Управление наконфликти в училищната среда водещ: доц д-р Пепа Митева



Дата11.01.2018
Размер140.98 Kb.
#43344
ТипПрограма
ФИЛМ: Возвращение блудного попугая

ПРОГРАМА

Тема: Управление наконфликти в училищната среда

водещ: доц.д-р Пепа Митева

  1. Запознаване с програмата и очакванията към обучението.

  1. Що е конфликт и типове конфликти?

  1. Установяване на собствения стил за решаване на конфликти.

  1. Модели за разрешаване на конфликтни ситуации.

  1. Медиация.

  1. Основни конфликтни ситуации в работната среда.

  1. Общуване с конфликтни родители и колеги.

КОНФЛИКТЪТ е ...

Конфликтологията разглежда нова проблематика, нейните сфери на изследване са се наложили през последните 15-20 години. Конфликтите първоначално започват да се изследват в САЩ, създават се изследователски звена, лаборатории, институти. В университетите постепенно се въвеждат магистърски програми по управление/разрешаване на конфликти, навлизат и в Европа.

Разрешаването на спорове по извънсъдебен начин става популярно в България в началото/средата на 90-те години. 1995 е основан Университетският център за управление на конфликти и организационни изследвания при СУ „Св. Климент Охридски”.

Защо темата е толкова актуална?

Защото всичко е КОНФЛИКТИ. Те са навсякъде – вътре в нас (вътрешноличностни конфликти), между нас, вътре в групата, в социалните общности (междуетнически конфликти, междудържавни конфликти).

В организацията винаги се сблъскваме с конфликти и конфликтни ситуации. Те могат да бъдат:


  • Деструктивни – разрушаващи О

  • Конструктивни – насочени към развитието на О

Стратегии и стилове за разрешаване на конфликта

  1. личностни фактори за К

  • конкуренцията на индивидите за ограничени ресурси – власт, престиж, репутация

  • противоречия между възгледи (нпр. политически), ценностни ориентации, морал, поведенчески модели (различни за различните култури)

  • несъвместимост на емоционална основа – поради етническа нетърпимост, емоц. несъответствие, различен темперамент

  • фрустрация, която да резултира в изместена агресия с оглед на размиване на напрежението

  • стрес, породен от несправяне, ролево несъответствие

  • защитни механизми

  • всякакви причини от ирационален х-р, свързани с личността

  1. фактори от организационно естество

  • комуникация – бариери

  • наличието на прекалено малък или прекалено голям обем на информацията

  • организационна структура

    • размер – голям размер на групата = К; малката група е по-сплотена, има сцепление, редки К, но интензивни)

    • специализация – колкото по-специализирани са дейностите, толкова по-голяма е вероятността от К (множество специализирани департаменти – ↑ професии – различни виждания – отежнена комуникация)

    • възрастови различия в персонала – по-млад персонал с ↓ стаж = К

    • амбивалентност на отговорностите = К

    • разнообразие на целите = К

Стратегии и стилове за разрешаване на К и проблеми в образователната институция

При взаимодействието, при разпределението на ресурсите, при наличието на противоречиви потребности и интереси между 2-те страни, старият подход беше: страните или печелят, или губят (или едната печели за сметка на другата, или обратното).



Новият подход е: всички печелят. При това взаимодействие новият подход при К е стимулиране и разрешаване на К.

Състезателен стил.
Хората, които прилагат този стил, определено знаят какво искат и отстояват ревностно своята гледна точка за нещата. Те са авторитетни личности, които се ползват с влияние и власт. Това са хора с утвърдено име, позиция, опит и/или специфични способности. Този стил е подходящ за приложение в спешни, критични случаи и в непредвидени моменти, когато ситуацията е такава, че бързо трябва да се вземе решение. Използването на конкурентия стил в не чак толкова спешни случаи може да провокира появата на чувство на неудовлетвореност и възмута.

Колаборативен стил.
Характерното за този стил на разрешаване на конфликтите е, че хората тук се опитват да постигнат такова решение, което да удолеторява нуждите и интересите на всички въвлечени в спора. Хората, които прилагат този стил, са много асертивни. За разлика от конкурентния (състезателен) стил, те си сътрудничат ефективно и признават, че всеки човек е важен. Този стил е ефективен при обединяване на различни гледни точки с цел постигане на най-доброто решение, когато в групата вече има поредица от предходни разногласия или когато ситуацията е твърде сложна, за да се направи един "прост" компромис.

Компромисен стил.
Хората, които предпочитат компромисния стил за разрешаване на конфликти, се стремят да намерят решение на спора, което поне частично да удовлетворява всеки един от участниците в спора. При него всеки жертва нещо наистина значимо за него. Компромисът е изключително полезен, когато цената на конфликта е по-висока от цената човек да изгуби почва под краката си; когато двама опоненти с еднакви възможности са в ситуация на застой и има зададен краен срок за изпъление на определена цел. Тук действа принципът:  „Давам, за да получа". Той е приложим в случайте, когато участниците имат еднаква власт, правят се взаимни отстъпки, жертва се нещо ценно и от двете страни.

Приспособяващ се стил.
Този стил изразява готовността да се отговори на нуждите на другите за сметка на собствените потребности. Предполага наличие на баланс, отстъпки и елиминиране на агресивните прояви. Приспособителят обикновено знае кога да се жертва в името на чуждата гледна точка, но за съжаление може да бъде убеден да се предаде дори и в случай, който не е основателно оправдан. Този тип личност не е асертивна, но определено е кооперативна. Приспособяващият стил е подходящ за прилагане, когато разискваните казуси засягат повече от една страна. Той е малко вероятно да даде най-добрите резултати.

Избягващ стил.
Този тип хора се стремят да избегнат конфликта изцяло. Стилът предполага пасивно оттегляне и активно потискане на проблема; липсва агресивност, но няма и сътрудничество. Той се характеризира с делегиране на спорни решения, приемане на постановления по подразбиране, стремеж  да не се наранят чувствата на никого. Подходящ е тогава, когато победата е мисия невъзможна; когато спорът е тривиален или когато някой друг е в по-добра позиция за разрешаване на конфликта. Както и да е, в много ситуации този стил се възприема като слаб и неефективен.

В идеалния случай човек трябва да прилага този стил, който отговаря в най-голяма степен на ситуацията, решава проблема, зачита законните и интереси на хората, и заздравявза



СТИЛОВЕ ЗА РЕШАВАНЕ НА КОНФЛИКТИ (при работа с ученици)

Когато сте въвлечен в конфликт, вие трябва да отчетете две неща, които са от значение:
1. Постигането на вашите лични цели – вие сте в конфликт, защото вашата цел противоречи на целта на друг човек. Вашата цел може да е от изключително голямо значение за вас или да не е толкова важна.
2. Поддържането на добри взаимоотношения с другия – вие трябва да можете да контактувате оптимално и в бъдеще. Взаимоотношенията с другата страна в конфликта може да са изключително важни за вас, но може и да не са толкова важни.

Стилове на поведение при решаване на конфликти

КОСТЕНУРКА (оттеглям се, избягвам)


Костенурките се прибират в своята черупка, за да избегнат конфликтите. Те се отказват от своите лични цели и взаимоотношения. Те стоят настрана от проблеми, по които може да възникне конфликт и от хора, с които са в конфликт. Те смятат, че е безнадеждно да се опитваш да решиш конфликтите. Те се чувстват безпомощни. Те смятат, че е по-добре да избягаш от конфликта, отколкото да се изправиш пред него.

АКУЛА (боря се, конфронтирам се)
Акулите се стремят да надвият своите опоненти, като ги заставят да приемат техните решения в конфликта. Техните цели са от голямо значение за тях, докато взаимоотношенията с другите нямат голямо значение. Те не се интересуват от потребностите на другите, нито от това дали те ги харесват и приемат. Те приемат, че конфликтите се решават, като една от страните печели, а другата губи. Те искат да са победители. Това ги прави горди и с чувство за постижение. Те се опитват да победят като атакуват, налагат се, заплашват и съкрушават другите.

ДОБРОТО МЕЧЕ (изглаждам, успокоявам)
За мечето взаимоотношенията с другите имат огромно значение, а неговите лични цели не са важни. То иска да бъде приемано и харесвано от другите хора. Мечето мисли, че конфликтите би трябвало да се избягват в името на хармонията. Конфликтите според него не могат да се решават без това да наруши взаимоотношенията. То се страхува, че ако конфликтът продължи, някой ще бъде наранен и от това ще пострадат взаимоотношенията. Аз съм готов да отстъпя от своите цели, ти само ми кажи какво искаш. То е готово да изглади конфликта, страхувайки се да не навреди на отношенията

ЛИСИЦА (правя компромиси)
Лисиците са средно заинтересовани от постигането на своите цели, както и от отношенията с другите. Те търсят компромис. Те се отказват от част от своите цели, но искат в замяна същото и от другите.Те търсят решаване на конфликта, при което и двете страни получават нещо. Те не избягват конфликта, а се стремят да постигнат приблизително средата, като се отказват от част от своите цели и взаимоотношения, за да постигнат споразумение в името на общото добро.
 
БУХАЛ (сътруднича си, решавам проблемите)
Бухалите високо ценят своите цели и своите взаимоотношения. За тях конфликтите са нещо, което трябва да бъде решено и те търсят решение, което постига както техните цели, така и целите на другата страна в конфликта. Те разглеждат конфликта като възможност да се подобрят взаимоотношенията като се намали напрежението между двете конфликтуващи страни. Търсейки решения, които задоволяват както тях, така и другия, те поддържат взаимоотношенията. Те не се удовлетворени, докато не постигнат такова решение и докато напрежението и отрицателните чувства не бъдат напълно преодолени.

ПРИМЕРЕН ВАРИАНТ ЗА ГРУПОВА РАБОТА В ЧАС НА КЛАСА

Автор: Пепа Митева, 2004, С-Б

(откъс от издание „Как да формираме социални умения у малките ученици”)

Тема 1


ЩО Е КОНФЛИКТ?

Цел

  • Разбиране значението на думата “конфликт”.

Задачи:

  • Да се разграничат видовете конфликти;

  • Да бъдат назовани причините за тяхното възникване.

Времетраене

  • 40 минути

Необходими материали:

  • Постер (дъска);

  • Цветни маркери.

Очаквани резултати


В края на занятието участниците ще могат:

  • Да разпознават конфликта и причините, които го предизвикват;

  • Да коментират различни ситуации на конфликт;

  • Да прилагат някои методи за релакс, чрез дишане и асоциации.

НАЧИН НА ДЕЙСТВИЕ

Загряване: 5 минути


Рисунка ръка в ръка”. Участниците се разделят по двойки. На всяка двойка се раздават лист хартия и моливи. Хващат с една от ръцете си молива и така заедно рисуват върху листа рисунка на тема “Моите чувства в момента”. Всички разглеждат получената цветна рисунка.

Работна фаза: 30 минути

  • Що е конфликт? На постер или дъска се изписва думата конфликт, а участниците се подканят да кажат по една дума, която им хрумва, чувайки думата “конфликт”. Така около “конфликт” се подреждат различни асоциации като “облак” (асоциативен облак).

  • Водещият обобщава:

Думата “конфликт” има латински произход и означава съперничество, сблъсък на идеи, мнения, интереси /вж. 14/. Конфликтът е неотменна част от живота на хората. Преобладава мнението, че конфликтите разрушават отношенията и трябва да се избягват. Факт е, че конфликтите съществуват и те могат да се доизграждат взаимно, да се изясняват. Чрез конфликта опознаваме себе си и другите!

Конфликтът:



  • помага за вземането на добро решение (кой път да избера, но без физическа разправа и обиди);

  • е възможност да опознаем себе си и другите;

  • е възможност да кажем истината и да направим избор;

  • е възможност да кажем “не”;

  • е възможност да се изслушваме и да задаваме въпроси;

  • е възможност да приемем различието;

  • е възможност да контролираме своя гняв и своите емоции;

  • е възможност да се научим на самоконтрол и да не бъдем агресивни;

  • е възможност да се утвърдим и да се научим да го управляваме!

  • Важно е да се намери решение на конфликта по разумен начин, а не чрез агресия и насилие!

  • Някои от причините за възникване на конфликта:

  • неспазване на правилата;

  • пренебрежение, обиди, негативни чувства;

  • недостатъчна информация, с която страните разполагат;

  • неправилна комуникация (Ти-общуване);

  • различието на мнения и ценности.

  • Видове конфликти:

  • външни (между момичета-момчета, учител-ученик, родител-дете, брат-сестра, с приятел и др.);

  • вътрешни (когато в мен се борят различни възможности за ре­шение на даден проблем, напр. да излъжа ли, да спортувам ли системно или да играя на компютри и др.).



  • Разкажете по една конфликтна ситуация: с приятел, с родител, с учител, с непознат.

Слушайте и разберете:

    • причините за конфликта;

    • кой участва;

    • как се чувства;

    • какво си мисли;

    • какво беше взетото решение;

    • има ли друго възможно решение.

Заключение: 5 минути

Техника за релакс. Демонстрация под ръководството на водещия.

Децата са седнали удобно. Дава се следната инструкция:


  • Затвори очи! Отпусни се! Дишай бавно и спокойно;

  • представи си ярко, топло слънце, което те огрява. Лъчите са магически;

  • постепенно се превръщат в светла, ярка, цветна дъга;

  • погледни цветовете. Всеки един цвят трепти и те докосва, стопля те;

  • нека един цвят влезе при теб. Вдишай го. Отпусни се, остани спокоен;

  • оцветява твоите емоции, чувства, тяло. Отпусни се (кратка пауза с тишина);

  • ти си буен планински поток, водопад. Дъга-водопад;

  • и така е добре!

  • отворете очите си! Опитайте се да помръднете главата си, ръцете си, краката си.

Кой цвят си избрахте?

Тема 2


СТИЛОВЕ ПРИ РЕШАВАНЕ

НА СПОР И КОНФЛИКТ


Цел


  • Разпознаване на различни стилове при решаване на спорове и конфликти.

Задачи:

  • Да се запознаят с различните стилове за решаване на спорове и конфликти;

  • Да се идентифицират с определен стил на общуване при конфликти.

Времетраене

  • 40 минути

Необходими материали:

Очаквани резултати


В края на занятието участниците ще могат:

  • Да изследват собствения си стил на поведение в конфликтна ситуация;

  • Да откриват връзката между използван стил на поведение и възможни последствия.

НАЧИН НА ДЕЙСТВИЕ


Загряване: 5 минути

Игра “Наводнение”. Участниците се разхождат свободно из стаята. Когато чуят думата “на-вод-не-ни-е”, всички се стремят да се покатерят на безопасно място, над височината на пода. Когато чуят думата “буря”, съответно търсят място, където да се приютят под нещо.

Информация за водещия


Понятието “поведение” обхваща всички наблюдаеми или предполагаеми психофизически действия и реакции на даден вид, като телесни прояви (неактивност, движения, езикови съждения) и психични процеси (когнитивни-мислене, афективни-емоции, моторни, прояви на страх). Георги Бижков цитира авторите Х. Кюне и Е. Кипщайн, според които поведенческите прояви се изразяват открито или скрито (смях или видимо проявен страх), но не може да се направи категорично разграничение между тях /вж. 5/. В поведението на човека намират отражение и поведенчески прояви като стереотипи, чувства, нагласи, ценности и ясно се модифицират в конфликтни ситуации. В същото време зад едно и също поведение могат да стоят различни причини /вж. 14/.

Целта на занятието е да бъдат разграничени основните видове поведение в конфликтни ситуации като – асертивност и сътрудничество. Въз основа на това идентифициране са обособени пет начина (стила) за справяне с конфликти – съпернически, приспособяващ, отбягващ, сътрудничещ, компромисен. Социалните умения на всеки човек предполагат използването на някои стилове на поведение по-често от останалите, което определя и неговия собствен стил.

В конкретната ситуация, за по-добро възприемане и разпознаване от малките ученици на различните стилове при решаване на конфликти, предлагаме всеки стил да бъде въплатен метафорично в различно животно, което го олицетворява.

Методите на метафорическо общуване с децата традиционно се прилагат в психоаналитически ориентираната детска терапия /47, с. 318/. В адлерианската терапия тези методи са описани от Т. Котман и К. Стайлз, а в предложените занятия са използвани само отделни елементи, които с метафорическата си форма предразполагат децата, създават доверие, а адаптираните персонажи подпомагат образно и ефективно възприемане на конфликта. Например подходящите метафори за хора, отреагиращи с даден вид поведение: конфронтация – акула, компромис – лисица, приспособяване – мече и др.



Работна фаза: 30 минути

  • Стилове при решаване на конфликти. На участниците се показват пет различни рисунки на животни /Приложение 8/, всяко едно от които олицетворява определен стил за решаване на спорове и конфликти (мече, акула, костенурка, лисица, сова). В тях са написани основните за този стил на общуване характеристики. Съпернически – акула, приспособяващ – мече, отбягващ – костенурка, сътрудничещ – сова, компромисен – лисица.

  • Водещият запознава участниците с характеристиките на всеки стил за решаване на спорове и конфликти и поставя рисунките в различни части на стаята. Участниците разглеждат “стиловете”, като всеки застава пред животното, което най-много се доближава до неговия собствен начин на поведение. Така се формират различни групи.

  • Участниците могат да задават въпроси или да изберат друг стил, който им харесва повече (могат да отидат при “стила”, който биха искали да имат, като се движат свободно из стаята).

  • На участниците се раздават лист и моливи, и се поканват да нарисуват несъществуващо животно – най-интересното животно, което си представят, което да прилича по малко на всяко едно от показаните животни-стилове! /вж. рис 6, 7, 8/.

Послание: Всеки човек има свой стил за решаване на спорове и конфликти, но той никога не се повтаря изцяло в различните ситуации, а се допълва от други стилове. Понякога се налага да реагираме според ситуацията по различен начин. Важно е кой стил ще изберем, за най-доброто решение на конфликта!

  • Участниците да разгледат рисунките си и да коментират: “Какви са последствията от използването на всеки един стил на поведение?”

Заключение: 5 минути

Упражнение “Кихавица”. Участниците се разделят на три групи чрез броене на 1-ви, 2-ри, 3-ти, … Първата група трябва да извика “ЕШУ”, втората – “БРЕШУ”, а третата група – “КРЕШУ”. При подаден сигнал от водещия, трите групи трябва да “изкрещят” своите думи едновременно. Като резултат се чува силна “кихавица”. Може да се повтори до три пъти!

Забележка: На всяко дете може да бъде раздадено листче с едно от посланията за конфликта, което то да каже пред останалите.

 Забележка: Въпросите се изписват на дъската или на постер предварително.

 Метафората символизира определено състояние на човека. Използването на метафори за психокорекционни цели открива достъп до архетиповете и дава възможност за реализация на трансперсоналния подход /вж. 37/.

Каталог: Teachers -> PepaMiteva
Teachers -> На Йорданка Петрова Г. Цветков, Й. Петрова, Н. Ангелов
Teachers -> Intermediate
Teachers -> Intermediate
Teachers -> Примерни годишни разпределения по учебната система Success, одобрена от момн за задължителна подготовка 8-12 клас
Teachers -> Биография на Александър Иванов Македонски Лични данни
Teachers -> Intermediate
Teachers -> Примерно годишно разпределение на учебното съдържание по музика за клас
Teachers -> Приложение на методите на изкуствения интелект при проектиране, планиране, производство и управление
PepaMiteva -> Стил Характеристики Приемлив при


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница