Укрепване на ската на дере в с. Руен, ОБЩИНА Руен, област бургас”



Дата27.05.2017
Размер207.63 Kb.
#22198

ИНФОРМАЦИЯ


ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ:

УКРЕПВАНЕ НА СКАТА НА ДЕРЕ В



С. РУЕН, ОБЩИНА РУЕН, ОБЛАСТ БУРГАС”
I. Информация за контакт с възложителя




  1. Възложител:

Община Руен


  1. Пълен пощенски адрес:

с. Руен, ул. „Първи май” № 18
3. Телефон, факс и адрес по електронна поща: 05944/6233

4. Лице за връзка: Нурие Мехмед, гр. Бургас, ул. „Успенска” № 3, тел. 056/84 00 45, факс: 056/82 57 40, GSM 0888372101

II. Характеристики на инвестиционното предложение




  1. Резюме на предложението

С инвестиционното предложение, Възложителят Община Руен предвижда „Укрепване на ската на дере в с. Руен, Община Руен, Област Бургас”. За реализацията на проекта Община Руен ще кандидатства за финансиране пред Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет.

За инвестиционното намерение са уведомени Общинската управа и засегнатото население. Няма постъпили възражения.



  1. Необходимост от инвестиционното предложение:

Необходимостта от инвестиционното предложение е продиктувана от факта, че при последните валежи старата стена в дерето е подкопано и полуразрушено. Тъй като дерето е с голям водосбор и по време на валежи и снеготопене количеството на водата и скоростта и са високи, води до подкопаване на съседните имоти. При следващо покачване на водите вероятността от рухване на старата стена е голяма и поради това общината предвижда изграждане на нова стена и предотвратяване ерозията на почвата в съседните терени.


  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Обекта е съществуващ и ремонтните дейности са във връзка с предотвратяване на нежелани последствия върху съседните имоти.


  1. Информация за разгледани алтернативи

Не са разгледани други алтернативи, тъй като обекта е съществуващ и се налага бърза и адекватна намеса за предотвратяване разрушаваното на съществуващото съоръжение и нанасяне на щети върху съседни терени.

  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Дерето, предмет на инвестиционното намерение се намира в землището на с. Руен, Община Руен. Мястото, където ще се издигне нова преградна стена се намира на север от населеното място по пътя с. Руен – с. Добра поляна.



Не се предвиждат допълнителни площи за временни дейности по време на строителството.


  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет

Дерето в c. Руен е с голям водосбор и при валежи и снеготопене количеството на водата и скоростта са изключително високи, което предизвиква подкопаване на съседните имоти. За да се намали скоростта на водата има изградена преградна стена. Последните валежи са подкопали самата стена и при следващото покачване на нивото има опасност преградната стена да рухне.

Настоящият проект предвижда изграждане на нова преградна стена на около 15 м преди съществуващата, като дъното и стените на коритото между двете стени ще се заскалят. Заскалявка се предвижда и 15 м преди новата стена.

За изграждането на новата стена и преливника ще се изкопае изкоп с помощта на багер и частично ръчно за полагане на арматура. След това ще се положи бетонна основа, върху която ще се издигне бетонна стена. За уплътняване ще се използва дренажен чакъл и изкопаната земна маса. Между двете стени и преди новата стена ще се осъществи заскалявка, като за целта ще се докара ломен камък от кариера Девня.


  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Транспортният и пешеходен подход са осигурени. В непосредствена близост до площадката на плана минава пътя с. Руен – с. Добра поляна и не се предвижда изграждане на нови пътища.


  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

Реализирането на инвестиционното предложение ще се извърши на един етап и в рамките на максимум 1-2 месеца. Поради спецификата на обекта не се предвижда закриване, възстановяване и последващо използване.


  1. Предлагани методи за строителство

При реализацията на проекта ще се използват традиционните за страната ни методи за изграждане на такъв ти обекти. Строителните работи са свързани с направата на изкоп, полагане на арматура, изливане на бетонен фундамент, преградна стена и преливник и заскаляване между двете стени и преди новата стена. Получените изкопни земни маси ще се използват за обратен насип.


  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

По време на строителството ще се използват следните природни ресурси: пясък, чакъл, филц, баластра, цимент, вода. При изкопните работи предварително ще се отнеме почвения слой и ще се отделят земните маси от изкопа, по-голяма част от които ще се използват за обратен насип.

При експлоатацията на обекта няма да се използват природни ресурси.




  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират класифицирани съгласно Наредба № 3 от 01.04.2004 г. за класификация на отпадъците (ДВ, бр. 44, 25.05.2004 г.) - видове, количества и начин на третиране

По време на строителството на обекта ще отпадат:

17 05 04 - почва и камъни, различни от упоменатите в 17 05 03 – при изкопните работи;

17 05 06 - изкопани земни маси, различни от упоменатите в 17 05 05 – при изкопните работи.

Общото количество на горепосочените отпадъци няма да надвишава 700-800 куб.м.

Излишните земни маси ще се използват за насипи и рекултивация на ерозиралите терени по направление и маршрут от Кмета на Община Руен.

Строителни отпадъци:

17 01 01 – бетон. При изграждането на подпорната стена ще се използва Подложен и бетон за основи и стени. Евентуалното образуване на този вид отпадък при случаен разлив ще бъде в минимално количество. Ще се използва за насип на ерозиралия терен;

17 02 01 дървесен материал от кофража около 240 кв.м. При генериране ще се транспортира по направление на Общината;

Възложителят ще предвиди площадка на територията на обекта за им съхраняване на образуваните отпадъци до момента на транспортирането им в съответното направление.

Строителната площадка ще се оборудва със съдове за съхранение на отпадъците от 15 02 02* абсорбенти, филтърни материали (включително маслени филтри, неупоменати другаде), кърпи за изтриване и предпазни облекла, замърсени с опасни вещества, предимно с отпадъци от разливи на масла и нефтопродукти от строителната механизация и замърсени земни маси. Третирането на този вид отпадъци ще се извършва на основание чл.5, ал. 1 и 3 от Закона за управление на отпадъците. Количествата ще се предадат на фирма, притежаваща съответния документ по чл.12 от същия закон.

20 03 01 - смесени битови отпадъци. Ще се образуват в резултат на жизнената дейност на работещите на обекта. Ще се създаде възможност и осигурят съдове за съхранението им. Транспортирането на този вид отпадък ще се извършва ежедневно в края на ратната смяна до близкоотстоящото общинско депо.

По време на експлоатация:

След изграждане на обекта не се изисква присъствие на работници.




  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда

Мерки, предвидени за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда:

  • организация на строителните работи с цел недопускане замърсяване на прилежащите терени, както и цялата площадка със строителни отпадъци;

  • ще се спазват изискванията на чл.43 от ЗООС, Закона за управление на отпадъците за недопускане замърсявания с отпадъци;

  • ще се предприемат всички мерки за ограничаване образуването, несмесване на опасни отпадъци с други отпадъци или на оползотворими отпадъци с неоползотворими, като се осигурят необходимите съдове и обособи площ за разделното им събиране. В зависимост свойствата, състава и други характеристики, отпадъците ще се третират и транспортират по начин, който няма да възпрепятства тяхното следващо рационално оползотворяване. Ще се проведе необходимия инструктаж на персонала, който ще отговаря за третирането на отпадъците;

  • проекта ще се съгласува с БДЧР-Варна.

При спазване на горепосочените мерки, обектът няма да оказва вредно въздействие върху компонентите на околната среда. С реализацията му ще се спре започналата ерозия на почвите в съседните на дерето имоти.


  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води)

За реализацията на обекта не са необходими други дейности като водоснабдяване, канализация, пренос на електрическа енергия и др. Строителните материали, които ще се използват за реализацията на проекта ще се закупят от специализирани в тази област фирми.


  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Не са необходими други разрешителни свързани с нормативната уредба по околна среда.


  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

При спазване на мерките предвидени в т. 12 от настоящата информация по преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда не се очаква замърсяване и дискомфорт на околната среда по време и след реализацията на обекта.


  1. Риск от инциденти

При спазване изискванията на нормативната уредба за здравословни и безопасни условия на труд по време на строителството на обекта не се очакват инциденти.

Експлоатацията на бъдещото съоръжение не представлява риск за елементите на околната среда.



III. Mестоположение на инвестиционното предложение




  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, природните и антропогенните характеристики, както и за елементите от Националната екологична мрежа



Местоположение на инвестиционното намерение









Местоположение на инвестиционното намерение спрямо ЗЗ „Камчийска и Еменска планина”






  1. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Имотът е дере и ще се използва като такова. Съседните терени са ниви и с реализацията на обекта ще се ограничи тяхното разрушаване.


  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

Обектът е съществуващ.

  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа

В непосредствена близост до имота няма жилищни сгради, чувствителни зони, уязвими зони, елементи от Националната екологична мрежа.

Най-близко разположените защитени зони до имота са ЗЗ „Камчийска планина” с код BG 0002043, кореспондираща с Директива 79/409 на ЕЕС на Съвета за ЕИО за съхранението на дивите птици и в ЗЗ „Камчийска и Еменска планина” кореспондираща с Директива 92/43 на Съвета за ЕИО за запазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

На територията на Община Руен се намират следните защитени обекти:


    • ЗМ “Трите цера”, с. Череша (площ 1,5 ха) обявена със Заповед № 420 от 14.11.1995 г. за опазване естествено находище на обикновен божур;

    • ЗМ “Вековният цер” (Височина 26 м, диаметър 2 м и възраст над 200 г.);

    • ПЗ “Костенурката”, с. Снежа (площ 0,1 ха) обявена със Заповед № 1427 от 13.05.1974 г. за опазване на забележителни скални образувания;

    • ПЗ “Свинската глава”, с. Добромир (площ 0,5 ха, скално образувание) обявена със Заповед № 1427 от 13.05.1974 г. за опазване на забележителни скални образувания;

    • ПЗ “Професора”, с. Добромир (площ 5,0 ха, скално образувание) обявена със Заповед № 2109 от 20.12.1984 г. за опазване на забележителни скални образувания;

    • ПЗ “Чудните скали” на границата между община Руен и община Дългопол (площ 12.5 ха) за опазване на забележителни скални образувания.

Теренът е отдалечен от посочените защитени територии и не се очаква отрицателни въздействие от обекта върху ЗМ и ПЗ.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

Не са разгледани други алтернативи, тъй като обекта е съществуващ и се налага бърза и адекватна намеса за предотвратяване разрушаваното на съществуващото съоръжение и нанасяне на щети върху съседни терени.




IV. Характеристики на потенциалното въздействие при реализацията на инвестиционното предложение




  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи, защитените територии, паметници на културата, различните видове отпадъци и техните местонахождения, както и някои генетично модифицирани организми

1.1 Атмосферен въздух

В Община Руен няма големи източници на замърсяване и не се предвижда изграждането на големи промишлени предприятия. В близост до площадката на инвестиционното намерение няма производствени предприятия и не се предвижда изграждане на такива.

През време на строителството на площадката, което ще продължи 1-2 месеца, въздухът ще се замърсява основно с неорганизираните източници и източници, които могат да систематизирани в следните групи:


  • Псевдо-стационарни- земекопни машини и др.

  • Мобилни източници- транспортни средства, доставящи строителните материали и извозващи изкопаните земни маси.

Вредните вещества, които ще се отделят от тези източници са: прах, азотни окиси, серни окиси, въглеродни окиси, въглеводороди и др. Всички тези източници за замърсяване на въздуха са със сравнително кратък период на съществуване и не биха могли да предизвикат по-съществено замърсяване на въздуха в района.

По време на експлоатация не съществуват източници за замърсяване на атмосферния въздух.

Замърсяването на въздуха при строителството на площадката ще бъде локално и при спазване на технологичните условия при строителството не се очаква замърсяване на въздуха в района.
1.2 Повърхностни и подземни води

Водните ресурси на територията на община Руен се формират от отока на повърхностните и подземните водоизточници. Населените места се водоснабдяват гравитачно от локални водоизточници и с помпени станции от деривация “Камчия”. Количеството на доставената вода на човек от населението в общината е значително по-малко от стойността на показателя за област Бургас и страната. Главната причина е недостига на водни ресурси, предимно през летния сезон, както и липсата на хидроемки индустриални производства.



Теренът, на които ще се реализира инвестиционното предложение попада в южните склонове на Айтоска планина. При валежи и снеготопене деретата, намиращи се в близост се явяват водосборна артерия. Според хидрогеоложкото райониране територията попада в област със значително изразено средиземноморско климатично влияние върху оттока. Повърхностните води в района на обекта се формират главно от валежите, които имат средно годишна сума от 500 – 550 мм. Речната мрежа е плитко врязана и сравнително слабо развита. За околността на инвестиционното предложение са характерни представители на долове и дерета. Теренът на инвестиционното предложение не попада във вододайна зона.

Проекта за изграждане на нова преградна стена ще се съгласува с БДЧР-Варна.

При реализацията на обекта няма да се засягат подземни води. Не се очаква и отрицателно въздействие върху повърхностните води. Обектът е съществуващ и с реализацията на проекта – изграждане на нова преградна стена, ще се предпази от ерозия теренът около дерето.

По време на строителството за работниците ще бъде доставяна бутилирана вода. При строителството е необходимо да се вземат мерки за недопускане замърсяването на коритото на дерето със строителни отпадъци.
1.3 Земя и почви

При строителството и експлоатацията на обекта не се очаква замърсяване на почвите около площадката, тъй като няма източници на замърсяване, не се използват вредни вещества и не се очаква промяна в категорията на почвите в района.

С реализацията на обекта ще се подобри състоянието на почвите в района, тъй като една от целите на проекта е ограничаване на започналата почвена ерозия в съседните имоти след частичното разрушаване на съществуващата преградна стена в дерето.
1.4 Отпадъци

Подробно описание на генерираните отпадъци при строителството и експлоатацията на сградите, тяхното събиране, извозване и третиране е дадено в точка II.11 на информацията.

При спазване на предвидените в настоящата преценка за ОВОС мерки, генерираните отпадъци при строителството няма да окажат отрицателно въздействие върху околната среда.
1.5 Растителен и животински свят, защитени територии

Теренът на инвестиционното предложение не засяга защитени територии съгласно чл. 5 от Закона за защитените територии.

Обемът на изкопните дейности, при които не се предвижда провеждане на взривни дейности и дълготрайно използване на строителна техника предполага краткотрайно въздействие, без да се доведе до обезпокояване на животински видове. Няма да бъдат засегнати и редки, застрашени от изчезване и защитени растителни видове и растителни съобщества. Временно при строителните дейности ще бъде увредена растителност представена от плевелни и рудерални видове, обрасли по високите части на дерето. След приключване на строителството тези видове ще се възстановят до няколко месеца.
1.6 Шум, вибрации, лъчения

След започване строителството шумовото натоварване в района се увеличава от моторните превозни средства, докарващи строителни материали на обекта, от земекопните машини и автосамосфалите, изкарващи изкопаната пръст. Машините, които ще бъдат използвани, генерират шум от 78 до 87 dB . Шумът се увеличава при отворени кабини и неизправни двигатели. Тъй като наблизо няма жилища, генерираният шум се усеща само от работниците на обекта и за тях трябва да бъдат взети необходимите мерки като снабдяването им с антифони и др. аксесоари.

Неблагоприятен здравен ефект със загуба на слуха в областта на високите честоти (4000 Hz) и вибрации се очаква за работещите с тежки машини като при тях от съществено значение е ползването на периодични почивки по време на работа и спазването на инструкциите при работа с такива машини.
1.7 Въздействие върху хората и здравен риск за работещите на обекта

Теренът на инвестиционното предложение е отдалечен от населени места, поради което няма вероятност от отрицателно въздействие върху хората и тяхното здраве. Най-голямо значение за работниците има шумовото натоварване, но ще се предвидят съответните мерки за намаляването му върху работната среда.


2. Въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа

В непосредствена близост до имота няма чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони, елементи от Националната екологична мрежа.



Най-близко разположените защитени зони до имота са ЗЗ „Камчийска планина” с код BG 0002043, кореспондираща с Директива 79/409 на ЕЕС на Съвета за ЕИО за съхранението на дивите птици и в ЗЗ „Камчийска и Еменска планина” кореспондираща с Директива 92/43 на Съвета за ЕИО за запазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.
І. Предмет и цели на опазване на ЗЗ „Камчийска планина”

1. Цели на опазване:

  • Опазване и поддържане на местообитанията на описаните по-долу застрашени видове птици съгласно чл. 6, ал.1, т.3 от Закона за биологичното разнообразие, по време на гнездене, миграция и зимуване за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

  • Опазване и поддържане на местообитанията на описаните по-долу мигриращи видове птици съгласно чл. 6, ал.1, т.4 от Закона за биологичното разнообразие, по време на гнездене, миграция и зимуване за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

  • Осигуряване на безопасни въздушни коридори и места за пренощуване за безпрепятствено предвижване на мигриращи грабливи птици, щъркели, пеликани и жерави, съгласно чл. 6, ал.1, т. 3 и 4 от Закона за биологичното разнообразие, по време на ежегодните им есенни и пролетни прелети за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

  • Опазване местообитанията на други видове птици, застрашени в Европа, съгласно Бернската конвенция;

  • Трайно запазване на разнообразието и качеството на местообитанията;

  • Запазване и подобряване състоянието на естествените местообитания, със специално внимание на първично-естествените смесени широколистни гори и нископланинските ливади;

  • Осигуряване на защита на уязвимите места от ключово значение за видовете, обект на опазване;

  • Опазване и поддържане на биологичното разнообразие в района, като предпоставка за стабилността на екосистемите, осигуряващи благоприятния природозащитен статус и жизнеспособността на популациите на видовете, обект на опазване;

  • Природосъобразно ползване на природните ресурси и устойчиво развитие на общностите, гарантиращо благоприятния природозащитен статус на видовете, обект на опазване.

2. Предмет на опазване


Видове по чл. 6, ал.1, т.3, определени в приложение 2 на Закона за биологичното разнообразие: Розов пеликан /Pelecanus onocrotalus/, Къдроглав пеликан /Pelecanus crispus/, Mалък воден бик /Ixobrychus minutus/, Голяма бяла чапла /Egretta alba/, Черен щъркел /Ciconia nigra/, Бял щъркел /Ciconia ciconia/, Поен лебед /Cygnus cygnus/, Червен ангъч /Tadorna ferruginea/, Малък нирец /Mergus albellus/, Осояд /Pernis apivorus/, Черна каня /Milvus migrans/, Червена каня /Milvus milvus/, Морски орел /Haliaeetus albicilla/, Египетски лешояд /Neophron percnopterus/, Белоглав лешояд /Gyps fulvus/, Орел змияр /Circaetus gallicus/, Тръстиков блатар /Circus aeruginosus/, Полски блатар /Circus cyaneus/, Степен блатар /Circus macrourus/, Ливаден блатар /Circus pygargus/, Късопръст ястреб /Accipiter brevipes/, Белоопашат мишелов /Buteo rufinus/, Малък креслив орел /Aquila pomarina/, Голям креслив орел /Aquila clanga/, Царски орел /Aquila heliaca/, Скален орел /Aquila chrysaetos/, Малък орел /Hieraaetus pennatus/, Орел рибар /Pandion haliaetus/, Белошипа ветрушка /Falco naumanni/, Вечерна ветрушка /Falco vespertinus/, Ловен сокол /Falco cherrug/, Сокол скитник /Falco peregrinus/, Ливаден дърдавец /Crex crex/, Сив жерав /Grus grus/, Бухал /Bubo bubo/, Козодой /Caprimulgus europaeus/, Земеродно рибарче /Alcedo atthis/, Синявица /Coracias garrulus/, Сив кълвач /Picus canus/, Черен кълвач /Dryocopus martius/, Сирийски пъстър кълвач /Dendrocopos syriacus/, Среден пъстър кълвач /Dendrocopos medius/, Белогърб кълвач /Dendrocopos leucotos/, Горска чучулига /Lullula arborea/, Полска бъбрица /Anthus campestris/, Черногърбо каменарче /Oenanthe pleschanka/, Ястребогушо коприварче /Sylvia nisoria/, Полубеловрата мухоловка /Ficedula semitorquata/, Червеногърба сврачка /Lanius collurio/, Черночела сврачка /Lanius minor/, Градинска овесарка /Emberiza hortulana/.

Видове по чл.6, ал.1, т.4: Малък гмурец /Tachybaptus ruficollis/, Голям гмурец /Podiceps cristatus/, Сива чапла /Ardea cinerea/, Ням лебед /Cygnus olor/, Фиш /Anas penelope/, Сива патица /Anas strepera/, Зимно бърне /Anas crecca/, Зеленоглава патица /Anas platyrhynchos/, Шилоопашата патица /Anas acuta/, Кафявоглава потапница /Aythya ferina/, Звънарка /Bucephala clangula/, Малък ястреб /Accipiter nisus/, Обикновен мишелов /Buteo buteo/, Черношипа ветрушка /Falco tinnunculus/, Лиска /Fulica atra/.

Други видове: Чухал /Otus scops/, Домашна кукумявка /Athene noctua/, Зелен кълвач /Picus viridis/, Зеленика /Carduelis chloris/.
ІІ. Предмет и цели на опазване на ЗЗ „Камчийска и Еменска планина”

1. Цели на опазване:


  • Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

  • Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.

  • Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

2. Предмет на опазване


ПРИРОДНИ МЕСТООБИТАНИЯ:

6210 * Полуестествени сухи тревни и храстови съобщества върху варовик (Festuco-

Brometalia) (*важни местообитания на орхидеи)

Semi-natural dry grasslands and scrubland facies on calcareous substrates (Festuco

Brometalia)(*important orchid sites)

8210 Хазмофитна растителност по варовикови скални склонове



Calcareous rocky slopes with chasmophytic vegetation

8230 Силикатни скали с пионерна растителност от съюзите Sedo-Scleranthion или Sedo

albi-Veronicion dillenii

Siliceous rock with pioneer vegetation of the Sedo-Scleranthion or of the Sedo albi-

Veronicion dillenii

91S0 Западнопонтийски букови гори



Western pontic beech forests

91AA Източни гори от космат дъб



Easthern white oak forests

91M0 Балкано-панонски церово-горунови гори



Pannonian-Balkanic turkey oak-sessile oak forests

БОЗАЙНИЦИ:

Дългоух нощник



Myotis bechsteini

Голям нощник



Myotis myotis

Лалугер


Spermophilus citellus

Видра


Lutra lutra

ЗЕМНОВОДНИ И ВЛЕЧУГИ:

Голям гребенест тритон



Triturus karelinii

Жълтокоремна бумка



Bombina variegata

Шипоопашата костенурка



Testudo hermanni

Шипобедрена костенурка



Testudo graeca

Обикновена блатна костенурка



Emys orbicularis

Ивичест смок



Elaphe quatuorlineata

РИБИ:

Черна (балканска) мряна



Barbus meridionalis

Брияна


Chalcalburnus chalcoides

Горчивка


Rhodeus sericeus amarus

Обикновен щипок



Cobitis taenia

Балкански щипок



Sabanejewia aurata

Маришка мряна



Barbus plebejus

БЕЗГРЪБНАЧНИ:

Lycaena dispar

Euphydryas aurinia

*

Callimorpha quadripunctaria



Бръмбър рогач

Lucanus cervus

*

Osmoderma eremita



* Алпийска розалиа

Rosalia alpina

Голям сечко

Cerambyx cerdo

Буков сечко

Morimus funereus

Leptidea morsei

РАСТЕНИЯ:
Реализирането на проекта няма пряко или косвено да засегне елементи от Националната екологична мрежа /НЕМ/ в най-близко разположените защитени зони, тъй като е извън означените местоположения на приоритетни бозайници, птици, растителни видове и хабитати.

Обемът на изкопните дейности, при които не се предвижда провеждане на взривни дейности и дълготрайно използване на строителна техника предполага краткотрайно въздействие, без да се доведе до обезпокояване на видове, предмет на защита в ЗЗ „Камчийска и Еменска планина” и ЗЗ „Камчийска планина”.

По отношение на птиците риска от инциденти е незначителен т.к. района не е местообитание на птици и не попада в очертанията на миграционни коридори.
3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)

Въздействието върху околната и работната среда при реализиране на обекта ще бъде незначително, локално, периодично, временно при строителството. Не се очаква въздействието да има кумулативен характер.

При експлоатация не се очаква някакво отрицателно въздействие, а обратното – ще спре ерозията на почвите в съседните терени.
4. Обхват на въздействието - географски район, засегнатото население, населени места

Теренът се намира извън регулацията на населеното място и по време на строителство и експлоатация не се очаква вредно въздействие в разглеждания район.


5. Вероятност на поява на въздействието

Вероятността от поява на въздействие върху околната среда е малка, може да се появи единствено при аварийни и кризисни ситуации. При спазване на технологичните и проектните изисквания вероятността от поява на въздействието е минимална.


6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

На площадката не съществуват обстоятелства за поява на значително въздействие върху компонентите на околната среда. Замърсяванията с нефтопродукти могат да се появят периодично при аварийни ситуации, при изтичания на масла и горива от моторните превозни средства при паркирането на паркинга.

При възникване на такива замърсявания трябва веднага да се отстранят причините, същите са непредсказуеми и не са желателни при строителството.


  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда

Мерки, предвидени за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда:

  • организация на строителните работи с цел недопускане замърсяване на прилежащите терени, както и цялата площадка със строителни отпадъци;

  • ще се спазват изискванията на чл.43 от ЗООС, Закона за управление на отпадъците за недопускане замърсявания с отпадъци;

  • ще се предприемат всички мерки за ограничаване образуването, несмесване на опасни отпадъци с други отпадъци или на оползотворими отпадъци с неоползотворими, като се осигурят необходимите съдове и обособи площ за разделното им събиране. В зависимост свойствата, състава и други характеристики, отпадъците ще се третират и транспортират по начин, който няма да възпрепятства тяхното следващо рационално оползотворяване. Ще се проведе необходимия инструктаж на персонала, който ще отговаря за третирането на отпадъците;

  • проекта ще се съгласува с БДЧР-Варна.

При спазване на горепосочените мерки, обектът няма да оказва вредно въздействие върху компонентите на околната среда. С реализацията му ще се спре започналата ерозия на почвите в съседните на дерето имоти.


  1. Трансграничен характер на въздействията

Не се очаква трансгранично въздействие.
Възложител: ..............................






Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница