Учителски уроци за съботното училище януари, февруари, март 2008 г. Ученичеството от



страница1/6
Дата01.11.2017
Размер0.84 Mb.
#33654
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6
УЧИТЕЛСКИ УРОЦИ ЗА СЪБОТНОТО УЧИЛИЩЕ

януари, февруари, март 2008 г.


УЧЕНИЧЕСТВОТО
от

БЕРТРАМ МЕЛБЪРН
Уроците за възрастни са изготвени от Съботно-училищния отдел на Генералната конференция на Църквата на адвентистите от 7-я ден под общото ръководството на специален комитет за оценяване на ръкописите, чиито членове са консултант-редактори.

Съдържание
1. Общ преглед на ученичеството

2. Ученичеството тогава и днес

3. Призоваване към ученичество от Исус

4. Поуки от мнимото ученичество

5. Пол и ученичество

6. Етническа принадлежност и ученичество

7. Подготовка за ученичество

8. Преживяване на ученичеството

9. Следване на Учителя: ученичество в действие

10. Ученичество по принуда

11. Още поуки при ученичеството

12. Мисия и заръка

13. Образци на ученичеството.


УРОК 1 29 декември – 1 януари


УРОКЪТ НАКРАТКО ...
ОБЩ ПРЕГЛЕД НА УЧЕНИЧЕСТВОТО
Ключов текст: Матей 4:18-22
Учете групата да:

Знае: Да опише какво представляват учениците и как ставаме Христови ученици.

Чувства: Да изпитва желание да се свърже без резерви към Исус.

Върши: Да реши да се ангажира да привлича души към Него.
План:

1. Знае: Призоваването от Господа

А. Петър и Андрей захвърлят мрежите си в морето, след това изоставят лодките си Защо отговарят те така незабавно на Исусовата покана ? Какво разкрива това за решението някой да стане ученик ?

Б. Думата “ученик” идва от гръцката дума “матетес” – учащ се, който се обучава при някой учител, за да получи подготовка. Един човек става ученик, когато отговори на поканата. Кой има инициативата в случая ? Какъв е нашият отговор ?

В. Защо Исус призова Петър, докато работеше ? Защо имаше нужда Петър да се изправи срещу всичко, от което се отказваше ?



2. Чувства: Изгаряне на нашите лодки

А. Частта за събота разказва как Кортес е изгорил своите кораби, когато се приземил в Мексико. Как трябва да сме скъсали с миналото или “изгорили нашите кораби”, за да служим напълно на Христос ?

Б. Като имаме предвид призоваването на първите ученици, в какво се състои подготвянето на съвременните ученици ?

В. Христос избра –или призова – Своите първи ученици. В какъв смисъл Той ни избира /или призовава/ ?



3. Върши: Осъществяване на нашето призоваване.

А. Защо да отговорим на Исусовата покана, като имаме предвид, че животът на един ученик може да бъде труден ?

Б. Как ни мотивира Исус да растем в ученичеството с Него ? Каква е наградата ?

В. Исус призова Андрей; Андрей извика Петър. Ученици канят / “правят”/ ученици. Как ние каним другите при Исус ?


Резюме: Ученичеството е тясна връзка между Исус и последователите Му.
СТЪПКИ НА ИЗУЧАВАНЕ
СТЪПКА 1 – Мотивирайте се !
Ключова концепция: Онези, които приемат Христос и се ангажират в работата на ученичеството, са призовани напълно да Му се покорят.
Изглежда не можете да гледате и слушате новини без да чуете за война. Може би познавате някой, който е загубил дете в битка. Когато помислите за такава жертва, как подчиняването ни кара да реагираме ? За някои подчинението е по-лошо от смърт, както ни показва историята.

През 70 год. преди Христа Луциус Флавий Силва водел Юдейския римски легион в Юдейската пустиня. Неговата заповед: да превземат последната юдейска крепост, съпротивляваща се на Рим. Генерал Силва провел продължителна, ожесточена обсада на Масада / на югозапад от Мъртво море /, като вестта му била злокобно ясна. Никой не трябвало да се изплъзне жив.

Когато римляните стъпили в крепостта, те чули само “тишина”. Десетият легион извикал неприятелите си да се покажат. Излезли две жени, скрити в цистерни, и разказали страховита история. Десет мъже били избрани с жребие да убият всеки в крепостта. От десетте бил избран един да убие другите девет, да запали двореца и след това да се самоубие. Римляните слушали и не вярвали на ушите си. Но когато намерили 953 мъртви тела, те не могли да тържествуват. Препълнените с храна складове имали една ясна вест. Жителите на крепостта не се самоубили, защото умирали от глад и искали да избегнат позора да ядат децата си. Те се самоубили, за да избегнат срама да бъдат взети в плен. Римляните можели само да се удивляват на куража на неприятелите си, които предпочели да умрат, вместо да се покорят.
За разискване: Много речници дефинират думата “покорявам се” като “предавам се /напр./ на неприятел”. Но Исус е наш Приятел. Така че, защо би трябвало да е необходима такава сурова дума, за да опише какво трябва да правим, за да Му служим ? Изследвайте как ние, които сме неприятели на Христос, е нужно да бъдем доведени в правилни отношения с Него чрез благодатта. Върнете се на историята на Масада, за да осмислите това. Какво са чувствали жителите на Масада, че ще бъдат принудени да пожертват, ако се покорят ? Как това ни помага да разберем какво иска Христос да предадем, за да Го следваме ?
СТЪПКА 2 – Изследвайте !
БИБЛЕЙСКИ КОМЕНТАР
1.Изоставяне на нашите лодки
/ Прочетете Матей 4:18-20 с вашата група./

Исус обикаляше край Галилейското езеро с много важна мисия. Той беше обикалял, но не беше избрал никой, който да работи пряко с Него. Сега беше време да призове ония, които можеше да подготви и да им повери най-важното дело, което бе поверявано някога на земята. Далеч на юг лежеше Ерусалим. Там интелектуалният елит на Израил тълкуваше закона. Със сигурност това трябваше да е мястото, където да търси кандидати за Дванадесетте.

Исус се спря и погледна спокойната вода. Петър и Андрей хвърляха мрежи в Галилейското море, известно със своите внезапни и стихийни бури. Хората, които ловяха риба там, до известна степен бяха възприели характерните черти на самата вода – великодушни и силни, но също отдаващи се на бурно настроение и избухливост, нестабилни като люлееща се лодка, груби като вятъра и непредвидими като внезапните бури, които се развихряха.

Андрей беше някога последовател на Йоан Кръстител. Той и брат му бяха на “непълен работен ден” последователи на Исус през изминалите две години. През това време, неизвестно за тях двамата, Исус ги преценяваше за тяхната годност / да минат на по-високо ниво /. Скоро мрежите им щяха да станат безполезни за този вид риба, която имаше предвид Исус.


За разискване: Какво може да научим от отговора на Петър и Андрей на поканата на Исус. Поколебаха ли се те, или помолиха ли Го да им даде време да помислят върху това, като кажат, че ще се върнат след няколко дни ? Как ни учи това да отговаряме на Исусовия апел ? Как Исусовото призоваване е повече, отколкото просто един апел да повярваме, но една покана да действаме ?

+ Кого призова Исус ? Защо отмина интелектуалния елит и се спря на тези грубо и просто говорещи мъже, с малко образование или положение в обществото ? Какво ни говори това, кого може да използва Исус ? Каква надежда ни дава това ?


2.Синовете на гръма и Князът на мира

/ Прочетете Матей 4:21,22 с групата си /

Исус продължи да ходи покрай водата. По нататък, по брега, Исус видя двама братя в една лодка да кърпят мрежите си с техния баща. Йоан и Яков, заедно с баща си Заведей, бяха партньори в работата с Петър. Мрежите, които кърпеха, може би бяха от онези, използвани от галилейските рибари за ловене на риба в дълбоки води. Мрежата се хвърляше във водата и след това издърпваха двата края заедно и улавяха рибата в нея. Мъже, които знаеха как да хвърлят мрежа като тази, знаеха как да получат резултати; те се учеха на търпение, чакайки улова си; и знаеха как да вкарат рибите в мрежата – какви сериозни качества за онези, които се подготвяха да ловят души за небето ! Но кой и да е духовен ръководител в Ерусалим, който би могъл да даде подробен доклад и характеристика на тези личности, не можеше да намери причини Исус да ги ангажира за тази работа. Яков и Йоан бяха наричани също “синове на гръма” от самия Исус. Не много обещаващ старт за двама мъже, които щяха да работят с Онзи, Който бе известен като Княз на мира. Ако едно име, което извиква в съзнанието асоциация с буря, светкавици, градушка, това е описанието на самия Исус за Луцифер – видях Сатана да пада като светкавица от небето. Можеше ли, наистина, Исус да бъде сериозен, когато каза на мъже като тези, да Го следват ?
За разискване: Защо Исус трябваше да призове такива на вид “необещаващи” мъже ? Какво обяснение ни дава техният отговор на Исус за това как Исус гледа на квалификацията за служба ? Как ни помага това да дефинираме, кой е ученик ?
СТЪПКА 3 – Практикувайте !
Въпроси за размисъл:

+ Христовата покана е една божествена инициатива. Тя произлиза от Него. Тази покана вдъхновява едно видение на бъдещето, в което ние се учим от Исус и ставаме като Него.
+ Исус изпрати Своите ученици да проповядват, с всичките недостатъци на характера си, докато се нуждаеха още да бъдат закалени и все още бяха изпълнени с безскрупулни амбиции. С други думи, как те се учеха едновременно с тези си недостатъци ? Как това ни помага да разберем в какво се състои нашето обучение при Исус ?
Въпроси за прилагане:

+ Учениците проповядваха за Христос пред другите. Изповядването включва повече от това да говорим на хората за Исус. Как можете да покажете на другите чрез делата си, че обичате Бога над всичко и ближния си както себе си ?
+ Андрей и Петър, Яков и Йоан скъсаха напълно с миналото си, за да се присъединят към Христос. По какъв начин може и трябва да скъсаме с нещата от миналото ?
Свидетелстване:

Преди около две хиляди години, когато Исус вървеше с учениците Си по пътя за Гетсимания, луната освети една лозница. Исус я посочи като символ за Себе Си. Лозите могат да се разпрострат много нашироко, но стъблото им е слабо. То се нуждае от подпора. А Исус, поради Своето човешко естество се нуждаеше да бъде подкрепян от Бог Отец. В тази подкрепяща връзка на Исусовото човешко естество от Божията божественост се намира едно обещание за нас.. Точно както Отец подкрепяше Исус, Лозата, така Исус ще подкрепя клоните, Своите ученици.


За разискване: Лозата е слабо растение То има нужда да бъде поддържано от нещо по-силно, точно както Отец поддържаше Исус в човешкото Му естество. Как лозата е едно обещание, че Исус ще ни подкрепя ?
Как Господ се грижи постоянно за нас и ни окастря. По какви начини ни окастря Той и с каква цел ?

Клоните, които не цъфтят и не произвеждат плод, изтощават растението. Кои са нещата, които ни изтощават и как може да позволим Бог да ги премахне от нашия живот ?

Тази история се случи през нощта преди ужасната раздяла между Христос и Неговите ученици. Как намираме утеха от факта , че когато нещата са духовно мрачни, ние може да имаме непрекъсната връзка с Христос ?
СТЪПКА 4 – Приложете !

“Да пребъдваме в Христос означава постоянно получаване на Светия Дух., един живот на безрезервно покорство на Неговата служба” – Елън Г. Уайт, Животът на Исус Христос, стр. 674.


За разискване: Помолете членовете на групата да споделят начини, по които те остават свързани с Исус. Предложете следния съвет на онези, които биха сметнали за трудно да разберат как да поддържат тази ежедневна връзка.
+ Точно както клонът, който трябва да бъде в постоянна връзка с лозата, за да извлича сокове, ние трябва да имаме постоянен молитвен живот. Отделяйте време всяка сутрин за молитва. Започнете с това да благодарите на Бога за нещата, които е сторил за вас. Благодарете Му за Исус. След това помолете Исус да прости греховете ви в Своята книга на живота. Сега представете вашите прошения пред Него. Ако не получавате отговори веднага, не се отказвайте. Продължавайте да се молите, чакайте Го търпеливо, като помните, че Исус може винаги да не ни дава онова, което искаме, но Той ще ни даде винаги това, от което се нуждаем.
+ Тук следва една дейност за групата. Исус често е използвал нещата около Себе Си, за да илюстрира дълбоки духовни истини пред учениците Си. Като Исусов ученик помнете, че вие все още сте учещ се на “пълно работно време” в училището на Христос. То е едно училище, което ние никога няма да завършим. Изведете групата си сред природата и помолете Исус да ви научи чрез нещата около вас, как да бъдете тясно свързан с тях. Какви други неща биха могли да послужат като добър нагледен урок за това как да пребъдвате в Исус ? Споделете вашите примери помежду си.

УРОК 2 5 – 11 януари


УРОКЪТ НАКРАТКО ...
УЧЕНИЧЕСТВОТО ТОГАВА И ДНЕС
Ключов текст: Марко 16:19,20
Учете групата да:

Знае: Да разбере, че Исус потвърди Словото Си чрез Своите ученици със знамения и чудеса.

Чувства: Да култивира желание да работи тясно за и с Исус.

Върши: Да направи местата, където ходи всеки ден едно мисионско поле.
План:

1. Знае: Исус потвърждава Своето Слово

А. Марко създава чувството, че действието на учениците в Марко 16:20 е пряк и незабавен отговор на онова, което се случи с Исус в стих 14. Какво беше това ? Какво ни учи техният отговор за нашия собствен отговор на Исусовите думи..

Б. Какво разкрива фактът, че учениците проповядват “навсякъде” за евангелския размах ?

В. Как трябва да разбираме думите на Марко, че “Господ потвърждаваше словото Си чрез знаменията, които го придружаваха” ? Какъв вид чудеса може да включва това ? Защо бяха необходими знамения ?
2. Чувства: Неговото Слово в нас

А. Извършва ли Исус чудеса в нашия живот ? Обяснете. Какви са знаменията и чудесата, които виждаме ? Как ги определяме ?

Б. Кои “думи” или истини би желал Исус да затвърди в нас ? Как още би могъл да направи това Исус, освен знаменията и чудесата ?
3. Върши: Работете с Исус

А. Ученичеството при Исус или при други фигури от Неговото време често включвало казване на другите за чудесата, които е извършвал техния Учител. Как може ние като ученици на Исус да правим същото ?

Б. Учениците проповядваха “навсякъде”. Как може вашият дом, училище или работно място да станат едно мисионско поле ?
Резюме: Като ученици на Исус ние може да извличаме поуки от живота на Неговите ученици.
СТЪПКИ НА ИЗУЧАВАНЕ
СТЪПКА 1 – Мотивирайте се !
Ключова концепция: Исус очаква същата отговорност към работата на ученичеството от нас, както очакваше от първите Си ученици.
Какво дължат живите на мъртвите ? Как техните завети оформят задачата, която сме призовани да изпълним ?

Въпроси като тези се натрапваха в ума на един мъж, пътуващ с влак до едно място, където мъртвите превъзхождаха по численост живите. Броят на телата не се изчисляваше в стотици, а в хиляди. Седем хиляди и петстотин мъртви. А това бяха само жертвите в човешки тела. Няколко хиляди коне се прибавяха към миризмата, която беше отвратителна.. Набързо бе избрано място за погребалната церемония и бяха определени двама сановници на щата да говорят. Първият говорител произнесе двучасово хвалебствие. Вторият говорител, човекът от влака, трябваше да освети гробището за тези, които се бяха сражавали тук. Той беше повече от лице, което “реже лентата.” Когато той се изправи, за да говори, присъстващите се подготвиха за още една продължителна, красноречива реч в непоносимата горещина. Неговата реч изглежда завърши, преди да започне. Но, всъщност, вие нямате нужда от два часа, за да произнесете по-малко от триста думи. Тези 273 думи предсказваха: “никой няма да си спомня онова, което казваме сега”. Докато това беше наистина вярно за продължилата два часа реч на Едуард Еверет, това не е вярно за думите на Абрахам Линкълн. Неговата скромна реч щеше да се помни като една от най-великите в историята на САЩ. За верността към каузата на тези благородни мъртви, които бяха дали пълната мярка на тяхното посвещение. За примера им и за увереността, че тези мъртви не са умрели напразно.


За разискване: Абрахам Линкълн говори за посвещението, верността към “великата задача” пред тях.. Точно както първите ученици имаха една задача, Исус ни призовава да се посветим на задачите на ученичеството пред нас. Кои са тези задачи ? Каква работа са извършили учениците преди нас, и как я провеждаме ние по-нататък ?
СТЪПКА 2 – Изследвайте !
БИБЛЕЙСКИ КОМЕНТАР
1. ”Искаме да видим Исус”
/ Прочетете Йоан 12:20-26 с групата си /

Точно кои бяха гърците, които искаха да видят Исус ? Ние не знаем техните имена, професиите им, дали живееха в града, или бяха дошли от Атина или Ефес. Но ние може да помислим върху обстановката, в която те дойдоха да видят Исус, за да разберат по-добре онова, което искаха да знаят.

В Ерусалим бе Пасха. Исус, възседнал на осле, точно бе влязъл пред множествата в града по улиците, покрити с палмови клони и дрехи. Неговото явяване възбуди страхове и амбиции. Разтревожени от растящото влияние на Исус, фарисеите поръчаха, ако някой знае къде е Исус, да ми съобщи. Шест дена преди това Исус седеше на вечеря у Лазар, възкресен от мъртвите, когото фарисеите заговорничеха да умъртвят, за да спре сензационната новина за извършеното от Исус чудо. Междувременно юдеите се стичаха към града, за да се очистят за празника. Някои любопитстваха за Лазар и искаха да видят с очите си Онзи, Който бе възкресил мъртвия. Мнозина се надяваха, че тържественото влизане в града беше знак, че Той ще отнеме Давидовия престол от Ирод и ще вдигне бунт срещу Рим. В това свърталище на интриги, клюки и готвещо се кръвопролитие, дойдоха гърците.

Ние не знаем колко бяха те, двама, трима или десет. Но знаем, че те не дойдоха, за да зяпат. Стотици години преди това друг грък, Херодот, беше обикалял земята, за да търси истината и да прави открития. В тази традиция на търсене на знание, тези мъже искаха “да видят” или да съзрат Исус. А от отговора на Исус може да направим заключение, че те искаха да разберат Неговата цел. Но Исус им каза най-страшното нещо. Ако те искат да Му служат, трябва да паднат в земята и да умрат.


За разискване: Представете си да пътувате отдалеч, за да чуете един велик учител, който ви казва, че отговорът на живота е смърт. Какво искаше да каже Исус с думите в Йоан 12:24 : “Ако житното зърно не падне в земята и не умре, то си остава самотно; но ако умре, дава много плод” ? Как ни помага смъртта на Лазар да разберем какво означава тази илюстрация ? Какво ни казва това днес като ученици за нашата отговорност към Исус ? Какво иска Той от нас да направим ?
2. Водата във вино

/ Прочетете с групата си Йоан 1:35-40 /

Исус въведе учениците Си във всеки аспект на Своята служба. Когато ги изпрати да проповядват и поучават, те се покориха с доверие, поради онова, което бяха видели Той да прави, като се започне от чудото в Кана. Преди Кана Исус не бе извършил никакви чудеса. Само Неговото проповядване и поучаване, както и подкрепата на Йоан Кръстител Му спечелиха избраните от Него последователи. Йоан Кръстиел беше посочил Исус като Агнецът Божи, и двама от неговите ученици, Андрей и Йоан, го напуснаха, за да последват Исус. Исус призова също Петър, Натанаил и Филип, преди да се състои сватбата в Кана. Тези петима присъстваха най-вероятно с Него на сватбата.

Така че, те трябва да са чули Исусовата майка да Му казва, че вече не е останало никакво вино. Те са я видели да казва на слугите да направят това, което синът й нареди. Те са я наблюдавали с любопитство, когато Исус каза на слугите да напълнят делвите с вода и после, с растящо удивление, как Исус им каза да занесат делвите на настойника на угощението. С каква изненада те трябва да са чули настойникът да заявява, че това вино е по-добро на вкус от първото. Учениците сигурно трябва да са погледнали с учудване към Исус, понеже са знаели какво има в тези делви – нищо друго, освен вода.

За разискване: Какво ни говори усилието на Исус да отдели време, за да посети една сватба затова, как социалните дейности в живота, могат да бъдат част от нашата мисия да Му служим ? Защо е показателно, че това беше първото чудо на Исус ? В замяна на нашата привързаност към Него, какво ни обещава тази история за отношението Му към нас като Негови ученици ?
СТЪПКА 3 – Практикувайте !
Въпроси за размисъл:

+ Какво иска да каже Исус с думите “каквото и да поискате в Мое име, ще го сторя ... според вярата ви” в Йоан 14:3,14 и Матей 9:29 ? Какво ни обещава това ? С каква цел ? Какво не ни обещава това ?


+ Какво ни показва евангелската заръка в Матей 28:19,20, че очаква Исус от нас днес ? В светлината на тези текстове, как може да извършим тази работа като ученици на Исус ? Как ни призовава Той да Му служим в нашата сфера ? Как могат да ни помогнат тези текстове да разберем Неговата воля в нашия живот като Негови ученици и да Го следваме ?
Въпроси за прилагане:

+ В частта от урока за неделя се казва : “Бог използва онова, което знаем, за да ни научи това, което е нужно да знаем.” Накарайте членовете на групата да споделят, как Бог е направил това за тях. Какво са научили ? Какво е използвал Той, за да ги учи и наставлява ?


+ Превръщайки водата във вино, Исус имаше по-важна и дълбока цел и използва опитността, за да настави учениците Си в урок на вяра. Какво илюстрира това първо чудо в Кана за методите на обучение на Исус ? Как привлече Той вниманието на учениците Си ? Как убеди техните сърца ? Как може да използваме тези методи, за да достигнем хората ?
Свидетелстване:

Сигурно ви се е случвало като дете да излезете навън през лятна вечер с празно бурканче, за да събирате светулки. Светулките са много романтични насекоми, защото целият им живот на възрастни екземпляри преминава в ухажване. Но пък, ако сте светулка, целият ви живот на възрастен се състои само от една или две седмици. Това не ви оставя много свободно време за какво и да е друго, освен за ухажване, ако видът трябва да оцелее.

За да привлече женската, мъжката светулка светва и угасва своето коремче. Този студен огън или мигаща жълтеникавозелена светлина е същото вещество, което помага за регулиране на сърдечния ритъм при човека. В по-голямата си част женските светулки са безкрили. Мъжката използва своята луминисцентна светлина, за да сигнализира по сложни мигащи начини на женската върху земята. При над 200 вида светулки начините на мигащата светлина помагат на светулките да намерят техния собствен вид. Щом намери партньорката си, мъжката светулка кацва близо до женската, за да консумират брака. После женската снася оплодените си яйца във влажната почва. Една специална светулка свети във всяка фаза от живота си, дори като яйце. След три седмици те се излюпват и излизат на повърхността на земята за една или две години, докато пораснат и се превърнат в какавиди, а след това в светулките, които виждаме през летните нощи.
За разискване: Ние сме толкова безпомощни да дойдем до Исус, както безкрилите светулки по земята са неспособни да летят. Когато гърците отидоха да търсят Исус, те трябваше да Го чакат да дойде при тях. Но Исус, Светлината на света, привличаше гърците към Себе Си – като се стремеше да ги спечели чрез Светия Дух. Тяхното желание да Го намерят беше отговор на това, че първо Той ги потърси. Как Той търси и нас по същия начин ?
+ Исус каза на търсещите гърци, че ако някой иска да Му служи, трябва първо да падне в земята като житното зърно и да умре. Светулките също илюстрират тази истина, като заравят яйцата си в земята. Само тогава, когато бъдат скрити, те могат да се появят, като станат това, за което са определени. Като християни защо трябва да се скрием в Христос, за да станем Негови ученици ?
СТЪПКА 4 – Приложете !

Разисквайте с групата си как могат да задълбочат предаността си към задачата на ученичеството. Използвайте следното, за да помогнете да постигнат тази цел.

+ Исус използваше нагледния урок, който можеше да се извлече от житното зърно, за да илюстрира идеята, че един истински ученик трябва да умре за собственото аз, за да живее за Исус. За какви примери от природата може да помислите или от вашата култура, които помагат да се илюстрира тази идея ? Как можете да я споделите?
+ Намерете някой, който има нужда от вашите умения. Може би разбирате от дърводелство или от водопроводни инсталации и познавате някой, който се нуждае от поправки ви банята, но не може да си позволи да наеме някого. Или може би може да помогнете на някого по математика. Спомнете си за сватбата в Кана. Намерете някой, който има “празни делви” и ги напълнете. Как можете да използвате тази възможност да посрещате и физически и духовни нужди ?


Каталог: MEDIA%20SET -> A.%20MINISTRY,%20EDUCATION
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> За Windows има само един вид архив формат
MEDIA%20SET -> Книгата "Свидетелства към църквата", том 9-ти, ст."Последната криза", писана от религиозната писателка Елена Вайт през 1909г намираме следния цитат: "
MEDIA%20SET -> Жак Секвейра вечното евангелие изкупителната Божия любов
MEDIA%20SET -> Фактите около възкресението
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Юли, август, септември 2007 г. За добро или за зло: поуки от старозаветни съпружески двойки гордън кристо и розенита кристо
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище октомври, ноември, декември 2007 г. Пречистващият огън на страданието
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище април, май, юни 2009 г. Ходене по пътя: християнският живот
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище януари, февруари, март 2009 г
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище юли, август, септември 2008 г. Служители на надеждата
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище април, май, юни 2008 г. Чудото исус рой Адамс


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница