Указания за финансов одит



Дата31.03.2018
Размер234.64 Kb.
#63468


МСВОИ 1510

Международните стандарти на върховните одитни институции – МСВОИ се публикуват от Международната организация на върховните одитни институции ИНТОСАЙ.

Повече информация можете да откриете на интернет адрес www.issai.org

Указания за финансов одит

ПЪРВОНАЧАЛНИ АНГАЖИМЕНТИ ЗА ОДИТ
– НАЧАЛНИ САЛДА

КОМИТЕТ ПО ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ СТАНДАРТИ



ПОДКОМИТЕТ ПО ФИНАНСОВ ОДИТ -СЕКРЕТАРИАТ

Сметна палата на Кралство Швеция ‧ 11490‧ Stockholm ‧Sweden

Tel: + 46 5171 4000 ‧ Fax +46 5171 4111

Email: projectsecretariat@riksrevisionen.se

ИНТОСАЙ

Генерален секретариат на INTOSAI ‧ Сметна палата на Република Австрия



Dampfschiffstrasse 2

A 1033 vienna

austria

Tel: ++43 (1) 711 71 ‧ Fax ++43 (1) 718 0969



E-Mail: intosai@rechnungshof.gv.at

WORLD WIDE WEB: http://www.intosai.org

Настоящото Указание за финансов одит се основава на Международен одитен стандарт (МОС) 510 „Първоначални ангажименти за одит – начални салда”, разработен от Съвета по международни стандарти и стандарти за изразяване на увереност (СМОССИУ) и публикуван от Международната федерация на счетоводителите (МФС). МОС 510 е включен в указанията с разрешението на МФС

СЪДЪРЖАНИЕ НА МСВОИ 1510

Практически бележки към МОС 510 Параграф

Обща информация

Въведение в МОС

Съдържание на практическите бележки П1

Приложимост на МОС при одита в публичния сектор П2

Допълнителни насоки по въпроси на публичния сектор П3-П4

Одитни процедури П5

Одитни заключения и издаване на доклад П6

МЕЖДУНАРОДЕН ОДИТЕН СТАНДАРТ 510

Въведение

Обхват на настоящия МОС 1

Дата на влизане в сила 2

Цел 3

Определения 4

Изисквания

Одитни процедури 5-9

Одитни заключения и издаване на доклад 10-13

Приложение и други пояснения

Одитни процедури А1-А7

Одитни заключения и издаване на доклад А8-А9

Приложение 1: Примери за одитни доклади и модифицирани становища

Практически бележки1 към МОС 510

ПЪРВОНАЧАЛНИ АНГАЖИМЕНТИ ЗА ОДИТ – НАЧАЛНИ САЛДА

Обща информация

Настоящите практически бележки представляват допълнителни насоки към МОС 510 – Първоначални ангажименти за одит – начални салда. Те трябва да се четат заедно с МОС. МОС 510 е в сила за одити на финансови отчети за периоди, започващи на или след 15 декември 2009 г. Практическите бележки са в сила от същата дата.



Въведение в МОС

МОС 510 разглежда отговорностите на одитора, свързани с началните салда в първоначалния ангажимент за одит. В допълнение към сумите във финансовите отчети началните салда включват въпроси, които са съществували в началото на периода, налагащи оповестяване, като например непредвидени разходи и поети ангажименти. Когато финансовите отчети включват сравнителна финансова информация са приложими също изискванията и насоките в МОС 7102. МОС 3003 включва допълнителни изисквания и насоки относно дейностите преди започването на първоначалния одит.



Съдържание на практическите бележки

П1. Практическите бележки дават допълнителни насоки за одиторите в публичния сектор във връзка с:

(а) Одитни процедури;

(б) Одитни заключения и издаване на доклад.



Приложимост на МОС при одита в публичния сектор

П2. МОС 510 е приложим за одитори на организации от публичния сектор като одитори на финансови отчети.



Допълнителни насоки по въпроси на публичния сектор

П3. МОС 510 съдържа приложение и друг обяснителен материал с уточнения, специфични за обектите в публичния сектор в параграфи А1 и А2.

П4. Първоначален одит е одитът при национализация на обект, без при това да се създава ново юридическо лице или при промяна на мандата на одитора в публичния сектор, с което му се възлага нов одит на вече съществуващ обект. Първоначален одит е и одитът при създаването на нова организация в публичния сектор, когато законите, други нормативни актове или рамката изискват прехвърлянето на балансите (или на част от тях) на организация-предшественик от публичния сектор, която е била одитирана от предходен одитор.

Одитни процедури

П5. Когато комуникират отклонения съгласно изискванията на параграф 7 на МОС, одиторите в публичния сектор взимат предвид насоките на МСВОИ 14504, параграфи П12 и П13.



Одитни заключения и издаване на доклад

П6. Когато одитния доклад на предходния одитор относно финансовите отчети за предходния период включва модификация, която остава валидна и съществена за финансовите отчети за текущия период, както се посочва в параграф 13 на МОС, модификацията може да има последствия за другите отговорности на одитора в публичния сектор.



МЕЖДУНАРОДЕН ОДИТЕН СТАНДАРТ 510

ПЪРВОНАЧАЛНИ АНГАЖИМЕНТИ ЗА ОДИТ – НАЧАЛНИ САЛДА

(В сила за одити на финансови отчети за периоди, започващи на или
след 15 декември 2009 г.)

СЪДЪРЖАНИЕ


Параграф

Въведение

Обхват на настоящия МОС 1

Дата на влизане в сила 2

Цел 3

Определения 4

Изисквания

Одитни процедури 5-9

Одитни заключения и издаване на доклад 10-13

Приложение и други пояснения

Одитни процедури А1-А7

Одитни заключения и издаване на доклад А8-А9

Приложение 1: Примери за одитни доклади с модифицирани становища

Международен одитен стандарт (МОС) 510 „Първоначални ангажименти за одит – начални салда” трябва да бъде разглеждан заедно с МОС 200 „Общи цели на независимия одитор и на осъществяването на одит в съответствие с Международните одитни стандарти”.


Въведение

Обхват на настоящия МОС


  1. Настоящият Международен одитен стандарт (МОС) разглежда отговорностите на одитора, свързани с началните салда в първоначалния ангажимент за одит. В допълнение към сумите във финансовия отчет, началните салда включват въпроси, които са съществували в началото на периода, налагащи оповестяване, като например непредвидени разходи и поети ангажименти. Когато финансовият отчет включва сравнителна финансова информация, са приложими и изискванията и насоките в МОС 7105. МОС 300 6 включва допълнителни изисквания и насоки относно дейностите преди започването на първоначалния одит.

Дата на влизане в сила

  1. Настоящият МОС е в сила за одити на финансови отчети за периоди, започващи на или след 15 декември 2009 г.

Цел

  1. При провеждането на първоначален ангажимент за одит целта на одитора по отношение на началните салда е да получи достатъчни и уместни одитни доказателства за това дали:

(а) началните салда съдържат отклонения, които биха могли да се отразят съществено на финансовия отчет за текущия период; и

(б) съответните счетоводни политики, отразени в началните салда, са прилагани последователно във финансовия отчет за текущия период или промените в тях са отчетени счетоводно по подходящ начин и са адекватно представени и оповестени в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане.



Определения

  1. За целите на МОС, следните термини имат значението, което им е дадено по-долу:

(а) Първоначален одитен ангажимент – ангажимент, при който или:

(i) финансовият отчет за предходния период не е одитиран; или

(ii) финансовият отчет за предходния период е одитиран от предходен одитор.

(б) Начални салда - салда по сметките, които съществуват към началото на периода. Началните салда се основават на крайните салда от предходния период и отразяват ефектите от транзакциите, извършени или възникнали през предходните периоди, и счетоводните политики, прилагани през предходния период. Началните салда включват и въпроси, които са съществували в началото на периода, налагащи оповестяване, като непредвидени разходи и поети ангажименти.

(в) Предходен одитор – одитор от друга одитна фирма, който е одитирал финансовия отчет на предприятието през предходния период и който е заменен от настоящия одитор.

Изисквания

Одитни процедури

Начални салда


  1. Одиторът се запознава с последния предходен финансов отчет, ако има такъв, и с одитния доклад за него, издаден от предходния одитор, ако има такъв, за получаване на информация, съществена за началните салда, включително оповестяванията.

  2. Одиторът получава достатъчни и уместни одитни доказателства относно това дали началните салда съдържат отклонения, които съществено повлияват финансовия отчет за текущия период като: (виж параграфи А1 А2)

(а) определи дали крайните салда за предходния период са правилно пренесени в текущия период или са преизчислени, когато това е целесъобразно;

(б) определи дали началните салда отразяват прилагането на подходящи счетоводни политики; и

(в) извърши едно или повече от посочените по-долу: (виж параграфи А3 А7)

(i) когато финансовият отчет за предходната година е одитиран, извършва преглед на работната документация на предходния одитор, за да получи данни относно началните салда;

(ii) оценява дали изпълнените в текущия период одитни процедури предоставят данни, съществени за началните салда; или

(iii) изпълнява специфични одитни процедури за получаване на доказателства относно началните салда.



  1. Ако одиторът получи одитни доказателства, че началните салда съдържат отклонения, които биха могли да се отразят съществено върху финансовия отчет за текущия период, одиторът извършва такива допълнителни одитни процедури, каквито са подходящи при съществуващите обстоятелства, за да определи ефекта върху финансовия отчет за текущия период. Ако одиторът заключи, че такива отклонения съществуват във финансовия отчет за текущия период, той комуникира отклоненията с подходящото ниво на ръководство и с лицата, натоварени с общо управление в съответствие с МОС 4507.

Последователност на счетоводните политики

  1. Одиторът получава достатъчни и уместни одитни доказателства за това, дали счетоводните политики, отразени в началните салда, са прилагани последователно и във финансовия отчет за текущия период и дали промените в счетоводните политики са надлежно осчетоводени и са подходящо представени и оповестени в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане.

Съществена информация в доклада на предходния одитор

  1. Ако финансовият отчет за предходния период е одитиран от предходен одитор и е съществувала модификация в изразеното одитно становище, при оценката на рисковете от съществени отклонения във финансовия отчет за текущия период одиторът оценява ефекта от въпроса, пораждащ модификацията в съответствие с МОС 3158.

Одитни заключения и издаване на доклад

Начални салда

  1. Ако одиторът не е в състояние да получи достатъчни и уместни одитни доказателства относно началните салда, той изразява квалифицирано становище или отказва изразяване на становище за финансовия отчет, каквото се прецени за уместно, в съответствие с МОС 7059. (вж. Параграф А8)

  2. Ако одиторът заключи, че началните салда съдържат отклонение, което се отразява съществено върху финансовия отчет за текущия период и ефектът от отклонението не е отчетен по подходящ начин или не е адекватно представен или оповестен, той изразява квалифицирано становище или отказ за заверка, каквото се прецени за уместно, в съответствие с МОС 705.

Последователност на счетоводните политики

  1. Ако одиторът заключи, че:

(а) счетоводните политики за текущия период не са последователно приложени по отношение на началните салда в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане; или

(б) промяна в счетоводните политики не е отчетена по подходящ начин или не е адекватно представена или оповестена в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане, той изразява квалифицирано становище или отказ за заверка каквото се прецени за уместно в съответствие с МОС 705.



Модификация на становището в доклада на предходния одитор

  1. Ако становището на предходния одитор относно финансовия отчет за предходния период включва модификация в одитното становище, която остава валидна и съществена относно финансовия отчет за текущия период, одиторът модифицира становището си относно финансовия отчет за текущия период в съответствие с МОС 705 и МОС 710 . (виж параграф А9)

***

Приложение и други пояснения

Одитни процедури

Въпроси, специфични за предприятия от публичния сектор (виж параграф 6)

А1. В публичния сектор може да съществуват законови или нормативни ограничения относно информацията, която текущият одитор може да получи от предходния. Например ако предприятие в публичния сектор, което преди е било одитирано от одитор, определен със закон (например главен одитор или друго подходящо квалифицирано лице, извършващо одита от името на главния одитор), бъде приватизирано, степента на достъп до работните документи или друга информация, която одиторът, определен със закон, може да предостави на новия одитор в частния сектор, може да е ограничена по силата на закони или нормативни разпоредби за защита на личните данни или за конфиденциалността. В ситуации, при които тези комуникации са ограничени, може да се наложи одитни доказателства да бъдат получени с други средства и, ако не е възможно да бъдат получени достатъчни и уместни одитни доказателства, следва да се прецени ефектът върху одитното становище.

А2. Ако одитор, определен със закон, възложи одит на предприятие от публичния сектор на частна одитна фирма, и наеме одитна фирма, различна от фирмата, която е одитирала финансовия отчет на предприятието от публичния сектор през предходния период, това обичайно не се разглежда като промяна на одитора, определен със закон. В зависимост от характера на договореността за изнасяне на ангажимента, обаче, одитният ангажимент може да бъде разглеждан като първоначален одитен ангажимент от гледна точка на одитора от частния сектор при изпълнение на неговите отговорности и следователно е приложим настоящият МОС.

Начални салда (виж параграф 6(в))

А3. Характерът и обхватът на одитните процедури, необходими за получаване на достатъчни и уместни одитни доказателства относно началните салда, зависят от такива въпроси като например:



  • счетоводната политика, прилагана от предприятието;

  • характера на салдата по сметките, видовете транзакции и оповестявания, както и рисковете от съществени отклонения във финансовия отчет за текущия период;

  • значението на началните салда по отношение на финансовия отчет за текущия период;

  • дали финансовият отчет за предходния период е одитиран и, ако това е така, дали становището на предходния одитор е модифицирано.

А4. Ако финансовият отчет за предходния период е одитиран от предходен одитор, одиторът може да е в състояние да получи достатъчни и уместни одитни доказателства относно началните салда, като извърши преглед на работната документация на предходния одитор. Дали този преглед предоставя достатъчни и уместни одитни доказателства зависи от професионалната компетентност и независимост на предходния одитор.

А5. Комуникациите на настоящия одитор с предходния одитор се осъществяват при съобразяване със съответните етични и професионални изисквания.

А6. Някои одитни доказателства за началните салда на текущите активи и пасиви могат да бъдат получени като част от одитните процедури през текущия период. Например събирането (плащането) на началните салда на вземанията (задълженията) през текущия период осигуряват одитни доказателства за тяхното съществуване, права и задължения, пълнота и оценка в началото на периода. В случая на материалните запаси, обаче, одитните процедури за текущия период по отношение на крайното салдо на материалните запаси предоставя малко одитни доказателства за наличните в началото на периода такива. Следователно може да са необходими допълнителни одитни процедури и една или повече от изброените по-долу такива могат да предоставят достатъчни и уместни одитни доказателства:


  • наблюдение на текущата инвентаризация и равнението й с началните количества на материалните запаси;

  • изпълнение на одитни процедури за оценка на началните позиции материални запаси;

  • изпълнение на одитни процедури за брутната печалба и отграничаването на отчетните периоди.

А7. За нетекущи активи и пасиви, като например имоти, машини и съоръжения, инвестиции и дългосрочен дълг, определени одитни доказателства могат да бъдат получени чрез проверка на счетоводната документация и друга информация, залегнала в началните салда. В определени случаи одиторът може да е в състояние да получи определени одитни доказателства за началните салда чрез потвърждение от трети страни, например за дългосрочния дълг и инвестициите. В други случаи може да се наложи одиторът да изпълни допълнителни одитни процедури.

Одитни заключения и издаване на доклад

Начални салда (виж параграф 10)

А8. МОС 705 установява изискванията и предоставя насоки за обстоятелства, които могат да доведат до модификация в одитното становище по финансовия отчет, вида на становището, което е подходящо при съществуващите обстоятелства и съдържанието на одитния доклад, когато се модифицира одитното становище. Невъзможността на одитора да получи достатъчни и уместни одитни доказателства относно началните салда може да доведе до една или повече модификации в становището, изразено в одитния доклад:

(а) квалифицирано становище или отказ от изразяване на становище, както това е целесъобразно при съществуващите обстоятелства; или

(б) освен ако не е забранено със закон или нормативна разпоредба, квалифицирано становище или отказ от изразяване на становище, каквото се прецени за уместно, относно резултатите от дейността и паричните потоци, където е подходящо, и немодифицирано становище относно финансовото състояние.

Приложението включва примери за одитни доклади.

Модификации в становището, изразено в одитния доклад на предходния одитор (виж параграф 13)

А9. При определени ситуации дадена модификация в становището на предходния одитор може да не е уместна и съществена за становището върху финансовия отчет за текущия период. Това може да е така, когато, например, съществува ограничение в обхвата в предходния период, но въпросът, пораждащ ограничението, е разрешен в текущия период.



Приложение

(виж параграф А8)



Примери за одитни доклади с изразени модифицирани становища

Пример 1:

Обстоятелствата, описани в параграф А8(а), включват следното:

  • Одиторът не е наблюдавал инвентаризацията на материалните запаси в началото на текущия период и не е в състояние да получи достатъчни и уместни одитни доказателства относно началните им салда.

  • Възможните ефекти от неспособността да се получат достатъчни и уместни одитни доказателства относно началните салда на материалните запаси се считат за съществени, но не и широко разпространени по отношение финансовите резултати на предприятието и неговите парични потоци10.

  • Финансовото състояние в края на годината е представено достоверно.

  • В конкретната юрисдикция закон и регулаторни изисквания забраняват на одитора да изрази становище, което е квалифицирано по отношение на финансовите резултати и паричните потоци и не е модифицирано по отношение на финансовото състояние.

ДОКЛАД НА НЕЗАВИСИМИЯ ОДИТОР

[ПОДХОДЯЩ АДРЕСАТ]



Доклад по финансовия отчет11

Ние извършихме одит на приложения финансов отчет на компанията АБВ към 31 декември 20X1 година, включващ баланс към 31 декември 20Х1 г., отчет за доходите, отчет за промените в собствения капитал и отчет за паричните потоци за годината, завършваща тогава, както и обобщено оповестяване на съществените счетоводни политики и другата пояснителна информация.



Отговорност на ръководството12 за финансовия отчет

Ръководството е отговорно за изготвянето и достоверното представяне13 на този финансов отчет, в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане и за такава система за вътрешен контрол, каквато ръководството определи като необходима за изготвянето на финансов отчет, който да не съдържа съществени отклонения, независимо дали те се дължат на измама или на грешка.



Отговорност на одитора

Нашата отговорност се свежда до изразяване на одитно становище по този финансов отчет, основаващо се на извършения от нас одит. Нашият одит бе проведен в съответствие с Международните одитни стандарти. Тези стандарти налагат спазване на етичните изисквания, както и одитът да бъде планиран и проведен така, че ние да получим разумна увереност доколко финансовият отчет не съдържа съществени отклонения.

Одитът включва изпълнението на процедури с цел получаване на одитни доказателства относно сумите и оповестяванията, представени във финансовия отчет. Избраните процедури зависят от преценката на одитора, включително оценката на рисковете от съществени отклонения във финансовия отчет, независимо дали те се дължат на измама или на грешка. При извършването на тези оценки на риска одиторът взема под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето и достоверното представяне14 на финансовия отчет от страна на предприятието, за да разработи одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на системата за вътрешен контрол на предприятието15. Одитът също така включва оценка на уместността на прилаганите счетоводни политики и уместността на приблизителните счетоводни оценки, направени от ръководството, както и оценка на цялостното представяне във финансовия отчет.

Считаме, че извършеният от нас одит предоставя достатъчна и подходяща база за изразеното от нас квалифицирано становище.



База за изразяване на квалифицирано становище

Ние бяхме избрани за одитори на Дружеството на 30 юни 20Х1 г. и поради това не сме наблюдавали инвентаризацията на материалните запаси в началото на годината. Ние не бяхме в състояние да се удовлетворим в достатъчна степен чрез алтернативни способи относно количествата на материалните запаси, налични към 31 декември 20Х0 г. Тъй като началното салдо на материалните запаси се взема предвид при определянето на финансовите резултати и паричните потоци, ние не бяхме в състояние да определим дали биха могли да са необходими корекции по отношение на печалбата за годината, включена в отчета за доходите и нетните парични потоци от основна дейност, включени в отчета за паричните потоци.



Квалифицирано становище

По наше мнение, с изключение на възможните ефекти от въпроса, описан в параграфа База за изразяване на квалифицирано становище, финансовият отчет представя достоверно във всички съществени аспекти (или "дава вярна и честна представа за") финансовото състояние на АБВ към 31 декември 20Х1 година, както и (за) неговите финансови резултати от дейността и паричните му потоци за годината, приключваща на тази дата, в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане.



Параграф „Други въпроси”

Финансовият отчет на Дружество АБС за годината, приключваща на 31 декември 20Х0 г., е одитиран от друг одитор, който е изразил немодифицирано становище по този отчет на 31 март 20Х1 г.



Доклад по други законови и нормативни изисквания

[Формата и съдържанието на този раздел от одитния доклад варира в зависимост от характера на другите отговорности за докладване на одитора].

[Подпис на одитора]

[Дата на одитния доклад]

[Адрес на одитора]

Пример 2:

Обстоятелствата, описани в параграф А8(б) включват следното:

  • Одиторът не е наблюдавал инвентаризацията на материалните запаси в началото на текущия период и не е в състояние да получи достатъчни и уместни одитни доказателства относно началните им салда.

  • Възможните ефекти от неспособността да се получат достатъчни и уместни одитни доказателства относно началните салда на материалните запаси се считат за съществени, но не и широко разпространени по отношение финансовите резултати на предприятието и неговите парични потоци16.

  • Финансовото състояние в края на годината е представено достоверно.

  • При съществуващите обстоятелства се счита за уместно издаването на становище, което е квалифицирано относно финансовите резултати и паричните потоци, и немодифицирано относно финансовото състояние.

ДОКЛАД НА НЕЗАВИСИМИЯ ОДИТОР

[ПОДХОДЯЩ АДРЕСАТ]



Доклад по финансовия отчет17

Ние извършихме одит на приложения финансов отчет на компанията АБВ към 31 декември 20X1 година, включващ баланс към 31 декември 20Х1 г., отчет за доходите, отчет за промените в собствения капитал и отчет за паричните потоци за годината, завършваща тогава, както и обобщено оповестяване на съществените счетоводни политики и другата пояснителна информация.



Отговорност на ръководството18 за финансовия отчет

Ръководството е отговорно за изготвянето и достоверното представяне19 на този финансов отчет, в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане и за такава система за вътрешен контрол, каквато ръководството определи като необходима за изготвянето на финансов отчет, който да не съдържа съществени отклонения, независимо дали те се дължат на измама или на грешка.



Отговорност на одитора

Нашата отговорност се свежда до изразяване на одитно становище по този финансов отчет, основаващо се на извършения от нас одит. Нашият одит бе проведен в съответствие с Международните одитни стандарти. Тези стандарти налагат спазване на етичните изисквания, както и одитът да бъде планиран и проведен така, че ние да получим разумна увереност доколко финансовият отчет не съдържа съществени отклонения.

Одитът включва изпълнението на процедури с цел получаване на одитни доказателства относно сумите и оповестяванията, представени във финансовия отчет. Избраните процедури зависят от преценката на одитора, включително оценката на рисковете от съществени отклонения във финансовия отчет, независимо дали те се дължат на измама или на грешка. При извършването на тези оценки на риска одиторът взема под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето и достоверното представяне20 на финансовия отчет от страна на предприятието, за да разработи одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на системата за вътрешен контрол на предприятието21. Одитът също така включва оценка на уместността на прилаганите счетоводни политики и разумността на приблизителните счетоводни оценки, направени от ръководството, както и оценка на цялостното представяне във финансовия отчет.

Считаме, че извършеният от нас одит предоставя достатъчна и подходяща база за изразеното от нас немодифицирано становище относно финансовото състояние и квалифицирано становище относно финансовите резултати и паричните потоци.



База за изразяване на квалифицирано становище относно финансовите резултати и парични потоци

Ние бяхме избрани за одитори на Дружеството на 30 юни 20Х1 г. и поради това не сме наблюдавали инвентаризацията на материалните запаси в началото на годината. Ние не бяхме в състояние да се удовлетворим в достатъчна степен чрез алтернативни способи относно количествата на материалните запаси, налични към 31 декември 20Х0 г. Тъй като началното салдо на материалните запаси се взема предвид при определянето на финансовите резултати и паричните потоци, ние не бяхме в състояние да определим дали биха могли да са необходими корекции по отношение на печалбата за годината, включена в отчета за доходите и нетните парични потоци от основна дейност, включени в отчета за паричните потоци.



Квалифицирано становище относно финансовите резултати и паричните потоци

По наше мнение, с изключение на възможните ефекти от въпроса, описан в параграфа База за изразяване на квалифицирано становище, отчетът за доходите и отчетът за паричните потоци представят достоверно във всички съществени аспекти (или "дават вярна и честна представа за") финансовите резултати от дейността и паричните потоци на АБВ за годината, приключваща на 31 декември 20Х1 г., в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане.



Становище относно финансовото състояние

По наше мнение балансът представя достоверно, във всички съществени аспекти, (или "дава вярна и честна представа за") финансовото състояние на АБВ към 31 декември 20Х1 г. в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане.



Параграф „Други въпроси”

Финансовият отчет на Дружеството АБВ за годината, приключваща на 31 декември 20Х0 г., е одитиран от друг одитор, който е изразил немодифицирано становище по този финансов отчет на 31 март 20Х1 г.



Доклад по други законови и нормативни изисквания

[Формата и съдържанието на този раздел от одитния доклад варира в зависимост от характера на другите отговорности за докладване на одитора].

[Подпис на одитора]

[Дата на одитния доклад]



[Адрес на одитора]

1 Всички практически бележки се разглеждат съвместно с МСВОИ 1000 ”Общо въведение в указанията за финансов одит на ИНТОСАЙ”.

2 МОС 710, „Сравнителна информация – съответстващи данни и сравнителни финансови отчети”

3 МОС 300, “Планиране на одита на финансовите отчети”

4 МСВОИ 1450 „Оценка на отклонения, идентифицирани по време на одита”

5 МОС 710 "Сравнителна информация – съответстващи данни и сравнителни финансови отчети"

6 МОС 300 "Планиране на одита на финансовите отчети"

7 МОС 450 "Оценка на отклонения, идентифицирани по време на одита", параграфи 8 и 12.

8 МОС 315 "Идентифициране и оценка на рисковете от съществени отклонения чрез разбиране за обекта и неговата среда"

9 МОС 705 "Модификации в становището, изразено в доклада на независимия одитор".

10 Ако съгласно преценката на одитора възможните ефекти се считат за съществени и широко разпространени по отношение на финансовите резултати и паричните потоци на предприятието, одиторът може да издаде отказ от изразяване на становище по финансовите резултати и парични потоци

11 Подзаглавието "Доклад по финансовия отчет" не е необходимо при обстоятелства, когато не е приложимо второто подзаглавие "Доклад по други законови и регулаторни изисквания"

12 Или друг термин, който е подходящ в контекста на правната рамка в дадена юрисдикция.

13 Когато отговорността на ръководството е да изготви финансов отчет, който дава вярна и честна представа, това изречение може да бъде формулирано по следния начин: "Ръководството е отговорно за изготвянето на финансов отчет, който дава вярна и честна представа в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане и за такава.....".

14 В случая на бележка под черта 9 това може да е формулирано по следния начин: "При извършването на тези оценки на риска одиторът взема под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето на финансов отчет от страна на предприятието, който дава вярна и честна представа, за да разработи одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на системата за вътрешен контрол на предприятието".

15 При обстоятелства, когато одиторът носи и отговорност за изразяване на становище относно ефективността на вътрешния контрол във връзка с одита на финансови отчети, това изречение се формулира по следния начин: "При извършването на тези оценки на риска одиторът взема под внимание вътрешния контрол, свързана с изготвянето и достоверното представяне на финансовия отчет от страна на предприятието, за да разработи одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства." В случая на бележка под черта 9, това може да има следната формулировка: "При извършването на тези оценки на риска одиторът взема под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето на финансов отчет от страна на предприятието, който дава вярна и честна представа, за да разработи одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства."

16 Ако съгласно преценката на одитора възможните ефекти се считат за съществени и всеобхватни за финансовите резултати и паричните потоци на предприятието, одиторът може да издаде отказ от изразяване на становище по финансовите резултати и парични потоци.

17 Подзаглавието "Доклад по финансовия отчет" не е необходимо при обстоятелства, когато не е приложимо второто подзаглавие "Доклад по други законови и регулаторни изисквания"

18 Или друг термин, който е подходящ в контекта на законовата рамка в дадена юрисдикция.

19 Когато отговорността на ръководството е да изготви финансов отчет, който дава вярна и честна представа това изречение може да бъде формулирано по следния начин: "Ръководството е отговорно за изготвянето и достоверното представяне на финансов отчет, който дава вярна и честна представа в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане ".

20 В случая на бележка под черта 16 това може да е формулирано по следния начин: "При извършването на тези оценки на риска одиторът взема под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето на финансов отчет от страна на предприятието, който дава вярна и честна представа, за да разработи одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на системата за вътрешен контрол на предприятието".

21 При обстоятелства, когато одиторът носи и отговорност за изразяване на становище относно ефективността на вътрешния контрол във връзка с одита на финансови отчети, това изречение се формулира по следния начин: "При извършването на тези оценки на риска одиторът взема под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето и достоверното представяне на финансовия отчет от страна на предприятието, за да разработи одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства." В случая на бележка под черта 16, това може да има следната формулировка: "При извършването на тези оценки на риска одиторът взема под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето на финансов отчет от страна на предприятието, който дава вярна и честна представа, за да разработи одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства."


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница