“усъвършенстване на организацията на градския туризъм”, разработен от десислава георгиева пенкова



Дата21.01.2018
Размер81.04 Kb.
#50540
РЕЦЕНЗИЯ
На дисертационен труд за присъждане на образователната и научна степен “доктор”, шифър 05.02.18 “Икономика и управление (по отрасли)” на тема “УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ГРАДСКИЯ ТУРИЗЪМ”, разработен от ДЕСИСЛАВА ГЕОРГИЕВА ПЕНКОВА – редовен докторант към катедра “Икономика на туризма” в Университета за национално и световна стопанство, София.
Рецензент:

доц. д-р Стоян Петков Маринов

Шифър на хабилитация: 05.02.18 „Икономика и управление (туризъм)”

катедра “ Икономика и организация на туризма”

Икономически университет - Варна


  1. Обща характеристика на дисертационния труд

Дисертационният труд е с общ обем 250 стандартни страници, в т.ч. основен текст 202 стр., приложения 41 стр. и използвана литература 7 стр. Съдържанието е представено чрез стандартна за дисертационна разработка структура, която включва: въведение, изложение в три основни части (глави) с 11 параграфа, заключение, библиографска справка на използваните литературни източници, 14 приложения (въпросник, анкетна карта, таблици с данни и протоколи за резултати от внедрена методика). Библиографската справка съдържа общо 112 източника. Използвани са 34 научни произведения от български автори, 36 произведения от чужди автори и 42 институционални източника, базирани в Интернет. Около 44% от използваните научни материали са публикувани след 2000 г., което аргументира актуалността на изследванията по избраната научна проблематика. Илюстративният и доказателственият материал в рамките на изложението е представен в 38 таблици и 16 фигури.

В структурно отношение дисертацията е балансирана. Впечатлява с цялостна и ясна идейна концепция. Изложението се отличава с методологическа и логическа последователност. Стилът е стегнат, точен и съответства на избраната туристическа тематика.

Актуалността на проблематиката относно организацията на градския туризъм се аргументира от последните прогнози на Световната туристическа организация. Прогнозните данни показват, че градовете ще продължат да бъдат обект на нарастващо търсене от страна на различни видове туристи, и че обслужването на тези туристи трябва да става много по систематично организирано от всички заинтересовани страни от частния и публичния сектор.

Въведението на дисертацията очертава сполучливо научно-методологическата рамка на разработката. Ясно е разграничен предметът на изследването, а именно „теоретико-методологичните и практико-приложни въпроси за усъвършенстване на организацията на градския туризъм, предлаган от туристическите фирми” (стр. 11). Предметът на изследване подходящо е обвързан с „дейността на туроператорите, предлагащи продукти на градския туризъм” в качеството им на изследователски обект (стр. 11). Формулирана е значима от теоретична и практическа гледна точка основна научна теза, която гласи, че „усъвършенстването на организацията на създаването и реализацията на туроператорския градски туристически продукт чрез специфична комбинация от подходи и методи води до повишаването на неговата конкурентоспособност” (стр. 11). Удачно основната теза е конкретизирана в три изследователски въпроса, чийто отговори кореспондират с необходимостта от разработването, теоретичните основи на разработването, самото разработване и апробацията на разработените подходи и методи за усъвършенстване на организацията по производството и реализацията на градски туристически продукти на туроператорска фирма. В съответствие с тезата правилно са поставени основната цел, подцелите и научно-изследователските задачи на разработката. Представена е ясна методологическа платформа за тяхното постигане, включваща прилагането на съвкупност от подходи и методи – метода на анализа и синтеза, метода на наблюдението, анкетното проучване, дескриптивни, статистически и математически аналитични техники.

В първа глава от дисертационния труд се разглеждат теоретичните аспекти на организацията на градския туризъм въобще. Дефинира се понятийният апарат и структурните елементи на градския туризъм. Прави се опит за прилагане на системния подход за изясняване на особеностите на организацията на градския туризъм. Представят се методите за проучване и анализ на системните елементи на градския туризъм – туристическото търсене, конкуренцията, градския туристически продукт, цената на продукта, рекламата, продажбите, провеждането на градското туристическо пътуване.

Във втора глава, докторантката разграничава и моделира в теоретичен аспект съдържателните моменти на отделните етапи и стадии в организационния процес на създаването и реализацията на туроператорски градски туристически продукт - изготвяне на идеен проект, изготвяне на работен проект, продажба и провеждане на пътуването.

Трета глава е посветена на апробацията на разработения теоретичен модел и методиката за организация на създаването и реализацията на туроператорски градски туристически продукт чрез внедряването му в български туроператорски фирми като „ММ Травел” ООД, „Джованс травъл” и „Бороинвест”АД.

В заключението на дисертационния труд се съдържат изводи и обобщения, аргументиращи успешната защита на основната научна теза и подтезите на дисертацията.

От съдържанието на дисертационния труд могат да се направят следните по-важни изводи:



  1. Рецензираният дисертационен труд има ясно формулиран икономически проблем, свързан с повишаването на ефективността на туроператорската дейност в сферата на градския туризъм чрез усъвършенстване на нейната организация. За решаване на проблема са поставени правилно цел и задачи, предполагащи научно изследване в научната област „Икономика и управление (туризъм)”.

  2. Докторантката познава научните достижения в туризма и в частност в областта на градския туризъм, което е видно от текста и използваната литература;

  3. В разработката ясно са откроени нерешените и частично решените проблеми относно съдържателните и технологичните аспекти на организационния процес на създаването и реализацията на туроператорския градски туристически продукт, което проличава в текста на първа и втора глава;

  4. Авторката демонстрира умения за самостоятелно научно изследване, осмисляне на съществуващи научни тези и аргументиране на собствени идеи, доказателство за което е проектирането и внедряването на модел за организация на градски туризъм по примера на конкретен туроператор (трета глава);

  5. Докторантката разбираемо и логично е представила и интерпретирала резултатите от научното си изследване (доказателствата са в текста на глава трета, заключението и приложенията)

Направените изводи ми дават основание да считам, че дисертационния труд отговаря на т. 1.2., 1.3., 1.4. и 1.5. от изискванията, приети от Комисията по икономически науки при ВАК.


  1. Научно-приложни приноси в дисертационния труд

По наше мнение, в дисертационния труд се съдържат научно-приложни резултати с характер на приноси в областта на научното знание - икономика и управление (туризъм), както следва:



  1. Налице е пръв опит сред българската туристическа изследователска общност за критичен преглед и систематизиране на теорията в областта на градския туризъм.

  2. Предложен е авторски модел и методически инструментариум за усъвършенстване на организацията на създаването и реализацията на туроператорски градски туристически продукт във всичките и етапи и стадии – анализ на настоящото фирмено предлагане, създаване на идеен и работен проект, ценообразуване, реклама и дистрибуция, провеждане на пътуването и анализ на постигнатите резултати.

  3. Направени са обосновани изводи и оценки за ролята и начина на организиране на градския туризъм в туроператорската практика, като за целта е извършено собствено емпирично изследване по отношение на 64 или 10% от базираните в София български туроператори.

  4. Демонстрирана е апробация на модела и методическия инструментариум за усъвършенстване на организацията на създаването и реализацията на туроператорски градски туристически продукт чрез внедряването му в три конкретни туроперторски фирми, при което резултатите доказват постигането на поставената научно-приложна цел.

  5. Формулирани са препоръки за усъвършенстване на организацията на градския туризъм в контекста на туроператорската дейност, които с голяма вероятност водят до повишаване на нейната ефективност.

Изтъкнатите приноси ни дават основание да считаме, че дисертационният труд отговаря на т. 2 от изисквания, приети от Комисията по икономически науки при ВАК.


  1. Критични бележки по представения дисертационен труд

В рецензирания труд се забелязват някои пропуски, грешки и дискусионни моменти:



    1. При изясняването на понятийния апарат на градския туризъм недостатъчно ясно са разграничени и дефинирани основни термини, кореспондиращи с предмета, обекта, тезата и научната цел на дисертацията. Например в параграф 1. на първа глава липсват дефиниции за „туроператорски градски туристически продукт”, „градски туристически пакет”, градски туристически услуги”, поради което остава впечатлението за пълна тъждественост между понятията „градски туризъм” и „градски туристически продукт”. Някои от посочените термини са дефинирани в параграф 1 на трета глава като част от терминологията на проведеното проучване.

    2. Формулировката на заглавието на втора глава, както и формулировките на заглавията на параграфите в нея не отразяват пълноценно заложеното в тях съдържание. Всички посочени заглавия започват с термина „анализ”, а в съдържанието на параграфите се говори освен за анализ, така също и за моделиране и за планиране (проектиране) на съдържанието на отделните етапи на организацията на създаването на туроператорски градски туристически продукт.

    3. Доколкото предложената методика за организация на създаването и реализацията на туроператорски градски туристически продукт е апробирана в условията на „изпращащи” туроператори („изходяща” туроператорска дейност), счита ли авторката, че методиката е напълно приложима и в условията на „посрещащи” туроператори („входяща” туроператорска дейност)?

    4. Кои от посочените на стр. 137 фактори, детерминиращи рекламния бюджет на туроператорски градски туристически продукт са имали решаващо значение при определянето на 2% от месечната печалба за общ бюджет за реклама на създадените градски туристически пакети на туроператора „ММ травел” ООД (стр. 189)?

  1. Други изисквания към дисертационния труд

Докторантката прилага към дисертацията общо 8 публикации. Eдна самостоятелна, рецензирана монография, съдържаща преобладаваща част от дисертацията (174 страници). Три научни доклада по темата на разработката, два от които са публикувани в реферирани сборници, а третият е под печат. Четири практико-приложни статии по въпроси на туроператорската, хотелиерската и транспортната дейност в контекста на градския туризъм, публикувани в професионалното списание “Hotels&Restaurants Magazine”. Едната от теоретико-приложните статии е в съавторство.

Представените публикации отразяват съществени части от дисертационния труд и му осигуряват широка публичност.

Приложеният автореферат съдържа основните моменти от дисертационния труд и отговаря на изискванията.

Формулярът “Сирена” е попълнен правилно.

Заключение
Разработеният дисертационен труд показва, че докторантката познава добре научните постижения в туристическата теория и практика. Способна е да провежда самостоятелно научно изследване в областта на туризма, използвайки съвременните научни методи и подходи. Представеният дисертационен труд има значителна стойност както в теоретико-методологически, така и в приложен аспект и може да се използва за повишаване на конкурентоспособността на туроператорския градски туристически продукт.

Достойнствата на дисертационният труд ми дават основание безрезервно да предложа на уважаемите членове на Специализирания научен съвет по отраслова и фирмена икономика при ВАК да гласуват за присъждането на образователната и научна степен “доктор” на Десислава Пенкова.


05.01.2010 г. Рецензент:


/доц. д-р Стоян Маринов/





Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница