Урок 8 14. – 21. ноември свещеници и левити



Дата22.08.2017
Размер113.55 Kb.
#28525
ТипУрок
Урок 8

14. – 21. ноември
СВЕЩЕНИЦИ И ЛЕВИТИ

Господ каза още на Аарон: Ти да нямаш наследство в тяхната земя, нито да имаш дял между тях; Аз съм твоят дял и твоето наследство между израилтяните.“



Числа 18:20

Събота

14. ноември
САЙМЪН КАЗВА“
ВЪВЕДЕНИЕ

Числа 9:15-23
Когато бях малък, една от любимите ми игри беше „Саймън казва“. Някой е „Саймън“, а останалите играчи трябва да правят това, което той им казва. Например, ако Саймън каже: „Саймън казва седни“, тези, които не седнат изгарят. Ако обаче той каже само „седни“ без „Саймън каза“, тогава онези които седнат изгарят. Печели онзи, който остане накрая и е изпълнил всичките команди правилно. Играта не е толкова за самите действия, колкото за самата заповед. Играта се фокусира по-скоро върху способността да разграничим истинската от фалшивата заповед, отколкото върху физическата дейност. Според наскоро проведено проучване психолози открили, че тази игра е един добър начин децата да подобрят самоконтрола и да обуздаят импулсивните си движения.

Този класически пример ми напомня за израилтяните, когато бяха в пустинята, водени от Божия облак. Облакът им даваше сянка през деня и огнен стълб през нощта. И също както в играта „Саймън казва“ (като в ролята на Саймън е Исус чрез облака), израилтяните спираха, когато облакът спираше и тръгваха, когато облакът се вдигнеше от шатъра за срещане.

Понякога облакът само пренощуваше и на следващата сутрин се вдигаше отново. Без значение дали беше денем или нощем, щом облакът се вдигнеше, лагерът се разваляше и израилтяните бяха отново на път (Числа 9:23).

Свещениците и левитите, заедно с останалите израилтяни пътуваха, лагеруваха и се покланяха, докато Бог ги водеше. Когато народът следваше Божието ръководство, те можеха да бъдат уверени, че са на правилното място, там където Бог искаше те да бъдат. Така че вместо да се молите: „ Боже, какво е следващото нещо, което искаш да направя?“, по-добре попитайте: „Боже, какво искаш да направя, тъй като съм точно тук, сега при Теб?“. Напътствията, които Бог ни дава, не винаги касаят следващия ни голям ход. Неговата цел е да ни постави точно там, където сме в момента.

Докато изучаваш урока за тази седмица върху Числа, помисли за нуждаещите се, които те заобикалят, и как можеш да им помогнеш.


Неделя

15. ноември
СПЕЦИАЛЕН НАРОД
ФАКТИТЕ

1. Петрово 2:9
Левитите бяха официално посветени на свещеничеството, след като много израилтяни в пустинята се обърнаха към идолопоклонството, докато Мойсей общуваше с Бога на планината Синай (Изход 32 глава). Левитите стояха твърдо и не участва в това идолопоклонничество. Те дори убиха 3000 от тези, които се поклониха на идола, по разпореждане на Мойсей (стихове 25-29). Затова Мойсей им каза: „Посветете себе си днес на Господа, като се вдигнете всеки против сина си и против брат си, за да ви бъде дадено днес благословение.“ (стих 29).

„Леви имаше трима синове – Гирсон, Каат и Мерарий. От тези родове на семейството, левитите бяха организирани в три нива на служене:

• Първото ниво бе оглавявано от Аарон и неговите наследници, които са потомци на Каат. Те формират свещеничеството.

• Второто ниво се е състояло от останалите потомци на Каат, които не са били потомци на Аарон. Те са отговаряли за най-свещената част на скинията (Числа 3:27-31; 4:4-15; 7:9).

• Третото ниво били потомците на Гирсон и Мерарий, на които бяха дадени по-малко задължения (Числа 3:21-26, 33-37). "1*

Както чрез старовременните евреи, така и чрез Петър Бог заяви:

Вие, обаче, сте избран род, царско свещенство, свет народ, люде, които Бог придоби, за да възвестява превъзходствата на Този, Който ви призова от тъмнината в Своята чудесна светлина “ (1. Петрово. 2:9).

Този стих ни казва, че ние не трябва да бъдем самодоволни заради това, че сме специални пред Бога. Вместо това, ние трябва да изявим Неговата слава и да споделим как Той ни изведе от мрака.
ТВОЙ РЕД Е


  1. Знаейки, че Бог е избрал специални хора в наши дни, как ние, като адвентисти, споделяме библейските доктрини след като по-голямата част от християнския свят ги пренебрегва?

  2. Какви са някои от библейските принципи, които да ни помогнат да живеем като „Божия избран народ, царско свещенство“?


Понеделник

16. ноември
Отличен от останалите
лого

Числа 3, 18, 19; 1 Петрово 2:9
Една събота присъствах на пасторското ръкополагане на един приятел. Говорителят подчерта, че докато всяко Божие дете е призовано да работи за Него, Господ е отделил пасторите за служба. Неговата съпруга, която е една от най-добрите ми приятелки, също беше посветена за това свято призвание, като се наблегна на важността на нейната роля като съпруга на служител.

Посветени на свято призвание (Числа 3 глава)

Левитите бяха отделени от Бога за свята служба в храма. Но защо те бяха избрани за свещенство? Когато Мойсей се завърна от планината Синай след като получи 10-те заповеди, той завари народа да се покланя на златното теле. Когато Мойсей попита кой е на Божията страна, левитите бяха единствените, които застанаха зад него и които не бяха участвали в идолопоклонството (Изход 32:26). Така те спечелиха Божието благоволение през този ден.

Да си припомним Числа 3 глава. В нея научаваме, че лагерът на евреите беше организиран около скинията по средата и трите левиеви семейства близо до нея. Гирсонците се разположиха на запад зад скинията. Те отговаряха за завесите и въжетата. Каатовците бяха разположени от южната страна на скинията и отговаряха за обзавеждането й. Мерариевците бяха от север на светилището. Те бяха определени да се грижат за конструкцията на скинията и приборите й.

Шатрите на Мойсей, Аарон и помазаните свещеници, които бяха синове на Аарон, лагеруваха от източната страна на скинията. Те надзираваха цялото светилище и се грижеха за нуждите на народа. Свещеничеството беше поверено само на Аарон и на синовете му, специално инструктирани от Бога. Левитите трябваше да вдигнат светилището, когато облачният стълб се вдигнеше от него. Тогава Израил трябваше да продължи пътуването си към Обещаната земя. Когато облакът спираше, левитите трябваше да поставят отново скинията. През нощта облакът ставаше на огнен стълб, който осветяваше лагера. Чрез Мойсей те се подчиняваха на тези свети наредби.

С последиците от Кореевия бунт Бог подчерта разликата в ролите и функциите на свещениците и другите левити. Ясните наредби ни показват важността и светостта на тези роли и функции. Бог ни поверява известни отговорности и ни държи сметка за тяхното изпълнение. Възлага ни работа, не заради нещо в нас, а поради изобилната Му милост.
Да живееш от Божията грижа и благодат (Числа 18 и 19 глави)

Бог не даде никаква земя на левитите. Но те живееха от приносите на израилтяните. „Сам Бог беше техен дял и наследство. За прехраната си те разчитаха главно на приносите от останалите племена. По този начин физическото оцеляване на служителите на „пълен работен ден“ зависеше от верността на останалите израилтяни.“2

Десятъците на израилтяните бяха левиевото наследство в замяна на службата, която вършеха в светилището. Те трябваше да гледат на тези приноси като на святи. Бог заръча на Мойсей левитите също да дават десятък от светите приноси, които получават.

Всъщност Бог няма нужда от нашите десятъци и дарения. Но ние имаме нужда да осъзнаваме, че всичко, което имаме, ни е дадено от Бога. Даването на десятъци и дарения, ни помага да помним, че сме зависими от Него. Когато помним, че Бог се грижи за нас, даването на десятъци и дарения става акт на поклонение, чрез който признаваме, че Бог е Собственикът на всичко, което имаме. Връщайки Му част от това, което ни е дал, е начинът ни да изразим своята благодарност и признателност към Него за всичките Му благословения.



Числа 19 глава съдържа наредбите, постановени от Бога за специалното ритуално очистване на израилтяните. Червеникава юница без недостатък или дефект трябваше да се принесе като всеизгаряне. Пепелта от нея, смесена с вода, трябваше да се използва за очистване. Това символизираше очистването от греха. То също символизираше благодатта на Бога, която ни очиства от греха и чрез която сме спасени (Ефесяни 2:8).
Ново свещенство (1. Петрово 2:9)

Днес вече няма нужда от церемониални и свещенически служби. “Церемониалното свещеничество на левитите загуби своето значение, когато Христос умря на кръста, защото всички церемонии сочеха към Него. В Новия завет всеки вярващ в известен смисъл е свещеник на Христос (1 Петрово 2:5,9).“3

Божият народ е sui generis (единствен по рода си). Трите ангелски вести са единствената кауза, която ние, като адвентисти от седмия ден, трябва да прогласим на света в тези последни дни. Също толкова важно като тези вести е и това нашите мисли, думи и действия да показват, че ние наистина сме Божии деца.

Вторник

17. ноември
ПРАВЕДЕН В ПРИСЪСТВИЕТО НА БОГА
СВИДЕТЕЛСТВО

Псалм 34:15
Голяма радост носи съзнанието, че службата, която изпълняваме, е одобрена от Бога. Но има много млади хора днес, които не са сигурни дали това, което вършат, е Божията воля за тях. Можем да научим много от опитността на Левиевите потомци. Бог им повери светите служби, защото останаха верни на Бога, когато останалата част от Израил се поклони на златното теле.

„По Божествено нареждане Левиевото племе бе отделено за служба в светилището. В най-ранни времена всеки мъж бе свещеник на собственото си домочадие. В дните на Авраам свещенството бе право на първородния син. Сега вместо първородните на целия Израил Господ прие Левиевото племе за работа в светилището. Чрез тази особена почит Бог изрази одобрението Си към тяхната вярност, както в привързаността им към Неговата служба, така и в изпълнението на Неговите присъди, когато Израил отстъпи и се поклони на златното теле. Свещенството обаче бе ограничено само в семейството на Аарон. Единствено на Аарон и синовете му бе позволено да служат пред Господа. На останалите от племето бе поверена грижата за скинията и обзавеждането й. Те трябваше да помагат на свещениците в службата им, но не трябваше да изгарят тамян или да гледат святите неща непокрити.

В съгласие със службата им на свещениците бе определено особено облекло. “И да направиш святи одежди на брата си Аарон за слава и великолепие“ (Изход 28:2)…Така и свещениците трябваше да влизат в светилището без обувки - полепнали по тях частици прах можеха да осквернят святото място… Така постоянно се предаваше урока, че всички, които пристъпват в Божието присъствие, трябва да бъдат очистени от всяка мръсотия.“4


ТВОЙ РЕД Е

  1. Вгледай се в сърцето си дали си верен на Бога или се покланяш на нещата от този свят?

  2. Ако подобно на семейството на Аарон останеш верен на Бога и спреш да се покланяш на нещата от този свят, как можеш да си сигурен в твоето призвание?


Сряда

18. ноември
ЖИВОТ НА ЩАСТЛИВ ДАРИТЕЛ
КАК ДА

Марк 12:41-44; Лука 12:42-48; 16:10,11
Бог определи специални роли и отговорности към светилището за свещениците и левитите. Той изискваше от децата на Израил да осигуряват нуждите на тези храмови служители с част от приносите си. Но дори левитите трябваше да дават десятък от това, което са получили.

Бог е толкова добър към нас. Той винаги благославя всеки от нас според нуждите ни, следователно ние сме длъжни да бъдем верни в служенето си към Него и да върнем това, което Му принадлежи. Как можем да направим това? Как може да бъдем щастливи дарители?

Бъди честен. Честността не е само поредица от добри дела, но отношение изпълващо целия ни живот. Библията казва, че който е верен в най-малкото ще бъде верен и в многото (Лука 16:10,11). Давайки точно десятъците си, ще бъдем честни с Бог.

Бъди верен. Прочети Лука 12:42-48. Тези стихове ни учат, че от всеки, на когото много е дадено, много и ще се изисква. Още в ранна възраст много от нас са били учени от родителите си, че трябва да се грижим за нещата си, защото ако не се грижим за панталоните си то никой няма да ни се довери да пипаме нечии други панталони. Исусовото учение отива една стъпка по-напред – като Негови служители точността при управление на Неговата собственост ще ни научи да сме точни и с нашата собственост.

Бъди дарител, без да очакваш нещо в замяна. Като християни ние трябва да практикуваме себеотрицателно отношение точно както го направи вдовицата в Марк 12:41-44. Тя даде всичко, което беше заделила от немотията си без да очаква нищо в замяна. Когато даваме на Бог трябва да е защото го искаме, а не защото хората ни казват да го направим или защото от нас се очаква да даряваме.

Бъди щастлив. Исус е щастлив дарител. Неговата необятна любов ни кара да раздаваме щастие. Той ни дава време и дарби да проповядваме Неговите вести. Той дори се пожертва, за да ни спаси.

Как е при теб? Верен управител ли си? Използваш ли възможностите си за да ускориш идването на Исус? Изрядни ли са десятъците ти? Днес е точното време да бъдем щастливи дарители и да благодарим на Исус за това, че ни направил управители на Неговото богатство и да споделим Неговите благословения с другите.


Четвъртък

19. ноември
ВЯРНО ПОКОРЯВАНЕ НА БОЖИИТЕ ЗАПОВЕДИ!
МНЕНИЕ

Числа 8; 9; 18; Малахия 3:8
В Числа 9 глава, Бог казва на Мойсей, че децата на Израил са празнували Пасха, давали са жертвоприношения, организирали са лагери и са се придвижвали от едно място на друго докато най-после са достигнали Обещаната земя. Бог дава на Аарон очертаните роли между свещеници и левити. Аарон и неговите потомци са посветени за свещеници. Остатъкът от левитите получават отговорността да помагат на Аарон и неговите синове, докато те служат в шатрата за срещане. Те извършваха цялата работа в светилището.

Господ каза на Аарон, че свещениците и левитите ще се грижат за жертвоприношенията, които децата на Израил правят в светилището. Свещениците и левитите ще плащат десятък от жертвите, които получават (Числа 18:25).



Ние се покоряваме на Бога не защото искаме нещо в замяна, но защото Го обичаме и искаме да Му служим. И десятъкът от нашите доходи е жертва, принадлежаща на Бог и ние трябва вярно да Му я върнем. С даването ние не очакваме да получим нещо. Той ще се погрижи за нас. Той никога няма да ни изостави. Всичко от което се нуждаем е да му вярваме. Един от начините да разберем Божията воля за нас е да удържим на страданието и жертвата. Ние трябва да продължим да вярваме на Бог, защото Той има поразителен и удивителен промисъл за нас.

Библията ни увещава да вярваме в Господ – добрият слуга и последовател на Господа. Ние трябва да се научим на отговорност, дисциплина и търпение във всяка задача, която Той ни дава. Ние се нуждаем да поставим Господ в центъра на нашият живот, доверявайки Му се изцяло. Няма от какво да се боим, защото Бог се грижи за всичко.


ТВОЙ РЕД Е

  1. Каква е най-голямата саможертва, която си направил в живота си?

  2. Колко повече от 10% от доходите си си склонен да дадеш за Божието дело?



Петък,

20. ноември
СПЕЦИАЛНО ИЗБРАНИ
ПРОВЕРИ

Числа 18:20

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Когато целият Израил обърна гръб на Бога чрез идолопоклонничество, Левитите избраха да бъдат верни. Заради тази тяхна лоялност, Господ ги избра да Му служат като се грижат за Неговия храм. Левитите бяха отговорни за Божиите святи неща. Те местеха светилището и вършеха други задължения, свързани със службите в него, докато наследниците на Аарон служеха като свещеници. Днес Бог е отделил всички ние да бъдем свещеници в Неговото свято служене. Ние също имаме работа за вършене за тялото на Христа.



ПРОБВАЙ

  • Разучи задълженията на дяконите и дяконесите. Когато е време църквата ти да избере нови лица за тези постове, включи и твоето име и помоли някой дякон да те упъти в новите ти отговорности.

  • Проучи в кои дейности в църкавата можеш да служиш чрез талантите си,.

  • Предложи специална музика за съботното училище или главно богослужение или участвай в декорацията на сцената.

  • Открий семейства от църквата, които имат специални нужди и организирай начини, с които църквата да им помогне.

  • Моли се с посредническа молитва за някой от молитвения ти списък всеки ден от седмицата.



ЗАДЪЛБОЧИ

Патриарси и пророци, глава 30, 31

1 Wayne Blank, “Priests and Levites” http://www.keyway.ca/htm2002/20020205.htm. Retrieved October 14, 2008.

2 The Devotional Study Bible, NIV, 1987, p. 132.

3 Alpha and Omega, vol. 8, p. 352.

4 Елън Уайт, Патриарси и пророци, стр. 232-233






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница