Указания за финансов одит



страница1/3
Дата24.10.2018
Размер387.65 Kb.
#95440
  1   2   3


МСВОИ 1500

Международните стандарти на върховните одитни институции – МСВОИ се публикуват от Международната организация на върховните одитни институции ИНТОСАЙ.

Повече информация можете да откриете на интернет адрес www.issai.org

Указания за финансов одит

ОДИТНИ ДОКАЗАТЕЛСТВА

КОМИТЕТ ПО ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ СТАНДАРТИ



ПОДКОМИТЕТ ПО ФИНАНСОВ ОДИТ -СЕКРЕТАРИАТ

Сметна палата на Кралство Швеция ‧ 11490‧ Stockholm ‧Sweden

Tel: + 46 5171 4000 ‧ Fax +46 5171 4111

Email: projectsecretariat@riksrevisionen.se

ИНТОСАЙ

Генерален секретариат на INTOSAI ‧ Сметна палата на Република Австрия



Dampfschiffstrasse 2

A 1033 vienna

austria

Tel: ++43 (1) 711 71 ‧ Fax ++43 (1) 718 0969



E-Mail: intosai@rechnungshof.gv.at

WORLD WIDE WEB: http://www.intosai.org

Настоящото Указание за финансов одит се основава на Международен одитен стандарт (МОС) 500 „Одитни доказателства”, разработен от Съвета по международни стандарти и стандарти за изразяване на увереност (СМОССИУ) и публикуван от Международната федерация на счетоводителите (МФС). МОС 500 е включен в указанията с разрешението на МФС

СЪДЪРЖАНИЕ НА МСВОИ 1500

Практически бележки към МОС 500 Параграф

Обща информация

Въведение в МОС

Съдържание на практическите бележки П1

Приложимост на МОС при одита в публичния сектор П2

Допълнителни насоки по въпроси на публичния сектор

Достатъчни и уместни одитни доказателства П3-П10



Приложение: Източници на одитни доказателства по
отношение на управлението на рисковете, свързани със
законите и другите нормативни актове


МЕЖДУНАРОДЕН ОДИТЕН СТАНДАРТ 500

Въведение

Обхват на настоящия МОС 1-2

Дата на влизане в сила 3

Цел 4

Определения 5

Изисквания

Достатъчни и уместни одитни доказателства 6

Информация, която ще се използва като одитни доказателства 7-9

Избор на обекти за тестване с цел получаване на одитни


доказателства 10

Противоречивост или съмнения относно надеждността на


одитните доказателства 11

Приложение и други пояснения

Достатъчни и уместни одитни доказателства А1-А25

Информация, която следва да се използва като одитни
доказателства А26-А51

Избор на обекти за тестване с цел получаване на одитни


доказателства А52-А56

Непоследователност в или съмнения относно надеждността


на одитните доказателства А57

Практически бележки1 към МОС 500

ОДИТНИ ДОКАЗАТЕЛСТВА

Обща информация

Настоящите практически бележки представляват допълнителни насоки към МОС 500 – Одитни доказателства. Те трябва да се четат заедно с МОС. МОС 500 е в сила за одити на финансови отчети за периоди, започващи на или след 15 декември 2009 г. Практическите бележки са в сила от същата дата.



Въведение в МОС

МОС 500 обяснява какво представляват одитните доказателства при одита на финансовите отчети и разглежда отговорността на одитора за определяне и изпълнение на одитни процедури за получаване на достатъчни и уместни одитни доказателства, които да му дадат възможност да направи разумни заключения, върху които да базира своето становище.

МОС 500 е приложим за всички одитни доказателства, получени в процеса на одита. Други МОС разглеждат специфични аспекти на одита (например МОС 3152), одитните доказателства, които следва да бъдат получени във връзка с конкретен въпрос (например МОС 5703), специфичните процедури за получаване на одитни доказателства (например, МОС 5204) и оценката за това дали са получени достатъчни и уместни одитни доказателства (МОС 2005 и МОС 3306).

Съдържание на практическите бележки

П1. Практическите бележки дават допълнителни насоки за одиторите в публичния сектор във връзка с:

(а) Достатъчни и уместни одитни доказателства.

Приложимост на МОС в одитирането на публичния сектор

П2. МОС 500 е приложим за одитори на обекти от публичния сектор като одитори на финансови отчети.



Допълнителни насоки по въпроси на публичния сектор

Достатъчни и уместни одитни доказателства

П3. Както се посочва в параграф А7 на МОС, някои одитни доказателства се получават чрез изпълнението на одитни процедури за тестване на счетоводните записи. Одитните доказателства обхващат както информация, която е в подкрепа и потвърждение на твърденията за вярност на ръководството, така и каквато и да е било информация, която противоречи на тези твърдения за вярност. При финансовите отчети в публичния сектор ръководството често може да твърди, че сделките, операциите и събитията са реализирани в съответствие със законодателството или друго правомощие. Такива твърдения за вярност могат да попаднат в обхвата на финансов одит7. Одиторите в публичния сектор могат да вземат предвид МСВОИ 42008.

П4. Когато разглеждат информация от независими от одитирания обект източници, както се посочва в параграф А9 на МОС, одиторите в публичния сектор могат да смятат източниците като независими от одитирания обект дори ако те в крайна сметка се отчитат на един и същ висшестоящ орган, например когато оперативно независими държавни агенции се отчитат на един и същ висшестоящ орган. Естеството на сравнителните данни в публичния сектор може да включва други източници, например сравнения между подобни програми или показатели за изпълнение.

П5. Когато се разглеждат източниците на доказателства в съответствие с параграф А2 на МОС, одиторите в публичния сектор могат също да вземат предвид доказателства, получени при одити на изпълнението или други одитни дейности, отнасящи се до одитирания обект.

П6. Както се посочва в параграф А11 на МОС, одитни доказателства, получени от предишни одити, могат при някои обстоятелства да осигурят уместни одитни доказателства, когато одиторът изпълни одитни процедури за установяване на продължаващото им съответствие. Когато разчитат на доказателства, получени при предишни одити на изпълнението, одиторите в публичния сектор преценяват дали направените твърдения за вярност и изпълнените тестове са уместни за целите на одита на финансовите отчети.

П7. Както се посочва в параграф А12 на МОС, когато одитният мандат включва цели, отнасящи се до редовността на операциите, може да се наложи одиторите в публичния сектор да разгледат характера и времето на изпълнение на одитните процедури, например възможността да приложат определени одитни процедури за установяване на редовността на операциите или ефективността на контролите, може да бъде отрицателно повлияна с течение на времето.

П8. Организациите в публичния сектор обикновено имат създадени вътрешни контроли, разработени с цел да обезпечат редовността на операциите. Все пак когато одитираният обект отговаря за предоставянето на безвъзмездни помощи или друга финансова подкрепа на други лица, често редовността на операциите зависи частично от това дали другите лица изпълняват критериите и условията за получаване на помощ. В такъв случай може да е необходимо доказателство относно това дали одитираният обект е изпълнил своето задължение да се убеди в редовността на операциите на тези други лица (както се посочва в Приложение 1 към Практическите бележки).

П9. Когато разглеждат насоките, съдържащи се в параграф А13 на МОС, одиторите в публичния сектор трябва да имат предвид че изискванията за съхраняване на информация в публичния сектор могат да бъдат различни в съответствие с разпоредбите на закона. Одиторите в публичния сектор трябва да се запознаят с приложимото законодателство по отношение съхранението на данни.



П10. Одиторите в публичния сектор в някои одитни среди на публичния сектор, като например при сметни палати от съдебен тип, се подчиняват на закони и разпоредби, изискващи от тях да разбират и следват точни процедури във връзка с нормите за правила за доказване. Одиторите в публичния сектор трябва да се запознаят с тези политики и процедури, които поставят допълнителни изисквания по отношение на одитните доказателства, разработени с цел осигуряване на съответствие с приложимите правила. Например може да се наложи одиторите в публичния сектор, работещи в такива условия, да вземат предвид следните въпроси, свързани със събирането на доказателства:

  • законодателство, налагащо допълнителни изисквания върху одитните доказателства;

  • обхватът на допълнителните изисквания (например дали те се отнасят за всеки документ от одитната задача или се отнасят за специфични документи във връзка с определени одитни въпроси);

  • допълнителна обработка, формалности или изисквания, които се прилагат спрямо одитните доказателства;

  • предназначението на всяко допълнително изискване по отношение на надлежния съдебен процес при следването на етапите на одита; и

  • всякакви ограничения, които могат да бъдат наложени на одитните доказателства в резултат на специфичните начини за тяхното събиране и/или съставяне.

Приложение: Източници на одитни доказателства по отношение на управлението на рисковете, свързани със законите и другите нормативни актове

Риск

Описание

Възможни източници на одитни доказателства

Сложност на нормативните разпоредби

Колкото по-сложни са нормативните разпоредби, толкова е по-голям рискът от грешка. Това може да е резултат или на неразбиране, или на погрешна интерпретация на дадена разпоредба, или на грешка в прилагането.

  • официални и документални процедури за превръщането на законовите изисквания в работни инструкции;

  • официални и документирани планове за контрол на изпълнението на дейностите от страна на отговорните лица;

  • преглед на докладите на вътрешния одит или на друг независим одит за контролните планове и процедурните наръчници.

Ново законодателство

Ново законодателство може да изисква въвеждането на нови административни и контролни процедури. Това може да доведе до грешки или в разработването, или в прилагането на контроли с цел обезпечаване на редовност.

  • официални и документирани процедури за транспониране на законовите изисквания в правила. Официални контролни планове и независим преглед на работните инструкции и контролните планове могат също да представляват одитни доказателства, когато се въвеждат нови структури вследствие на ново законодателство

Международни програми (финансирани от Обединените нации, ЕС или други институции

Когато една норма се въвежда от такива институ-ции, съществува риск нормите и насоките да бъдат погрешно интерпретирани или пропуснати във вътрешните инструкции.

  • източниците на одитни доказателства, идентифици-рани във връзка със сложността на нормативните разпоредби, могат да се прилагат при такива програми.

Услуги и програми, предоставени чрез трети страни

Когато програмите се администрират от упълно-мощени лица, институциите губят част от прекия си контрол и може да се наложи да разчитат на упълномощените лица за обезпечаване на съответствие с правомощията.

  • официални договори между организацията и пълномощ-ника, определящи контролни-те процедури, които трябва да се прилагат при администри-рането на услугите;

  • документирани процедури и резултата на управленския контрол и мониторинга на дейностите на третата страна;

  • доклади на вътрешния одит за проведени проверки на място за преглед на системите и процедурите, включително и тези имащи отношение към редовността;

  • уверение от страна на одитора на третата страна или доклад, изготвен въз основа на договорени процедури, за плащанията и постъпленията или за контролите над тях.

Извършени плащания и получени постъпления на основата на искове или декларации

Способността на одитирания обект да потвърди съответствието с правомощията може да бъде ограничена когато например специалните критерии за получаване на безвъзмездна помощ не са обект на пряка проверка.

  • ведомствени инструкции и насоки за жалбоподателите, ясно посочващи критериите за подаване на искове;

  • стандартни изисквания за документация, свидетелства-ща за наличието на приложе-ни права за подаване на иск. (Това може да бъде условие за изплащане на безвъзмездна помощ или изискване при условие, че дейността, подпомагана от безвъзмездна-та помощ вече е завършена);

  • доклади за физическа проверка на счетоводните записи и други документи на подателя на иска с цел потвърждаване на правото за получаване на плащанията;

  • документирани процедури за оценка на финансовото състояние на подателя на иска преди предоставянето на безвъзмездна помощ и за мониторинг на платежоспособността му;

  • независимо одобрение на молбата за безвъзмездна помощ от външен одитор.

Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница