Указания за извършване на одит за съответствие: мсвои 4000 – 4200



Дата24.10.2018
Размер72.57 Kb.
#96017
Международна организация на Върховните одитни институции (ИНТОСАЙ)

Международните стандарти на Върховните одитни институции (МСВОИ) се издават от Международната организация на Върховните одитни институции.

За повече информация, моля посетете www.issai.org

Указания за извършване на одит за съответствие:

МСВОИ 4000 – 4200
Международна организация на Върховните одитни институции (ИНТОСАЙ)

Международните стандарти на Върховните одитни институции (МСВОИ) се издават от Международната организация на Върховните одитни институции.

За повече информация, моля посетете www.issai.org

МСВОИ 4000

Указания за извършване на одит за съответствие
- Общо въведение

Комитет по професионалните стандарти (КПС) на INTOSAI



Секретариат на КПС

Сметна палата на Кралство Дания ‧ Landgreven 4 ‧ P.O. Box 9009 ‧1022 Copenhagen ‧Denmark



Tel: + 45 3392 8400 Fax +45 3311 0415 Email: info@rigsrevisionen.dk

Генерален секретариат на INTOSAI ‧ Сметна палата на Република Австрия

Dampfschiffstrasse 2

A 1033 vienna



austria

Tel: ++43 (1) 711 71 ‧ Fax ++43 (1) 718 0969



E-Mail: intosai@rechnungshof.gv.at

WORLD WIDE WEB: http://www.intosai.org

Съдържание



  1. Въведение

  1. Одитът за съответствие е свързан с отговорността на ВОИ за извършване на одит с цел установяване на съответствието между дейността на организациите в публичния сектор и приложимото законодателство, което регулира дейността на тези организации. Това включва докладване относно степента, до която одитираните обекти се отчитат за дейността си и в която прилагат принципите на доброто управление в публичния сектор. По-конкретно тези елементи могат да включват извършването на одит за установяване до каква степен одитираните обекти спазват правилата, законите и другите нормативни актове, бюджетните разпоредби, политиките, възприетите кодекси и договорените условия, като например условията на договори или споразумения за финансиране. Задачите на ВОИ при извършването на одит за съответствие могат да включват широк кръг от въпроси, които в международен план могат значително да се различават помежду си.

  2. Целта, обхватът и естеството на определен одит за съответствие се определя от редица фактори, сред които мандатът и конституционалната роля на ВОИ, както и законовата и подзаконовата нормативна база, имаща отношение към дейността на одитирания обект. Независимо от това, в общ план, целта на одита за съответствие е да предостави възможност на ВОИ да докладва пред съответните органи относно съответствието на одитирания обект с определен набор от критерии. Тези критерии могат да се изведат от съответните рамки за финансово отчитане, закони, подзаконови актове, парламентарни решения, условия на договори или споразумения, или могат да бъдат други критерии, определени от одитора като подходящи такива.

  3. Указанията за извършване на одит за съответствие представляват четвъртото ниво (Указания за одит) на рамката на Международните стандарти на Върховните одитни институции (МСВОИ), където Основополагащите принципи са ниво 1, Кодексите за ВОИ – второто ниво, а Основните одитни принципи (включително Одитните стандарти на ИНТОСАЙ) – третото ниво.

  4. В случаите, когато одитът за съответствие се извършва, свързано с финансов одит, Указанията за одит за съответствие допълват Указанията за финансов одит на ИНТОСАЙ (МСВОИ 1000-2999).

  5. В зависимост от структурата на публичния сектор и мандата на ВОИ, Указанията за одит за съответствие обхващат извършването на одит за съответствие на всички нива на държавно управление – централно, регионално и местно. В допълнение, Указанията могат да бъдат използвани и при одити на дейността на частни организации, в случаите когато последните имат отношение към управлението на публична собственост или предоставянето на услуги, например чрез споразумения за партньорство или в качеството на получатели на публични средства под формата на безвъзмездна помощ или субсидии.

  6. Указанията за одит за съответствие са разработени при отчитане на две основни гледни точки:

  • МСВОИ 4100 разглежда одита за съответствие, когато той се извършва отделно от одита на финансовите отчети, например като отделна одитна задача или във връзка с одит на изпълнението;

  • МСВОИ 4200 разглежда одита за съответствие във връзка с одита на финансовите отчети.

Двата МСВОИ са разработени като последователни, отделни документи. Поради това, голяма част от информацията, отнасяща се до планирането и извършването на одити за съответствие, е идентична. Независимо от това, при необходимост от диференциация, настоящите Указания отчитат специфичните цели, за които са разработени.

  1. Приложимост на указанията

  1. Указанията на ИНТОСАЙ за одит за съответствие са разработени, за да улеснят ВОИ в прилагането на Одитните стандарти на ИНТОСАЙ, особено в тяхната дейност по докладване за съответствието. Както и при Одитните стандарти на ИНТОСАЙ, прилагането на Указанията за одит за съответствие в рамките на ИНТОСАЙ не е задължително и всяка ВОИ следва да прецени степента, в която те са съвместими с нейните правомощия.

  2. Указанията са приложими в одита за съответствие, извършван от ВОИ, както от типа генерален одитор, така и от сметни палати от съдебен тип, но не отразяват особеностите на одита за съответствие при съдопроизводството, прилагано от сметни палати от съдебен тип.

  1. Разнообразие в извършването и докладването на одити за съответствие

  1. ВОИ създават най-ефективната организация за извършване на одит за съответствие, отчитайки своя мандат и роля в рамките на конкретната конституционална система. На практика, това предопределя съществуващото в международен план огромно разнообразие от форми на организация и докладване на резултатите на извършени одити за съответствие. Одитите за съответствие могат да бъдат извършвани като част от одити на финансовите отчети или като част на одити на изпълнението. Тези одити могат да бъдат извършвани и като отделни одитни задачи, например, по искане от законодателя или други органи, на които ВОИ се отчита, или по инициатива на самите ВОИ1.

  2. В допълнение някои ВОИ могат да имат специални задачи и отговорности във връзка с одита за съответствие, произтичащи от законовите им правомощия или по силата на други нормативни актове. Тези задачи могат да включват:

а) съдебните функции на ВОИ в случаите, когато те са организирани като съд;

б) дейности, свързани с вероятни случаи на измама и корупция;

в) разследвания на предполагаеми незаконосъобразни действия или друго неправомерно поведение за целите на вземане на решение са санкциониране на физически лица или уведомяване на компетентните правоприлагащи органи;

г) оценка на верността и пълнотата на информацията, предоставяна от министри пред парламента.



  1. Одитът за съответствие може да има различни форми, като например:

а) отделни доклади от одити за съответствие, които могат да бъдат съкратени или разгърнати в зависимост от нуждите на потребителите на докладите;

б) становища по съответствието, които могат да бъдат включени в одитния доклад по финансовите отчети, или да бъдат изложени в отделен доклад;

в) становища относно това, дали проверени от одиторите в публичния сектор в хода на изпълнението на други одитни отговорности дейности или транзакции, са в съответствие с правната рамка;

г) доклади по конкретни случаи на несъответствие;



д) доклади за неустановени в хода на одита случаи на несъответствие.

  1. Тези варианти са разглеждат от Указанията за одит за съответствие заедно с конкретни примери за доклади, в случаите когато това е уместно.

  1. Връзка с други одитни стандарти

  1. Указанията за одит за съответствие са разработени въз основа на Основополагащите принципи за одит на ИНТОСАЙ и стандартите, публикувани от други организации с водеща роля в процеса на формулиране на стандарти, с които ИНТОСАЙ има сключени споразумения за сътрудничество, като например Международната федерация на счетоводителите (МФС) и Института на вътрешните одитори.

  2. Международната рамка за ангажименти за изразяване на увереност на Съвета по Международни стандарти за одит и стандарти за изразяване на увереност на МФС, се отнася до ангажименти, при които даден практикуващ одитор изразява заключение с цел да повиши доверието на целевите потребители, различни от отговорните страни, в резултатите от оценката или измерването на даден въпрос спрямо установени критерии. Съгласно тази рамка Международните одитни стандарти (МОС) се прилагат при ангажименти за изразяване на увереност по отношение на финансовите отчети (финансова информация за минал период). Международните стандарти за ангажименти за изразяване на увереност са приложими към ангажименти за изразяване на увереност в други области извън финансовите отчети.

  3. ВОИ извършват одит за съответствие по силата на своите правомощия и роля в рамките на конституционалната система. Те играят важна роля, като насърчават публичната отчетност и допринасят за подобряване на управлението в публичния сектор. Въпреки че Международните одитни стандарти и Международните стандарти за ангажименти за изразяване на увереност са приложими в работата на одиторите в публичния сектор, обхватът на одитите за съответствие и свързаните с тях отговорности за докладване често са по-широки от тези, описани в упоменатите по-горе стандарти.

  4. Международните стандарти за професионална практика по вътрешен одит на Института на вътрешните одитори дефинират вътрешния одит като независима, обективна дейност за предоставяне на увереност и консултиране, предназначена да носи полза и да подобри дейността на одитираните обекти. Вътрешната одитна дейност следва да оценява податливостта на рискове, адекватността и ефективността на контролите, обхващащи организацията на управлението и дейността, информационните системи, включително съответствието с приложимата законова и подзаконова нормативна база и договорни условия. Ако одитната дейност на ВОИ в областта на съответствието включва доверяване на вътрешните одитори, ВОИ може да вземе предвид степента, в която те са приложили стандартите на Института на вътрешните одитори.

1 Одитът за съответствие е типичен пример за предварителен одит, предвиден от одитните правомощия на някои ВОИ.


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница