Установяване на отношението на потребителите към застрахователните услуги на дзи в гр



страница1/14
Дата01.05.2023
Размер340 Kb.
#117511
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
31 001 01
Свързани:
04 076 11R, 03 169 03

Икономически университет – Варна
Курсова работа
Установяване на отношението на потребителите към застрахователните услуги на ДЗИ в гр. София


2008 г.


Съдържание



1.Компоненти на застрахователния пазар 3
2.Обща характеристика, пазарен дял и същност на застрахователните продукти на “ДЗИ” АД 7
3.Емпирично изследване относно ползваемостта на продуктите на “ДЗИ” АД от страна на потребителите 17
ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА 35


  1. Компоненти на застрахователния пазар


За да функционира застрахователния пазар е необходимо застрахователната дейност да се осъществява от съответни финансови институции – застрахователни дружества, които да предлагат своите продукти и да сключват съответните застраховки. Затова те представляват неговият първи компонент. Застрахователните дружества, които функционират на застрахователния пазар се обособяват в три групи:



    • Национални застрахователни дружества, съгласно Търговския закон и Закона за застраховане могат да участват под две форми за извършване на застрахователна дейност: акционерни дружества и взаимозастрахователни кооперации. Те се обособяват в два бранша: общо застраховане, наречено в по-тесен смисъл на думата имуществено, и лично;

    • Смесените застрахователни дружества предполагат съвместно изграждане на застрахователното дружество с участието на национални и чуждестранни физически и юридически лица;

    • Чуждестранните застрахователни дружества могат да се организират като самостоятелни юридически лица или като клонове или представителства на чуждестранни застрахователни дружества, които осъществяват своята дейност в други страни.

Потребителското търсене на потенциалните и реалните застраховани клиенти на застрахователния пазар се задоволява чрез задължителното и доброволно застраховане. Доброволното застраховане, в сравнение със задължителната форма, по-пълно задоволява потребителското търсене на клиентите. При него потребителската стойност на предлаганите застрахователни продукти има важно и определящо значение а тяхното търсене и пласиране. Постигнатият застрахователен обхват за застрахователния пазар най-добре характеризира пласирането на съответния продукт и е показател за потребността от него към дадения момент. Потребителското търсене на застрахованите продукти най-добре може да бъде задоволено, ако на застрахователния пазар се предлага не само универсална и пълна защита, но и такава с по-ниска цена. Това може да се извърши само при наличието на застрахователен интерес у застрахователя и предлагането на богат асортимент и качествени застрахователни продукти, чрез които да се задоволява потребителското търсене. Практически то може да бъде удовлетворено, когато на застрахователния пазар има не само един единствен „продавач” на дадени застрахователни продукти, а няколко независими едно от друго застрахователни дружество. Само при тези условия е възможно създаването на национален застрахователен пазар. В противен случай, когато на територията на дадена страна право за осъществяване на застрахователна дейност за даден застрахователен продукт, какъвто у нас е случая със застраховката „Гражданска отговорност в чужбина” („Зелена карта” има един единствен застраховател-монополист (ЗПАД „Булстрад”)), не може да се говори за наличие на застрахователен пазар на този вид застраховка.
Следващия компонент на застрахователния пазар са застрахователните посредници, застрахователните помощници (агенти) и брокери. Те са лицата, които са заети с издирването на кандидати за застраховане, с тяхното привличани и включване в застрахователна съвкупност и чрез сключване на една или повече застраховки, с инкасирането на застрахователните премии и отчитането на извършената от тях дейност през съответния период. За да може успешно да постигат поставените цели и да изпълнят възложените функции и задачи застрахователното дружество трябва да разполага с широка мрежа от външни сътрудници. Чрез тях застрахователната потребност, общите условия и правила се разясняват и предоставят или довеждат до знанието на отделните физически и юридически лица – кандидатите за застраховане.
Четвъртият основен компонент на застрахователния пазар са потребителите на застрахователни продукти или на застрахователна защита – съответните юридически лица (държавни предприятия, търговски дружества, кооперативни организации и други) и физически лица (граждани). На застрахователния пазар те се срещат със застрахователите или с техните представители (посредници, агенти), като никой няма право да се налага над другите, поради което затова се създават условия за възможности застраховането да се извършва на конкурентна основа.
Застрахователният пазар е свободен пазар, както всички други пазари. На него възникват не само застрахователни отношения между застрахователите и застрахованите, но и многообразни други обществени отношения, като например между самите застрахователи, между местни и чужди застрахователи, между тях и други институции, между застрахователи и държавата. Това многообразие от отношения предполага тяхното регламентиране и контролиране от държавата. Чрез провежданата застрахователна политика държавата определя условията за работа в областта на застрахователното дело и влияе върху неговото развитие чрез общи правни норми, специфични застрахователни правни норми и обществения държавен застрахователен надзор.
За стабилността и бъдещото развитие на една компания са важни не само финансовото състояние и печалбата, която се реализира, но и отношението на настоящите и потенциални клиенти към нея.
В този аспект познатостта и имиджът на компанията може да се окажат много важни индикатори за бъдещото развитие. По отношение на тези индикатори на застрахователния пазар в България се очертават две компании, които са значително по-напред от останалите конкуренти - ДЗИ и „Алианц“. Това сочат данните от изследването Insurance markets data services (IMDS) на института за маркетингови изследвания GfK Bulgaria от април 2006 г. (изследването е представително за населението в страната на 15 и повече години и се провежда веднъж годишно).
ДЗИ е безспорен лидер по отношение на своята познатост сред населението. Попитани за застрахователни компании, 74% от хората посочват спонтанно нейното име. А при предоставяне на списък с компании 93% познават ДЗИ. Тези резултати изглеждат съвсем логични предвид дългогодишното присъствие на компанията на пазара, както и контактите с нея на хора от най-различни поколения.
„Алианц България“ заема второто място по този показател. За разлика от ДЗИ, чиято познатост е стабилна във времето, „Алианц“ бележи ръст от повече от 10% в сравнение с познатостта й през 2007 г. Ръст по отношение на познатостта бележат също „Армеец“, „Български имоти“, „Бул инс“, „Евро инс“ и „Виктория“, които регистрират повече от 10% по-висока познатост в сравнение с 2007 г.

Друга група от застрахователни компании („Булстрад“, „Орел“, „Витоша“ и „Лев инс“) не отбелязва някакво движение в своята познатост сред населението в сравнение с 2005 г. Причините може да са както в достигнати оптимални нива на познатост, така и в липсата на достатъчна рекламна активност.
В борбата на застрахователните компании за пазарни дялове, особено сред физическите лица, основен (ако не и най-важен) инструмент е рекламата. Ключови са не толкова средствата, използвани за реклама, а ефективността на рекламата, тоест дали тя е привлякла вниманието на хората. И в това отношение ДЗИ и „Алианц“ заемат двете лидерски позиции. Двете компании бележат ръст в рекламната познатост с 5% в сравнение с 2007 г.
От гледна точка на динамика във времето най-добри резултати показва застрахователна компания „Армеец“. Нейната рекламна познатост е нараснала с близо 10%. Очевидно компанията е постигнала оптимално съчетаване между интензивността на рекламата и нейната ефективност от гледна точка на запомнянето й.
Ролята на рекламата е важна, особено с това, че създава определен имидж­ и определя фактори на привлекателност на застрахователните компании сред населението. Това ясно личи от факта, че двете компании с най-добре запомнени реклами са и най-привлекателни според допитаните. За това допринася обаче и създаденият имидж. ДЗИ и „Алианц“ получават високи оценки по различни изследвани имиджови характеристики: тези, които се отнасят за ДЗИ в най-голяма степен, са солидна и надеждна компания с добро публично присъствие, с любезни служители. При „Алианц“ първите три характеристики са солидна и надеждна компания, с гъвкава, небюрократична система в случай на щета, с любезни служители. Доброто съотношение цена/качество е посочено като отнасящо се в най-голяма степен за ДЗИ в сравнение с конкурентите й.
Като се има предвид процентът на ползватели на някакъв вид застрахователен продукт, е очевидно, че застрахователният пазар в България има голям потенциал за развитие. Въпрос е колко бързо ще се развие този пазар. Измежду различните застрахователни продукти най-голяма част от хората показват нагласа за бъдещо ползване на имуществените застраховки. Намерения за ползване са декларирани най-вече към застраховка „Пожар и природни бедствия“ и „Щети на имущество“: около 8% са заявили намерение за ползване на някоя от тези застраховки в близките две години. Разбира се, тук не се включва задължителната „Гражданска отговорност“ за автомобили.
Застрахователният пазар в България подобно на банковия отбелязва развитие, но въпреки това нивата на ползвани продукти и услуги все още не са високи, особено в сравнение със страните в Европа. Показателите за застрахователния пазар в България са сравними с тези в Румъния, отчасти Сърбия, но са далеч от нивата в Австрия и Словения (където почти всяко домакинство има някаква имуществена застраховка), както и в Словакия, Чехия и Унгария. Това означава обаче, че ако в Австрия, Словения или Чехия борбата е по-скоро за привличане на клиенти от друга застрахователна компания, в България има голям потенциал за привличане на нови клиенти. Затова активната и най-вече ефективната реклама, както и създаването на добър имидж са от ключово значение за успешното развитие на всяка компания.




  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница