Указания за финансов одит



страница1/4
Дата20.10.2017
Размер434.13 Kb.
#32740
  1   2   3   4


МСВОИ 1260

Международните стандарти на върховните одитни институции – МСВОИ се публикуват от Международната организация на върховните одитни институции ИНТОСАЙ.

Повече информация можете да откриете на интернет адрес www.issai.org

Указания за финансов одит

КОМУНИКАЦИЯ С ЛИЦАТА, НАТОВАРЕНИ С ОБЩО УПРАВЛЕНИЕ

КОМИТЕТ ПО ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ СТАНДАРТИ



ПОДКОМИТЕТ ПО ФИНАНСОВ ОДИТ -СЕКРЕТАРИАТ

Сметна палата на Кралство Швеция ‧ 11490‧ Stockholm ‧Sweden

Tel: + 46 5171 4000 ‧ Fax +46 5171 4111

Email: projectsecretariat@riksrevisionen.se

ИНТОСАЙ

Генерален секретариат на INTOSAI ‧ Сметна палата на Република Австрия



Dampfschiffstrasse 2

A 1033 vienna

austria

Tel: ++43 (1) 711 71 ‧ Fax ++43 (1) 718 0969



E-Mail: intosai@rechnungshof.gv.at

WORLD WIDE WEB: http://www.intosai.org

Настоящото Указание за финансов одит се основава на Международен одитен стандарт (МОС) 260 „Комуникация с лицата, натоварени с общо управление”, разработен от Съвета по международни стандарти и стандарти за изразяване на увереност (СМОССИУ) и публикуван от Международната федерация на счетоводителите (МФС). МОС 260 е включен в указанията с разрешението на МФС

СЪДЪРЖАНИЕ НА МСВОИ 1260

Практически бележки към МОС 260 Параграф

Обща информация

Въведение в МОС

Съдържание на практическите бележки П1

Приложимост на МОС при одита в публичния сектор П2

Допълнителни насоки по въпроси на публичния сектор

Общи съображения П3

Лица, натоварени с общо управление П4-П5

Въпроси, които следва да бъдат комуникирани П6-П9

Процесът на комуникация П10

МЕЖДУНАРОДЕН ОДИТЕН СТАНДАРТ 260

Въведение

Обхват на настоящия МОС 1-3

Роля на комуникацията 4-7

Дата на влизане в сила 8



Цели 9

Определения 10

Изисквания

Лица, натоварени с общо управление 11-13

Въпроси, които следва да бъдат комуникирани 14-17

Процесът на комуникация 18-22

Документация 23

Приложение и други пояснения

Лица, натоварени с общо управление А1-А8

Въпроси, които следва да бъдат комуникирани А9-А27

Процесът на комуникация А28-А44

Документация А45

Приложение 1: Специфични изисквания в Международен стандарт за контрол на качеството (МСКК) 1 и други МОС, които се отнасят до комуникациите с лицата, натоварени с общо управление

Приложение 2: Качествени аспекти на счетоводните практики

Практически бележки1 към МОС 260

КОМУНИКАЦИЯ С ЛИЦАТА, НАТОВАРЕНИ С ОБЩО УПРАВЛЕНИЕ

Обща информация

Настоящите практически бележки представляват допълнителни насоки към МОС 260– Комуникация с лицата, натоварени с общо управление. Те трябва да се четат заедно с МОС. МОС 260 е в сила за одити на финансови отчети за периоди, започващи на или след 15 декември 2009 г. Практическите бележки са в сила от същата дата.



Въведение в МОС

МОС 260 разглежда отговорността на одитора да комуникира с лицата, натоварени с общо управление, при извършване на одит на финансовите отчети. Въпреки че настоящият МОС се прилага независимо от управленската структура или размера на предприятието, необходимо е да се обърне особено внимание, когато всички лица, натоварени с общо управление, участват в ръководството на предприятието, както и в случая на предприятия, чиито акции се търгуват на борсата. Настоящият МОС не установява изисквания относно комуникацията на одитора с ръководството на предприятието или с неговите собственици, освен ако те не са натоварени и с изпълнението на управленска роля.

Признавайки важността на ефективната двустранна комуникация по време на одита на финансовия отчет, настоящият МОС предоставя всеобща рамка за комуникация на одитора с лицата, натоварени с общо управление, и посочва някои специфични въпроси, които трябва да бъдат обсъждани с тях. Допълнителните въпроси, които трябва да бъдат обект на комуникация и които допълват изискванията на настоящия МОС, са посочени в други МОС (виж Приложение 1 на МОС). В допълнение, МОС 2652 поставя специфични изисквания по отношение на комуникацията с лицата, натоварени с общо управление, на значими недостатъци във вътрешния контрол, които одиторът е идентифицирал по време на одита. Може да се изисква обсъждането и на допълнителни въпроси, които не се изискват от настоящия или от другите МОС, но които са обект на изискванията на закони или нормативни разпоредби, на договор с предприятието или съгласно допълнителни изисквания, приложими към ангажимента, например, стандартите на националния орган на счетоводната професия. Нищо в настоящия МОС не изключва възможността одиторът да обсъжда с лицата, натоварени с общо управление, и всякакви други въпроси.

Съдържание на практическите бележки

П1. Практическите бележки следват заглавията на МОС и дават допълнителни насоки за одиторите в публичния сектор във връзка с:

а) Общи съображения.

б) Лица, натоварени с общо управление.

в) Въпроси, които следва да бъдат комуникирани.

г) Процесът на комуникация.



Приложимост на МОС при одита в публичния сектор

П2. МОС 260 е приложим за одитори на организации от публичния сектор като одитори на финансови отчети.



Допълнителни насоки по въпроси на публичния сектор

Общи съображения

П3. Целите на одита на финансовите отчети в публичния сектор често са по-широки от това да се изрази становище дали финансовите отчети са изготвени, във всички съществени аспекти, в съответствие с приложимата рамка за финансова отчетност (т.е обхвата на МОС). Одитният мандат или задълженията на организациите от публичния сектор, произтичащи от законодателството, нормативните разпоредби, министерски постановления, изисквания на управленската политика или решения на законодателя могат да доведат до поставянето на допълнителни цели. Тези допълнителни цели могат да включват одитни задължения и задължения за докладване, например да се докладва дали одиторите в публичния сектор са открили случаи на несъответствие с правомощията, включително бюджетните и отчетните такива и/или да се докладва относно ефективността на вътрешния контрол. Параграф 3 на МОС 260 посочва, че може да се изисква обсъждането на допълнителни въпроси с лицата, натоварени с общо управление, вследствие на закон или друга нормативна разпоредба, по договореност с одитирания обект или поради други изисквания, приложими към одитния ангажимент.



Лица, натоварени с общо управление

П4. Параграф 11 на МОС изисква одиторът да определи подходящото(те) лице(а) от ръководството на одитирания обект, с което да комуникира. В публичния сектор управленски отговорности могат да съществуват както на няколко организационни нива, така и при няколко функционални позиции (т.е. вертикално или хоризонтално). В резултат на това може да има случаи когато съществуват отдалечени една от друга групи, които може да се определят като лица, натоварени с общо управление. Освен това одитът в публичния сектор може да включва както цели, свързани с финансовите отчети, така и цели, свързани със съответствието и в някои случаи това може да включва наличие на отделни управленски органи.

П5. В случаи когато въпроси се комуникират с подгрупи от лица, натоварени с общо управление, както се посочва в параграф 12 на МОС, може да се наложи одиторите в публичния сектор да предоставят информацията (изцяло или в обобщен вид) на управителното тяло като цяло. Това е особено валидно в публичния сектор, където не е необичайно лицата, натоварени с общо управление, да бъдат ангажирани с ежедневното ръководство на организацията. Одиторите в публичния сектор трябва да бъдат особено чувствителни към нуждите и очакванията на законодателя или съответните регулатори по въпроси, комуникирани към други управленски нива, особено когато въпросите са от голям обществен интерес или се спекулира с тях.

Въпроси, които следва да бъдат комуникирани

П.6 Параграф 15 на МОС изисква одиторът да информира лицата, натоварени с общо управление, за планирания обхват и времето за провеждане на одита. В публичния сектор това изискване може да се постигне по различни начини. Например обхватът и времето на провеждане на одита може да бъдат определени в съответното законодателство или в одитния мандат, или одиторите в публичния сектор могат да съобщят планирания обхват и време на провеждане на одита в писмото за ангажимент.

П.7 Параграф А11 б) на МОС посочва, че комуникацията във връзка с планирания обхват и време на провеждане на одита може да помогне одиторът да разбере по-добре одитирания обект и неговата среда. Одиторите в публичния сектор може да преценят като полезно да комуникират своето разбиране относно това, кои компоненти на финансовата информация трябва да се включат във финансовите отчети на одитирания обект и да използват отговора, за да потвърдят това свое разбиране. Например може да е трудно да се определи дали или до каква степен смесените предприятия (включително организации от частния и публичния сектор) трябва да се включат в консолидирания финансов отчет на одитирания обект.

П8. Параграф 16 на МОС изрежда съществените констатации от одита, които одиторът трябва да комуникира с лицата, натоварени с общо управление. Често одиторите в публичния сектор са мандатните одитори на правителството като цяло или на части от него и на неговата администрация. При това положение одиторите в публичния сектор могат да имат достъп до информация от други организации и техните одити, която може да бъде важна за лицата, натоварени с общо управление. Примерите за такива случаи може да включват съществени грешки в операциите на одитирания обект, които засягат и други организации или въвеждането на подходящи контроли, които са допринесли за повишаване на ефикасността в други организации. Комуникирането на този вид информация с лицата, натоварени с общо управление, може да повиши качеството на одита, когато обстоятелствата позволяват това. Все пак законите, другите нормативни разпоредби или етичните изисквания могат да възпрепятстват комуникирането на такъв вид информация.

П9. Независимостта и обективността на одиторите в публичния сектор са от съществено значение за да могат те а) да задължават държавните органи да се отчитат пред законодателя и обществеността; и б) да подпомагат идентифицирането на заплахите за доброто управление на публичните средства, като например корупцията. Съдържащото се в параграф 17 на МОС изискване, отнасящо се до листваните на борсата предприятия, да комуникират спазването на съответните етични изисквания, може също да се приложи при одиторите в публичния сектор, когато е в обществен интерес това да се докладва. В допълнение към въпросите, залегнали в Етичния кодекс на професионалните счетоводители, издаден от Международната федерация на счетоводителите (МФС), въпросите, разгледани от Етичния кодекс на ИНТОСАЙ, като например политически неутралитет, могат да бъдат особено важни в контекста на публичния сектор.

Процесът на комуникация

П10. Параграф 22 на МОС изисква одиторът да оцени дали двустранната комуникация между одитора и лицата, натоварени с общо управление, е адекватна за целите на одита. Ако не е, МОС изисква одиторът да предприеме подходящи действия. В публичния сектор подходящите действия могат да включват комуникиране със законодателя или съответните регулатори, или финансиращите органи.

МЕЖДУНАРОДЕН ОДИТЕН СТАНДАРТ 260

КОМУНИКАЦИЯ С ЛИЦАТА, НАТОВАРЕНИ С ОБЩО УПРАВЛЕНИЕ

(В сила за одити на финансови отчети за периоди, започващи на или след 15 декември 2009 г.)

СЪДЪРЖАНИЕ


Въведение Параграф

Обхват на настоящия МОС 1-3

Роля на комуникацията 4-7

Дата на влизане в сила 8



Цели 9

Определения 10

Изисквания

Лица, натоварени с общо управление 11-13

Въпроси, които следва да бъдат комуникирани 14-17

Процесът на комуникация 18-22

Документация 23

Приложение и други пояснения

Лица, натоварени с общо управление А1-А8

Въпроси, които следва да бъдат комуникирани А9-А27

Процесът на комуникация А28-А44

Документация А45

Приложение 1: Специфични изисквания в Международен стандарт за контрол върху качеството (МСКК) 1 и други МОС, които се отнасят до комуникациите с лицата, натоварени с общо управление

Приложение 2: Качествени аспекти на счетоводните практики

Международен одитен стандарт МОС 260 „Комуникация с лицата, натоварени с общо управление” трябва да бъде разглеждан заедно с МОС 200 „Общи цели на независимия одитор и на осъществяването на одит в съответствие с Международните одитни стандарти”.


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница