Урок 1: Въведение в уеб програмирането Езици за уеб програмиране



Pdf просмотр
Дата03.01.2022
Размер284.28 Kb.
#111805
ТипУрок
urok-1-web-programirane
Свързани:
proekt-po-informatika, обща ик. теория макроикономика-теория


1
Урок 1: Въведение в уеб програмирането

1. Езици за уеб програмиране
HTML (Hyper Text Markup Language) – език, който се използва за създаването на уеб сайтове.
XML (eXtensible Markup Language) – маркиращ език, който дефинира правила за създаване на специализирани езици, както и синтаксисът, на който тези езици трябва да се подчиняват.
xHTML – хибриден език, базиран на XML – работи като HTML, но е изграден върху принципите на XML
CSS (Cascading Style Sheets) – език за описание на стиловете, които се използват от документ, който е написан на език за маркиране. Комбинира се най-често с HTML, като позволява да се определя как да изглежда всеки елемент на дадена HTML страница – шрифта, щирина на блока, цвят на текста, фон на страницата и т.н.
JavaScript – система за програмни кодове, създадена от NetScape. Тя може да бъде вградена в изходния код на интернет страницата с цел да се добави функционалност, да се ползва за писане на сървърни скриптове и за редица други приложения.
Java – език, разработе от Sun Microsystems, първоначално за вграждане в електронни устройства за бита. По-късно благодарение на своя платформено независим формат става популярен за писането на интернет приложения. Те се наричат Java аплетии могат да се изпълняват от всеки компютър.
PHP (Hypertext Preprocessor) – език за програмиране, предназначен за изработване на динамични уеб приложения. Автор на езика е датчанинът Размус Лердорф.
SQL (Strictured Query Language) – език, използван за създаване, извличане, модифициране и манипулиране на данни от релационни СУБД
Perl (Practical Extraction and Report Language) – език, удобен за извличане на данни и създаване на отчети. Perl е широко разпространен програмен език, който често се използва за сървърни криптове.





2
2. Редактори за HTML
HTML редакторът е софтуерно приложение за създаване на уеб страници. Те се делят на текстови и графични.
Графичните редактори реализират технологията WYSIWYG (What You See is What You
Get), т.е. авторът вижда непосредствено резултата от своите действия.
Текстовите редактори, обикновени или с подобрени характеристики (подобни на
NotePad), в които HTMLкодът се въвежда ръчно.
3. HTML шаблони
HTML шаблоните представляват уеб страници или части от уеб страници, които могат да се използват многократно с цел създаване на множество страници с подобно съдържание.
Уеб шаблоните съдържат примерни горен и долен колонтитул, съдържание, лого, компоненти (панели, изображения) и елементи с готово форматиране.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница