Тема на урочната единица: Хранене на растенията
Вид на урока: Урок за нови знания
Компетентности като очаквани резултати от обучението:
Дефинира: самостойно хранене, фотосинтеза
Определя значението на процеса хранене за живота на организмите
Назовава вещества, необходими за хранене на растенията
Описва и проследява по схема процеса хранене при растенията
Назовава условия, необходими за хранене на растенията
Определя значението на процеса фотосинтеза за живота на Земята
Прилага умения за извършване на експерименти и наблюдения
Описва и анализира резултати от експерименти
Нови понятия: самостойно хранене; фотосинтеза; хранителни вещества- глюкоза, скорбяла; минерални вещества
Контекст и дейност: Работи с учебника и учебната тетрадка, участва в беседа, работи със схеми и модели като извлича информация, наблюдава експерименти и прави изводи, използва и работи с електронни ресурси.
Умения: За работа в екип, за работа с микроскоп, формиране на модели на поведение – грижа за растенията и опазване на околната среда.
Форми на оценяване: текущо оценяване – групово, устно- качествена оценка, самооценка.
Предварителна подготовка: подготвена папка на десктопа на компютрите в кабинета с информация от интернет; изложба на рисунки на тема”Фотосинтеза и енергия” и модели на клетки.
Цели на урока: да се формира понятието самостойно хранене на растенията, фотосинтеза.
План на урока:
-
Хранене – видове хранене: самостойно и несамостойно.
-
Фотосинтеза – растенията изграждат хранителни вещества чрез фотосинтеза.
А) определение – фотосинтезата е сложен биохимичен процес, при който от вода и въглероден диоксид с участието на светлина и хлорофил се получава глюкоза и се отделя кислород.
Б) как протича фотосинтезата
необходимите вещества- въглероден диоксид, вода
необходимите условия- светлинна енергия, хлорофил
В) къде протича фотосинтезата – в листата, в основната тъкан, в хлоропластите
Г) значение на фотосинтезата
- за енергия - глюкоза
- за резервна храна – скорбяла
- за запасена енергия – въглерод във въглищата
- за дишане - кислород
-
Необходимите минерали
– азот, фосфор, калий, магнезий
-
Органи на храненето при растенията
А) лист
Б) корен
В) стъбло
Учебник и помагала: Учебник- изд.”Булвест 2000”, учебна тетрадка
Средства: дигитален микроскоп, лаптоп, 3Д принтер, интерактивен проектор, схеми, модели, демонстрационни опити, растения
Ход на урока:
-
Организация на класа за работа – учениците са разпределени в екипи на принципа на групи по интереси .
-
Обявяване на темата и технологично мотивиране на учебната дейност – записване на план на дъската и в тетрадките.
-
Емоционално мотивиране. Стихотворението на Вазов „Зелено”. Ежегодно растенията усвояват 300 млрд. тона въглероден диоксид и отделят в атмосферата 200 млрд. тона кислород. Климент Тимирязев казва: ”Растението е посредник между небето и земята. То е истинският Прометей, откраднал огъня от небето. Откраднатият слънчев лъч гори в мъждукащата борина и в ослепителните искри на електричеството. Слънчевият лъч привежда в движение гигантския маховик на парната машина, четката на художника и перото на поета.”
-
Хранене – видове хранене: самостойно и несамостойно
Беседа: Какво представлява процесът хранене? Защо се нарича основен жизнен процес? Какъв вид хранене имат растенията? Всички екипи
Знания:
Дефинира: жизнен процес, хранене, самостойно хранене
Разпознава и осмисля основни жизнени процеси
Определя значението на процеса хранене за живота на организмите
-
Фотосинтеза – растенията изграждат хранителни вещества чрез фотосинтеза
А) определение – фотосинтезата е сложен биохимичен процес, при който от вода и въглероден диоксид с участието на светлина и хлорофил се получават белтъци, мазнини и въглехидрати и се отделя кислород.
Презентация на Power Point и NXBoard Трети екип
Б) как протича фотосинтезата
- газова обмяна през устицата
- превръщане на веществата
Моделиране Първи екип
– вещества:
- въглероден диоксид – демонстрация за доказване на въглероден диоксид в издишан въздух с бистра варна вода
- скорбяла – демонстрационен опит за доказване на скорбяла в картофи, ориз и брашно с йод.
- движение на веществата – в листа от целина.
Демонстрационни опити.Втори екип
-
хлорофил –получаване на спиртен разтвор от хлорофил от лист на мушкато,
филтруване.Четвърти екип
-глюкоза – моделиране с 3Д принтер на молекула на глюкозата. Трети екип
В) къде протича фотосинтезата
Работа с дигитален микроскоп. Наблюдение - наблюдение на устица, хлоропласти, проводящи цеви в корен, стъбло и листа на перуника, папрат, циклама и мушкато. Приготвяне на нетраен микроскопски препарат от лист на мушкато.Трети и четвърти екип
Знания:
Назовава условия, необходими за хранене на растенията
Назовава вещества, необходими за хранене на растенията
Определя значението на процеса фотосинтеза за живота на Земята
Прилага умения за извършване на наблюдения
-
Необходимите минерали
Работа с учебника и други източници на информация
Грижи за растенията –приготвяне на воден разтвор на минерали и подхранване на стайните растения. Четвърти екип
-
Органи на храненето при растенията
Работа със схеми (от учебника и табло). Рисунки. Пети екип
-
Обобщаване на знания за фотосинтезата
Моделиране-моделират процеса фотосинтеза чрез схема.
Екипите получават пликчета с ламинирани части от схемата ( въглероден диоксид, вода, глюкоза, кислород)
Работа с учебната тетрадка – зад .1 и 2 , стр.47- Всички екипи
9. Оценка на работата на учениците – качествена оценка на работата на екипите, самооценка.
10. Домашна работа – Изготвяне на проект на тема „Значение на фотосинтезата”
Проектна работа. Всички екипи
По време на урока на учениците се осигурява възможност да:
-
работят в екип
-
моделират
-
наблюдават
-
разчитат схеми
-
работят с различни източници на информация
-
изработват и защитават проекти
Реализацията на целите на урока допринася за придобиването на следните ключови компетентности:
-
Основни компетентности в областта на природните науки, математиката и технологиите
-
Компетентности в областта на българския език
-
Културна компетентност и умения за изразяване чрез творчество
-
Дигитална компетентност
-
Умения за учене
-
Социални и граждански компетентности
-
Умения за подкрепа на устойчивото развитие.
Сподели с приятели: |