквана долина съм попадал ? Дали моята лична долина на сенките е един затворен каньон, без никакъв път от него или просто едно тясно място в пътя, където слънцето временно не достига ?
+ Заобиколен ли съм от грешни хора на трапезата ? Как мога да получа покана за една по-добра трапеза в по-добра среда ?
+ Ако има, както казва урокът за четвъртък, едно “сигурно обещание”, на коя карта го намирам и къде ме води то ?
Напишете за ваше собствено наставление едно изречение, което да показва:

+ Че вие разбирате естеството на “долината на мрачната сянка”, в която се намирате.

+ Че знаете най-малкото някои от нещата, които трябва да бъдат направени, за да ви помогнат да преминете от сенките в по-светла пътека.
Свидетелстване :

Някой, когото познавате, може да преживява трудно време. Дори ако вие лично нямате всички отговори на въпросите, зададени в този урок, можете да помолите ваш приятел просто да прочете Псалм 23.

Изненадващо е, че просто гледането на проблема от библейска перспектива, често дава мир на духа. Библията, понеже е Божие Слово, донася допълнително измерение на душата.
СТЪПКА 4 – Приложете !
Само за учители : В тази четвърта и последна стъпка ще насърчите членовете на групата да отговорят чрез живота си на урока. Помогнете им да отговорят на въпроса : ”С Божията помощ, какво мога да направя с онова, което научих от този урок ?”
Нещо, върху което да помислите

Албърт Шърки, в книгата си Господ е мой Пастир, пише: “Каква радост ни изпълва, когато размишляваме, че Бог никога не се променя. Никой не може да измени Неговата любов. Милостта и опрощението, които Той предлага, може да бъдат мои сега и до края на времето ... Хълмовете ще се променят, хората ще се променят, обичаите ще се променят, всичко в света или вселената ще се промени; но Бог е същият от вечността до вечността.” , “Горницата”, стр. 14, 1963 год.


Лично приложение

Шърки заявява също: “Както аз има правото за моя Господ, следва че Той има правото над мен. Той има правото да почука на вратата на сърцето ми и да ме помоли да му го предам. Той има правото да ме помоли да положа живота си в Неговите ръце и под Неговата грижа. Той има правото да иска да мисля така, както Той мисли, да виждам, както Той вижда, да действам така, както Той действа, да обичам така, както Той обича.” стр. 15,16.

И така, някъде в сенките има един неоткрит проход към една пътека, която води към вечна светлина, пътека, която никога не може да се открие, ако вие пръв посрещнете сенките. Ако Бог никога не с променя, тогава, макар че аз не мога да Го видя, има нещо в мрачната сянка, което накрая ще позволи на слънцето да блесне.

УРОК 2 6 – 12 октомври


Утре трябва да преподавам :
ПРЕДСТОЯЩИТЕ ИЗПИТАНИЯ
Ключов текст : 1 Петрово 4:12
Учете групата да :

Знае : Че ние може да срещнем различни затруднения, които могат да станат причина да се отвърнем от Бога.

Чувства : Готови да посрещнем тези предизвикателства и да ги преодолеем с помощта на Исус.

Върши : Да решим да се държим за Божиите обещания за помощ и сила, дори ако изглежда, че те нямат връзка с нашата действителност.
План :

1. Изпитания, които се случват / 1 Петрово 4:12,13 /

А. Как представата за предизвикателствата и трудностите, които срещаме като изпитания, ни помагат да разберем по-добре тяхното естество и цел ? Що е изпитание и какво е нейното предназначение ?

Б. До каква степен за изпитанията за изпитанията и трудностите, които срещаме, може да бъде обвинен Сатана ? Имат ли всички или почти всички изпитания и трудности свръхестествен произход ? Защо ?

В. Някои от нашите трудности произлизат от греха, други просто от лош избор. Дали Бог ни наказва чрез тези трудности или просто ни оставя да жънем естествените резултати ?


2. Изпитанията на греха / Римляни 1:18 /

А. Дали Бог някога иска да почувстваме болка ? Ако е така, защо ?

Б. Защо често пъти е необходимо да страдаме от лошите резултати, за да се върнем към Божията воля ?

В. Може ли всички или повечето страдания в християнския живото да бъдат приписвани на таен грях или на грешни мисли ?


3. Тръни и други нежелани неща / 2 Коринтяни 12:7 /

А. Едва ли би било лесно за нас да приемем, че страданието – нашето собствено или онова на другите – е случайно или няма никакво значение. Как може да разберем, че случаят не е такъв ?

Б. Има ли всяко страдание духовно значение или измерение ?

В. Уместно ли е някога да съдим духовната опитност на другите от онова, което виждаме от обстоятелствата, в които се намират или от проблемите им ?


Резюме : Когато приемем Божията воля в нашия живот, ние още сме обект на изпитанията и трудностите, които са присъщи на живота тук на земята. Но като християни ние може да изпълним тези изпитания с духовно значение и да станем по-силни, като ги посрещаме и научим онова, на което иска да ни научи Бог чрез тях.
СТЪПКИ НА ИЗУЧАВАНЕ
СТЪПКА 1 – Мотивирайте се !
Само за учители : Стъпка 1 свързва опитностите на учещите с урока. Помогнете на членовете на групата ви да отговорят на въпроса : “Защо този урок е важен за мене !”
Представете аналогията на огъня /изпитанието/. Тази аналогия е структурата на цялата серия от уроци и използването й е нужно да бъде разбрана от членовете на групата..
Думите на Петър в стиха за запаметяване: “не се изненадвайте от огненото изпитание, което понасяте / 1 Петрово 4:12, нов превод /, може да са били по-разбираеми за християните от първи век, отколкото за нас. Пред една пищност на езическите религии, всички законно признати и популярни, те вероятно не бяха много изненадани, че тяхната нелегална и непопулярна вяра предизвиква изпитания и трудности.

Повечето от нас, от друга страна, вероятно живеят в повече или по-малко толерантни общества, които в по-голямата си част ни оставят спокойни. Обаче други изпитания кипят и врат, някои неочаквани, а други в нашите собствени редове. Как се съвместява всичко това ?


Погледнете четирите изпитания, изучавани през тази седмица, и помислете за опитности и коментари от членовете на групата относно техни лични изживявания при тези изпитания.
СТЪПКА 2 – Изследвайте !
Само за учители : Тази стъпка представя информация, която учещите могат да използват, за да им помогне по-добре да разберат урока. Помогнете на членовете на групата ви да отговорят на този въпрос : “Какво е нужно да зная от Божието Слово ?”
БИБЛЕЙСКИ КОМЕНТАР
1.Стойността на изпитанието / проверката /

Проверката е обичайно явление. Студентите, учащите редовно са подлагани на проверка. Автомобилите и фабричните стоки биват проверявани. Фармацевтичните стоки се появяват на пазара след сериозна проверка. Хората в различни служби се явяват на поредица от проверки, за да се види доколко добре се справят с работата си. В някои професии трябва да бъдат повишавани периодично чрез редица тестове. Целта на всички тези проверки е да се осигури качеството.


2. Духовна проверка

В духовната област проверката е малко повече от дискусионен въпрос. Ако благодатта е свободна /даром/, защо би трябвало Господ да подложи някого на проверка ? Урокът за тази седмица посочва отговор, ясно показващ, че целта на Господа в проверяването на хората е да ги усъвършенства. Усъвършенстването премахва примесите и резултатът му е един по-чист продукт.


3. Съблюдаване на една правилна перспектива

На напредването в християнската опитност често се гледа като на серия от проверки, което се подкрепя и от думите на Елън Г. Уайт, че “Бог ще ни довежда отново и отново на същото място, докато със смирено сърце и покорен ум издържите проверката, която Той ви налага, и бъдете напълно осветен за Неговата служба и дело.” – Свидетелства към църквата, том 4, стр. 214. Тези думи са перифразирани от изявлението: “Освещението не е дело на един момент, час, ден, но на цял живот.” – Елън Г. Уайт, Деяния на апостолите, стр. 560.

Тези изявления отразяват библейската истина, но понякога те се обясняват неправилно, и в ума на слушателите освещението е много близо до това да е въпрос на човешка заслуга, част от система за класифициране, чрез която ние постигаме или губим вечния живот.

Божията “проверка” не е такъв вид система за класифициране на качеството. Тя е /да използваме образователната терминология/ спасително дисциплинарна система, имаща за цел развитието на характера. Тя е резултат на спасението, а не причина.

Урокът за тази седмица подчертава много ясно използването на сравнението за изпитанието – огъня. Бог може да приложи проверката или да избере обстоятелствата като част от един пречистващ процес, за да ускори напредването ни в нашето пътуване към царството.

Така не ще има неразбиране относно този процес. Елън Г. Уайт заявява на една личност, намираща се в огъня на пречистването: “Твоите изпитания и трудности, допуснати от Бога, ще те пречистят и смирят, но няма да те изложат на опасност или да те унищожат.” – Свидетелства към църквата, том 2, стр. 93.


СТЪПКА 3 – Практикувайте !

Само за учители : Тази стъпка ще ви помогне да насочите членовете на групата да открият отговора на следния въпрос : “Как мога да приложа информацията, която научих ?”
Въпроси за размисъл :

+ Огънят /изпитанието/ на пречистването и зрелостта са истински скрити благословения. Какво можете да направите, за да откриете благословенията и да разберете какво представляват те ?


+ Можете ли да живеете с декларацията в урока за понеделник, че огнените изпитания “трябва да се считат за нормални – те могат и би трябвало да се очакват” ?
+ Какво означава да имаме един опростен възглед за християнския живот ? Как личният ви възглед за християнския живот схваща проблема за изпитанията и трудностите ?
Справяне с личните изпитания

Напишете какво смятате, че е изпитанието / или изпитанията/, в което се намирате в момента. След това се опитайте да отговорите на следните въпроси:

+ Как попаднах в това изпитание? / Понякога ние попадаме в необясними и неочаквани изпитания, а друг път сами си ги създаваме и се оплакваме горчиво, когато ги преживяваме /.
+ Ако съм напълно объркан за естеството на настоящето си изпитание, как мога да открия възможни решения за очистване или зрялост, въпреки моето объркване и смущение ?
+ Урокът за четвъртък ни казва, че Павел е разбрал, че неговият “трън в плътта” му е бил “даден” от Господа поради една причина. Може ли да откриете “трън”, който Господ може да ви е дал с някаква цел ? Коя е тази цел ?
Свидетелстване :

Хора, които се намират в трудни положения, винаги са склонни да им приписват духовен оттенък. Вашето лично свидетелство за това как Господ ви е помогнал да преодолеете едно изпитание е неоценимо. Дори ако никога не сте преживявали изключителното изпитание, което е преживял ваш приятел, просто факта за грижата ви за него е едно ценно свидетелство и има духовно влияние. То отваря врата за други аспекти на християнско свидетелстване.


СТЪПКА 4 – Приложете !
Само за учители : В тази четвърта и последна стъпка ще насърчите членовете на групата да отговорят чрез живота си на урока. Помогнете им да отговорят на въпроса : ”С Божията помощ какво мога да направя с онова, което научих от този урок ?”
Търсенето на лични решения за проблемите на едно изпитание включва както знание, така и практика. То също подразбира едно искрено желание да се направи нещо и да се използват подходящи източници и средства.
Възможности

Опитайте следното в изследване естеството на личното ви изпитание:


+ Разговаряйте за ситуацията с някои хора, на които вярвате и им се доверете. Те може да са преминали през същите неща и може да ви дадат ценен съвет.
+ Представете ситуацията пред Господа в сериозна молитва. Може да направите това лично или с група от хора, които уважавате и в които имате доверие.
+ Прочетете нещо духовно, което би могло да ви даде кураж в случая и също нещо наставляващо, което може да ви даде съвети как да се справите с изпитанието ви, каквото и да е то.
Приложение

Една интересна и полезна дейност за групата ви би била членовете да направят следното. Някои биха искали да споделят техния план с другите членове на групата. Други могат да искат да работят в група, за да развият един план.

Изгответе план за това какво да направите следния път, когато имате изпитание / ако можете да го идентифицирате, ще знаете кога ще се случи то /. Планът ще включва някои специфични действия, които да извършите.

УРОК 3 13 – 19 октомври


Утре трябва да преподавам :
КЛЕТКАТА ЗА ПТИЦИ

Ключов текст : 1 Петрово 1:6
Учете групата да :

Знае : Че Бог често ни води през изпитания, които имат за цел да ни направят по-силни, когато следваме Неговата воля в живот си.

Чувства : Увереност, че Бог води нашите стъпки, дори когато сме обиколени от препятствия и привидно безцелни, безсмислени беди.

Върши : Вземете решение ревностно да се молите и да се борите, за да научите уроците, които Бог иска да ви научи чрез обстоятелствата, в които се намирате.
План :

1. Безизходни положения / 1 Петрово 1:6 /

А. Лесно е да приемем, че ако следваме Божията воля, нашит живот ще бъде относително свободен от затруднения. Обратно, противоположното също трябва да е вярно. Такова мислене е интуитивно неизбежно. Библейско ли е то ?

Б. Ако срещаме неочаквани, на вид непреодолими трудности, означава ли това, че ние сме на погрешен път ?

В. Ако ние сме наистина зрели християни и ако сме зрели възрастни, може да мислим, че имаме добро схващане за разликата между желания и нужди и да изхождаме от една основаваща се на реалността перспектива. Все пак, как може нашето собствено схващане за нашите нужди да се различава от онова на Бога ?


2. Не губете вяра / Еремия 29:13,14 /

А. В нашето общество на християнството може да се гледа като на една от многобройните състезаващи се за щастие пътеки. Какво е това щастие, което търсят хората, и води ли християнството към него ?

Б. Казва ни се винаги да се радваме в Господа. Тогава какво да кажем, ако не се чувстваме радостни ? Какво, ако напротив се чувстваме измамени от обещанията, които мислим че ни дава Бог ?

В. Какви поуки може да извлечем от живота на Христос, когато срещаме на вид непреодолими разочарования, беди и изкушения ?


3. Странници в света / Евреи 11:13,14 /

А. Макар че повечето от образите представени в Библията са страдали от разочарования и отчаяние, които вероятно правят да изглеждат нищожни нашите опитности, ние виждаме нещата ретроспективно. Как биха могли собствените ви проблеми при вашето “ходене” с Бога да изглеждат след време, след преминаване на изпитанието ?

Б. Всички ние имаме изпитания и понякога се предаваме. Когато не издържим, отказва ли се Бог от нас ? Как може да възстановим правилната посока ?
Резюме : Често пъти откриваме, че следването на Бога не гарантира лесен – или дори ясен – път. Но е важно да разберем, че дори привидни отклонения могат да бъдат част от пътя, който Бог е замисли за нас.
СТЪПКИ НА ИЗУЧАВАНЕ
СТЪПКА 1 – Мотивирайте се !
Само за учители : Стъпка 1 свързва опитностите на учещите с урока. Помогнете на членовете на групата ви да отговорят на въпроса : “Защо този урок е важен за мене !”
За разискване : Ние може със сигурност да не получим от Бога всичко, което искаме, но не можем ли да очакваме да получим всичко, от което се нуждаем ?
Урокът за тази седмица дава две илюстрации, които предлагат отговор:
+ Ако в илюстрацията от Здравна служба за птичката, чиято клетка стопанинът не бил покрил, оставяйки така птичката на тъмно, би ли научила тя някога мелодията ? Ние бихме предпочели да бъдем на светло през цялото време.
+ Означава ли горчивата вода на специалното ви изпитание, че Бог се е отдалечил от вас ?
+ Възможно ли е да приемете отговор, основаващ се на вярата ? Чувствате ли, че наистина може да зависите от Бога, дори ако изглежда да се намирате в затъмнена клетка за птички или в ситуация без никаква вода?


Каталог: MEDIA%20SET -> A.%20MINISTRY,%20EDUCATION
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> За Windows има само един вид архив формат
MEDIA%20SET -> Книгата "Свидетелства към църквата", том 9-ти, ст."Последната криза", писана от религиозната писателка Елена Вайт през 1909г намираме следния цитат: "
MEDIA%20SET -> Жак Секвейра вечното евангелие изкупителната Божия любов
MEDIA%20SET -> Фактите около възкресението
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Юли, август, септември 2007 г. За добро или за зло: поуки от старозаветни съпружески двойки гордън кристо и розенита кристо
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище януари, февруари, март 2008 г. Ученичеството от
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище април, май, юни 2009 г. Ходене по пътя: християнският живот
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище януари, февруари, март 2009 г
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище юли, август, септември 2008 г. Служители на надеждата
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище април, май, юни 2008 г. Чудото исус рой Адамс


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница