Учредително споразумение за създаване на политически съюз реформаторски блок



Дата15.08.2018
Размер93.84 Kb.
#79328
Учредително споразумение

за създаване на политически съюз

РЕФОРМАТОРСКИ БЛОК

Реформаторският блок е трайно политическо обединение между политически партии, граждани и граждански организации за обща политическа и обществена дейност.


Нашата непосредствена цел е обединение на гражданите за незабавно отстраняване на мафията от властта и бързи стъпки за излизане от политическата и икономическата кризи, както и преодоляване на демографския срив и на пълната липса на доверие от страна на икономически и социално активните български граждани към държавността като цяло.
Нашите приоритети са:

Първо – Радикална промяна в правосъдието и системите за сигурност;

Второ - Създаване на професионална администрация в услуга на гражданите, без партийни назначения;

Трето – Спешни мерки за развитие на икономика, основана на честни правила, а не на корупция;



Четвърто - Независими медии и силно гражданско общество.
Нашата кауза е да превърнем България в правова държава с богати и свободни граждани, достоен член на силна и единна Европа.
Следвайки волята на нашите избиратели, волята на българските граждани за промяна и целите, заложени от досегашната дейност на Блока като отворена обществена платформа, учредяваме политическия съюз на Реформаторския блок, основан на следните принципи:



  1. Принципи и общи положения.




    1. Реформаторският блок е траен дясноцентристки политически съюз.




    1. Партиите, обединени в Реформаторския блок, се задължават да се явяват заедно на предстоящите парламентарни, европейски, местни и президентски избори, като подпишат коалиционни споразумения на национално ниво според нормите на българското изборно законодателство, при условията на настоящото споразумение.




    1. Партиите от Реформаторския блок, както и присъединилите се граждани и представители на граждански организации, си поставят за цел създаване на единна политическа формация, основана на принципите, залегнали в настоящото споразумение. Българският земеделски народен съюз, като представител и обединител на земеделското движение в България, се ангажира да влезе в постоянен политически съюз с тази единна формация.




    1. До постигане на целта по предходната точка партиите от Реформаторския блок запазват своята организационна, юридическа и идейна автономия, като по всички въпроси на общата политика действат съобразно решенията на общите политически органи.




    1. По въпроси извън общата политика участниците в Реформаторския блок се задължават да съгласуват позициите си предварително, както и да полагат усилия за сближаването им.



  1. Въпроси на обща политика.



    1. Въпроси на обща политика на Реформаторския блок са:

      1. Конституционната реформа;

      2. Външната и европейската политики;

      3. Основните пунктове и ключовите послания на предизборната програма;

      4. Преговорите и решенията за участие на Реформаторския блок в изпълнителната власт;

      5. Отношението към правителство, в което Реформаторският блок не участва;

      6. Гласуването на вот на доверие и вот на недоверие;

      7. Приемането и отхвърлянето на държавния бюджет;

    2. При изработване на позициите по въпросите на общата политика Реформаторският блок се ръководи от:

      1. Идеите и принципите, залегнали в Началата на обединение на Реформаторския блок;

      2. Вече изработените от Реформаторския блок публични позиции;

      3. Мерките на Реформаторския блок по основните четири приоритета;

      4. Стъпките от плана на Реформаторския блок за излизане от кризата.



  1. Органи и механизми.




    1. Общите политически органи на Реформаторския блок са Изпълнителният съвет и Гражданският съвет.




    1. Основният състав на Гражданския съвет се състои от 45 души, от които по трима представители на подписалите това споразумение партии. В допълнение към основния състав членове на Гражданския съвет по право са народните представители и членовете на Европейския парламент от Реформаторския блок.




    1. Гражданският съвет заседава при наличие на повече от половината от членовете си и взема решения с консенсус. При непостигане на съгласие след обсъждане, решението се отлага и се насрочва заседание най-рано след едно денонощие. На новото заседание решение се взема с мнозинство 3/4 от присъстващите членове на Гражданския съвет, но не по-малко от половината от списъчния му състав.




    1. Гражданският съвет избира измежду състава си секретар с тримесечен мандат, който ръководи заседанията му.




    1. Гражданският съвет излъчва постоянни политико-експертни съвети, в т.ч. Съвет по икономика и енергетика, Съвет по правосъдие и сигурност, Съвет по административна реформа, Съвет по медии и гражданско участие, Съвет по външна и европейска политика, Конституционен съвет, Съвет по етнически и малцинствени въпроси, както и експертни съвети и политически групи за натиск.

    2. Гражданският съвет заседава не по-малко от два пъти месечно, като изработва позиции по въпроси на общата политика на Реформаторския блок.




    1. Посоченият в т. III.1 състав на Гражданския съвет е с мандат една година. Изпълнителният съвет свиква съюзен конгрес не по-късно от първата половина на септември 2014 г. Съюзният конгрес определя състава и мандата на новия Граждански съвет. Изпълнителният съвет изработва правилник за условията и реда за свикване, определяне на делегати и провеждане на съюзния конгрес, който се одобрява от Гражданския съвет.




    1. Гражданският съвет заседава не по-малко от два пъти годишно в разширен състав. В разширения състав участват:

- членовете на Гражданския съвет;

- членовете на изпълнителните ръководства на участващите в Реформаторския блок партии;

- по един представител на всяка от участващите в Реформаторския блок партии от МИР;

- по един непартиен представител на регионалния граждански съвет от всеки МИР.




    1. Разширеният състав на Гражданския съвет взема решения от компетенциите на Гражданския съвет, както и по общи въпроси на регионалната и местна политики.




    1. По предложение на Изпълнителния съвет Разширеният състав на Гражданския съвет може да взема решения за разширяване на състава на Гражданския съвет, за избиране на нови членове, както и за освобождаване на членове с мнозинство 3/4 от присъстващите.




    1. Разширеният състав на Гражданския съвет приема решения за коалиционната политика на Реформаторския блок.



  1. Изпълнителен съвет.




    1. Оперативното ръководство на Реформаторския блок се осъществява от Изпълнителен съвет. Съставът на първия Изпълнителен съвет се състои от 21 души, от които не по-малко от шест непартийни представители. В Изпълнителния съвет са представени всички партии, участващи в Реформаторския блок. Изпълнителният съвет взима решения с мнозинство 3/4 от присъстващите, но не по-малко от половината от списъчния му състав. Изпълнителният съвет избира от своя състав говорител, който го представлява.




    1. В дейността си Изпълнителният съвет се ръководи от позициите, разработени от Гражданския съвет, по въпросите на общата политика на Реформаторския блок, като взема решения по всички текущи и оперативни въпроси с политически и организационен характер.




    1. Изпълнителният съвет определя измежду състава си Председателство от шест души, което е „орган на коалицията“ по смисъла на действащия Изборен кодекс. Председателството заседава единствено заедно с Изпълнителния съвет и изпълнява неговите решения. Председателството се състои от представител на всяка партия-учредителка и един граждански представител.




    1. Председателството представлява Реформаторския блок.




    1. Председателството подписва Реформаторския блок с подписа на най-малко 3/4 от членовете си или техни пълномощници.




    1. Дейността на Изпълнителния съвет се подпомага от единно организационно звено и единен ПР център. Единният ПР център изработва общ календар за публичните изяви на Реформаторския блок.




    1. Реформаторският блок формира регионални граждански съвети по МИР, в които участват представители на всяка от партиите в Реформаторския блок и одобрени от тях изтъкнати граждани. Дейността на регионалните съвети се урежда с правилник, приет от Изпълнителния съвет.




    1. Общите избирателни кампании на Реформаторския блок се ръководят от постоянен изборен щаб. Участващите в Реформаторския блок партии определят по един свой представител за член на постоянния изборен щаб.




    1. Изпълнителният съвет избира председател на постоянния изборен щаб, който ръководи заседанията му. Решенията на постоянния изборен щаб се приемат по процедурите, предвидени за Гражданския съвет. Изпълнителният съвет определя оперативен заместник-председател на постоянния изборен щаб за всяка отделна кампания (мениджър на кампанията).




    1. Реформаторският блок има общо парламентарно представителство в Народното събрание и в Европейския парламент. Парламентарната група на Реформаторския блок в Народното събрание взема решенията си по процедурите, предвидени за Гражданския съвет. Тя се ръководи и представлява от председател. Парламентарните решения по въпросите на общата политика се вземат съвместно с Гражданския съвет.




    1. Членовете на Европейския парламент от Реформаторския блок заседават в групата на Европейската народна партия.



    1. Членовете на Европейския парламент от Реформаторския блок разходват бюджетите си съобразно действащото законодателство, в общ политически интерес и за общите политики на Реформаторския блок.




    1. Реформаторският блок има общо представителство в общинските съвети, при условие че съответните общински съветници следват обща политика, зададена от Гражданския съвет. В този случай те заседават като членове на регионалния граждански съвет с право на глас. При липса на такова съгласие, те участват в заседанията на регионалния граждански съвет с право на съвещателен глас.



  1. Финансиране на Реформаторския блок.




    1. Всяка от партиите в Реформаторския блок участва във финансирането му, както и във финансирането на неговите кампании на основата на принципи и в размери, определени в правилник, изработен от Изпълнителния съвет и одобрен от компетентните за това ръководства на партиите съобразно техните устави.




    1. За нуждите на предстоящи избори председателят на постоянния изборен щаб предлага проект за общ бюджет на Реформаторския блок, който се приема от Изпълнителния съвет.




    1. Изпълнението на общия бюджет се документира по приходи и разходи съобразно законите на страната и изискванията за отчет на Сметната палата. В приходите изрично се посочва кой от участниците в Реформаторския блок е вносител на средствата.




    1. Разпределение на субсидиите след бъдещи парламентарни избори се прави на основата на коалиционно споразумение за участие в тях, регистрирано съобразно действащия изборен закон.




    1. Реформаторският блок набира средства от дарения съгласно действащото законодателство и вътрешни правила за гарантиране на законност и прозрачност на финансирането.




    1. Общите финанси на Реформаторския блок се управляват от Изпълнителния съвет. Разпореждането с общите финанси се извършва от лице, упълномощено от Председателството, което дължи подробен отчет на Изпълнителния съвет, на Гражданския съвет, както и на всяка от партиите, участващи в Реформаторския блок, с оглед задължителното отчитане пред Сметната палата.



  1. Излъчване на кандидати.




    1. Партиите, подписали това споразумение, определят кандидатите си за членове на Европейския парламент и за народни представители съобразно своите вътрешни правила и устави.




    1. Гражданският съвет номинира кандидати извън представителите на партиите.




    1. Изпълнителният съвет извършва подреждане на кандидатските листи, съобразно приложени към настоящото споразумение критерии. Подреждането се утвърждава от Разширения състав на Гражданския съвет, който има право да отхвърли предложените му кандидатски листи, но не и да променя подреждането.




    1. Председателството внася така одобрените кандидатски листи в ЦИК, съобразно действащия закон.



  1. Разширяване на Реформаторския блок.




    1. Реформаторският блок е отворен за присъединяване на политически партии и граждански организации, които споделят политическите му принципи, предизборната му програма и настоящото Споразумение.




    1. Реформаторският блок приема новите си членове с нарочни споразумения, одобрени от Разширения състав на Гражданския съвет.




    1. Преговорите за подписване на споразумения за приемане на нови членове се водят от преговорен екип, определен от Изпълнителния съвет, в който участват и говорителят на Реформаторския блок и председателят на постоянния изборен щаб.




    1. Реформаторският блок подписва коалиционни споразумения с други политически формации по решение на Разширения състав на Гражданския съвет.




    1. Напускането на някой от участниците в Реформаторския блок не променя разпоредбите или валидността на настоящото споразумение.

София, 20/12/2013г.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница